Kolaborovali s nacisty

• Česko Nacističtí kolaboranti (více)

Epizody(13)

Poznejte šokující příběhy lidí, kteří se během druhé světové války zapletli s nacistickým režimem. Některé kolaboranty si vybrali samotní Němci, jiní se však snažili po vzoru Hitlera získat co největší moc a zapsali se tak do historie jako váleční zločinci a vlastizrádci... Šokující a zároveň fascinující příběhy o lidech z různých společenských vrstev od bohatých přes politiky až po obyčejné dělníky, kteří se obrátili proti vlastnímu národu, rase a během druhé světové války ochotně pomáhali nepříteli. To je historický dokumentární seriál Kolaborovali s nacisty. Udělali to kvůli zisku nebo příslibu, že získají vyšší postavení. Někteří dokonce věřili, že když se postaví na stranu nacistů, bude mít jejich komunita největší šanci přežít. Ostatní později tvrdili, že kdyby nekolaborovali, neunikli by smrti. Byl mezi nimi židovský vůdce, který nabídl své vlastní lidi jako bezplatnou pracovní sílu. Bývalý francouzský premiér, který aktivně napomáhal nacistickému honu na odbojáře. Členové IRA, kteří se spikli s Němci s cílem ovládnout Severní Irsko. Nebo brutální oddíly litevských zabijáků. Historický dokumentární seriál Kolaborovali s nacisty se zabývá jejich složitou motivací a odhaluje, proč si tito lidé zvolili tak kontroverzní cestu. (TV Prima)

smajly

Jeden z nejzajímavějších dokumentů, zaobírající se WWII, který jsem v poslední době viděl. Opravdu vám otevře nové obzory ohledně poměrů v Evropě v období před a během druhé světové války, v různých evropských zemích. I když nemám v oblibě hodnocení dokumentárních filmů, protože jde vždy jen o subjektivní zájmy posuzovatelů, dávám (v rámci dokumentů) 85 %. ()

Forum. odpad!

Tak strašně neoběktivní dokument jsem už dlouho neviděl. Jde vidět, že objektivita český pleps vůbec nezajímá. ()

heavy66

Výborný seriál plný zajímavých informací například o finském maršálu Mannerheimovi, který s Němci spolupracoval (kolaborace je v tomto případě silné slovo) jen proto, aby chránil svoji zemi proti sovětské invazi. Byl to jistě člověk vysokých morálních kvalit, odmítl Němcům pomoci s dobytím Leningradu, protože se nechtěl podílet na zničení města a zabití tisíců civilistů. Stejně tak chránil finské Židy před deportací do vyhlazovacích táborů. V roce 1941 ho Winston Churchill přesvědčoval v dopise, aby se přidal na stranu spojenců. Maršál odmítl a prohlásil, „Chcete-li přežít, můžete přistoupit na spojenectví se Sovětským svazem jen tehdy, jste-li hodně silný a hodně daleko.“ Dodnes patří maršál Mannerheim mezi největší osobnosti finského národa. ()

Filatov

Dinko Šakič - 100%, Finsko - 100%, Anton Mussert - 70%, Ioannis Rallis - 60%, Velký mufti - 90%, Židovští míšenci - 80%, Území okupovaná SSSR - 80%, Chaim Rumkowski - 70%, Viktor Arajs - 80% ()

anonim

Po shlédnutí prvních dílů nemohu hodnotit jinak. Velmi dobré zpracování osudů, motivace a činů lidí, jejichž osudy nejsou zas až tak všeobecně známé, ale o to zajímavější. Jediné čím jsem byl, jakožto český patriot, trošičku zklamán je skutečnost, že do tohoto cyklu nebyl zařazen například Emanuel Moravec, nebo Jan Rys-Rozsévač. ()

Zabiak

V tom dokumentu mi vadí jistá zaujatost. Raději bych viděl nestranný pohled na věc, ale jinak obsahuje spoustu zajímavých a nových informací. Druhá světová válka byla krutá a nikdo není bez viny. Nebyli zde hodní proti zlým, jen zlý a zlý. ()

Tuttovka

Velmi kvalitní seriál o nacistických "kolaborantech" obsahuje pozoruhodně vybraný seznam. Je nutno přiznat, že některé díly jsou slabší. Myslím si, že za pozornost stojí rozhodně díly o Pierru Lavalovi, Leonu Degrellovi, o kolaboraci ve Finsku, dále pak díl o Chaimu Rumkowskym. Je zde možnost nahlédnout do zemí, které nejsou v souvislosti s Druhou světovou válkou, tak často jmenovány. ()

MrOgilwy

Nemá cenu řešit zde vizuální stránku, komu se nelíbí, že se záběry opakují, může zvěrstva zopakovat a hlavně je natáčet, aby bylo dostatek materiálu... Teď ale vážně. Nacionalismus a jeho místní hrdinové, kteří bojují za svou věc, většinou pouze kvůli moci, se spřáhnou kvůli prosazení svých cílů i s ďáblem. Sedíce na horské dráze, nelze vystoupit a rychlost se zvyšuje. Bylo více kolaborantů (kamkoli vstoupili nacisté), všichni nebyli stejní (Finsko v boji proti SSSR), všichni nebyli až tak známí jako kolaboranti a jsou doteď popisováni jako hrdinové (Velký Muftí). Všichni ale vědomě vlezli na dráhu, kde nebyli schopni plně určovat rychlost a směr svých činů a pošlapávali lidskost a mají ruce od krve. Je dobře, když se někdo zhostí toho, že připomene jejich osud. Přes některé výhrady si myslím, že se tvůrci zhostili tohoto ožehavého tématu vhodným způsobem... ()