• gouryella

Hodne podivny film s dejem, ktery teka mezi psychologickymi momenty a limonadovou love story.(8.8.2002)

Trošku těžkopádný snímek, který vyvažují především herecké výkony a Fričova (jako vždy) vynikající režie!Nicméně si nedokážu představit, že bych se snad někdy mohl začíst do Chodovy předlohy :)(12.11.2002)

Nikoli náhodně přepis Čapka - Choda z roku 1922 připomíná malou českou variaci na proslavený román Hanns Heinz Ewerse Alraune Die Geschichte eines lebenden Wesens z roku 1911, který se v té době už pyšnil pěticí adaptací, mezi něž patřily dvě vynikající verze s Brigitte Helm a na něž později ještě navázala opět velice dobrá Hildegard Knef. Samozřejmě, na poměry protektorátního filmu jde o výjimečně zdařilý kosmopolitně laděný projekt. Ale ryze divadelní herectví, kterému dominuje Štěpánek a Matulová, sráží Experiment z vrcholů domácího filmu. Výsledkem je tedy "jen" velice úhledný tvar sympatizující se zahraničními velkofilmy.(11.1.2010)

Po sérii úspěšných veseloher se režisér Martin Frič načas vrátil k dramatickým námětům. V době, kdy se po událostech kolem heydrichiády v českých zemích přiostřila vnitropolitická situace a počet natáčených filmů prudce klesal podle nařízených směrnic na absolutní minimum, sáhl po díle významného spisovatele přelomu století Karla Matěje Čapka-Choda. Ten byl pro filmové plátno objeven krátce předtím režisérem Otakarem Vávrou (Humoreska a Turbina). Romaneto Experiment je ovšem mnohem zrádnější, neboť jeho těžiště nespočívá ve velké dramatické akci, ale je spíše intermezzovým statickým vyprávěním, rekapitulací. Dva bývalí přátelé, prominentní pražský lékař a úspěšný malíř, se po letech setkávají a společně pak vzpomínají na tragický osud mladé dívky. Ve filmu se postupně rozkrývají obrazy z minulosti, připomínající lékařův nezdařený pygmalionovský experiment s osiřelým děvčetem a skryté citové vztahy obou mužů k titulní hrdince. Komorní příběh byl ojedinělou příležitostí pro tři vynikající činoherce. Zdeněk Štěpánek s Otomarem Korbelářem vytvářejí klasicky zvládnuté role, pro mladou Vlastu Matulovou film naopak znamená jednu ze stěžejních pozic její nepříliš početné filmografie. Do děje byla funkčně začleněna i melancholická píseň Bílý jasmín, ke které napsal text básník Vítězslav Nezval. EXPERIMENT je v rámci protektorátní tvorby nadprůměrným a realizačně velmi kvalitním filmem, jemuž se daří vytvářet napětí a neodchyluje se ke zbytečným vedlejším motivům. Opakovaně musím konstatovat, že zdejší nízké hodnocení leccos naznačuje o povrchním vnímání tak excelentního díla.(11.1.2010)

Film mi připadal poněkud divný, ale když se zde dočítám, že byl natočen podle předlohy Matěje Čapka-Choda, který si kvůli odlišení od Josefa Čapka udělil další jméno Karel, jeho zvláštnost se mi rázem objasnila. Od tohoto autora jsem totiž kdysi nešťastnou náhodou přečetl Antonína Vondrejce a to mi úplně stačilo. V tomto snímku si postarší doktor léčí své mindráky z mládí a kompenzuje svou stařeckou neschopnost v sexuální oblasti tím, že psychicky tyranizuje dívku, kterou mu náhoda přivedla do cesty, pod záminkou vskutku velmi logického "vědeckého" experimentu na téma "zkazí zkažená duše i tělo, nebo zkazí zkažené tělo i duši?". Fakt nevím, jak si Čapek představoval Chod lidského organismu. Jak může duše zkazit tělo? A on si snad myslel, že prostitutky podléhají touze svého těla, že to jako dělají rády, že z toho mají požitek? Že tu svou činnost povětšinou nevykonávají pouze mechanicky, bez nějakého kladného vnitřního pocitu, pouze kvůli obživě? No zkrátka, Štěpánkův doktor je hodně nesympatickou postavou, Korbelářův malíř taky nenadchne, protože jediné, co mu na doktoru vadí je, že se po sebevraždě uzavřel do sebe a nezvyšuje tak blaho společnosti prací, Vejražka ohromí tak maximálně drzostí, že se svým vzhledem vezme roli donchuána (a doopravdy ne, pane Vejražko, homeopatický knírek pod nosem to fakt nezachrání), jedině proti Matulové nemohu říct ani ň. Ve filmu se mihne i František Filipovský, který pouhých pět let předtím ještě točil studentské komedie, v epizodní roli pána středního věku, a ta vzhledová proměna je neuvěřitelná.(7.1.2013)

• Jonatthan

Psychologická nuda - Fričovi šli vždycky líp komedie...(6.3.2003)