Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Starý úředník, oficiál Borman, úřaduje ve sklepních kancelářích Pozemkového úřadu společně s dalšími oficiály a aktuáry. Mezi jeho kolegy je i mladý a pohledný doktor Marek, jehož přichází navštívit kamarád, inženýr Rudík. Objektem jejich společného zájmu se stanou dvě mladé ženy, objevující se za oknem protějšího domu. Jednou z nich je slečna Irenka, dcera ředitele jejich úřadu, druhá je Nasťa, přítelkyně pana ředitele. Když se koná slavnostní večírek na počest prezidenta úřadu, je pro nedostatek mužů, kteří by dělali dámám společnost, pozván také doktor Marek a protože ředitel je vášnivý karbaník, je přizván také Borman, jako třetí do mariáše. Zatímco Marek udělá dobrý dojem na ředitele i jeho choť, a padne do oka také slečně Nastě, odehrává se u stolku pravá karetní bitva. Přestože dostal Borman od pana ředitele instrukce, neřídí se jimi a dokonale v kartách obehraje vysokého představeného. Právě jeho nepodlézavost však udělá na pana prezidenta velký dojem. získá si tím jeho důvěru a nakonec je jmenován generálním tajemníkem celého úřadu... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (119)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Vlasta Burian opět dokonale předvedl svůj herecký um. Ve filmu se objevila reklama na módní salon Hany Podolské. Patřil v Praze k vyhlášeným módním domům. Hana Podolská měla velký smysl pro pařížskou módu a střízlivý anglický styl, který byl korunován úspěchy V Berlíně a Stockholmu. Hodně spolupracovala s filmovými tvůrci. V roce 1939 získala zakázku na kostými pro film Kristián. Jejími stálými zákaznicemi byly např. Olga Scheinpflugová, Lída Baarová nebo maželka prezidenta Hana Benešová a spousta dalších prominentních dam. Pro módní časopisy v jejích kostýmech pózovala i naše automobilová závodnice Eliška Junková. V roce 1948 byl její salón znárodněn. Díky manželce tehdejšího prezidenta Martě Gottwaldové mohla Hana Podolská ve své firmě zůstat. Zemřela v roce 1972. Firma zanikla v roce 1991. ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Po tom, co Adina Mandlová celému věžáku ukáže, co si pěkného pořídila u Podolské, můj zájem poněkud ochabuje. Neb Katakomby jsou z těch burianovských filmů méně burácivých, jsou sice vkusné, jemně zábavné, ale zároveň velmi moralizují a dávají zabrat úřednickým manýrám a slepému následování autorit. Melancholickou náladu v menší míře čeří plesové události a Kocourkovští učitelé, ale celkový zážitek je příliš trpký. Ať už vnímáme datum premiéry nebo ne. ()

Reklama

tomtomtoma 

všechny recenze uživatele

Upraveno v červnu 2020. Katakomby jsou satirizujícím drážděním prostořekého kabaretního klauna s melodramatickou složkou a doprovodným zpěvem mužského chrámového sboru. Hierarchický systém úředního aparátu je vydán na milost klauna, v jeho nezdvořilých rukách mění vnitřní strukturu a kymácí arogancí stavovských předsudků. Nálada pracovních vztahů je vyzývavá a jízlivá, v těch partnerských je koketní a lechtivá. Martin Frič vypustil klaunské satirizování a konejší. Vůdcem útoku je Borman (dobře připravený klaun Vlasta Burian), dlouholetý oficiál archivu Pozemkového úřadu. Klaun je mistrem mariáše a slovních inzultací v rytmu jízlivé upřímnosti. A když dostane povolení vstupu do manéže, celý svět se rázem rozetřese. Bohatýrem melodramatického políčku je dr. Marek (příjemný Antonín Novotný), úředník Pozemkového úřadu. Vzpomínka na rodinnou slávu potichu sedí v podzemí a sklepním okýnkem si maluje vzdušné zámky. Hrdost vítězí. Důležitou postavou je Kryštof (zajímavý Čeněk Šlégl), ředitel Pozemkového úřadu. Zkušený velitel ústavu je připravený k vlastní ženitbě, přesto především ochotně plní přání svého představeného. Výraznou postavou je Klásek (velmi příjemný Theodor Pištěk), samotný prezident Pozemkového úřadu. Vášnivý hráč mariáše dostává rozhřešení s jasným dovětkem spásného nápadu. Hlavní ženskou ozdobou je Nasťa Borková (příjemná Adina Mandlová), dětinsky nezralá a rozmazlená schovanka pana prezidiálního. Povýšenost je poraněna nevšímavostí a ihned nato se vzteká. Výraznou ženskou postavou je Malvína (zajímavá Růžena Šlemrová), energická manželka prezidenta Kláska. Je posedlá protěžováním sympatického mládí. K výraznějším postavám filmu patří také Sýkora (dobrý Jaroslav Marvan), akurátní přednosta Pozemkového úřadu. Je prodlouženou rukou vedení, přesto nedokáže odhadnout nevyzpytatelnou proměnlivost nálad. Z dalších rolí: ředitelova mladá dcerka s problematikou vlastní svatby Irena (Nataša Gollová), Markův bývalý spolužák, plánovaně protěžovaný na místo tajemníka úřadu, ing. Jiří Rudík (Raoul Schránil), bezelstný sluha Pozemkového úřadu Baltazar (Jindřich Láznička), třetí karbaník mariáše a poslušný úředník Šmíd (František Filipovský), či párek podlézavých revidentů úřadu, vrchní Kefurt (Miloš Nedbal) a spodní Hlinka (Bohuš Záhorský). Katakomby jsou rozjásaným a vášnivým filmovým dílkem s tím lehkým klaunovým satirizovaným biřmováním. Zábavný to filmový jásot. ()

kaylin 

všechny recenze uživatele

Vlasta Burian je skutečně Král komiků a v tomhle snímku to dokazuje mimo jiné tím, že je jeho postava skutečně správně cynická a vlastně i zlá, ale stejně tak je neodolatelná. Navíc každá další postava, která ve filmu je, mu skvěle nahrává na smeče, nejlépe pak Jaroslav Marvan a Theodor Pištěk, i když v jeho případě většinou stačí i mlčení. Vlasta Burian byl prostě neskutečný bavič. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Vlasta Burian hraje ve svých necelých padesáti muže před důchodem, který to na Pozemkovém úřadě pořádně rozsvítí. A že jim to s Jaroslavem Marvanem klape, dokázali už v jiných filmech. Film je především typ situační komedie, neboť stojí hlavně na dialozích. A je to výborná komedie. Ale pobavily i písně. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (6)

  • Jaroslav Marvan dostal za tento film Státní cenu, což se Buriana natolik dotklo, že s Marvanem prý dva měsíce nepromluvil. (Kulmon)

Reklama

Reklama