Život Adèle

• Francie La Vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (více)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiální text distributora)

F.W.Colqhoun

Nejdřív do dovolím trochu kulturní apokalyptiky: ČSFD stejně čím dál víc poškozuje syndrom nového=dobrého. Přeskupování žebříčků je naprosto výmluvné. [Alespoň už není Temný rytíř nejlepším filmem všech dob...]. V Cannes by ale mohli mít rozum. Palme d'Or my ass! Film skýtá řadu potěšení. Těžko se najde, kdo by žehral na 5+ minutové, propracované lesbické choreografie, fullfrontaly a bezmála fistingy na velkém plátně. Jenže. Vyndat si ho v kině z kalhot ani v klubové atmosféře nelze, extempore otevřených sexuálních scén ředí frekventované, kýčovité výjevy [dívky se líbají a mezi tvářemi jim prosvítá sluníííčko] a vztah mezi hlavními hrdinkami je stejně banální jako řeči, které vedou. Adele sama je sice autentická, nicméně kdo by něco takového ocenil u telete, že? Tato skutečnost sama značně limituje malebnost a poutavost psychologické krajiny, která se mezi jednotlivými lízacími čísly rozprostírá. Emocionálně ždímací výjevy jsem si užíval jen řídce - to když Adele necrčely po xichtě přímo do tlamy soply. Nuda. Kdybych to měl shrnout, Život Adele jako film odpovídá mizerným, explicitním mazanicím, které žena č.2 Emma za umění. Odpusťte mi prosím možná trochu přestřelenou jízlivost, queer filmy si většinou užívám, ale já se fakt nudil. Tři dávám jen z respektu k pornografii. ()

Hanys_

Adele Exarchopoulos byla... na Oscara. Tohle tří-hodinové drama skoro vůbec nenudí, erotické scény jsou (uf) dechberoucí a díky té kameře věčně nalepené na něčím ksichtě jsem se cítil skoro jako šmírák. A líbilo se mi to. ()

Romario

Film samotný hodnotím sice za čtyři hvězdičky, ovšem herecký výkon Adele si zaslouží neskonalý obdiv. Když si uvědomím, za co se kolikrát rozdávají Oscary, co by pak musela dostat tahle holčina? Jeden z nejlepších hereckých výkonů, co jsem kdy viděl. Sexuální scény mi nějak pornografické nepřišly, byly sice na běžný film odvážné, to ano, ale bylo to ryzí, smyslné a vřelé. ()

B4TM4N

Kde Trier v Nymfomance nabídnul čechovovskou i metaforickou doslovnost v rámci ryze intelekuálního konstruktu, Vie d'Adéle je dílem živočišně fyzickým a velmi důsledně narativně omezený (a omezovaný). V tříhodinové stopáži výjimečně subtilní film: jak výrazově, tak tematicky sevřený, traktovaný pouze nekompromisním střihem. ()

EKLEKTIK

"Brzdi, má to 600 stran." Život A déle už trvat nemohl. Poručte tělu, když to nejde. Poručte srdci, když to nejde. Poručte duši, když to nejde. ()

aquiver

Naprostý filmový zážitek. Život Adèle je jeden z nejlepších filmů, které jsem viděl.  Není to tuctový lesbický romantický film, ale dokonalá umělecká studie lásky či vzniku a rozpadu milostného vztahu. Scénář je brilantně vystavěný na delší stopáži bez hluchých míst, jako pozorovatelé máme dostatek času seznámit se s hlavní postavou, vžít se do její role a pochopit všechny její motivy a pocity. Ta dívka udělala něco, co je zcela přirozené, avšak dohra pro její osud byla stejně logicky nevyhnutelná. Herectví odzbrojující, kamera povětšinu času snímá velmi zblízka, minimum hudby, soustředění je převážně na civilní dialogy. Film obsahuje explicitní sexuální scény, rozhodně však nejde o erotický zážitek, zde slouží především pro maximální vtažení a ještě větší odhalení intimity postav. Nikdy jsem necítil s hlavní postavou filmu silnější pouto než právě zde. Bezmoc v poslední části jsem fyzicky prožíval a kdo někdy miloval, musí také podlehnout. Film mě donutil plakat až velmi dlouho po skončení titulků. Láska je něco krásného, ale může i hodně bolet, někdo je schopen sáhnout v extrémním případě i na svůj vlastní život. Doufám, že je Adèle v pořádku. Výpověď je obrovská. Intenzivní fyzický zážitek, chytrý a hluboký film. Obsažená témata a jejich úskalí již zpracovalo mnoho tvůrců, ale právě zde je téma posunuté až na samou dřeň. Abdellatif Kechiche v mých očích natočil nejlepší dílo podle komiksu všech dob. 100 % ()

kolemjdouc

příběh ze všedního života .Takových se dějí stovky.Natočené typicky francouzsky.Vše se děje spíš formou diskuse a rozhovorů.Přispívají k tomu i velmi blízké záběry kamerou na tu kterou osobu aby okolí nenarušovalo kompatibilitu.Nenáročné na interiéry i exteriéry.Tzv.stačí stůl a postel.A sklenky vína v ruce. ()

HArna

Tento film jde svým tématem naprosto mimo mě. Nezajímá mě to, ten přesah jsem tam fakt neviděl a větší část filmu jsem se nudil.Jednu * dávám za Léu Seydoux, která je jako vždy perfecto a druhou * za lesbické scény, ketré mě přišli na to filmu asi to nejlepší. 40% ()

luczi

Tři hodiny na sedačkách v Lucerně byly peklo :), ale nenudila jsem se ani jedinou sekundu, Život Adèle je příběhem o dospívání, poznávání vlastní identity a místa v životě, první lásce či převzetí odpovědnosti za svá rozhodnutí. Film bude určitě budit vášně sexuálními scénami, ale doufám, že nešlo o prvoplánovost, hranice snesitelnosti cizí intimity, je tím jediným, čím je film kontroverzní, a já jsem byla právě tou naprostou přirozeností, širokým záběrem detailu (Adèle spí, Adèle jí, Adèle teče nudle z nosu ;) a 100% autentičností scén a hereckých výkonů unešená. Ačkoliv hlavní představitelky metody Kechicheho silně kritizovaly, pravděpodobně by bez tohoto nasazení nevznikl tak autentický film. Žít život Adèle tři hodiny rozhodně není ztráta času. Zajímavý komentář: JFL PS: Opravdu doporučuji si přečíst originál, který má přeci jen širší rozsah: vztahy v rodině Adèle, které Kechiche zcela přešel - moc diskutabilní? Přiznat si, že francouzský divák snese kvanta otevřenéhé sexu, ale už ne fakt, že jsou stále rodiny, ve kterých je sexuální orientace tabu, schopné je zcela rozvrátit? ()

romain vagnae

Dlouhé .. opravdu dlouhé ... to je slovo, které mi především vyvstávalo na mysl u tohoto filmu .. ne tak ani celková délka, ale především - jednotlivé scény. Někdo tady v komentářích psal, že prý ani jedna vteřina tam nebyla navíc .. podle mne nejen vteřina, ale dokonce celé hodiny tam byly nadbytečné .. příběh filmu se dal bez problémů zkrátit na stopáž 1h 20 min a film by tím nijak neztratil .. nemluvě o tom, že celou zápletku lze říci jednou větou - příběh jedné týpky, která ráda žere špagety, napřed zkusila mít něco s chlapem, nevyšlo to .. ráda žere špagety .. pak vztah se ženou, to bylo chvíli cajk, ale pak se nechala nakládat od jiného chlapa, takže zas nic .. ráda žere špagety .. chtěla se vrátit k té týpce, nic z toho nebylo .. ráda žere špagety .. jo a mezitím nějaké zajímavé postelové scény .. mimochodem v jedné scéně nějaká postava řekne něco jako "všechno jsem nakoupil od Triera" .. měl to být odkaz nebo náhoda? :) ()

Harapes

Návod pro holky,jak si sbalit holku.Hodně odvážný,erotikou nabitý film,ale i výbornou filmařinou.Vůbec se nedivím,že snímek vyhrál MFF v Cannes 2013. ()

Piškotka

Film si vystačil s minimem - herečky přirozeně půvabné, bez nutnosti líčidel, módních kreací. Rychle utíkal, tak jak sám život. Mnohé situace byly hodnověrné, z hereček čišela animálnost, smyslnost a osudovost. Hrály si spolu, se svými emocemi a svět kolem jakoby neexistoval, ostatní kolem byli jen nutným komparsem. Důkazem toho jsou maximalistické zaběry na obě hrdinky. Život Adele se odehrával v čase, kdy mi chyběly jeho předěly. Bylo obtížné poznat, že holky stárnou a jejich životy se ubírají určitým směrem. Jejich vztah, na počátku živelný, zakusil zklamání a už nešel nikdy slepit, i když si holky byly souzeny. Výborná A. Exarchopoulos - brečící s nudlí u nosu, funící do polštáře, spravující si úlet na hlavě, nic extra neřešící. Zkrátka živel. ()

DannyBoy80

Zajímavý film o uvědomění si vlastní sexuality v pubertě. Lásce a zradě u stejného pohlaví. O sexuální nejistotě. Obě herečky zahráli naprosto parádně a rozhodně to lehké neměly, protože erotických scén je hodně, jsou dlouhé a hodně odvážné (možná předčí i Trierovu Nymfomanku). Ovšem není to jen o sexualitě, ale i o vztazích a problémech ve vztahu, které jsou stejné jako u hetero. ()

slunicko87

Pro mě naprosto zbytečný film. Jedná se o klasické romantické drama s tím rozdílem, že v hlavní roli není žena a muž, ale dvě ženy. Jenomže to už v dnešní době žádnou kontroverzi nevyvolává. Co tedy tento film nabízí dále? Neuvěřitelnou stopáž, která snad chce dokázat, že ten život s Adele divák opravdu prožije, jenže to by v něm muselo být o co stát. Adele chodí do školy, pozná Emmu, začne s ní žít, pracuje, rozejdou se a ona se z toho nemůže vzpamatovat, toť vše. Že je film natočený realisticky? Musím uznat, že jsem nikdy nepochopila, proč se lidé chtějí na "realistické" filmy dívat, když si to samé mohou prožít sami na vlastní kůži. Navíc pokud někdo žije opravdu tak nudný život jako Adele a ještě se na to chce dívat v kině, předpokládám, že má tak trochu sklony k sadomasochismu. No, ale proti gustu žádný dišputát... ()

Kuzzie

Překvapivě se mě to moc nedotklo. Možná je to subjektivně špatným výběrem obou hlavních hereček, když Emma vypadá jako Rupert Grint a já se celou dobu nemohla zbavit pocitu, že Emma Watson je pro Ruperta daleko lepší než tahle Adele Vyvítekdo. Já nevim no, Rupert Grint jménem Emma, to se nedalo brát vážně. No a s Adele jsem teda opravdu soucítila při všech těch *undu odhalujících scénách, jenže ani to jí nestačilo. A má pěkně nepříjemnej hlas. Takovej mužnější Hadamczik. Ale tohle všechno není problémem filmu jako takového, ani hereček, které jsou bezpochyby dobré v tom, co dělají, je to spíš problém můj. A tak musím uznat veškeré kvality. Ve skutečném životě hádky probíhají tímhle způsobem, nudle převažují nad slzama a ačkoliv na to není příjemný pohled, je fajn si to uvědomit. Ta neuvěřitelně vlezlá kamera, která mě od začátku štvala svými detailními záběry, splnila svůj účel na stopro a ukázala, co měla. Takové filmy jsou třeba, klidně ať se víc a víc cpou do mainstreamu. Uhlazených krasotinek jsou už stejně všichni přesycení! ()

Paldiny

Presne ako píše Matty, "Hodně kontaktní film". Predstaviteľka Adéle sa od kamery prakticky neodlepí a presvedčivo stvárňuje svoju postavu v detskom aj dospelom období života. K prirodzenému prejavu jej navyše dopomáha potlačenie typických "omietkových“ doplnkov, aké maskéri radi praktikujú na herečkách. Na realičnosti tiež pridávajú uveriteľné postavy v uveriteľných situáciách či pohľad do života mladých, aký sa na moje prekvapenie od našich rovesníkov príliš nelíši. V príbehu sa objavujú časté filozofické otázky, porovnanie drhnúcej komunikácie ľudí s vedomostnými či spoločenskými rozdielmi. Film má natoľko silný základ, že by sa kľudne zaobišiel aj bez účelovo provokačných scénok, ktoré nech sú akokoľvek pikantné, pôsobia navyše. 3-hodinová minutáž je tiež prehnaná, najmä scénkam v škôlke by neuškodilo mierne pristrihnutie, prípadne nahradenie Adéliným priznaním sa rodine aké nepochopiteľne chýba. Po spustení záverečných titulkov som sa neubránil miernemu sklamaniu, nevadia mi nejednoznačné konce, ale predsa len sledujete 3-hodinový film s niekoľkými dramatickými búrkami a všetko skončí chladne s obyčajným závanom vánku, čo beriem ako podfuk. ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (více)