Život Adèle

• Francie La Vie d'Adèle - Chapitres 1 et 2 (více)

Film se silným tématem o milostném vztahu mezi dvěma mladými ženami natočil tunisko-francouzský režisér Abdellatif Kechiche a hlavní role ztvárnily mladé herečky Adele Exarchopoulosová a Léa Seydouxová. (oficiální text distributora)

Drirr

Kus ničeho naservírovaný na sněhově bílém talíři navoněným a vkusně oblečeným číšňíkem. Český název filmu naprosto shrnuje děj - neděj a ona výjimečnost a uhrančivost snímku připisovaná, se v mém případě prostě nedostavuje. Já si po dvou hodinách málem ukousal nehty a to jsem se opravdu snažil, snažil dát Adele šanci. Život hlavní hrdinky je nudným obyčejným životem bez jakéhokoliv zvratu nebo zajímavé či silné scény. Adele mi celou dobu přišla natvrdlá, nesympatická a co je nejhorší - bohužel naprosto nezajímavá, stejně jako většina lidí kolem ní. Nesmyslně dlouhá lesbická pornoscéna jen podtrhuje křečovitou snahu o Umění. Snahu, která bohužel opakovaně ústí ve střelbu na slepo ve stylu "prostě tam dáme dlouhý záběry nakontrastujeme je s reálnými dialogy a syrovými charaktery, který budou působit jakoby opravdově a oni už se nám v tom kritici porejpou a něco si v tom najdou". Ale na mě to, vážení, tentokrát nezafungovalo. Věřím, že existují kvanta reálných příběhů homosexuálů, které jsou daleko silnější a zajímavější a na kterých lze podstatně chytřeji a podmanivěji zobrazit průběh jejich života, jejich každodennost a jejich problémy. 40% ()

klertecka

I přes tříhodinovou stopáž a dlouhý záběry beze slov, ktery jsou v 80% filmu, jsem se ani na minutu nenudila- coz me samotnou překvapuje. Film je hodne lidskou sondou do života zvědavý stredoskolacky, která vlastne nevi, jestli je lesba nebo ne, tak zkouší oboje, a zjišťuje ze romance s holkou ji naplňuje vic. U toho zjišťování prasacky jí boloňský špagety, kouři jedno cigo za druhým, ma vlasy v ksichtě a neustále soplí. A prave tahle stránka filmu se mi nejvíc líbila. Ta přirozená lidskost, kterou Kechiche zobrazil, absolutně se nesnažil o dokonalost, která je lživá a nevěrohodna, tím jí ale dosáhl. Vubec na nic si to nehrálo, at uz šlo o tělesný projevy nebo společenský chování, představuje nám zivot ve svý skutečný ryzí podobě a to mi je hodne sympatický. Jediný co mi vadilo byla nekomplexnost příběhu, kdy se autor totalne vybodl na rodinný pozadí a okolí, od půlky filmu uz jen sledujeme vývoj vztahu hlavních postav a ostatní se odsouvá do pryč, coz je dost skoda, omezeny kamosky i rodiče Adéle me docela zajímaly. Hej a ti Francouzi jsou fakt klasika, vsechno se vyřeší vínem, cigaretou a intelektualnima debatama. ()

Disease

Vzhledem k tříhodinové stopáži to dost klouzalo po povrchu. Erotické scény dobré, ale čekal jsem nějaký větší vhled do problematiky (Emma se kvůli Adele rozejde po 2 letech s přítelkyní a ta prostě zmizí ze scény, po nástupu do práce zmizí ze scény i rodiče...) Samotný vývoj vztahu od počáteční zamilovanosti po stádium "zoufalé manželky" je nějak málo... ()

merit1

Intimita, dosiahnutá takmer neustálym detailným snímaním tvárí, explicitné sexuálne scény a silné citové vypätie, ktoré je z postáv cítiť takmer každým záberom, dávajú divákovi možnosť žiť Život Adele. Pozorovateľ je prítomný pri jej hľadaní, radosti, bolesti, rozkoši, pri konverzácií, ktorá sa miestami rozvíja až do filozofických postrehov. Práve spôsob, akým je film natočený, ho vyčleňuje z podobných snímkov o láske. Trochu mi však chýbala jedna vec. Neživočíšna neha. ()

Prochy38

Jako nemám moc slov.... chybělo fakt malinko, abych těch 5* dal... vadila mi fránina, ale to nebude chyba filmu, když byl francouzský ... L. Seydoux se mi nelíbí, ale tady neměla být taky žádný sex-symbol... To k záporům... Adele Ex. naprosto skvělá. Svým způsobem nádherná.... A od režie, přes scénář, bez chyby.... Jako fakt nadšení, velké. Děsila mě stopáž, uteklo to ale šíleně... Stojí za to!! ()

Rozjimatel

3,5 Citlivá, intímna a hlboká dráma s výborne prepracovanou psychológiou postáv, ktorá zrejme mnohých šokuje svojou nezvyklou otvorenosťou pri zobrazení sexuálnych scén. Film pôsobí veľmi intenzívne, je priam nabitý emóciami, skvelo sa odzrkadľujúcich na tvárach dvoch hlavných hrdiniek, čo je zvýraznené výbornou kamerou, snímajúcou detaily tváre. Ale najväčšiu rolu tu hraje veľmi presvedčivé herectvo Adèle Exarchopoulos (Adèle) a Léy Seydoux (Emma), ktoré aj tie najjemnejšie odtiene emócií dokázali skvelo vyjadriť jemnými zmenami výrazu tváre. Film je zároveň veľmi realistický, vťahujúci do deja, až divák v koži Adèle začne intenzívne všetko prežívať, jej jasavú radosť, ale aj zdrvujúci smútok (opäť tá skvelá intímna kamera). Trochu neprehľadné je to skákanie časom, dosť ťažko sa orientuje v tom, koľko času vlastne ubehlo od posledného strihu. Ešte som mal mierny problém s tým, že niektoré postavy ostali dosť nevyužité, odrazu sa len tak vytratia z filmu. Ale je mi jasné, že takto to je viac realistické. ()

fredisek

"Vyleze žížala z talíře špaget a povidá: To byl ale grupáč." No, nemilujte tenhle film. Jo, je to dlouhý jak Pán prstenů a příběh je standardní, až je z toho člověku smutno, ale ono je to prostě geniálně natočené. Ani netřeba odmýšlet si filozoficko-umělecké dialogy, aby se dalo říct, že scénář je opravdu skvělý. Ty krátké filmy pro dospělé lesby tu vůbec nepůsobí účelově - byť samozřejmě jsou -, vypadají přirozeně a musím říct, že svou expresivitou jsou i poučné (haha). Jistě do kina přitáhly hordy zvědavých pánů. Lesbická tematika tu není nějakým oživením, případně něčím lehce zesměšněným, jako to bývá v mainstreamové kinematografii. Taky lze za pozitivní považovat, že Adele nemá odbarvený číro, kalhoty na půl žerdi a neváží metrák na každý metr své výšky. Tvůrci jí nedali stereotypní vizáž a to se mi opravdu zamlouvá. Adele se nesnaží nijak vymezovat vůči společnosti, ona je její součástí. Zatím jsem se nesetkal s filmem s queer tematikou, který by byl tak vyrovnaný a sebejistý. Prakticky se tu neřeší otázka sebeurčení homosexuálního člověka ve společnosti. Tady jde o romanci, jakkoli surovou. ()

Kejf.

Film cistejsi nez kristal. Neni potreba zadnejch efektu, buracejicich basu ci cehokoliv jinyho, ale cisty herectvi, diky kterymu vas tenhle film sezere zaziva. Nejaky momenty vas polechtaji v podbrisku, nejaky rozcili, nejaky rozbreci. Film ukazuje vsedni dny, tak jaky opravdu jsou a ne v zadnym pozlatku a to je vec, ktera me zrejme zaujala nejvic. Tri hodiny jsou vcelku vrazedny, ale za to proste nemuzu dat bod dolu, takze davam plnej pocet :) ()

Mikino00

Měl jsem z filmu před jeho sledováním strach, v podobných filmech divák dostane romantickou jednohubku s cílem šokovat, ovšem zde je to jinak, i kdyby hlavní hrdinky byly jiné orientace jednalo by se výborné vztahové drama, je totiž podlože skvělým scénářem, kde každý dialog má svou váhu a posouvá film někam dále, ze tří hodin celkové stopáže dělá zážitek výkon Adèle Exarchopoulos, ta naprosto důvěryhodně zahrálo svou, nejdříve zmatenou, hledající se, pak zamilovanou a nakonec zhrzenou postavu, s tím, že každý záběr na ni prokazuje její herecký potenciál. Série detailních záběru na tváře herců během rozhovoru, intenzivní sexuální scény či neoptimistický konec, jen podtrhují tento intenzivní filmový zážitek. ()

sona123

Asi je na mě už těch filmů o teenagerech a jejich dospívání až moc. Život Adele má plno reklamy, je opěvovaný, ale nějak mi uniká, čím se liší od jiných, podobných. Neuchvátil mě, nezaujal, ničím nedostal - tedy kromě pár žhavých scén. ()

Nethar

Naprosto dokonalé herecké výkony, tedy hlavně u Adèle Exarchopoulos. Kamera jede detaily, je mírně rozklepaná, všímá si emocí a nikam nespěchá. Myslím, že velmi dobře zvládnuté, takový typický festivalový "jiný" snímek. Vypráví o dívce, která dospívá a zjiťuje, že asi není tak úplně na kluky. Erotických scén hodně a odvážných, jejich vystříhání by filmu asi neuškodilo a nemusel by mít tři hodiny, no ale tak co už ;-) ()

mira007

Perfektní geneze mladé studentky od prvního vztahu se sympaťákem , nenaplnění vztahu s ním, okušení první lesbické fyzické lásky s heterosexuálkou, která si jen tak hraje, seznámení se svou lesbickou láskou, intenzivní vztah až po nevěru , která způsobí konec. Dialogy jsou dlouhé, ale divák, kterého zajímá celý ten vývoj je sleduje s napětím. Pokud hledáte akci tak tenhle film není pro vás a pokud hledáte erotické vzrušení tak i přes množství erotických scén ( ještě nikdy jsem neviděl v konvenčním filmu tolik odvážných scén včetně lízání - zajímalo by mne jak režisér odhalil herečkám svou představu filmu ) si myslím, že taky není. Adele podala naprosto excelentní herecký výkon. Zajímavé překvapení z Framcie ()

Ingtar2

"Je ťažké byť slobodná matka s tromi deťmi, najmä ak ste dvestokilový bezdetný študent menom Chuck". Možno nie doslovne, ale som si istý, že Adélka sa nám riadila nejakou obdobou tohoto porekadla. Inak si neviem vysvetliť, čo ona vlastne chcela. Sexuálnu orientáciu mení ako ponožky a svoj názor nápodobne. Celé tri hodiny sledujeme ako sa jej nos mení na požiarny hydrant a ako otvára ústa ako keby jej niekto povedal 'Otvor pusu letí lietadlo'. A keď už náhodou nesledujeme jednu z týchto vecí, tak sa nám naskytne pohľad na rôzne formy lezbického sexu, ktorý zaberá dobrú šestinu filmu, čo je naozaj priveľa. Druhá vec ktorej je priveľa je stopáž - naozaj sa tu nachádza minimálne hodina úplne zbytočných záberov a pán Kechiche by sa mal zamyslieť čo do filmov aj naozaj patrí a čo nie. A tak s ohľadom na nočné mory o slintajúcej Adelke dávam 1*, 10%. Ak si Adelka kúpi vreckovku, dostane hviezdičky dve. ()

bidja

Po desetiletích v kině ! Zajímavé zpracování téma, doplněná schématy záběrů a střihů. Umocněné plným kinem, 3h délka, rameno (koleno) na rameno s neznámými spolusedícími, vstřebat z pozice introverta 10 minutové orgasmující soft porno pasáže. Výkon hlavní hrdinky. ()

Brejlil

Neskutečně a možná až zbytečně dlouhé. Dokumentárně podané, ale přesto plné artistních hříček a kulturních odkazů (scéna s večírkem). Celkem zbytečné sexuální scény, zvláště když nic tak zvláštního neuvidíme. Cinéma verité křížená s Dogmatem 95 (viz hudba). Spousta nic neříkajících scén. Nepříliš věrohodná druhá polovina, aneb čas se chová zvláštně. Hodně se jí, asi proto, že scény s jídlem doporučoval už Cimrman (herci jsou hladová čeládka). Obě herečky v hlavních rolích hrají ovšem tak neskutečně úžasně, že všechny tyhle výtky házím za hlavu. Kvůli nim, ale především kvůli té opravdovosti, která vyzařuje z Adele, je to výborný film. ()

Čajka

Jeden z najlepších filmov tohto roku s obrovským presahom, ktorý naozaj doznieva dlho po záverečných titulkoch. Mne osobne zmenil optiku zamýšľania sa nad udalosťami v živote. SIlná výpoveď spočíva v tom, že aj obyčajný človek z predmestia dokáže prežiť neskutočnú lásku, ktorá sa stáva kľúčovým gro života. ()

sedlo03

Velký počet naprosto fenomenálních scén (viz rozchod, scéna v kavárně) a také naprosto fantastické výkony hlavních představitelek, zvláště pak Adéle, která mě donutila prožívat každou chvíli s ní, na čemž má také velkou zásluhu bravurní kamera. Ale dost superlativ. Příběh není nic nového, nějak zvlášt strhující také není a troufám si tvrdit, že dost lidí se bude u některých zdlouhavých scén trochu nudit. Francie jde cítit z celého snímku a určitě vás to na konci nenechá chladným. A k těm stokrát probíraným sexuálním scénám. Je to dost barvité, ale proč kolem toho byl takový humbuk, to opravdu nevím. Hrozně mi to připomíná směs "Naissence des pieuvres" a "Room in Rome". 80% ()

Brylin

Intenzivní i kontemplativní romance dvou žen prostřednictvím pocitů jedné z nich - Adèle. Kechiche nechá příběh volně plynout, stojí v pozadí a dává divákovi šanci přemýšlet, vcítit se a chápat. Jeho pedantská, až autoritářská režie na plátně bezchybně vytváří dojem lehkosti a přirozenosti. Mistrná kamera a dokonalý výkon Adèle Exarchopoulos, jejž obličej v dlouhých detailech přetéká emocemi až slov netřeba, skvěle padnoucí sound track, který tupě nenapovídá, naopak jemně podkresluje - to jsou jen některé z mnoha předností tohoto snímku. Na druhou stranu bych zkrátil některé milostné scény, jinak nemám co vytknout. Vůbec mi nevadila ani tolik diskutovaná délka filmu. Celkově stojí Život Adèle na prahu pěti hvězd a připravil mi krásný zážitek. ()

kubyno

Neskutečně intimní - člověk opravdu prožívá život Adele. Skrz kameru, která nepříjemně detailně zabírá obličej (a celý obličejový projev) hlavní hrdinky. Problém je, že její život se dá pochopit a řekl bych, že i prožít za poloviční dobu. Takhle je pohled na syrovou tvář často utrpení (v tom špatném slova smyslu), i když je zpracování nanejvýš působivé. Vůbec by mě zajímalo, co byl režisérův záměr - život toho děvčete se dá se vším všudy jakkoli působivě vykreslit i prožít za mnohem kratší dobu. Po celé délce jsou rozesety scény, které nechápu. Nejprve to vypadá, že se bude režisér soustředit na to, jak společnost přijme lesbu, pak se tohoto problému chytí víc v podobě homosexuálních pochodů (čekám, že (zvlášť ve Francii) to bude kontroverzní a takové to "poukazující na problém" dílo), nicméně ty okamžitě zmizí jakoby nic. Emma zde působí dost karikaturně - ne jen jako lesba, ale i jako umělkyně, kvůli tomu některé scény dost ztrácejí na působivosti (odtažení a rozchod). Obecně ta třetí část byla dost chaotická nedotažená. No a lesbické scény - hlavní kontroverze - byť mohou být ve své podstatě výborným prvkem celé skladby filmu, tak zde je to prostě jak pěst na oko. Kdyby ten film byl tvrdý a drsný, tak by byly výborným doplňkem, ale zde působily strašně rušivě - bohužel jejich největší přínos byl v tom, že se člověk zas tak nenudil a neusnul. Celkově zklamání - mohlo se z toho vymačkat hodně. Takhle je to vlastně jen obyčejný film o nešťastné lásce s brutálním rozborem hlavní postavy, kterému na zajímavosti přidává hlavně to, že je hlavní postava lesba. ()

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

23. ročník festivalu Mezipatra se blíží

31.10.2022

Queer filmový festival Mezipatra nabízí pokaždé to nejlepší z queer světové kinematografie. Desítky filmů a doprovodných akcí na týden ovládnou Prahu a Brno. Letošní už 23. ročník si klade za cíl… (více)

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

Be2Can: Filmy z Berlinále, Benátek a Cannes

30.09.2016

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Známe první novou bondgirl?

Známe první novou bondgirl?

10.10.2014

Zatímco agent 007 mění tvář jen jednou za čas, jeho dámská společnost je pokaždé čerstvá. A stejné to bude i ve čtyřiadvacáté bondovce, kterou začne Sam Mendes (Skyfall) točit už letos v prosinci.… (více)