Věra 68

všechny plakáty

Film o Věře Čáslavské je bilancí celého jejího života. Se svými sedmi zlatými a čtyřmi stříbrnými olympijskými medailemi je nejúspěšnější československou sportovkyní všech dob, čtvrtou nejúspěšnější ženskou olympijskou sportovkyní světa. Po jejím strhujícím vítězství na olympiádě v Mexiku v roce 1968 byla vyhlášena druhou nejpopulárnější ženou planety po Jacqueline Kennedyové. V roce 1968 podepsala manifest Dva tisíce slov, jehož podpis nikdy neodvolala. Navzdory velkolepé slávě, kterou si vysloužila nepředstavitelnou dřinou a výdrží, prožila značnou část svého života v nesnázích. (Politická situace za normalizace, manželství, rodinná tragédie.) Její jedinečný osud je zrcadlem české společenské situace, komunistického a posléze demokratického režimu. V obou případech se občansky angažovala. O své sportovní minulosti mluví jako o pouhých vteřinách slávy. Stěží vynahradily obtížnost celého jejího života. Dnes je Věře 68 let. Od konce její fascinující sportovní kariéry uplynulo 42 let. Česká společnost o ní stále ví. A nejenom česká, doprovází ji i věrnost a obdiv Japonců. Její osud je jedinečným fenoménem v historii tohoto národa. (Doc Alliance Films)

kodwin

Paní Věra Čáslavská má 5 hvězd, režisérka Sommerová 2, takže je to lepší trojka. Myslím, že to šlo udělat líp, i když ten konec byl pěknej. ()

Jardatekk

Působivý, krásný, i smutný dokument s pro mě nejlepší českou sportovkyní všech dob. Příběh paní Čáslavské bych zažřadil do školních osnov. Díky Věrko :) ()

TheKleofa

Vypadá to, že před Věrou Čáslavskou se může jít i Chuck Norris schovat. Nevím, zda to Olga Sommerová zamýšlela (vzhledem k jejím názorům a postojům předpokládám, že spíše nikoli), ale dokument na mě působil lehce ironicky. Bohužel to tedy jako ironie nejspíš myšleno není a tím pádem se to celé bere až moc vážně, paroduje samo sebe a korunu tomu nasadil Bok v záchvatu ožralecké zuřivosti. Za mě tedy o hvězdu méně, než by si bývalo jinak zasloužilo. ()

motyka52

Pěkný pestrý dokument, při jehož sledování člověk získá pocit, že Čáslavskou poznal a pochopil o trochu víc. Tak nějak by měly dokumenty ideálně fungovat. Že je to v některých místech opravdu dojemné a v jiných zase poměrně vtipné, to je příjemný bonus, který jde ke cti Sommerové. Bohužel v záležitosti okolo milosti pro syna se jede jen pohled jedné strany - a i když klidně může být ten správný - trochu to kazí dojem. ()

sbinda

Sypu si popel na hlavu, že jsem ani netušil jakou osobnost našich dějin Věra Čáslavská v sobě skrývá. Bodejď by ne, když je víc populární v zahraničí než tady, klasika. Většina z nás by se po takovém sportovním úspěchu vyvarovala provokativním politickým gestům, poplácala by si s funkcionáři po ramenou a bylo by hej. A co Věra? NE soudruzi, na*rat vám. Jen si říkám proč takových mladých není víc, který by dnešním politikuům strhli hřebínek a preference. Dokumentu strhuju hvězdu dolů za nevhodně vložený rozhovor s J.Bokem, který podle mě vůbec nezapadl, už jen proto jakým způsobem hanil jiné. 4 hvězdy Olze. 10 hvězd Věře a tleskám. ()

Ekdahl

Virtuozní řemeslo. Jako obvykle u Sommerové je to občas na hraně citovýho vydírání, nicméně zaplaťpámbu za to, že aspoň v dokumentu vzniká takováhle kvalita, když už současnej českej hranej film stojí za vyliž. ()

adaben

Dobré. Trochu mi tam možná chybělo víc sportovních postřehů o gymnastice a soutěžích její éry, ale celkově podařené dílo s atmosférou. John Bok byl trochu rušivý, odváděl to svými závěry jinam. ()

tomkat

Film o jedinečné osobnosti českého dvacátého století s úžasnou vůlí - natočený někým, kdo má stejné charakteristiky. Dobrá, působivá kombinace. ()

dr.Queen

Somerovou nemám rád,kecá o politice,ale jinak nic víc,jako dem.blok.Ale dokument hezký,hlavně díky Věře.Tak se mi někdy zdá,že Somerová bez těch slavných by nebyla nic. ()

Ivy_9

Tento dokument je skvělý. Ukazuje nám Věru Čáslavskou v celé její kráse - její lidskost, sílu, odvahu a znovu ten její talent. Byla to bohyně, které život nachystal mnoho překážek a ona to zvládla. Velice ji obdivuji. ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz