Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. A přesně to se v padesátých letech minulého století přihodilo Eilis (Saoirse Ronan), kterou k takovému dobrodružství přiměje starší sestra, jež si pro ni přeje o něco lepší budoucnost, než jakou by bylo další živoření v Irsku. Eilis vyráží přes oceán na cestu z malého irského městečka Enniscorthy do newyorské čtvrti Brooklyn. Vydává se tak na cestu do neznáma, do prostředí, které s ní zpočátku nemá nic společného a do života, který si sama nezvolila. Ocitá se v cizím světě, připadá si jako ve vyhnanství a podléhá stesku po dosavadním životě v rodném Enniscorthy, ale poté, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stýskání po domově pomalu mizí. Eilis přichází životu v rušném New Yorku na chuť. Pak ale přijde událost, kvůli které se musí vrátit zpět do rodného Irska, kde je vtažena zpět do svého předchozího života, a i zde potkává novou lásku. Dostává se tím mezi dva hlasy vlastního srdce a musí se rozhodnout mezi světem, z něhož pochází, a světem, kde si může splnit svůj sen. (CinemArt)

Thomick

Kdokoliv tohle nazývá červenou knihovnou, aniž by dodal minimálně dvě "ale", ten ať si okamžitě dá facku (opět koukám na tebe, POMO). Na to je tam až příliš Nicka Hornbyho, Julie Walters a obecně jedinečný irský příměsi. John Crowley si scénáře zkrátka vybírat umí. ()

luka4615

Jediné pozitivum v tomto jinak zcela plochém, natahovaném a místy i nudném filmu, který jede podle mnohokrát viděné a zajeté šablony, je skvěle hrající Saoirse Ronan. Nic víc, nic miň. ()

JohnCZ

Milé irské melodrama využívající všemožná klišé, ale po obrazové, herecké i hudební stránce stojící rozhodně za pozornost. Brooklyn má co do citu v porovnání s poměrně chladnou Carol značně navrch. Saoirse Ronan je kouzelná jako vždy a není pochyb, že celý film táhne nahoru minimálně o jeden level. ()

Marsik

Kino Mat - Můj dnešní filmový zážitek dopadl po všech stránkách na jedničku. Už samotného výběru kina nelituji, byť jde o nejmenší kino v ČR. Tento spíše komorní film se sem náramně hodil. Co se snímku týče, tak Brooklyn šlape po celou dobu náramně a vy se těch 111 minut nenudíte ani na vteřinu. S. Ronan v hlavní roli předvádí vynikající výkon, kterému by klidně Oscar slušel, ale je pravda, že herečka je ještě mladá a má toho hodně před sebou. V budoucnu ji podle mě neuteče. Dále bych vyzdvihl krásnou podmanivou hudbu, stejně tak za kamerou seděl člověk, který má cit. No a v neposlední řadě děj, který osloví mnoho lidí a od druhé půlky se vám může stát, že uroníte více než jednu slzu. Závěr nebyl nikterak ucajdaný, přehnaný, což velmi oceňuji. Mám silné nutkání dát 5 hvězd, ale počkám si po druhém promítání. 82% (with J.) ()

hous.enka

Ničím nevýjimečný romantický film o americkém snu, o kterém dozajista sní každý Evropan (Ir). Vlastně má to dvě zvláštnosti: Ameriku 50. let (dnes už to tam tak asi nefunguje) a nominaci na Oscara, ale jinak je to dvouhodinová long story o holce, co musí sakra zjišťovat, co vlastně chce. ()

maddy

Tu nomináciu na Oscara v prípade Brooklyn veľmi nechápem. Síce to nie je nijako zlý film, ale jedným z najlepších za rok 2015 ani náhodou. Je to pomerne obyčajná romanca, ktorá medzi ostatnými ničím výrazne nevyniká. Rozhodne má skvelú dobovú atmosféru 50. rokov minulého storočia, výborne hrajúcu Saoirse Ronan a v prvej polovici aj veľmi dobre spracovanú tému o ťažkých začiatkoch života v zahraničí a návrate domov kde sa všetko zdá akoby zaostalé. Téma decentne spracovaná a navyše stále aktuálna, v ktorej sa určite môžu nájsť mnohí. Bohužiaľ, v druhej polovici po jednej zásadnej dramatickej udalosti namiesto toho, aby sa film vydal akokoľvek uvedomelejším smerom a nechal hlavnú hrdinku stáť na križovatke pred zásadnými rozhodnutiami sa zvrtne v tú najtypickejšiu romancu o milostnom trojuholníku, hlavná hrdinka koná pomerne naivne, mnohé postavy sa v príbehu zdajú úplne zbytočné (matka) a nakoniec sa to zakončí tým najlacnejším záverom ako vystrihnutým z červenej knižnice. Trocha škoda, pretože presne toto v prvej hodine vyzretý príbeh o boji za lepší život ďaleko od domova, samote, odcudzení od rodiny, zoznamovaní sa s novým prostredím a hľadaní nových známostí v cudzej krajine vôbec nepotreboval. Ostať prevažne v tejto rovine a nezvrtnúť sa v druhej polovici do tej najobyčajnejšej romanci asi by som bol spokojnejší. Takto sa to však u mňa viac ako na tie tri hviezdičky vyzdvihnúť nepodarilo. CELKOVO: 3* (6/10) ()

NinonL

Film s jednoduchým dějem, ale moc milý. Eilis pluje do Ameriky, kde má začít nový, lepší život. Zpočátku je jí moc smutno, ale pak se zamiluje a dny se jí zdají zase slunečné. Jenže přijde čas, kdy má navštívit svou rodinu v Irsku. A nikdo netuší, jak moc jí tato návštěva změní život. ()

Vxxx

Tak já nevím s tou nominací na Oscara. Krom těch přízvuků mi na tom nepřijde nic zvláštního. Je to prostě takové romantické drama. Samozřejmě je moc hezké, ale není to nic extra. Pokud jde o skotskou romantiku, mnohem víc se mi líbil film About Time (2013). Tohle má v sobě celou dobu takový zvláštní podtón, který vás donutí si myslet "proč by mě to vlastně mělo zajímat?". Slečna není ničím zajímavá, taková nijaká a bez chuti, a v druhé polovině filmu je ještě ke všemu hloupá. Z nějakého důvodu jsem neměla tendence s ní soucítit. Ale dávám 4*, protože jako romantické drama to funguje. Jen by to nemělo fungovat na ty Oscary. 4* ()

Alqarin

Brooklyn dělají detaily. Ne sdělení, ne psychologie. Ale detaily. Humor, obraz, herci. Umírněná scenáristická práce staví do popředí jednoduchost, s níž se o člověka můžou v životě prát jak dvě poloviny světa, tak dvě poloviny srdce. Střese se ovšem laciných elementů, čímž může vyvolat dojem neuzavřenosti, ten ale pramení z toho, že od romantiky diváctvo rozumnost nečeká. A ona tu právě je. ()

Laxik

Takový ten film, na který se člověk prostě kouká a ono se mu to líbí, aniž by k tomu měl cokoli co dodat. Vytahuje to hlavně závěr, ten se povedl. ()

kaylin

Nemůžu si pomoct, ale mě tenhle snímek prostě nedokázal naplno oslovit. Ten příběh mě nebavil, i když v něm spatřuji určitou hloubku, která se dostavuje s tou pointou. Jako romance je to takové příjemně poklidné, nejsou zde žádné vyhrocené scény, což se mi líbí. Dobře je zpracováno to, jak se snaží svět ovlivňovat jeden život. A on se nenechá. Ale nadšený z filmu nejsem. ()

Rakosnicek77

Spoiler: Tak nevim jak to vidí ostatní, ale nevstoupit na scénu ta babizna z obchodu, tak to ta jemná citlivá duše, jak ji tu některé dámy nazívají, totálně podělala a já dal filmu max 2 hvězdy! Strašně mne totiž začalo iritovat chování té klasické přelétavé mrchy s tváří anděla. A tvrdit, že by to bylo jinak, to bude tvrzení zase jen od baby :-) Sorry dámy, ale tohle mne fakt vytáčelo. No scénář to zachránil, neproběhnul učebnicový "přelet" a tak "andílek" obhájil 4 hvězdy :-) ()

JohnMiller

Brooklyn je taká nemastná-neslaná drámíčka. Nie je to zlé ale vyprchá to z hlavy rýchlejšie ako poldecák tvrdého. Kostýmy, prostredie úchvatné ale, že by to bolo niečo viac ako hociktoré iné budgetové filmy z prostredia 50´s to rozhodne nie. Príbeh dievčaťa ktoré chce začať v USA nový život je síce milé ale neprináša to do kinematografie nič nového. Netvrdím, že teraz má každý nový film doniesť niečo úplne iné ale už z obrazu je cítiť, že si to pýta Oscara ako smutnučlé oči psíka ktorý si pýta granulku a takéto ambiciózne filmy by mali. Takže nič moc hoci je to nakrútené dobre. Jedna scénka sa mi však náhodou vryla do pamäti. A to prvý rýchli sex bez nežnosti ktorý trval asi 15 sekúnd. Zasmial som sa aspoň. ()

kajas

Ničím výjimečný příběh jednoho milostného trojúhelníku, který je mezi ostatními filmy nominovanými na Oscara opravdu jenom do počtu. Na hlavní hrdinku jsem byla pro její myšlenkové pochody v druhé polovině filmu celkem naštvaná, ale dýchla na mě atmosféra 50. let a hudební doprovod byl velmi příjemný. P. S. Gleesona by měli zapsat do Guinnessovy knihy, ten chlap loni hrál úplně ve všem. ()

Aleee89

Milý, jemný, nenucený film, citlivě podaný romantický příběh. Sympatická hlavní hrdinka, které fandíte, křehká a nenápadná jako film sám. On vlastně snímek sám o sobě nepřináší nic nového, ale kouká se na něj pěkně. Ke konci mě dojal. A úplný konec mi pak vykouzlil úsměv na tváři. ()

Katarine

Ale jo, je to kvalitní filmařina se sympatickými hereckými představiteli, hudbou, výpravou, apod. Ale to je asi tak vše. Ač předvádí Saoirse Ronan výborný herecký výkon, v zástupu všech těch zfilmovaných romantických příběhů se i tento poměrně rychle ztratí. ()

Aljak

Toto že má 3 nominácie na Oscara (vrátane na najlepší film)? Nieže by to bol totálny brak, ale nepovedal by som, že to bolo niečo prevratné. Taká obyčajná love-story, akurát že zasadená do príjemnej atmosféry povojnového obdobia a emigračnej vlny s príchuťou amerického sna. Začiatok bol sľubný (zrejme najlepšia časť filmu), a potom to už akosi voľne upadalo - aj keď s niekoľkými impulzmi, ktoré ešte zopár krát pozdvihli úroveň tohto filmu. Páčilo sa mi, že sa to ku koncu skomplikovalo a prišla na rad dilema, ale napokon jedna vetva dilemy (reprezentovanej Jimom) úplne odstrihnutá, teda bez akéhokoľvek vysvetlenia, takže dosť podivné. P.S. Saoirse Ronan bola výborná (do tváre mi akosi v niektorých momentoch pripomínala Jennifer Lawrence) ()

Nominace na Oscara 2016

Nominace na Oscara 2016