Staropražský příběh o neuváženém sňatku... Stovkami výstižně charakterizovaných maloměstských figurek zalidnil Ignát Herrmann řadu svých románů a povídek. Za své nejzávažnější dílo však právem pokládal román "U snědeného krámu" o tragickém osudu dobrotivého kupce Martina Žemly. Nesentimentální a přitom jímavý příběh člověka, kterého bezelstná touha po lásce vydá napospas ziskuchtivým nástrahám sousedky a její dcery, vyznívá velmi přesvědčivě i ve filmové verzi. Není divu – natočil ji tým složený z osobností, které v historii naší kinematografie patří k nejprůkaznějším kvalitám. Za všechny jmenujme scenáristu Václava Wassermana, kameramana Václava Vícha, spoluautora hudby Karla Hašlera a režiséra Martina Friče. Ten měl šťastnou ruku při výběru hereckých představitelů. Martina Žemlu hraje František Smolík, vdovu Šustrovou a její lehkomyslnou dceru Antonie Nedošinská s Elou Poznerovou, vynikající výkon mimo rámec svého tradičního hereckého rejstříku podal i Vlasta Burian v roli alkoholického rytmistra Kylliana. (Česká televize)

Stanix

Hodně silná záležitost. Z dnešního pohledu se poměrně obtížně dívá na jednání a chování postav v meziválečném období tak jak nám jej pan Frič v tomto snímku naservíroval. Zejména ústřední postava pana Žemly, jehož charakter se pohybuje někde mezi neuvěřitelně dobrým člověkem až přitroublým přizdisráčem. Zrovna tak postava Buriana, který si střihl bezohledného vožungra je taky na facku. Skutečně se jedná o velice sugestivní a kvalitní dílko, jenom jsem měl při sledování to neustálé nutkání sjednat v tom krámku pořádek. ()

DzejjPii

Příběh starý asi jako lidstvo samo. Aneb jak zmrdi poctivého člověka vysáli a do hrobu přivedli. Se Žemlou hraným Františkem Smolíkem jsem se v některých bodech ztotožnil, ovšem postupoval bych asi dost odlišně než on. Pokud jde ale o film samotný, tak mě zaprvé překvapily některé dialogy - nečekal jsem například, že ve filmu z roku 1933 uslyším dialogy jako: "Mluvíš jak hubatá děvka!" nebo "Jsem já to hovado starý." Dialogy byly znamenité - opravdu nádherná čeština, kterou je vysloveně radost poslouchat. Těžko nezmínit Buriana, který sice nehraje hlavní roli, ale hlavní postavu často zažene do ústraní - Burian je v naprosté většině filmu a je opravdu velmi výraznou postavou. Některé komentáře tady, které jsem četl ještě před tím, než jsem film zkouknul (jako blbec), mě připravily na to, že bude hrát vyloženě zápornou postavu a tak jsem byl moc zvědavý, jak to bude vlastně vypadat, protože jsem si ho absolutně nedokázal představit, že by hrál někoho čistě záporného. Čekal jsem zkrátka to, že bude hrát něco, co k němu vůbec nesedí. Ale tak to nebylo. Mě jeho postava nepřišla vyloženě zlá nebo tak, ale spíše mi ta jeho postava přišla jednoduše spíše jako vychcánek, který není zlý, ale snaží se se vším vydrbat tak, aby měl všechno zadarmo. Ale zároveň pořád (i když utlumeně) hláškoval tak, jak jsem u Buriana zvyklý. Hrál tedy roli pro něj trochu atypickou, ale nemám k ní vůbec žádné výhrady - podle mě mu sedla. Každopádně to, že je ve filmu Burian ještě neznamená, že se jedná o komedii. Naopak, je to dost vážný film a konec je dost smutný. Celkově hodnotím velmi kladně. ()

zdenik

očekával jsem komedii a ono se to zvrhlo v noční můru... na 33. rok vznikl s Vlastou Burianem nezvykle temný film, zamýšlející se nad bezmeznou dobrotou jedněch a protřelostí druhých.. František Smolík v hlavní roli předvádí poměrně výrazný (oproti jiným hercům) divadelní výkon, který v kombinaci s Fričovou filmovou kompozicí vytváří zvláštní expresivní momenty jinak pozvolna plynoucího příběhu ()

transbeskyd

Ach ty ženy..Nic světoborného ani originálního, ale skvělý Burian coby násoska a vtěrka a matka - nadháněčka Nedošínská, až příliš okatě ňouomovatý Žemla v podání Smolíka, který ve filmu smolíka fakt měl..Výborný očekávaně tragický závěr i s tím Hašlerem v podkresu. Dobré dobové drama. ()

Pitryx

V tomto filmu pan Burian jen sekundoval, ale naprosto dokonale. Celkově film není špatný, řekl, bych, že je dobrý. Není vynikající (příběhem), ale dobrý určitě. Proto dávám průměr v tom lepším smyslu a hlavně panu Smolíkovi. 201110249024/9024///***a půl++++ Knihu jsem nečetl, nemohu tedy soudit. Film je to dobrý a šperkuje ho Vlasta Burian svými opileckými hláškami, hlavně vůči babám. Jinak by mne to asi tolik nebralo. Takže i skvělým hercům patří mé vyšší hodnocení. ()

ostravak30

Velmi nezvyklý film na němž se podílel Vlasta Burian. Ten sice svůj komediální talent ani zde tak úplně nezapřel, přesto tento film není komedií a sám Burian navíc hraje spíše lehce zápornou postavu. Jinak jde ale o vcelku povedené drama vyšperkované hlavně skvělou hudbou a dobrým hereckým výkonem Františka Smolíka. A proto by nikdy do svatby neměli mluvit rodiče, jenže tehdy to bylo jinak a Martin Žemla na to doplatil. A ještě na svou dobrotu. Celkový zážitek mi ovšem kazil zvuk, kdy ne každé postavě jsem rozuměl, ale ponejvíce právě Vlastu Burianovi, který tentokrát šišlal víc než obvykle. Tomu jsem nerozuměl skoro vůbec. ()

Anworon

Jen Martin Frič dokázal přivést Vlastu Buriana ke klasice a ukočírovat jeho projev. Zde je jeden ze dvou důkazů. (Tím druhým je Revizor.) ()

PetraMishka

Smutný příběh obchodníka, který toužil po lásce, a proto se oženil s mladou dívkou, která však milovala jiného. Pro dobrotu sám dával na dluh a živil i matku manželky, až mu nezbylo vůbec nic. František Smolík v roli dobráka exceluje, zatímco Burian s Nedošínskou i Poznerovou jsou správně  nepříjemní ve svých rolích malých lidí, kteří myslí jen na sebe a jiné ničí. ()

Ondrew

Jeden z mala kompletne priemernych filmov, kde sa objavuje Vlasta Burian, ktory si este k tomu vsetkemu vo filme prilis vela nezahral. Okrem toho, jeho ucinkovanie nie je, kupodivu, prilis pozitivne, hoci skor by som ho hodnotil ako "neutralne". Skoda, cakal som viac. 50%. ()

SuzukiZ

Nejprve jsem si říkala, že když je to s Burianem, bude to zase nějaká veselohra a ejhle.. Navíc v záporné roli? Smutné, ale je to pravdivé v podstatě i pro dnešek - když slečna si ho bere jen kvůli penězům, je otázka, jak vztah skončí..Zde nevěra, dítě jiného, smrt.. ()

Cascabel

Vlasta Burian opět přebije všechny, navíc v netypické roli. Výborná je také Ella Nollová. Nedošínská působí až moc dobrácky, asi aby divák pochopil, proč Žemla naletěl. Jinak pár tehdejších klasických symbolů (stín mříží) je tupě umocňováno detaily a prolínačkami, aby se pomohlo Smolíkovi, který to až tak dobře nezahrál. Jedna zvláštnost: Burian má po většinu času v češtině výborný německý přízvuk, jenom nechápu, proč většinou to, co řekne německy, vzápětí zopakuje česky. Tvůrci byli asi vizonáři a chtěli, aby tomu Češi rozuměli i za 80 let. ()

JARDAHONDA

Netypický snímek ve kterém se objevuje Vlasta Burian v netypické záporné roli. Atmosféra filmu působí na diváka hodně sklesle. V druhé půli začne drama nabírat na obrátkách až do poněkud smutného závěru. Herecky zdařilé, jinak moc neoslnivé. Hodnotím zlatým středem *** ()

jan152

Výborné obsazení i výkony, ale já prostě zoufalé konce fyzicky nesnáším. Právě proto, že jich vidím kolem v životě až až... Řekněte mi, kdo chce odcházet z kina se strašlivou depkou? Vlastně možná masochisti, protože se rádi týrají, a ještě totální flegmatici, kterým je všechno naprosto jedno (ale proč by potom vůbec chodili do kina?). ()

ferika

Uloha Ely Poznerovej bola pre mna nedostatocne zahrana. Clovek sa musel cudovat, co na nej ten Zemla vidi a lutovat ho uz v predstihu. Ale cudujem sa aj niektorym recenzistom tu na fore. Podla nich by aj Shakespeare musel mat hodnotenie na nule! No jo, nie je to americka sracka, tak to nema cenu. ()

tein

Hnusný film o odporných lidech a jednom hodném ale hloupém člověku, kterého ti ostatní zmetci připraví o všechno. ()