Staropražský příběh o neuváženém sňatku... Stovkami výstižně charakterizovaných maloměstských figurek zalidnil Ignát Herrmann řadu svých románů a povídek. Za své nejzávažnější dílo však právem pokládal román "U snědeného krámu" o tragickém osudu dobrotivého kupce Martina Žemly. Nesentimentální a přitom jímavý příběh člověka, kterého bezelstná touha po lásce vydá napospas ziskuchtivým nástrahám sousedky a její dcery, vyznívá velmi přesvědčivě i ve filmové verzi. Není divu – natočil ji tým složený z osobností, které v historii naší kinematografie patří k nejprůkaznějším kvalitám. Za všechny jmenujme scenáristu Václava Wassermana, kameramana Václava Vícha, spoluautora hudby Karla Hašlera a režiséra Martina Friče. Ten měl šťastnou ruku při výběru hereckých představitelů. Martina Žemlu hraje František Smolík, vdovu Šustrovou a její lehkomyslnou dceru Antonie Nedošinská s Elou Poznerovou, vynikající výkon mimo rámec svého tradičního hereckého rejstříku podal i Vlasta Burian v roli alkoholického rytmistra Kylliana. (Česká televize)

zette

Film, ktery i po letech zaujme hlavne pribehem. Vyborny Smolik a Nedosinska, naopak Ela Poznerova me nepresvedcila. Fricova napadita rezie, jde videt, ze sve kvality prokazoval od rane tvorby. ()

dr.fish

Tento film ve mne spouští násilnické choutky. Je tak dobře natočen, že polovině postav bych s chutí rozrazil hlavu krumpáčem. Vyžírkové, vychcánkové a ochlastové, pseudoštětky a tyranské matky, zkrátka lidé. Ten nejhorší obraz zkázy nám ale Martin Frič podal v tom blbci, na kterém se dalo dříví štípat, v podobě obchodníka Žemly (Smolík). Tento "starý dobrý vůl" místo aby všechny pobudy vypakoval ze svého krámku, nechal se opít rohlíkem a sám zničit. Na které straně je vina? Na obou. A proto je tento film varováním, abychom se dobře rozhlíželi kolem sebe, dovedli v základu roztřídit zrno od plev a nenechali se zatáhnout do vyložených průserů. Pokud to ovšem jde odhadnout. Nechtěl bych si díky své vlastní blbosti strouhat sirky do piva...70% ()

sator

Kromě Buriana nemá nikdo prostor a stává se to one man show... Václavská ulice, v které stojí Žemlův krám byla vytvořena v atelieru a je považována za nejnáročnější exteriérovou dekoraci první republiky. V reálu se nachází nedaleko Karlova náměstí na Novém městě v Praze. ()

Mol

TADYHLE BYCH MOH KAŽDEJ DEN SEDĚT, NA TOM PYTLI. TO MĚ VŽDYCKY NECH REZERVOVANÝ, VÍŠ!!! Film je první polovinu poměrně slušná komedie se skvělým Burianem, který zde hraje kořalu, který celý den sedí na pytli zrní a láduje jednu slivovici za druhou, u čehoš ještě stíhá počastovávat příchozí babky urážkami. Ve filmu padnou dvě slova, která mě překvapili a to 'děvka' a 'hovado'. Obě však nepochází z úst pana Buriana. Celkově mi film přišel hodně ostrý na dobu vzniku. Tragicky konec a chování Pavli "Ježíš Maria mutr nevotravuj" bylo fakt něco. Chudák Želva, teda vlastně Žemla dopadl tak jak si nezasloužil. ()

HonzaBez

"Ten dobrý člověk má všechno...." Martin Žemla v podání Františka Smolíka je až příliš dobrý člověk a tak dlouho nevidí, jak ho jeho okolí ( především pak jeho žena) zneužívá. Když to konečně pochopí, je už na nápravu pozdě a tak jen zoufale křičí "nevěstka, je to nevěstka". Pohled do jeho smutných očích v tu chvíli je vskutku děsivý. Škoda, že tomuto vrcholu snímku předchází řada scén, v nichž "hlavní housle" hraje postava upovídaného a věčně opitého rytmistra Kyllijána v podání Vlasty Buriana. Ten sice hraje a místy i zpívá ze všech sil, ale nějak mi to do tohoto jinak spíše smutného příběhu o zneužití člověčí důvěry moc nesedělo. Asi hlavně kvůli tomu nemohu dát víc než tři hvězdičky, byť třeba způsob, jakým je film natočen (snímání herců z různých úhlů a poloh), je jasným důkazem mistrovských kvalit Fričovy režie. Možná bych i proto své hodnocení ještě přehodnotil. Ale otrávilo mě, že film končí veselým popěvkem rytmistra Kyllijána, což mi vůbec nesedělo do atmosféry závěrečných chvíl snímku, kde jinak jako jakési memento zní stesk Žemlovy posluhovačky Randové "všechno tady snědli". Škoda. Tahle snaha kombinovat psychologické drama s komedií mi fakt nesedla. Byť chápu, že to je asi pro tehdejší filmovou tvorbu u nás docela typické. ()

RonaMidu

pražské příběhy z téhle doby jsou mé oblíbené,ale tenhle....nemám ráda filmy s Vlastou Burianem,jeho role namazaných obzvlášť ne - (nechápu,jak se někdo může tomu pitvoření smát),mimochodem,to byl pěkně hnusný moment,kdy smazal dluhy....takže i když hlavní postava byl pan Žemla,negativní pocity u mne převážily ()

filmmovier

Veliké překvápko. Původně jsem dal jen čtyři hvězdy, ale nedalo mi to a druhý den jsem musel hodnocení ještě navýšit. A právem. To bylo drama, panečku! První polovina je sice ještě relativně poklidná, ale po svatbě to začíná pěkně houstnout a konec je opravdu tragický. Herci jsou excelentní. Všichni. František Smolík, Antonie Nedošinská i věčně chlastající Vlasta Burian s cizím přízvukem, sedící na bedně a urážející jednu bábu za druhou. Najde se čas také na odlehčení, jednak v Burianově postavě a jednak je tu docela dost hlášek a překvapivě ošklivých slovíček. Jeden z nejlepších českých filmů všech dob, špičkové drama, které ve mě rezonuje ještě téměř o týden později. Škoda, že tento film naše televize nevysílají častěji. Ale je holt kvalitní, tak si to asi nezaslouží. 95%. ()

Sdoom

Zajímavý námět a snaha se upřít tomuto filmu nedají, bohužel to je tak vše, co pozitivního k tomu můžu říct. Strašná nuda, nejhorší a nejprotivnější Burianova role, nulová nadčasovost, nelogičnosti atd. atd. Přetrpěl jsem to až do konce, ale měl jsem co dělat. ()

Zagros

Snímek s poměrně naivním dějem a stejně naivní hlavní postavou. Obchodník Žemla je dobrák a nedokáže nikoho a nic odmítnout, proto jej všichni využívají, což pro něj jednoduše nemůže skončit dobře. Bohužel naivní příběh lze prokouknout již z počátku. To u mě mělo za následek nulové napětí a nudu. Zajímavé proto byly jen herecké výkony a dialogy. Jednotliví herci to zvládli perfektně, jen Smolík byl až moc zastíněn Burianem a jeho komentáři. Z postav se mi nejvíce nakonec líbila Ella Nollová v roli bodré, ale životem protřelé služky, která měla hned ve všem jasno a také to nezapomněla okomentovat. Samotné Buriánovy neustálé průpovídky a urážky jednotlivých nakupujících ženských dokázaly pobavit a z filmu udělaly v první polovině spíše komedii. Následná přeměna na vážnější notu mi moc nesedla, ale úplný závěr dokázal film opět vytáhnout alespoň na slušné tři hvězdy - osud tomu chtěl. ()

POciSEM

Zezačátku docela legrační filmík ale pak to docela zvážní a to i díky Burianovi jehož Kylián byla správně potrhlá a celkem legrační figurka která si pořád vožírá hubu na sekyru ale taky to byla pěkně vychcaná svině hlavně za tu prasárnu co udělá na konci. Tady v tom filmu byl prostě neuvěřitelně vlezlej záporák skrz naskrz. ()

Vesecký

Bylo uváděno jako komedie, ale ve skutečnosti šlo o klasický a slavný přepis románu I. Herrmanna, který kriticky popisuje tragédii poctivého a slušného člověka, který se nechá ze všech stran ubíjet, aniž dbá ve své slušnosti varování své uklízečky. Samozřejmě, Vlasta Burian ve své trochu netradiční roli zůstává svůj a předvádí jeden ze svých vrcholných výkonů mluvky, povaleče a ochlasty, zatímco A. Nedošinská hraje jednu z mála záporných postav své kariéry stejně mistrně, kdežto E. Poznerová působí poněkud staticky. Mladý Frič už tenkrát byl mistrem svého řemesla; ačkoliv se vše odehrává na malé ploše, takřka jenom v krámě a přilehlém bytě Schusterových, a jednotlivé scény mají spíše divadelní charakter, dílo rozhodně nenudí a je stále živé i pro současného diváka. ()

MickeyStuma

Ve filmografii Vlasty Buriana tento snímek nemálo překvapuje svým žánrovým zaměřením a to v rámci dramatizace. Burian si neobvykle zahrál zápornou roli a byť se skutečně jedná o dramatické dílo, sem tam si nějakou tu humornou stránku přeci jen neopustil. Příběh je zpracován na základě knižní předlohy autora Ignáta Herrmanna, avšak scénář byl sepsán dle divadelní hry uváděné v Burianově divadle. V něm je pozornost soustředěna na kupce Žemlu, ale Martin Frič jej  převedl na postavu rytmistra Killiána, právě v podání Vlasty Buriana. Dějová linka se však stále drží svého námětu.  Kupce Žemlu si mistrovsky zahrál František Smolík, čímž jeho tragický osud po emocionální stránce skutečně nemálo zasáhne. Snímek je převážně dialogový, ale svým vyzněním naprosto silný. Divadelnost je tak tedy znatelná, i když se Frič, po filmové stránce neobvyklými metodami, z toho snažil vymanit. Svým způsobem je to snímek depresivní a pokud někdo z diváků začne nenávidět už rotmistra Killiána, který zneužívá dobrotu kupce Žemly, film splňuje svůj dramatický účel. Ano, jakmile se tedy objeví Vlasta Burian, sem tam se jeho výřečnostem zasmějeme, ale celkově skutečně není o co stát. Zkusil si jinou charakteristickou roli a nepřekvapujíc mu to vyšlo. Že se s poctivostí nejdál dojde? Tak to je potřeba shlédnout tento film, který přesvědčí o opaku. Takže očekávat komedii vlivem účasti Vlasty Buriana je chyba. Zbytečně tak dojde ke zklamání. ()

Luxocculta

Viděl jsem poprvé až teď. Nestačím se divit rozdílu v kvalitě mezi tímto a o rok starším filmem s Burianem (Anton Špelec). Jde sice o srovnání jiných žánrů, ale když je Burian na scéně, jde stejně o komedii. Tady, ač má jít o drama, je Burian stokrát vtipnější, jeho humor je soudobější a také pěkně ostrý. K tomu je třeba připočíst zajímavý příběh, výborný scénář, dialogy i velmi sympatické herecké výkony všech hlavních zúčastněných. Hodina a půl byla pryč jako rytmajstrova čest, když dojde na placení. ()

rivah

Perfektní příspěvek do vod filmového umění, s přesně vybranými typy a vystižením atmosféry.(max.90%) ()