Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojník Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sanada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil. (Bontonfilm)

MichelSmith

Príbeh muža,ktorý nemohol zabudňúť krivdu a bolesť ktorú mu spôsobily.Muža ,ktorému cestu k pokoju dal až pohlad na nenavídeného soka, v ktorom zbadal ludskosť a výčitky pre ktoré bezsené noci ponorili ich duše do temna... Pútavé a pravdivé! ()

Georgex

Australské drama založené na skutečném příběhu, který sám o sobě působí neuvěřitelně silně a o to větší škoda, že se toho nechopil známější a hlavně zručnější režisér a nedokázal potenciál tohoto filmu využít naplno. Neříkám, že Jonathan Teplitzky natočil špatný film, nicméně si příliš neporadil s dramatickou částí příběhu a sekvencemi ze zajetí, které mimo jiné působí velmi nedůvěryhodně a nevyvolají ten správný efekt, když si k tomu připočtete poměrně suché dialogy a odfláknutý konec filmu, tak se bohužel žádný koncert nekonal. Na druhou stranu se nedá říci, že bych se v téměř dvou hodinách v nějaké pasáži více nudil, na čemž má rozhodně zásluhy skvěle hrající Colin Firth, který podal skvělý výkon a je radost sledovat každičký jeho výraz na tváři. Moje hodnocení 60% ()

Sdoom

Nebýt skvělých hereckých výkonů Colina Firtha a Nicole Kidman, tak je to zcela zapomenutelný průměrný film. Nezkušenost režiséra je znát, dlouho rozehrává děj a nakonec klíčovou pasáž sfoukne v pár minutách. Chybí tak prostor pro nějakou gradaci a hlavně emoce. Samozřejmě, že podíl na tom může mít i předloha či scénář, ale to už si režisér musí ohlídat. Díky Firthovi s Nicole mi film určitě po nějakou dobu v paměti utkví, tedy slušné 3 hvězdičky (HD, orig.) ()

666Carnage

Silný příběh, poutavé téma a vynikajcí herecké výkony. Koleje osudu vypráví příběh o pokoře, cti a pravdě. A také o tom, že se dva lidé z války nejprve musí usmířit aby mohli vést normální život. 80% ()

divak84

tak samozřejmě že film nabízí otazku k zamyšlení, ale válka a zejména ta druhá světová, skrývá v sobě milion tajemství o kterých my, kteří o tomto konfilktu víme z knížek mnoho, nemáme ani páru... nemůžeme vidět do hlavy valečných zajatců a procesu hojení jejich duševních ran. dnešní člověk si řekne "ja toho parchanta potkat znova po 40 letech, tak ho sejmu".. ano i já jsem viděl dokument o anglických-německých vojácích kteří se po 50 letech potkali u normandie a podali si ruku, povídali si o tom jak "on běžel tadyhle a pláži" a "on jak byl v této baterii a kosil desítky vojáků". holt ta nenavist asi začíná na místě ale tam asi i (podvědomě) končí. po valce ta nenavist zřejmě transformuje do jiných aspektů lidske mysli... Lomax byl vzdělaným da se říct pacifistou, o kterém bylo jasné na začatku filmu, že udělá to co udělal. takovým lidem budiž čest. takoví lidé dělali a dělají naši planetu lidštější. režisérsky je film solidní, spíše poklidný, komorní, ale bez chyb. osobně se mi technická stránka líbila. není to pro mě film na druhé a další shlédnutí, ale jde o velice inteligentní snímek, avšak klišé a "zahrání na jistotu" dělají Teplitzkyho práci o mnoho jednodušší. btw Nicole (na svůj věk) klobouk dolů jak se dá nakreslit do krásné ženské. ()

kolemjdouc

mě osobně se film líbil svým pojetím .Jak může válka zasáhnout životy lidí.I s malým počtem herců se dá vyrobit dobrý film.Kidman jako vždy úchvatná a spolu se Skarsgardem a Firthem se skvěle doplnili.Jen ten konec nevěřím. ()

ondrula

V podstatě dobrý. Celkem dobře se na to dívá, ale film má celou řadu nedostatků. Předně je strašně jednoduchej a předvídatelnej, takže jestli jste viděli trailer, viděli jste všechno. Pak třeba je strašně humbuku kolem tajemného a extrémně ponižujícího mučení, které Eric prodělal za tajemnými zavřenými dveřmi; čekal jsem, že mu minimálně budou šťourat do kakoška, ale jednom mu tam dali trochu víc napít. ()

jasiska

Silná téma v podstate o odpúšťaní a flashbacky do japonského zajatia v 2. svetovej vojne sa mi veľmi páčili a zvažovala som najvyššie hodnotenie. V poslednej chvíli som si to však rozmyslela, pretože tvorcovia podcenili tvorbu vzťahu diváka a postáv, čo sťažilo identifikáciu s hrdinami. Inak však výrazný zážitok. ()

lucijelucije

Tenhle film má silné momenty, ze kterých se dá dobře těžit, obzvlášť ten závěr je ukrutně smyslný, ale bohužel má i své slabší chvilky a ty lehce ubírají na dojmu. Ale rozhodně má tenhle příběh co nabídnout. ()

prezdivaka

Podobně silný film a podobné hledání odplaty a pomsty jako Eleni. Tam hraje John Malkovich a také tam on nedokáže zavraždit svého trýznitele a vraha. Ten příběh se mi ale jeví silnější a konec mě zasáhl víc. ()

Milodar

Více takových železničních nadšenců. Firth je výbornej, to neukázané mučení je brnkání na napjatou psychologickou strunku, pak ukázané, to už je metalový riff. ()

Jaro_slav

Film je uveden jednou z nejpovedenějších romantických scén, jaké jsem kdy viděl. Takový úžasný "nerdy" seznámení, jemuž se to z Elizabethtownu kvůli svý nepravděpodobnosti asi nevyrovná. Ale málokterej šotouš je takovej charismák, jako Colin Firth, jehož minimalistickýmu herectví Nicole Kidman jen tak lehce přihrává. Pokud jejich setkání a seznámení, resp. s&s skutečných manželů Lomaxových proběhlo opravdu takhle, pak i sám Lomax musel bejt chlap k sežrání. Úvodem ovšem vše veselé a vtipné ve filmu končí, a následuje hodinka a půl jakési tíživé až trýznivé cesty zpět a vpřed zároveň. Naštěstí to není taková ta emocionální ždímačka a minuty drastických scén (které jsou ve skutečnosti vzpomínáním) jsou vyvážený minutami na oddech, takže film ve vás zanechá stopu trpkosti a mrazení v zádech, ale zůstáváte po něm při vědomí a beze snahy rozeběhnout se hlavou proti zdi. Protože je "based on true story", předem tušíte, že end bude tak nějak happy - protože jinak by to netočili, že... V některých záběrech je nádherná zvláštně statická práce s kamerou a kompozicí, jako by byl za kamerou spíše fotograf; natolik, že by ty záběry zasloužily vytisknout tak na 2x1 m, zarámovat a pověsit na zeď. Kolem a kolem, vůbec mi není jasné to poněkud vlažné celkové hodnocení od userů nejen na tomhle československém filmovém blogísku. ()

Marys

Dobrý námet filmu, no v spracovaní mi chýbala dynamika, napätie, skrátka to napriek kvalitnému obsadeniu nemalo požadovanú iskru. Veľmi veľa hluchých miest, ktoré odpútavali pozornosť. Nemal som z filmu dobrý pocit. Určite sa dal spraviť zaujímavejšie. ()

aLPaC

Začíná to velice pomalu, řekl bych, že prvních zhruba půl hodina je zbytečně zdlouhavá a romantická a navíc nudná. Poté, co se děj přesouvá do barmského zajateckého tábora za druhé světové jako bychom se ale dostali úplně do jiného filmu. Vynikající tísnivá atmosféra, brutální zacházení Japonců s válečnými zajatci, emoce. První setkání mladého Lomaxe s mladým japonským "tlumočníkem mučedníkem". Škoda, že tomuto období nebylo ve filmu věnováno více času na úkor první půlhodiny. No a nakonec v poslední třetině se už starší Lomax setkává se svým odvěkým nepřítelem a opět je z toho skvělé pokoukáníčko, vysvětlování dávných činů a konečná Lomaxova volba. Po první půlhoďce jsem chtěl dát dvě, nakonec dávám zasloužené a velmi jisté čtyři. ()