Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojník Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sanada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil. (Bontonfilm)

A.L.F

Film bohužel po půl hodině nedokázal vůbec ničím zaujmout. Ani jeden z hlavních "hrdinů" nesedí a film by si zasloužil lepší obsazení. ()

hajicek

Ano, bylo to takove predvidatelne, a dalo se s latkou mozna nalozit lepe, nic to ovsem nemeni na mem pocitu, ze to byl vyborny film s vybornymi hereckymi vykony, a samozrejme velice silny. ()

Gagin

Hlavní chybou filmu je, že ačkoliv se jedná o silné téma, tak ve mě neprobudil žádné emoce. Více se mi líbila pasáž mladého vojáka. ()

megadony

Silný film díky velmi silnému, znepokojivému, mrazivému a pravdivému tématu... Plyne tak nějak pomalu, nenásilně, bez extrémních emocí, ale pravdou je, že možná i díky tomu na mě tak silně zapůsobil, protože míň je někdy víc. A samozřejmě nesmím opomenout herecké výkony- Firth, Kidman, Skarsgard, Sanada- velmi uvěřitelné. ()

quido.morava

Pomalejší, ale o to působivější vyprávění silného příběhu s exceltními výkony Colina Firtha (již tradičně) a Nicol Kidmanové. ()

koksak176

Film o škodách, ktoré napáchalo násilie voči zajatcom a vojna, o démonoch, ktoré ľudí nenechajú žiť ani po desaťročiach a robia z nich živé mŕtvoly. Film o vine a odpustení, s výbornými hereckými výkonmi. ()

Akinaz

Velmi silný film o síle lidského chrakteru, touze se pomstít a dopuštění... V roli Erica Lomaxe exceluje Colin Firth a Jeremy Irvine, coby jeho mladší já za ním ani v nejmenším nepokulhává. Drama jak se patří... chytne a nepustí. 5* ()

walsidal

Tohle komorní drama se mi nehodnotí snadno. Nemá žádnou zjevnou chybu: Má nosný námět, zajímavé téma viny a odpuštění, vcelku dobře propracovaný scénář, Colin Firth i Nicole Kidman jsou výborní. Přesto mě tenhle film nijak zvlášť nezasáhl, určitě ne tak, jak by tomu vzhledem k závažnosti tématu mělo být. A vlastně jsem ani nedokázal přesně říct proč. Ale když jsem o filmu dále přemýšlel, přece jen jsem našel pár věcí, které mohly být jinak. Současnost se sice dobře prolínala s minulostí, ale chyběl tam kontrast: Poklidné dění současnosti narušované pouze Lomaxovými excesy by mělo ostře kontrastovat s fyzicky i psychicky drsnými událostmi v nelidských podmínkách budování železnice. Místo toho se nám ale pouze prolínají dvě vyprávění – současné a minulé, která jako by byla vyprávěna stejným filmovým jazykem, přestože mají diametrálně odlišné prostředí i obsah. I vlastní vztah Lomaxe a Patti bylo asi možné pojmout dramatičtěji, tedy od prvních náznaků Lomaxových problémů přes jejich postupnou gradaci až do situace, kdy se takové soužití už Petti jeví jako neúnosné. Jistě, někdo může namítnout, že by to byla samoúčelná dramatizace, ale není tomu tak. Lomaxovy psychické stavy by pak byly přesvědčivější. A našly by se i další věci. Setkání trýzněného a mučitele po letech: Tady asi šlo navodit atmosféru, ve které by se divák obával, zda Lomax Takašiho nezavraždí. Bohužel Colin je v tomto směru natolik seriózní figurou, že tahle eventualita diváka nejspíš ani nenapadla. A zrovna tak scéna s místností, na kterou měl Lomax nejděsivější vzpomínky, šla asi natočit sugestivněji v momentě, kdy se do ní Lomax po letech vrací a znovu se mu vybavují vzpomínky na prožitou hrůzu. Opět tu chybí kontrast – drsnost prožitého bylo třeba zvýraznit, třeba i za pomocí hudby. Pokud bych to měl shrnout, asi bych řekl, že film byl natočen příliš jako komorní drama, což bylo možná na škodu. Možná měl být natočen jako drama, se vším, co k tomu patří. ()

karmalat

Pro me prijemne prekvapeni, trochu rozvlekle a nakonec ke kladum filmu patri i to, ze se zbytecne neukazovaly akcni sceny, i kdyz moznosti byly. Rozhodne doporucuji se podivat, ale chce to tu spravnou neuspechanou naladu. ()

boudiccaw

Dokonalé herecké výkony, silný příběh, hudba, která dotvaří dokonalý celek...Osobně jsem už dlouho tak něco silného neviděla...Podotýkám, že nesnáším války a válečné filmy, ale u tohoto snímku jsem ráda, že jsem jej viděla. Nemůžu jinak, než plné hodnocení... ()

majlaan

Máte-li rádi násilí a mučení, pak je to film pro vás. Já to moc nemusim a tak mě druhá polovina filmu vůbec nebavila. Příběh je to silný, knihu jsem nečetl, ale film je otrava. ()

Sejkorka

Hodně drsný film. Podle skutečného příběhu, autobiografie hlavního hrdiny Erika Lomaxe. Netypická role Colina Firtha. Chvílemi jsem si myslel, že to nedokoukám, ne, že by to bylo slabé, to spíše můj žaludek. Strašný, co lidi můžou dělat s lidma  ... co všechno se dá vydržet. Já nic, já jen tlumočník. ()