Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojník Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sanada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil. (Bontonfilm)

Swoser

Nebylo by od věci vybrat jiného rejžu. 2 Oskarové hvězdy a vyberou jim úplně neznámého. Ale scénář i výkony byly dobré. Takže jsem nebyl zklamán, ale očekával jsem mnohem víc. ()

barteca

Oběti války nejsou jen mrtví a padlí , ale i přeživší - všichni si nesou nějakou hlubokou jizvu , i když ji není vidět. -George Smith Patton ()

allebra

Mám ráda filmy podle skutečných událostí. Filmy s válečnou tématikou moc nemusím, ale tento mě dostal. Silný příběh, velmi dobře zahraný, vhodná hudba, sice trochu pomalejší rozjezd, ale potom děj nabral spád až do emotivního konce. ()

agassi68

Áno, je to patetické, klišoidné a so záverom ako z kníh Rosamunde Pilcherovej. Napriek tomu ma celý čas film udržal v pozornosti. Colin Firth to bol utiahol aj bez starnúcej Nicol sám. Najradšej by som dal 3,5.. ()

lemonova

Príbeh je fascinujúci.. na konci som si neustále opakovala: toto bola naozajstná láska. A nehovorím o Ericovi a Patti, hovorím o Ericovi a Takašim. Keby sme si raz takto dokázali odpúšťať (ale aj takto ľutovať), všetko by vyzeralo inak. Filmársky mi však niečo k dokonalosti chýbalo, hoci mnohé scény (vrátane záveru) by si tých 5* zaslúžili. ()

BOURQUE

Začína sa to pomerne jednoducho, potom však sa to celkom rýchlo premení na silné a emotívny príbeh. Pánovi Teplitzkymu sa podarilo zachytiť akýsi duševný a psychický kolaps človeka, ktorý musel prežiť peklo vo vojne, hlavne v tom, o ktorej sa menej rozpráva. Skvelí „mladý“ a „starý“ C. Firth. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

Mukunda

Nakonec příběh není ničím jiným, než oslavou humanity v nás. Zde to ale není příliš rušivé. Snímky s Colinem Firthem si lze vždy užít, a i když toto snad není role pro něj typická, exceluje, jako vždy. Skvěle hrají ale i ostatní. Scéna "nejodvážnější věci, jakou jsem kdy viděl", byla velice silná. Co je to pomsta? Jenže on to nakonec asi není příběh o pomstě. Ani o odpuštění, když jsme u toho. ()

deLaFere

Velmi rozporuplný film. Měl-li bych se vyjádřit k technické a historcké stránce, vytknul bych snad jen dvě věci. Scéna, kdy se japonští dozorci vzdávají, je nepravděpodobná takovýmto způsobem. Je známé, že Japonci byli extrémně zfanatizovaní a nevzdávali se. Druhou věcí je samotné mučení. Synové Niponu si v krutosti s nacistickými dozorci rozhodně nezadali a v řadě ohledů byli mnohem horší, jejich "vyšetřovací" metody byly mnohem drsnější, než ukazuje snímek, takže "jen" jakýsi waterboarding je trochu málo na tolik obávanou místnost, musím, ale říct, že se mi i ulevilo, nechtěl jsem vidět nic odpornějšího. Film se snaží ve finále ukázat, jak byli obyčejní Japonci zmanipulovaní, to se asi daří, stejně jako snaha o usmíření mezi oběma stranami, ale zde se dostáváme ke slabým stránkám filmu a to je velmi nízká hladina emocí, které by tento snímek měl vyvolat. Radek99 píše, že by si dovedl představit Spielberga jako režiséra, jistě, ten ale ohybá historii velmi pružně, postava Oskara Schindlera je toho jasným důkazem. Já bych volil něco mezi, tento snímek je bohužel příliš dlouhý a zřejmě i záměrně velmi depresivní svojí prázdnotou, která je narušena trochu patetickým koncem. Za jedno shlédnutí to jistě stojí, ale to je asi bohužel vše, potenciál byl neporovnatelně výše. ()

Whitebeard

Válka ničí lidské životy. Vítězstvím jedné nebo druhé strany to ale nekončí. Film podle skutečné události o tom, co válka udělá s lidským svědomím, že utrpení nekončí do konce života. Dokáže potom pomsta tomu, kdo vám způsoboval největší bolest, nějak vynahradit to, co se za války zažije? Tradičně výborný Colin Firth i jeho mladá verze Jeremy Irvine. Hodně silný příběh s hodně silným koncem. 4* ()

Torgal

Téma filmu na pohľad veľká a silná, jej spracovanie ale v pomalom tempe nevýrazné a úplne bez emocionálneho dopadu na diváka. To trýznivé utrpenie a nenávisť Firthovej/Irvinovej postavy je tu proste bez dostatočného dejového zdôvodnenia. Najzaujímavejšie tak na filme ostáva fakt, že celý tento príbeh sa (plus-mínus) skutočne odohral a nie je len výplodom scenáristov. A to ho aspoň čiastočne rehabilituje. 5+/10 ()

tranquill

"Takovou statečnost jsem v životě neviděl!" Zfilmovaná "nesnesitelná krutost (po)válečného bytí". Opravdu silné a emotivní drama na základě skutečného příběhu. "Nic nemá větší cenu než život!" ()

D.Sleeper

Nicole Kidman a Colin Firth jsou výborní herci a tenhle příběh si je rozhodně zaslouží. Což se tak úplně nedá říci o režisérovi a scénáristech. Aby si je příběh zasloužil, podobně jako Nicole a Colina, museli by být k sobě velmi upřímní a nedostatek zkušeností vynahradit velmi důsledným praktikováním Stanislavského metody, kdy by podle exaktně stanoveného knižního vzoru sehráli mezi sebou živou konfrontaci postav mučedník, mučitel a tlumočník a v těchto rolích by se střídali tak dlouho, než by si je příběh zasloužil... Anebo by jednoduše stačilo nahradit režiséra i scénáristy... Ovšem i přes vytčené nedostatky ve mně film dokáže zanechat velmi silné a cenné osobní sdělení, což připisuji spojení příběhu s výbornými herci v hlavních rolích. BTW: Kdybych měl vybrat jen jednoho, největšího "hrobníka" a hodit kamenem, koupil by to jednoznačně Teplitzky. Není už tedy třeba analýzy, kdo že by to při praktikování Stanislavského metody hrál nejvíckrát mučedníka :-) ()

Fido

O tom, jak se vyrovnat se svým životem a nalézt jeho smysl. Jak zachránit nejen sebe, ale především druhé.... ()

E lan

Za tu skutečnou předlohu je to za ****, jinak možná o * méně. Nic se ale nemění na tom, že hlavní protagonisté hrají výborně a příběh je to skutečně dechberoucí. ()

dwbmb

Tvrzení, že je film "wannabe oscarovka" je úsměvné, že je to kýčovité klišé, už tak daleko od pravdy není. Vždy, když film začíná "založeno na skutečných událostech", je to pro mě znamením, že když veškeré události zneguji, tak se té skutečnosti možná opravdu přiblížím. Nejsem expertem na Lomaxův život, nečetl jsem jeho knihu, ale z veřejně dostupných zdrojů (čti: wikipedia) se dá usuzovat, že plus mínus nějaká ta dramatizace to tak nejspíše opravdu bylo. Příběh má dvě veliká pozitiva: dobře podaná přímá konfrontace Erica a Takashiho (i když nikoli tak sestříhaná, jako je v traileru k filmu) a stále ve vzduchu visící otázka "co se dělo v té místnosti?", která udržovala menší napětí většinu filmu. Jako negativum vidím přeci jen tu celkovou kýčovitost a to, že jsem se před filmem zapomněl vyčůrat. I díky tomu pro mě byla poslední čtvrtina filmu opravdovým mučením. BTW film není primárně obrazem zvěrstev páchaných japonskou císařskou armádou, jako to bylo třeba ve filmu Květy války, ale osudu jednotlivých hrdinů. ()