Colin Firth, oblíbený představitel upjatých Angličanů z řady romantických komedií tentokrát mistrovsky ztvárnil skutečně dramatickou roli. Britský důstojník Eric Lomax padl během 2. světové války do japonského zajetí, kde zažil nejen nepředstavitelnou dřinu a hladovění při stavbě železnice, ale také děsivé mučení. Film Koleje osudu sleduje jeho osud za války i mnoho let poté. Potkává ženu, o níž ani nesnil, vezme si jí a s pomocí jejího citu se s tehdejšími zážitky snaží vyrovnat. S podporou své ženy Patti (Nicole Kidman) a nejlepšího přítele Finlayho (Stellan Skarsgard) se vydává do Thajska po stopách svého utrpení. Na místě zjistí, že jeho tehdejší trýznitel, důstojník Takaši Nagase (Hiroyuki Sanada), stále žije. Touha po pomstě ho žene do Japonska, aby svou noční můru konfrontoval a za jakoukoliv cenu se jí navždy zbavil. (Bontonfilm)

Aleee89

Silné téma pojednávající o aspektech války, o kterých se zas tak často nemluví, ale mluvit by se mělo. Pátrání po minulých křivdách bylo napínavé tu více, tu méně, ale podpořili ho vynikající herci. Mě překvapila hlavně nezvykle civilní a neumělá Nicole Kidman. Celkově to tak nějak poklidně plynulo, doplulo to tam, kam jsme všichni očekávali, ale to v podstatě nevadí. I když vykřesat šlo z tak závažného tématu zajisté více. Hlavně emocí bylo pomálu. ()

Skip

Téma vyrovnávání se s těžkým psychickým traumatem z války natočené podle autobiografické knihy bylo velmi silné. Problém ale je, že film jaksi nedokázal využít toho, co se zde nabízelo. Ne že by to bylo vyloženě špatné nebo nudné, ale tak nějak to jen plavalo po povrchu. Ne a ne diváka vtáhnout. ()

Foma

Film je to dobrej, ač s nedostatkama, ale jeho vyznění, jeho poselství je natolik důležitý a pravdivý, že s radostí dávám nejvyšší body :-). ()

applause

Napřed mi nepřišlo, že by byl film mým šalkem kávy, až když se začal pomalu rozjíždět, tak byl pro mě zajímavý hlavně z psychologického hlediska. To, že válka je krutá věc, která nechá v lidech velké stopy a změní je, že už mnohdy nebudou takoví, jako předtím, je všeobecně známo. Ale obdiv patří tomu, kdo je schopen odpustit nepříteli. Myslím si, že ten toho musí v sobě hodně zabít. To mi přišlo na tomhle příběhu (mimo to, že je podle skutečné události) dojemné, a za to si zaslouží vysoké hodnocení. Doporučuji. ()

Aljak

Skvelé, za mňa 5 hviezdičiek. A to vôbec nepatrím medzi fanúšikov vojnových filmov, no tento našťastie nebol z prostredia frontovej línie, ale príbeh bol zasadený do zajateckého tábora tajuplnej džungle. Skvelý príbeh, alebo lepšie povedané až dva príbehy - jeden z obdobia neľútostnej 2.sv.vojny a druhý o 35 rokov neskôr. Vynikajúca koordinácia oboch vetiev deju, ktorá sa pekne postupne navzájom dopĺňala krok za krokom. A musím povedať, že tento film inšpirovaný skutočným osudom Erica Lomaxa vo mne zanechal naozaj veľký dojem. Vidím, že mnohí kritizujú predvídavosť a režiséra, no keby je to nejako obzvlášť prekrútené, zase by každý nadával, že to nekorešponduje s históriou, tak čo vlastne chcete? Aj keď uznávam, že začiatok bol pomerne strnulý, potom keď sa začalo spomínať na vojnu a udalosti v zajateckom tábore, sa to poriadne rozbehlo a skvelé tempo si to držalo až do samého konca. Zo všetkého najviac ma bavila tá konfrontácia po rokoch medzi Lomaxom a tým japonským dôstojníkom. No a jediné z čoho som trochu prekvapený je to, že Nicole Kidman pôsobila po celý čas dosť nevýrazným dojmom. Ale inak paráda. 5* ()

M.i.k.e

Silné téma s dobrými herci,které se ale nedokáže vyvarovat několika slabších míst.v rukách zkušenějšího režiséra mohlo jít o opravdu vynikající kousek,takhle je to "jen" dobrý film,který ale brzy zapomenu...70% ()

Martin741

Silne temy /japonske zajatie behom II. svetovej, drina, hlad/ este automaticky neznamena silny film. Colin Firth je herecky len priemer a samotna Nicole Kidman uz zazila aj lepsie casy. 25 % ()

Attta

Výborný a kvalitní film. Z filmového hlediska ani nevím co bych napsal, snad jen že to má velice silný příběh (a jak je známo, ty nejsilnější píše život a tady to není vyjímkou). Velice dobře a pečlivě zpracované téma a zahrané výbornými herci a jediné co mě vadilo byl pomalý začátek. ()

C0r0ner

Na Most přes řeku Kwai to nemá, to je ještě jiná liga, ale jako komorní drama o velmi zajímavém a drsném prostředí to funguje skvěle. A je to především Colin Firth, který svým výkonem z tohohle filmu dělá něco víc než jen průměr. U mě samozřejmě hraje roli záliba v historii, ale i pro ostatní to nebude ztráta času. 85% ()

Flynn

Colin Firth a Nicole Kidman, to mnohé slibovalo a z mého pohledu i splnilo. Takovéhle "dojemné" příběhy můžu a tenhle mi do mé nálady hezky sedl. Příjemně natočené, fajn postavy zahrané fajn herci... spokojenost. ()

Pajky3

Slušně obsazené, solidní téma, ale čekal jsem větší emoce a vážně jsem byl překvapený, že jsem je nedostal. Škoda, protože jinak tohle mohla být vážně pecka. ()

Juto

Výsledkom je film, ktorý dokonale rešpektuje Lomaxovo utrpenie, bez toho, aby sa sám osebe presadil ako nezávislé umenie. 6/10 ()

laik_60

film ma lákal Firthom, ktorého mäkký výzor mi nepasoval k postave, čo dokázala prežiť mučenie v japonskom zajatí (a dožiť sa deväťdesiat trojky), naopak prekvapil ma mladý Irvine. Troška patetický záver môjmu dojmu skorej body ubral ako pridal. Ale inak je to pozerateľné. ()

sator

Nepřesvědčivé...Kidmanova má v očích asi tolik soucitu jako terminátor...Konec je ovšem silné kafe... ()

vesper001

Příběh má velký potenciál, ale nedokázal mě vtáhnout. Na konci jsem ale ráda, že jsem vytrvala, protože závěr za to stojí. Je přesně takový, jaký jsem čekala, ale naštěstí ne patetický, falešný a trapný, jak jsem se obávala. Odpuštění je obdivuhodné, jen k němu vede někdy dlouhá cesta i doba. ()

dr.fish

Colin Firth vyzrál ve skvělého herce, který v pohodě utáhne sám jakýkoli film. Válka a odpuštění je asi hlavní téma tohoto. Zajímavě sepsáno a klasicky zpracováno. Nemám připomínek. 80% ()

Johnny.ARN

Film je skvelý po dejovej linke, postavy vyrobené perfektne, ale nemá absolútne žiadny drive. Nič, čo by vás chytilo a nepustilo. S tým ide ruku v ruke aj pocit, že je nekonečný. Taká emočná dráma, kde síce prežívate čo sa tam deje, ale v konečnom dôsledku je vám to úplne jedno. 2 z 5 ()

venison

Škoda podružné režie, ale jinak supersilné téma o nelidskosti a odpuštění.. II. světová válka trošku jinak a menší sonda do japonských zajateckých táborů, kde se sadismus mohl rovnat fašistům.. Nicole Kidman pouze dělá křoví jako vždy výbornému anglánovi tělem i duší Colinu Firthovi.. Přidala bych trošku násilí (divák je v dnešní době otrkán a na sadistickej film je ho málo) a přidala více detailů ze vztahu Lomax a nová paní Lomaxová.. Rozhodně to stálo za natočení, protože se mi další slepá část dějin odkryla ;-) ()

MichelSmith

Príbeh muža,ktorý nemohol zabudňúť krivdu a bolesť ktorú mu spôsobily.Muža ,ktorému cestu k pokoju dal až pohlad na nenavídeného soka, v ktorom zbadal ludskosť a výčitky pre ktoré bezsené noci ponorili ich duše do temna... Pútavé a pravdivé! ()

V.Silver

Když jsem v průběhu filmu kontroloval čas, abych zjistil, kolik ještě zbývá do konce, nedělal jsem to proto, že bych se nudil, ale že mi úvod přišel strašně obsáhlý. A opravdu tomu tak bylo. Nevím, jestli Teplitzky je tak neschopný režisér, nebo kinoverzi sestříhal někdo za něj, ale všechny emočně vypjaté momenty byly použity úplně nevhodně - rozplynuly se v tom, co jim předcházelo a v tom, co následovalo. Znova zopakuji, že to nebyla nuda, ale co mě štvalo, bylo mrhání potenciálem. Mohli jsme totiž zažít filmové vyprávění, které by nás doslova přikovalo ke křeslům v němém úžasu a hrůze z toho, jak strašně může válka ohnout všechna pravidla lidského chování. Nic takového se však nestalo, žádného velkého zvratu se nedočkáme - ano, film by se dal zřejmě předvídat i v případě, že by jej točil rozhodně zdatnější režisér, ale i tak může překvapit. A prostoru pro překvapení tady bylo opravdu hodně. Přesto jsem za ten snímek rád. 55%. ()