Berlín. Současnost. Letní den, v němž minuty rozhodují o lásce, životě a smrti. Lole a Mannimu je něco přes dvacet a jsou milenci. Manni pracuje jako kurýr pro pochybného překupníka s auty. Poslední akce však nedopadne podle plánu. Vletí v metru do náruče revizorům a ztratí igelitku se 100.000,- DM, které si má šéf za dvacet minut vyzvednout. Zoufalý Manni volá Lole. Co si počít? Když ty peníze nesežene, zemře. Lolin mozek pracuje naplno. Má dvacet minut na to, aby sehnala sto tisíc, dvacet minut na záchranu Manniho života. Lola vyrazí z domu do ulic Berlína vyběhat sobě a Mannimu život, sehnat nějak někde sto tisíc. Lola běží ne jako, ale o život. (oficiální text distributora)

Perr

Dobrá kamera a velmi zajímavá volba hudby, jen velká škoda, že o ten život běžela třikrát, jednou by to bohatě stačilo. ()

Lorge

Úžasný, hodinu 21 minut trvající německý videoklip, který vypráví jeden příběh třemi liniemi. Každá část je oddělena "postelovou" scénou, která poskytne Lole chvilku na oddech, než znovu (?) vyrazí do ulic, kde běží (a zachraňuje) o život :) ()

Mngwa

Film, kde Lola běží a běží a běží a běží ... zíííív. Ráda bych vyperlila lepší komentář, ale nějak mě ta podívaná zmohla, bohužel nemám výdrž hlavní hrdinky filmu. ()

SHA

Křiklavý příklad, jak scénář pohřbí dobrý námět. Prostě německým filmům něco chybí... Těžko říct co, ale nemají to pohádky, nemá to ani Lola... ()

RajAthen

Celkem jednoduchý nápad "co kdyby" skvěle vyvedený na filmovém plátně. Tento film mi zkrátka sedl. Není přehnaně dlouhý a svou pointu vystihuje dokonale. Osobně mám podobný pocit, když jedu autem. Režisér si pomáhá ve vyprávění netradičními prostředky, což obvykle, jako zde, jen kvituji. Jakkoli zde není prostor pro nějaké zvláštní herectví, přišlo mi, že Lola o život i hraje. Jen by mě zajímalo, jak to dopadlo s tím bezdomovcem, že by důvod pro americký sequel? MImochodem tento film je jedním ze vzácných momentů, kdy je český překlad názvu výstižnější než originál. ()

m4xp4yn3

Forma sice vytlačila obsah, nicméně obstála sama o sobě. Vyzdvihl bych zběsilý, přitom přehledný střih a skvěle zvládnutou kameru. Co mi přišlo zbytečné bylo zakomponování animovaných sekvencí, stylově se nehodících ke zbytku výtvarné složky filmu. Rovněž ony "moudré" věty zkraje filmu a režisérova laciná zvěrečná hra s divákem ("je tahle alternativa skutečná?") lehce srazily jinak výborný dojem. ()

Ceberus

Film podle mě tady těží z toho, že obdržel mnohá ocenění. A to je přece kulturní barbarství dávat takto oceňovanému filmu méně než čtyři hvězdičky, že? Už úvodní monolog o tom "odkud přicházíme a kam jdeme" a jak odpovědi na otázky vyvolávají další otázky... co to, proboha, mělo být? Možná je to mnou, ale ani jedno z těch rozebíraných témat v úvodu nemělo podle mě absolutně nic společného s tím, co se pak dělo dále - prostě šlo o vykalkulovaný laciný pseudo-filozofický kýč, jehož účelem bylo navodit dojem, že tenhle film je něco úplně jiného než ostatní filmy. Jenže tenhle film zase tak jiný není. Možná je to tím, že jsem fanoušek sc-ifi, ale kromě úvodního monologu mě také všemi opěvovaný "originální" koncept filmu nechával zcela chladným. SPOILER V podstatě jde totiž o variaci na časovou smyčku, která se vyskytuje obvykle alespoň v jednom díle každého dobrého sci.fi seriálu. Tři hvězdičky jsou tedy důsledkem toho, že mě film neměl čím překvapit, na druhou stranu však ničím neurazil a nebylo na něm nic vyloženě špatně. A ještě jedna spoileroidní poznámka: musím uznat, že konec filmu mě příjemně překvapil v tom, že nezvolil kýčovité rozuzlení, které se vyloženě nabízelo - že by Lolu stojící uprostřed křižovatky srazilo auto a ona by si zvolila tuhle časovou linii proto, že by její přítel Mani byl v tomto případě už mimo ohrožení života. ()

renoarko

Nemecké filmy beriem s rezervou, ale Lola rennt ma jednoducho nadchla. Námet a spracovanie sú prosto originálne. Film si drží šialené tempo už od začiatku a nekončí až po záverečné titulky, doslova ubieha jak tota Lola :) Vskutku vydarený Tykwerov experiment, a ja nemôžem inak ako za päť hviezd. ()

markotter

Jeden z příkladů dokonalého skloubení výborného scénáře, režie a kamery s hudbou. Ta může klidně fungovat i samostatně, ale ve spojení s Lolou, utíkající zachránit svému miláčkovi život, tvoří naprosto dokonalou kombinaci. ()

ZnalecH

Nápadité to je, ale zpracování se mi moc nelíbilo a celkově mě to moc nezaujalo. Opravdu jediné, co oceňuji je nápad. ()

Inozuka

Neuvěřitelně svěží, nápaditý a živý film. Nálada berlínského předměstí doplněné příchutí alternativnosti zdejší mládeže. Nečekané zvraty a úhly pohledu, skvělá hudba, měnící se výrazové prostředky. Franka Potente s červenými vlasy běžící po ulici jsou obrazem, který hned tak nezapomenete. Viděno s odstupem několika let a stále stejná pecka! ()

neo93

Velmi svižný a rychlý film. Opravdu obstojí svému názvu, který je Lola rennt, v českém překladu Lola běží o život. A je pravda, že běh je v tomto snímku ústředním motivem. Hned v úvodu sledujeme rudovlasou Lolu, jak vystartuje ze svého bytu, aby pomohla svému příteli v nesnázích, a poté skoro 20 minut utíká ulicemi Berlína, a poté znovu a znovu. A film se svou krátkou stopáží, opravdu docela rychle běží kupředu a není to rozhodně nuda. Zaujme rovněž kamerou, úvodní animací i střihem, zvláště zajímavé jsou prostřihy mezi náhodnými postavami, kolem kterých Lola utíká, kdy vidíme v rychlém sledu jejich budoucí životní osudy. Docela originální a nápaditý snímek, jenž také díky své elektrizující elektronické hudbě a skvělé, pohledné a nejen běžící Franka Potente stojí za zhlédnutí. ()

GTS_PUNK

Hry s časom a možnými alternatívnymi realitami sú na filmovom plátne takmer vždy zaujímavou a osvedčenou záležitosťou. Do značnej miery k nim v troch oddelených príbehových rovinách pristupuje aj tento akčný kúsok režiséra Toma Tykwera z konca minulého tisícročia o dvoch (hlavných) postáv, dvadsiatich minútach a sto tisíc nemeckých markách. Snímok s rýchlym spádom, zasadený do Berlína, dopĺňa počas takmer celej minutáže techno muzika, ktorá doň perfektne pasuje. Niet sa čomu čudovať, keď sa odohráva v svetovom hlavnom meste tohto hudobného žánru. A ako dokáže byť práve táto hudba nekonvenčná, práve tak je nekonvenčný aj celý Tykwerov film. Už samotným podaním príbehu, respektíve troch, experimentuje nielen so samotným dejom, ale hlavne s jednotlivými postavami ako jeho hýbateľmi. Hoc by v dejových líniách zmenil vždy osud čo i len jednej postavy, ovplyvnilo by to všetky ostatné postavy. A to sa v konečnom dôsledku aj deje. Mení teda osud vždy iba jeden alebo všetky súčasne? To by možno vydalo na oveľa hlbšiu hĺbkovú analýzu diela s porovnávaním každého detailu, každopádne je aj tak zaujímavé sledovať, ako sa niť osudu zamotáva, rozmotáva a následne znovu - ale inak - zamotáva. Všetko, čo sa vo filme deje, sa deje vo vysokom tempe a rýchlom spáde. Nielen preto, že Lola, stvárnená pozoruhodnou Frankou Potente, má vždy k dispozícii iba dvadsať minút, ale najmä preto, lebo snímku dominuje miestami až neuveriteľne rýchly strih. Lola rennt divákovi ponúka menej tradičný pohľad na kinematografiu vo všeobecnosti. Zaujme nápadom nielen v príbehu, ale aj technickým spracovaním, ktorému dominuje už spomínaný strih. Za zmienku stojí takisto kamera, snímajúca viaceré zábery nie klasickou filmovou, ale ručnou VHS kamerou, ktorá filmu dodáva pravý nádych 90. rokov. ()

junxi91

Krátký, jednoduchý a svižný film od našich západních sousedů, kteří podle mého názoru filmy, hlavně ty akční, umí dělat mnohem lépe, než my. Jedná se o velice jednoduchou zápletku - Lola a Manni jsou milenci, ráno spolu leží v posteli a rozebírají, zda jsou pro sebe navzájem něčím speciální a jestli tomu jen věří, nebo to tak cítí. To je ta nejnudnější část filmu. Manni se živí jako kurýr pro mafiánského překupníka s auty. Jednoho dne prodá auto za 100 000 německých marek a je na cestě metrem předat je svému šéfovi, ale narazí na revizory a jako totální hlupák nechá tašku s penězi v metru, kde si je přivlastní šťastný bezdomovec. Za 20 minut musí peníze předat a tak volá Lole, ať najde řešení, nebo vykrade supermarket naproti přes křižovatku. A tak Lola běží ze svého nepořádného bytu ven, sehnat peníze od svého zazobaného otce, následně je doručit Mannimu, než spáchá tu hloupost s přepadením. A to vše musí stihnout za šibeničních 20 minut. Během jejího běhu hraje roli spousta náhodných faktorů - auto řidiče jejího otce, sanitka a chlapi přenášející velkou tabuli skla, samotný bezdomovec a také její otec, ředitel banky, který má zrovna ve svém kanclu emotivní rozhovor se svou milenkou. Celý její dvacetiminutový běh vidíme ve třech variantách, kdy každá drobná změna vede k naprosto odlišnému vývoji následujících událostí, a to nejen pro Lolu, jejího otce a Briana, ale také pro bezdomovce a jednu ženskou, kolem které Lola proběhne. Průvodce kauzalitou, kdy drobné odchylky ve vstupech vedou k odlišným výsledkům. Tím vznikají různé, často diametrálně odlišné reality. Nutno podotknout, že pokaždé se nakonec něco posere a nikdy to nedopadne 100% dobře. Nesmím zapomenout na tu elektronickou hudbu, která připomíná jednu dlouhou techno house párty a jako podkres k Lolinému zoufalému běhu byla dokonalá. A co teprve ten její jekot, který tříštil sklo a rozbíjel porcelán. Taková superschopnost, který ji pomohla dosáhnout toho, kvůli čemu tak zoufale běhala. ()

TheRay97

Tři scénáře, jedno město, tři různé osudy. Dle mého úsudku je možné, že kdyby si tvůrci dali víc záležet, mohl film být skvělý! Nápad se rozhodně musí respektovat, hlavně je překvapující, že ne všichni vyhledávají německé filmy, přestože by si zasloužily více pozornosti. ()

mira.l

To je zvláštní film. Franka Potente mně osobně nevadí ani s tou červenou kšticí a tady byla skvělá, a asi se při natáčení slušně proběhla a ani se u toho neopotila:). Ale ty tři verze příběhu mi přijdou trochu zbytečné, je to takové opravdu jak počítačová hra - pic, game over, ale takhle se nám to vlastně nelíbí, tak jedem znova další level. Možná by bylo lepší natočit třeba jen tu poslední verzi, ale pořádně. Nebo to mělo hlubší smysl, který mi unikl? Ale co už, Tom Tykwer netočí úplně běžné filmy. ()

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku