Da Vinciho démoni (TV seriál)

Da Vinci's Demons

Da Vinciho démoni

Dobrodružný / Drama

USA, 2013, 28x60 min

• Morzael

Tak tedy pilot mě rozhodně nepřesvědčil. Ať už je to ubohé zpracování, herec, který mi do hlavní role vůbec nesedí, nebo kýčovití záporáci, tento seriál si dle mého názoru mezi dnešními kvalitními kousky své místo nezaslouží, a hodnocení, co tu má, opravdu nepochopím. Především samotná postava Leonarda mi lezla krkem. Přišla mi jen jako laciná kopie Downeyho Tonyho Starka (dokonce i účesem, o to víc je to smutné), nic víc. Je opravdu k smíchu (či pláči?), jestli si takhle Leonarda někdo přestavoval.(2.4.2014)

Celkem nenáročná zábava, která si sice z historie hlavu příliš nedělá, ale i tak potěšily některé dějinné události z Florentské republiky, které v našich končinách zase nejsou tolik známé. Sám Leonardo je tak trochu Sherlock vědeckého světa a stejně jako detektivovi z Baker Street i jemu před očima vyvstávají skutečnosti, které jsou běžnému smrtelníkovi zcela zapovězené. Co se hlavní linky týče, tak Da Vinciho osobnost přímo vybízí k tomu, aby se honil za supertajným artefaktem, který by mohl změnit běh světa, takže potud v pořádku. Že tu bude nějaký hodný a hlavně tajemný spolek pečující po staletí o blaho lidstva a parta zlovolných padouchů, kteří se jim to snaží po staletí překazit bylo také nabíledni. A ani to nevadilo. Co mi ale moc nesedlo byly Leonardovy, a nejen jeho, vize, v nichž promlouvali mrtví či se v nich vydával po i proti proudu času a na základě těchto příhod pak řešil nastálé problémy. To mi přišlo trochu nepatřičné. Stejně jako díl s Draculou či doba, která se odehrávala mimo Itálii. Tady to tvůrci trošku přepískli. Ale zase ne tolik, aby mě to odradilo. Tom Riley byl jako roztržitý i nebezpečný génius dobrou volbou a trefou byli i další, nepříliš okoukané tváře, přičemž po Sherlockovi i tady mě oslovila Lara Pulver a výborný byl i Blake Ritson, který vystřihl padoucha jak vyšitého. I přes výhrady jsem velmi spokojen. 80%(8.6.2014)

Vrátil jsem se k tomu po roce a je to fajn. Příběh svižnej, Leonardovy triky parádní, herecky se to taky dá a hudebně je to úplný bájo. Jen ten konec mohli udělat víc uzavřenej, naštěstí ale druhá série začíná za chvilku(12.3.2014)

Pilot: Tahle ambiciózní historická řež zatím tak docela nevychází. Co jsme ale vlastně od Goyera čekali? S kariérou tohohle pána je to jako na té nejdivočejší horské dráze. Snad se ze seriálu časem stane něco víc, než jen tupý dobový výplach o jednom z nejtalentovanějších lidí všech dob, ostatně může asi být už jen lépe. Kde je ta slibovaná akce, jíž byly nabité trailery? Lepší dvě se slibným příslibem do budoucna. 1st season: Zabijte mě, začlo se mi to líbit. K bedně kýbl pop-cornu, kašlat na dobové reálie a bavit se. Bavit se, bavit se, bavit se.(13.4.2013)

Na začátku by se slušelo napsat, že jakákoliv podobnost s reálnou postavou Leonarda da Vinci má do věrohodnosti hodně daleko. Historická fikce je honosná fantasy pohádka vyvažovaná skvělostí digitálních efektů a nadupaná spoustou akčních scén. Jak vidno, Leonardo da Vinci zde vyniká mužným šarmem a srdcervoucím story à la Hollywood. Jinými slovy, je to takový chytlavý fajn guláš fiktivních ingrediencí v proměnlivém tempu, nicméně jednoznačně řemeslně na výši. Tak producenti tu opravdu na ničem nešetřili.(6.9.2014)