Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Pepinec

A máme tady další šokující slepenec záběrů skrytých kamer, po kterém se bude opět hlasitě nadávat, útočit a protestovat. Tentokrát ne proti lovcům delfínů, ropným společnostem nebo supermarketům s plesnivou zeleninou; tentokrát řveme na šmejdy, co buzerujou naše babičky a dědy. No ale kdepak jsme, když naše babičky a dědové nastupují do autobusů? Když na ně my, děti a vnoučata, budeme dávat pozor a vysvětlíme jim, že tihle chcípáci jsou dobří tak leda jako zkušební terče nových brokovnic, nebudou muset Silvie Dymákové posílat do kin něco, co s filmovým dokumentem nemá nic společného. Tak až tady dokřičíme, sejdeme se u babi na buchtách, jo? ()

Big Bear

Šmejdi. To ve vzteku vyřčené slovo jsem s odporem vyslovil během sledování několikrát. Šmejdi. Staří lidé jsou v mnohém jako děti. Jsou důvěřiví, lehce ovlivnitelní a bezbranní. A nejen to, často jsou opuštění. Mohu tu se stovkou komentujících nadávat na ty hyeny, které se pasou na lidech, kteří prožívají podzim života a které bohužel dnešní agresivní doba ,,svobodného rabování '' přistihla zcela nepřipravené. Leckdo z nich zažil okupaci, každý nějak sám po svém přežil komunismus... Bohužel je to až ta vysněná doba svobody a demokracie co leckomu z nich při exekucích majetku pomyslně láme vaz... A tak mně napadlo, nejsme takt trochu šmejdi i my? Věnujeme se dostatečně těm svým stařečkům - dědečkům a babičkám, maminkám a taťkům, nejsou sami ač by nemuseli? Nekompenzují si na těchto akcích potřebu nějakého kontaktu? Co vlastně dělají mladí příbuzní když zjistí, že si babička na akci koupila umělou deku ,,z pravého ovčího rouna'' nebo čtyřvrstvou patentovanou pánev s hrncem za 30 000 Kč? Jak to, že ti lidé toho mají doma plné skříně? To nejsou věci z jednoho nákupu... Proč je někdo nezastaví, proč jim někdo z dětí či vnoučat nepomůže? Problém tedy jde mnohem dál a nejde jen o mistrně vypracovanou marketingovou past na seniory. Po dovysílání dokumentů řada firem nabízející své zboží na prezentacích padla a dobře tomu tak. Jenže čert nikdy nespí. Kladu si otázku co vymyslí naše ,,podnikatelské'' mozky hovící si v zámečcích dál? Lví podíl na tom má Silvie Dymáková a velký dík jí za tento dokument. Kladu si otázku co dělala policie, ČOI a další instituce ? Naše země má prachbídné zákony, často jen lehce přepracované ty z dob komunismu. Naše děti chráníme seč můžeme před nástrahami zlého a divokého světa kolem, ale seniory ne. To je důvod k zamyšlení. Dal bych o hvězdu navíc, ale vadil mi tam Vetchý. * * * ()

Niles

Smutný pohľad na hyenizmus toho najhrubšieho zrna. Predvádzacie akcie s cieľom manipulácie a vymývania mozgov seniorom. Ono je ľahké povedať, že je to čiastočne ich chyba, že na podobné akcie jazdia dobrovoľne a niektorí opakovane, ale predstavte si, že ste dôchodca žijúci úplne sám v starom rozpadajúcom sa paneláku a odrazu vám príde ponuka na podujatie plné zábavy a jedla zdarma. No nešli by ste? Týchto si potom firmy pozbierajú a ťahajú z nich peniaze tými najhnusnejšími praktikami. Palec hore za to, že sa točia takéto dokumenty, ktoré rozprúdia diskusiu a snáď prispejú k zlepšeniu situácie a všetci takýto šmejdi aj s ich šmejdmi skončia v base, kam patria. ()

Boogeyman

Zajímavé téma je využito beze zbytku, snad jen škoda těch několika pseudouměleckých pokusů o vymačkání citů. Samotná realita skryté kamery by si totiž vystačila sama. ()

playboxguest

Skvělý dokument, naléhavý, poutavý a oči otevírající. A že takovejch grázlů v povaze poznavám, Česká Republika je jejich varná půda. Doufám, že se díky filmu věci někam pohnuly. U některých úseků mi bylo niterně více ouzko jak u Srpskýho filmu. Sympatické je, že opravdu jen prezentuje skutečnosti a nenavadí k sym/antipatiím ani vůči jedné straně a tak člověk sice má chuť plivnout uvedeným prodejcům do huby (že se vůbec podívají sami sobě do očí...), ale stejně tak chce proplesknout lapené dědečky a babičky, aby se vzpamatovali. Stáří jim přece mozek nevymeje, to by musel Gandalf zkoupit celou Narnii. 90% ()

Indiana

Jsou to pěkný hajzlové ti obchodníci s kastroly, ale stejně sem si při sledování v duchu říkal, že ti důchodci si za to v mnoha případech můžou sami. Jinak téma dobrý, dokument sám o sobě žádná sláva. ()

salahadin

Jeden z dokumentů, ve kterých nejde o formu, ale o obsah. A který nutně vyvolá emocionální reakci. A nejen tu. Ve mně vyvolal dokument zvratnou reakci (vomitus). Chtělo se mi zvracet při pohledu na ty ******, co staré a bezmocné důchodce nutí vytáhnout občanku a koupit si deku za 15 000 Kč. Že se každému - morálně alespoň trochu dobrému - člověku otvírá kudla v kapse, netřeba ani říkat. Ale co musím říci, je, že jsem cítil lítost nad naší bezmocí s tímto hyenismem (Crocuta crocuta mi promine) bojovat. To tyhle šmejdy opravdu musíme postřílet, aby přestali? Nebo najdeme řešení, jak tuhle lidskou špínu setřít zákonem? Velká výzva do budoucna pro politiky. A pro důchodce, aby konečně na stáří vzali rozum do hrsti a dali vale těmhle "zájezdům". 5* za odvahu a naruralisticky odhalenou pravdu o české polistopadové společnosti. Dejte mi kýbl, jdu blejt..... ()

Disk

Sakra, to byla síla. Opravdu něco neuvěřitelného. A senioři tam pořád jezdí a jezdí. Psycholožka to řekla dobře: Je to jedna z forem závislosti. Bojím se však, že seniorům nepomůžou ani nové zákony proti těmto "firmám". Existuje jediná obrana. NEJEZDIT. Moje babička tam byla naštěstí jen jednou. ()

Deimos

TV/// Námět 8/10 Děj 9/10 Komentář 9/10 Kamera 5/10/// PLUS: námět, zpracování, Ondřej Vetchý jako vypravěč MÍNUS: Prvních několik desítek minut výrazně zajímavějších, přesto by mi nevadilo, kdyby těch informací, rozhovorů a záběrů bylo ještě více./// Shrnutí: Tak to je vážně síla. Zanechalo to ve mě silný dojem a to i přesto, že jsem měl od tohoto dokumentu vysoká očekávání. Zpracovat tak závažné téma je chválihodné, odvážné a rozhodně výtané. Dnes bych nikomu na to nenaletěl, ale vím co bude za 50 let? Budu mít někoho kdo mě "ochrání" od takových podvodníků? Způsob jak nachytat starého člověka mají opravdu vychytaný a proto je opravdu nejlepší obrana nejezdit. Proto nechápu jak na to někdo může přistoupit. Dobře možná bych pochopil že jednou se člověk napálit může, To asi i já v jejich věku. Jenže opakovaně? Navíc když nabízené zboží (nebo podobné) sám prodávám v elektru za částky kolem 500-1000 korun. A takové podvědomí by z letákových nabídek mohl mít i leckterý senior. Tak mi vysvětlete jak si někdo může opakovaně do domácnosti nakopit zboží za 200 tisíc? Možná za to může zmínená závislost, ale stejně to nechápu. To mají důchodci tolik peněz? Ale říkám si: dokáže člověk odolat tak lákavé reklamě? Navíc když je klamavá, to se to potom vymýšlí. Dnes jen doufám, že všichni nebo alespoň většina účastníků tohoto podvodu byla řádně potrestána. Přesto se obávám, že těmto podvodům není konec a je potřeba proti tomu nadále bojovat./// Celkem 80%/// ()

S.Quentin QUALE

Tak jako je to hnus, ale......že se někdo napálí jednou, stane se, ale pokud se někdo není schopnej poučit nebo bránit, tak co na to říct....bohužel. Manipulátorství je mocné. Co se týče kvality dokumentu, tak na poloviční stopáž jakš takš, na 80 minut ani náhodou. 60% ()

Peytl

Upřímně? No, jako dokument to stojí za vyliž mísu i s tajnou složkou v sendvičovém, patentovaném dnu. Ovšem potkat jednu z těch vyžraných kurev na hajzlu beze svědků...k nezaplacení. ()

mchnk

Rozhodně účel plnící, sice po určité době, kdy se praktiky "prodejců" dostaly skutečně na samé čtyřvrstvé, marketingové dno, které je zde ukázáno (doslova). Jasně směřované emoce s vyvoláním pocitu nutného zadostiučinění, jenž je do diváka postupně vsoukáván, velmi dobrý komentář k tomu, co právě vidíme a rozhodně také věc, kterou bylo opravdu potřeba vynést na světlo. Tedy ukázat, jak to doopravdy je. Což je v dnešním televizním vysílání vzácnost. Holá pravda ve veřejnoprávní televizi prokládaná nezvyklým počtem sponzorů a završená posvěcením od nejhoršího bulváru, který se při hrábnutí do svého svědomí, také nemůže českému národu jen tak podívat přímo do očí. Český národ ho ovšem v jeho honbě za soukromím známých osobností denně podporuje, tak proč si nezahrát na dobrodince s peticí. Při pohledu na letáček jsem dostal to samé, co vidím na letácích ležících snažně u vchodu našeho paneláku. Samá akce, zábava a slevy. Za vším tím je ovšem velké ALE. Supermarket přecejen není předváděcí akce, u které je to ALE opravdu gigantické, nicméně je jasné, že takhle by to ti nadnárodně korporátní šmejdi dělali nejraději všude, kdyby mohli. Ať už jde o supermarket či tyto nestoudné nátlaky. U nás vídím podobné zájezdy, jsou to zájezdy do Kauflandu, kam senioři jezdí v hojných počtech, Dostali letáky, mají čas, nechtějí být sami a ví přesně, co, kde a za kolik. To je ono! Zaregistroval vrcholný management toho hnusu a také přesně ví, kdo je jeho cílová skupina, na níž postaví svůj business. Korporace zůstává skryta, její myšlení je prezentováno bezcitně arogantními a bezcharakterně jednajícími zoufalci, kteří jsou toho schopni. Krize je krize, i když jí nazývají recese a prachy korporacím ubývají. Vypusťte šmejdy! Suverénnost jejich jednání je bezpochyby také odlesk určitého zmanipulování. Tím se dostávám k myšlence, kterou ve mně dokument vyvolal. Proč autorka, nebo někdo z týmu dokumentu, nešel tajně na pohovor či následně na školení jako prodejce? Myslím si, že by tímto krokem dotáhli obraz tohot marketingového hnoje do dokonalosti. Výpovědi třech bývalých šmejdů, kteří už nechtěli býti nadále šmejdi, byla pro mě jako nedohraná šachová partie. Škoda. Nábor šmejdů by byl určitě zajímavý. Především by odpověděl na otázku, proč jsou ti lidé do toho schopni jít, nepíši o bez-mozcích, mající třeba za sebou i kriminál a fungující na těchto akcích jen jako ti zlí čoklové. Mluvím o lidech, kteří do toho jdou, protože musí. Doba nutí lidi k tomu, aby vědomě okrádaly jiné lidi. Zajímavá doba. Ano, pro někoho je to jednodušší, než toho důchodce obrat na ulici, jde do toho, nepřemýšlí nad tím. Někdo se svým svědomím možná bojuje. Takže řešení toho všeho? Autorka píše jasně..."Nejezděte!". Že by to bylo tak jednoduché? Není. Pro někoho je to skutečná závislost, někdo se poučil, někdo opět pojede. Pojede, protože může, pojede, protože jednoho šmejda nahradí druhý a protože v kolonii EU, kterou stále nazýváme Česká Republika, to prostě takhle je. Tohle předvést někde na západě...no, Horst či Gertrůda z Bavor, by se se šmejdy vypořádala asi jinak. Holt český důchodce je poznamenán totalitou až na kost. A dokud tu je generace, na kterou toto zabírá, bude restaurovaný zámeček skutečného vlastníka téhle supr obchodní idei jen začátek. A emotivní závěr s plačící Maruškou....ale ano, účel to splnilo....snad. NEJEZDĚTE! () (méně) (více)

2-Xtreme

Tento dokument mi pripomenul jednu skvelú časť seriálu How I Met Your Mother. Barney v nej vysvetľoval prečo vo filme Karate Kid fandí záporákovi a nie Daniel-sanovi. Šmejdi na mňa takto pôsobili už od prvej minúty. Nie, že by som tým ľudom zrovna fandil a podporoval ich aktivity, ale určite nesúcítim so seniormi. Pokiaľ majú občiansky preukaz a sú svojprávny, tak potom sa nožu stažovať akurát tak na lampárni a nie tu. Veci za desiatky tisíc korún si zaplatili z toho nízkeho dôchodku? Ach jaj. Ano je to celé odporné, ale sami si za to nožu a potrebujú to ako feták šlehu. Závisláci starí. K samotnému dokumentu... len šedý priemer, ktorý poukázal na niečo čo sa aktuálne deje, ale nijakým výnimočným spôsobom. 3/10 ()

Vančura

Kolosální veledílo, kterému se v míře jeho celospolečenského dopadu může jen těžko rovnat jakýkoli jiný český dokument z poslední doby - ten neuvěřitelný počet článků, které se o tom napsalo, těch rozhovorů s režisérkou, ta lavina televizních repotáží, přijaté legislativní změny, petice, osvětové akce, zpřísnění kontrol, odchod Becku z ČR... jednu dobu nešlo před tímhle dokumentem a lavinou, kterou vyvolal, nikam utéct, a slovo "šmejdi" si dávno žije svým životem, jehož razance je obdivuhodná - lidem z předváděcích akcí už dneska nikdo jinak neřekne. Zhlédnout poprvé Šmejdy po více než dvou letech od jejich premiéry proto vůbec nemusí být k zahození - člověk má trochu odstup a kouká na to trochu jinýma očima, když ví, co všechno tenhle dokument vyvolal (že se přitom stále mnozí senioři moc nepoučili a mnohé z nešvarů předváděcích akcí trvají dál, je jiná věc - komu není rady...). Samotná Silvie Dymáková už o šmejdech dnes nechce ani slyšet a těžko se jí divit - tenhle dokument jí (a mnoha dalším lidem) tak zásadně změnil život, že už asi jen těžko někdy natočí něco, co by tenhle film překonalo. Přesto doufám, že se jí to povede - čuch vyhmátnout závažné a aktuální téma v tomto dokumentu osvědčila znamenitý a mně je strašně sympatické to nasazení, s nímž se tématu chopila. Víc takových angažovaných dokumentárních nadšenců! Filmu by jistě šly vytýkat mnohé nedostatky, ale vzhledem k zmíněnému osobnímu nasazení autorky nemohu nedat 5 hvězd bez stínu pochyb. ()

kingik odpad!

Czech šmejd. Novinářka Silvie Dymáková je absoutně afektovaná pizda, která se nejen chce zviditelnit, nikoliv poukázat na problém podvodných obchodních praktik se seniory, ten je totiž v jejím případě až druhořadý, ale také si užít svých patnáct minut dokumentární slávy a to prosím pěkně v kinosálech. Je k neuvěření, že se tahle hrůza promítala v kinech, kdy před ní museli vyklidit místo filmy jako takové a paskvilně zrežírovaný, nekvalitním mobilem (vydávaným za skrytou kameru) natočený a maximáně bídně ozvučený "holy shit" dokument od přeafektované kravky doma se rozbrečící (uvedla to v rozhovoru o dokumentu) když jí naštvaný prodejce začal tykat, se do nich protlačil. Nevšiml jsem si, že by senioři dobrovolně se účastnící předváděcích akcí byli nesvéprávní. Jednali tudíž ze svého vlastního přesvědčení, chtěli zisk, následně tratili a až pak litovali své účasti. Když bych byl v důchodovém věku, nepojedu na žádné akce, budu doma sedět na zadku, a je to tedy jen a jen jejich chyba pokud se na vlastní náklady vydali za evidentně sračkoidním zbožím. Jistě řada z nich má i nějaké mladší příbuzenstvo nebo známé se kterými jistě cestu na prodejní akci probírali a ti je mohli varovat před možnými riziky. Silvie Dymáková je sice pohledná mladá žena, dost možná i kvalitní novinářka, ale režii s kamerou by pro příště měla přenechat někomu jinému. Zdatnějšímu profesionálovi pokud možno. Senioři hořce litují svých vyhozených peněz za předražené produkty a já lituji svých vyhozených peněz za kino. Mé hodnocení: 0% ()

InJo

Emocionálně působivý dokument, jemuž by však prospělo, aby se tvůrci více zaměřili na některé podstatné dílčí motivy (více prozkoumat firmy a jejich mechanismy, mentalitu důchodců a jejich důvody, proč na takové akce opakovaně jezdí, reakce jejich rodin a okolí, jak se firmám daří obcházet zákony apod.). Pak by fungoval jako skutečně komplexní záležitost. Pro filmového fanouška se v této podobě bohužel jedná pouze o jednohubku, která mu mnoho nového nesdělí... 70 % ()

Šakal

„Vemte své známé a společně si užijte nezapomenutelný výlet“. V tomto světle, se řeči o klamavé reklamě, jeví býti poněkud lichými. Na tenhle výlet skutečně do nejdelší smrti nezapomenete. To, že jsou zdejší prodejci bezpáteřní hyeny, musí být každému (vyjma zdejších obětí?) jasné, ale jak se říká, každý svého (ne)štěstí strůjce. Pokud se tam někdo (kdokoliv) opětovně dobrovolně vrací a je svéprávný, což je z dokumentu jasně patrné, (byť pravda, dalo by se o tom ve světle skutečnosti pochybovat) je na zvážení, zda-li má na jejich ochranu přispěchat stát (zákony) aneb „nemáme co do huby a bydlíme v maringotce, ale pod postelí, na skříni, ve spíži... se nám válí (nepoužitelných) dvěstěpadesát tisíc“. A na to, že se vám časem zhodnotí, bych moc nespoléhal. Položme si otázku, jaká byla reakce vašich dědů a babiček na počínání zdejších (jejich) vrstevníků?! Stejně tak, je (větší) vina na straně (zdejších) rodičů nebo (jejich) potomků? Znovu opakuji, mluvím zde pouze o opakovaných (dobrovolných) návštěvách. Jeden by lehce nabyl dojmu, že to dotyčné nějakým zvráceným způsobem přitahuje, jak mouchu lejno resp. můru světlo. Nic to ovšem nemění na skutečnosti, že zdejší prasata pardon prodejci, by zasloužila(i) hromadnou zabijačku. Začal bych pozvánkou pro seniory, na zvěřinovou hostinu, na zámku v Klecanech. Alespoň by veškeré to „luxusní“ nádobí konečně našlo uplatnění. K samotnému dokumentu (její formě) bych měl nejednu faktickou výhradu (za všechny samotný závěr), ale nakonec převážila samotná opodstatněnost resp.význam. Ikdyby to odradilo (zachránilo) pouze jednu osobu, mělo to smysl. 60% ()

PF 2014

PF 2014