Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

Sinecod

Asi tak jako všichni: Obal je špatný, ale vnitřek už ne tak moc. Nebudu se pouštět do politických keců jako všichni ostatní, je to jen celkem obyčejný, blbě natočený dokument, který ale reaguje na dnešní dobu a doufám, že spoustu lidí, hlavně seniorů ho uvidí a aspoň trochu, trošku prohlédnou. On totiž ne každý starý člověk má rodinu, která mu řekne: Podívej, tati (dědo, babi,strejdo, mami, teto), nejezdi tam, je to špatný, oškubou tě. On totiž ne každý je holt tak strašně rozumný jako vy všichni tady. ()

Anderton

Odvysielaním v televízii dostal konečne tento dokument praktický význam. Asi každého napadne, že pokiaľ sa naňho niekto rozhodne ísť do kina, tak informácie tu podané musí sprostredkovať cieľovému publiku. Ale okrem dôchodcov, ktorí náhodou tento film videli v televízii, je cieľovou skupinou aj celý právny systém českej, slovenskej a ako sme sa dozvedeli aj maďarskej republiky. Možno som čakal gro informácií najma cez skryté kamery, to najdôležitejšie sa však dozvedáme z voice overu a od oslovených odborníkov, respektíve dotknutých dôchodcov. Považujem to za miernu chybu tvorcov, tí ale museli pracovať s tým, čo získali a ťažko mohli vopred vymyslieť nejaký scenár. Šmejdi sú veľmi dôležití z právneho hľadiska, ktoré je v našich krajinách v tomto smere zdá sa veľmi rozporuplné a nejasné. Návštevníci prezentácií sú ukázaní bohužiaľ v naivnom svetle, takže nejeden divák si povie, že si za to môžu sami. Lenže pokiaľ sa jedná o závislosť, o to viac je celá záležitosť celospoločenským problémom, ktorý treba bezodkladne riešiť. Keď sme ho nepodchytili začiatkom 90tych rokov, tak s tým začnime aspoń 20 rokov po dvanástej. Na správne veci nie je nikdy neskoro. ()

Vodnářka

Obávám se, že tohle je jen malá kapka v moři problémů bezbrannosti většiny seniorů. Ano, změna legislativy ohledně tohoto případu je důležitá (alespoň částečná ovšem po 1.1.2014 nastala), ale opravdovým řešením by byla jedině komplexní úprava péče o staré osoby, snaha zamezit jejich časté osamělosti, dezorientaci v "nekalostech" současnosti a pomoc vyvarovat se jakýmkoliv životním komplikacím. Problémy ohledně starých lidí jsou momentálně až ukrutně akutní, otázkou ovšem zůstává, zda jejich vyřešení není pouhou utopií. ()

Frajer42

Jsem šokován. Za svůj život jsem neviděl mnoho dokumentů, které by ve mne vyvolaly takové množství nejrůznějších pocitů, z nichž většinu nedovedu ani identifikovat. Za zmínku stojí třeba soucit, lítost, beznaděj, či naprostá neúcta ke starším lidem. Přitom jsem já ani nikdo z blízké rodiny, či blízkého okolí nebyl účastníkem zdejších super zájezdů. S lehčí verzí těchto manipulátorů a podvodníků jsem se setkal 2x v životě. Jednou jsem vyhrál telefonicky auto, přičemž podvodníci byli natolik líní, že se jim nechtělo vzkaz číst stále dokola, takže jsem to měl s prvotním i závěrečným cvaknutím magnetofonu. A druhé setkání bylo živé, když se mi jeden pán pokusil prodat voňavku a vypadal docela zařaženě, když jsem mu vůňi voňavky celkem ostře zkritizoval. Dokument je zpracován velmi pěkně. V pozadí hraje výtečná emociální hudba Bedřicha Smetany, co více českého si v českém dokumentu přát. Slečna Dymáková má solidní tah na bránu a doplňující komentář Ondřeje Vetchého je bez jediné chybičky a jako herce ho uznávám více a více. Výtku si zaslouží snad pouze skrytá kamera, která většinu stopáže zaměřuje zem, ale zde šlo spíše o záznam zvuku. Škoda, že tvůrci nešli do ještě vyššího rizika a nenechali vyniknout pány maskéry a neudělali ze sebe důchodce. Situaci by měli zachycenou z první ruky. Trošku rušivě působí doprovodná moudra od psycholožky a advokáta, které mě jako diváka nijak neobohovacovala, neboť opakovala, či zdůrazňovala pro pomaleji chápající jedince, co jsme právě před chvílí viděli. Naopak se mi zamlouvalo hodnocení výrobků od Zdendova kamaráda kuchaře, které bylo převážně vtipné a bylo velmi příjemným zpestřením. 4* ()

MikeCool

Neuvěřitelně kvalitně natočený, nervy drásající a hodně smutný dokument z české dílničky o zatím pořád legálně podvodném "fenoménu" tzv. předváděcích akcích, kde se prodejci snaží za každou cenu prodat své zboží, zejména lidem v důchodovém věku, protože ti se nechají lehce oklamat a pod psychickém nátlaku plného ponižování před celým sálem donutí prodejci kupujícím prodat předražené zboží, v hodnotě až 35 000 Kč, které můžete v běžném obchodě koupit za trojciferný počet korun. "V Maďarsku jsem osobně viděla, jak předváděč počkal na důchodce, až půjde na WC a tam ho zamknul a zmlátil, že mu tekla krev z hlavy...a to jen proto, že nechtěl podepsat smlouvu" - Lenka P., bývalá delegátka. Název dokumentu je výstižný! ()

AllShallFall

Díky všem, co tento dokument dali dohromady. Tekly mi slzy z očí, když jsem viděl, jak naše babičky a dědečky psychycky drtili žiďáci, jen aby z nich vytáhli peníze. Toto bezpáteřní chování musí být tvrdě trestáno. Pro mě si nezaslouží nic jiného, než smrt. Sdílejte tento dokument dál. ()

swamp

Výborný dokument - a to především svým tématem. Autorka prakticky nemusí nějak uměle tlačit diváka k určitému názoru - jen syrově předkládá natočené záběry a výpovědi. Záběry zmrdů na předváděcích akcích, které existují jen proto, aby si zmínění namastili kapsy na úkor bezbranných důchodců. Hnus a hrozně důležitý dokument zároveň. ()

Mariin

Senioři bez Boha, bez smyslu života, za socialismu vychovaní, ponechaní demoliberálním režimem samým sobě, pochopitelně zabředlí v materialismu, jsou snadno manipulovatelní a stávají se závislí na kdejaké pitomosti. Zdravá společnost by měla chránit slabé, staré, nemocné, vdovy a sirotky, jenže ta tu prostě není. Děsí mne, že tito lidé, co opakovaně na předváděcí akce jezdí (i ti, kteří je organizují) mají stejný voličský hlas jako např. vysokoškolský profesor nebo poctivě pracující zemědělec se sedmičlennou rodinou... Bohužel, sama podstata problému v tom slavném dokumentu nezazněla. - Dobrý komentář: slunicko2 . ()

tukomaster

Dokumentární film Šmejdi, zachycuje osudy důchodců, kteří se pod vlivem úžasně vypadajících reklam dostávají na organizované sjezdy, kde jsou jim agresivním způsobem vnucovány „nezbytně“ potřebné věci. Postup vypadá přibližně tak, že si senior přečte například o výletu na hrad, při kterém dostane zadarmo oběd. Tito staří osamělí lidé, kteří své dny tráví u televizních obrazovek, či čtením časopisů, se jednoduše nechají nalákat s vidinou příjemně stráveného odpoledne se skupinou podobně starých lidí. Snový výlet však vypadá o dost jinak, než jak byl původně prezentován. Místo kulturní návštěvy jsou senioři zavřeni do společného sálu, většinou nějaké hospody, kde jsou jim nabízeny „úchvatné“, „jedinečné“, „bezkonkurenční“ produkty, které každý musí chtít do své domácnosti a kdo je nechce, je vlastně hlupák. Nadávky a urážky jsou jednou z hlavních zbraní prodávajících. Vytvářejí v lidech dojem strachu a stresu a produkty vykreslují jako jakousi spásu. Dále pracují s pocitem výhry, neboť ti, co vyhrají některou z loterií, si mohou koupit „jedinečný“ produkt, který je ještě navíc zlevněný! I když někdo odolá už tak zdařilé manipulaci, tak se organizátoři nebojí sáhnout i k hrubému násilí, z něhož se nebohý senior může doslova pouze vykoupit. Důležitá je samozřejmě cílová skupina, mladí lidé nejsou vítáni. Organizátoři míří na výše popsané seniory, kteří jednak zažili dobu, kdy nic nebylo a kdy si člověk všechny své statky pečlivě hromadil, a kteří také nejsou tak „gramotní“ v oblasti dnešní chytře myšlené reklamy. Takoví lidé pak lehce podlehnou a odevzdají své peníze za naprosto nesmyslné věci. Což je další důležitý bod celého podvodu, že takto nabízené věci jsou prodávány za několikanásobně větší částku a že téměř žádný z jejich vyzdvihovaných atributů není pravdivý. Naivní a vystrašení senioři, tak kupují nepotřebné a naprosto předražené věci. Člověk by nejspíše čekal, že poté co se někdo jednou takhle ošklivě napálí, tak už víckrát do stejné řeky nevkročí. Opak je však pravdou, neboť, ať už je to pocit výhry nebo to, že jsou ve společnosti, činí tyto lidi závislými. Nabízí se tak otázka jak z toho ven, na kterou film na konci odpovídá: neúčastnit se! To by sice přineslo řešení, ale obávám se, že se spíše musí pracovat na tom, aby se lidé v důchodovém věku nestávali lehkými oběťmi reklamy a aby se vymyslel a vytvořil způsob, jak tyto lidi v této sféře vzdělávat. Na konci filmu pak zaznívá, že díky natáčení dokumentu se probudili velké nevole vůči takto lživým podnikům, což je jednoznačně chvalitebné, ale trošku mě zamrzelo, že si tvůrci nedali práci sledovat situaci dál a z více pohledů. Prakticky celý film sledujeme buď promluvy oklamaných lidí, záběry skryté kamery z akcí nebo komentář právníka a psycholožky (z čehož zejména komentář právníkův nepřináší nic, co by normálně smýšlejícího člověka nenapadlo). Na konci se sice objeví ještě řidič, který rozvážel seniory na akce, ale přímý názor z druhé strany v podstatě chybí. Celkově bych řekl, že téma, které film přináší je velmi důležité a potřebuje řešení, čemuž snad film pomůže, ale ocenil bych, kdyby šel film více do hloubky. 60% () (méně) (více)

nascendi

Šmejdi ma oslovili tým, že síce pomerne neskoro a tiež málo razantne odhaľujú praktiky zájazdového predaja predraženého a inak ťažko predajného tovaru dôverčivým a bezbranným dôchodcom. Nevyhýba sa ani poukázaniu na spoluvinu obetí týchto podvodných praktík, ktoré pripomínajú myši fascinované hadom. Celkom dobrý impulz pre príslušné orgány, aby legislatívne zúžili priestor podnikania pre týchto šmejdov. ()

PetrPan

Až na dřeň ! Někdy si asi udělám výlet na prezentaci s bandou zfetovanejch negrů s kleštěma a letlampou, aby si hoši trochu zablbli .. První zástavka bude na zámku v Klecanech... Kurva, kde to žijem, že tohle nikoho nezajímá ! Jo aha, přece v demokracii.. ()

Slarque

Filmová publicistika není zrovna můj hrnek čaje, ale podle mne se na ni nedají klást stejné filmové nároky jako na dokumenty. Tady prostě převažuje fakt, že slečna režisérka řádně šťourla do problému, o kterém většina lidí buď vůbec nevěděla, nebo ho přehlížela. A podařilo se jí výsledek dostat mezi lidi a vyvolat minimálně celospolečenskou diskuzi. Jestli to povede ještě k něčemu dalšímu, tak to bude další plus. A proto přivírám oko a hodnotím o trochu výš... ()

Bachy

Základním termínem je slovo "užitečný". Šmejdi vyvolali rozruch, vyvolali diskuzi a dokonce v mnoha ohledech dosáhli výsledků, kterých dosáhnout chtěli. Klobouk. Zároveň fungují po emoční stránce téměř famózně - cloumalo to se mnou. To, že po formální stránce dokument kulhá je pro mě v tomhle případě podružné. Cílí to jednoznačně na jinou věkovou skupinu a tu by zřejmě eskapády a experimenty s tvarem pouze odtrhávaly od tématu. Nicméně ty právnické žvásty bych vyškrtl a zahodil. Hodina záběrů zrůdností prostříhaná pánem, který říká, že je to zlé, protože paragraf. Možná bych rád viděl větší analýzu samotných návštěvníků, ale možná že ne. Sálá z toho samota. ()

Crocuta

Podívaná pro silné nervy i žaludky. Autorka dokumentu sice útočí na divákovy emoce jak to jen jde a ani to příliš neskrývá, ale moje sympatie jsou plně na její straně. Pokud existují filmy, které mohou svět kolem nás změnit, právě tento k nim - soudě podle reakcí, které zatím v široké veřejnosti vyvolal - rozhodně patří. A po jeho shlédnutí, doufejme, šmejdům prodávajícím šmejd alespoň pár obětí ubude. ()

Arsenal83

Veľmi trefný dokument. Je dobré, že sa niekto pustil do podvodníkov, ktorých je, ako vidieť, aj celkom ľahké odhaliť, o to ťažšie potrestať. My sami, poväčšine seniori, im dávame moc do rúk. Neviem, či to fungovalo tak aj v iných dobách, ale nezdá sa mi, že by to bolo len stareckou senilitou a naivitou. Možno tí penzionisti sú naučení brať všetko pozitívnejšie, rátať s ľudským charakterom a že ich len tak niekto neoklame. Dnes už žijeme ale v dobe, kde platí: „Nepodvedieš ty, podvedú teba.“ ()

lillien

Oslavné fanfáry kolem tohoto projektu mě minuly, čili jsem šla konzumovat Šmejdy zcela bez očekávání a s jistou již skepsí, kterou chovám k českým (nejen dokumentárním) počinům poslední doby. Překvapivě jsem se dobře bavila! No jistě, téma je to nepříjemné, osudy takto podvedených babiček a dědečků smutné, praktiky pro mnohé šokující, filmařsky průměrné. Přesto jsem se bavila. Některé hlášky a způsoby prezentace dealerů jsou strašně k smíchu. Tedy alespoň těm, kteří chápou, jaká je v tom psychologická blamáž. Už od devadesátých let, kdy k nám vtrhlo MLM, se to pořád dokola na prezentacích hustí do lidí a pořád to funguje. Fascinující, že je stále tolik lidí, kteří tomu podléhají. Tyjátr, uměle vyvolaný pocit toho, že je vám předkládána mimořádná příležitost, potlesk, manipulace lacinými technikami, řvaní, jasné vymezení hiearchie, nátlak a hlavně umělé slevy a dárečky! No co už méně po neblahých zkušenostech funguje na mladou a střední generaci, stále výborně zabírá na důchodce. Tohle dealeři moc dobře vědí. Běžný důchodce nemá dostatečné obranné mechanismy vůči tak agresivnímu stylu prodeje. A velký díl jejich vlastní viny na této kalvárii spočívá v tom, že je postižený poruchou zvaná Zadarmóza a Slevitýda. Zájezd do čokoládovny za 39kč? No tak to pojedu. Co na tom, že se mi doma válí krámy za bezmála dvěstě tisíc. Za 39kč! A s obědem! Paradox slevitýdy zde spočívá v tom, že babka si již není schopná příště zakázat další okrádací akci, anžto snad chápe, že když někde dostala oběd zadarmo , ale odvezla si vysavač za šedesát litrů, tak se to zas tak moc nerentovalo. Takže co je pořád nutí chodit na ty zastávky čekat na transport? Závislost? Nuda? Demence? Na to mi dokument až tak úplně neodpověděl, ale zeptám se svý mámy, která nás loni všechny šokovala. V křížovkářských soutěžích se pohybuje na čele žebříčku, takže o demenci snad ještě nemůže být řeč. Celý život šetřila stylem, že dojídala shnilé banány, ale loni přitáhla nepoužitelný verk z předváděčky za čtyřicet litrů, který neumí ani sama zapojit. Když jsme jí všichni dostatečně vynadali a když se po desáté rozbrečela, vylezlo z ní, že tomu sama vůbec nerozumí, kam v té chvíli dala rozum. Společný jmenovatel jsou taky kamarádky. Většinou ovdovělé. Vytáhnou tyhle slabší kusy na prezentaci a je vymalováno. Kamarádkám bych to nechala proplatit. Co se šmejdy, na to už si snad umí odpovědět každý sám. Do té doby nezbývá, milí důchodci, než nikam nejezdit, už to do prdele konečně pochopte!:) ()

jojinecko

Pre mňa nebola najviac "desivá" tá obchodná manipulácia a nátlak, ale život dôchodcov v našich končinách s celou tou apatiou, bezbrannosťou, bezmocnosťou, žiadnym zmyslom života a bezhraničnou dôverou. Práve preto vzniká pre "šmejdov" priestor... Podnetný dokument, ktorý ako tak sledujem pohol ľady v spoločnosti... ()

Flego

Geriatrický thriller ako sa patrí... má naivných doverčivých hrdinov, ktorých ťaží samota a pocit nepotrebnosti a proti nim silných protivníkov, dravcov, ktorí sa v mene zisku neštítia používania akýchkoľvek metód. Títo šmejdi vedia, že ich používaná pracovná metóda je za hranicou zákona, že zneužívajú bezbranných a preto sa nikdy nebudú konfrontovať alebo obhajovať na verejnosti... Prehrali by. Problém je v zákonných hraniciach, čo sa ešte smie a čo je nezákonné. Ale problém je aj v zmýšľaní postihnutých seniorov, ktorí prežili svoj život v inom spoločenskom zriadení a nie sú pripravení odolávať lákavým ponukám. Je veľmi dobré, že dokument vyvolal celospoločenský záujem, azda to zachráni pokojný spánok prípadným novým obetiam tohto novodobého fenoménu. ()

PF 2014

PF 2014