Šmejdi

• Slovensko Šmejdi

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost? Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni.  Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. (oficiální text distributora)

KajusaK

Nemám v lásce dokumenty..Málokdy se na nějaký dívám dobrovolně..většinou všechny co jsem shlédla, tak ve škole, kde jsem nemohla protestovat..tohle je pro mě ovšem revoluce, nebo spíš evoluce? Silvie Dymáková (do předvčerejška jsem nevěděla, že někdo takový existuje) se pro mě stala skvělou režisérkou, osobou co za něco dobrého bojuje a koho něco skvělého napadlo..Scénář unikát..Dokument se vcelku divím, že je mládeži přístupný, i když to je asi dobře, at "odmala" všichni vidí, jaký jsme národ..některé scénky si budu opravdu pamatovat eště hooodně dlouho..k samotnému obsahu se vyjadřovat nechci, každý by se měl podívat sám, rozhodně to stojí zato..74 minut uteklo velice rychle a až na cca 3 minutky jsem se opravdu vůůůbec nenudila.. ()

V_erus_h

To, že jdou lidi zlí, to je všobecně známo, ale tohleto už je čistej hyenismus.. To snad ani nemůžou být lidi s rodinou, co pracují pro tyhle firmy.. A na druhé straně senioři, kteří se chovají jak malé děti a ikdyž moc dobře vědí, co se na podobných akcích odehrává, jedou a nechají se podvést znovu a znovu.. Děsivý dokument o tom, čeho jsou lidi schopní pro peníze a nebo i jen pro zábavu.. Jistě, mohlo by to být méně emotivní - to bylo hodně prvoplánované, ale tenhle typ emocí snad na starší lidi zapůsobí víc než vědecké rozbory.. Tak snad tenhle film bude k něčemu a dostane se tam, kam má.. ()

Nivenx

Můj názor na Šmejdy je ten, že je o docela lehce nadprůměrně natočený dokument, který je hodně prodloužený a po několika minutách začne nudit. Takže ode mě to je za 55%. ()

dr.fish

Vkrádá se mi jen jedna otázka do mysli- Kdo vehnal ty davy seniorů do spárů prodejců? Kde je ten zakopanej pes? Možná my-děti těch osamělých starých lidí, my co na ně nikdy nemáme čas. Oni pak jezdí na výlety, aby doma v samotě nemuseli vysedávat u televize... 80% ()

eisha3

Příjemný dokument, který nás zavádí do prostředí supervýhodných a výherních předváděcích akciček pro důchodce. Chvílemi opravdu nechutná ukázka toho, kam až může lidský hyenismus zajít. Dokument, který je téměř celý poskládaný pouze z autentických nahrávek z mobilních telefonů a z několika výpovědí samotných aktérů, filmově zase tak dobře udělaný není. Téma mě ale hodně upoutalo. ()

Mylouch

Celovečerní zpracování tématu, dlouho známého z televizní publicistiky bez jakékoliv odezvy na straně legislativy nebo vyšetřování. Seriózní pojetí, jemuž chybí přímé filmové nebo zvukové zdokumentování alespoň některých z nejkřiklavějších ukázek nesporně trestného jednání "úspěšné podnikatelské elity" pod politickým krytím ideově a morálně "čistých" politických vůdců, zaštítěných novým vědeckým světovým názorem. Úsporně a zodpovědně ! ()

mr.filo

Špatné to je (páchat zlo na stádu důchodců) ne že ne... ale do kina takové věci dávat nemá opodstatnění. Reportéři bez hranic, to je místo kam bych to zařadil. ()

SeanLSD

Že šmejdi sú Šmejdi, skurvený dobytok, je jasné, o tom žiadna diskusia v ktorej by nebolo jasno, poznamenám iba, že sem ich doviedol ten krásny velebený (sparchantelý) kapitalizmus, ktorý sa podobne prejavuje aj v iných sférach, kde akurát tak okato nevidno konkrétne obete. Ale nedá mi nezamyslieť sa aj nad starými ľuďmi, tými čo tak často mladším deklamujú svoju životnú skúsenosť. Sú ozaj takí zhlúpnutí a bezbranní ? Tak strašne sa zmenil svet, že keď sú sociálne slabí a trochu „mimo“ sveta, uveria, že im chce niekto len tak z radosti zaplatiť výlet ? Či len kvôli veku tak strašne klesá ich schopnosť úsudku a objektivity ? Obžaloba spoločnosti tu nie je obsiahnutá iba v samotných „predávajúcich“ fašistoch, ani v neoosobnej abstraktnej praxi konzumného kapitalizmu, ale aj vo fakte, že je to pre týchto ľudí jeden z mála spôsobov, ako sa dostať do spoločnosti, von zo šedivej rreality svojej smutnej rutiny. Na druhej strane zase ak majú kamarátov či partnerov, ktorí ich tam prehovoria ísť a pritom dosť peňazí na to, aby si kúpili čínske hrnce ( akých nepochybne majú nazbieraných kopy ) za desiatky tisíc korún, prečo idú na takýto bitúnok dôstojnosti, neraz opakovane ? ___ Film ŠMEJDI nemá koncepciu ( aj príspevky právnika a psychológa sú našité len tak narýchlo, horúcou ihlou ), riadi sa ale tým najstarším zmyslom svojho žánru - keď sa deje niečo zaujímavé, alebo je to potrebné, proste čapnúť kameru a dokumentovať! O tom, čo je jeho cieľom, vypovedá neupravovane a autenticky, až naturalisticky, čoho výsledkom je poctivý pankáčsky vzhľad. Keďže však ide o prvotinu na túto tému, ktorú celé roky všetci ignorovali, o dielo, ktoré doslova otvorilo kauzu a je to teda v prvom rade oboznamovací materiál, nevidím potrebu príliš strihať alebo vysvetľovať, babrať sa s tým a otáľať s vyjdením na svetlo, primárna a vlastne jediná tu nie je umelecká, ale spoločenská funkcia. Nechápem však ale, prečo je tam potom rádoby vtipný rozprávač, namiesto odľahčenia film skôr zhadzuje kamsi k televíznym „realitám“ čo doja emócie... ()

maxxxim

Ľudské handry vs dôchodcovia, ktorí sa po páde minulého režimu nestihli zorientovať, resp. na pár výnimiek nemajú inú možnosť. ()

SniperG1

Na jednu stranu mě těch důchodců je fakt líto, ale na druhou stranu to jsou zase pořádné trubky !! Je to prostě asi závislost tam pořád jezdit, nechat se urážet a platit za totálně nepotřebné věci nehorázné sumy ( u kterých sem se musel fakt smát ) !! Za ty prachy si radši paní Anna měla koupit pořádného DESERT EAGLA a měla všechny ty svině na místě postřílet! Zpracování dokumentu bylo výborné a poučné... 90% ()

chelseaman22

Nemarněte víkendy u toliko populárních sociálních síti, kde se selektujete do virtuálních komunit – vezměte babču či dědu a jeďte na prohlídku hradu, absolvujte výborný oběd a obdržte dvě kila sekaného poličanu uskladněného v 19 stupních! Tenhle exkluzivní wellness balíček vás bude stát jen třicet korun českých, inu neberte to! Špičkové rétorské výkony okořeněné dupáním po hliníkových termoskách, deky Merino za třicet klacků a všudypřítomný HomeCredit (díky Ti Kellnere!). Sekera dvě stě papírů, spousta nacpaných pupků a jedna babča, jež se doma může mazlit s biolampou za 15 000 Kč. To jsou šmejdi! 88% ()

A.Beech

Keď vás niekto sklame prvý krát, je to jeho chyba. Ak druhý krát, je to vaša chyba. Len sa čudujem, že niečo takéto mohlo tak dlho fungovať bez povšimnutia a niektorí ľudia boli tak hlúpi a chodili pravidelne!!! Dokument o tom, ako slovo AKCIA dokonale vymýva mozgy dôchodcom. ()

VaHo

Nikdy mě nepřestane překvapovat čeho jsou někteří lidé schopni, bohužel je to smutná realita. Když si představím, že na podobném místě jsou moji prarodiče, otevírá se mi kudla v kapse. Tomuhle dokumentu tleskám. ()

Doudis19

Není překvapení že existují lidské hyeny, co neváhají pro korunu vrtat důchodci koleno. Překvapení pro mě je, že s tím nikdo nic nedělá a že v naší "vyspělé" společnosti neexistuje ani příliš způsobů jak něco změnit. Dokument, který je tak nechutný, že má člověk chuť jet si to s těma zmrdama vyříkat osobně. ()

karlik4801

Tento dokument má záměr poukázat na ty svině, které mezi námi chodí. Nechce přímo vyvolávat emoce, ale ve mě to v kině vřelo. Už buď jak jsem byl smutnej, nebo neuvěřitelně nasranej. Je to skvěle sestříháno, tak aby tomu každý nějakým způsobem porozuměl. Líbí se mi jak je to pravdivé, bez zbytečných lží, je ukázána jen pravda a nic se nepřibarvuje. Opravdu jeden z nejlepších dokumentů co jsem kdy viděl. Viděno v kině. ()

PF 2014

PF 2014