Nejvyšší nabídka

• Itálie La migliore offerta (více)
Drama / Romantický / Mysteriózní / Krimi
Itálie, 2013, 124 min

Virgil Oldman (Geoffrey Rush) je světově uznávaný znalec v oblasti výtvarného umění a starožitností. Ve svém osobním životě je však uzavřeným samotářem pronásledovaným mnohými obsesemi. Nikdy se nedokázal sblížit s jiným člověkem, není schopný s někým spolupracovat a v životě se nezamiloval do žádné ženy. Jeho okolí jej tedy považuje za výstředního génia. Bližší vztah má jen s Robertem (Jim Sturgess), mladým a zručným restaurátorem historických mechanických strojků a hodin. Ale ani tento vztah nelze nazvat osobním. Jedinou věcí, které Virgil věnuje svou vášeň, je tajná sbírka ženských portrétů všech uměleckých stylů a období, kterou mu pomáhá doplňovat Billy Whistler (Donald Sutherland), druhý člověk, kterého je ochoten pustit do svého soukromí. A tak jeho život běží zcela bez emocí a nečekaných změn. Až v den jeho šedesátých třetích narozenin přijde nečekaný telefonát od neznámé ženy (Sylvia Hoeks), která se představí jako Claire Ibbetsonová. Ta jej naléhavě žádá o pomoc při odhadu a prodeji zděděné rodinné umělecké sbírky. Virgil její nabídku nakonec přijme a dostaví se v domluvený čas do starého domu, který je zaplněný starými obrazy, sochami a nábytkem. Jeho nová klientka však na schůzku nepřijde. Pomocí dalších telefonátů jej Claire postupně přemluví k dalším pokusům o setkání, k nimž nakonec opět nedojde. Tak začíná zvláštní hra, která jej začne přitahovat. Snaží se zjistit identitu této tajemné ženy a pomocí triku zjistí, že Claire je mladá, velice krásná a trpí panickou hrůzou z okolního světa. A proto žije ve skrytých místnostech starého domu. Robert Virgilovi začne radit, jak krok za krokem získat srdce ženy, která se skryla před světem. Virgil se ocitá ve víru vášně a uprostřed hry, která navždy změní jeho šedivý život. (oficiální text distributora)

easaque

5* konečně můžu přidat svých 5 hvězd i vysoce hodnocenému filmu, který není podbízivý a hlavně staví na dobře napsaném scénaři i kvalitně odehraných rolích. A když se k tomu přidá ještě vkusné prostředí z okruhu znalců kvalitního výtvarného umění, tak se vysoké známce vyhnout nejde. Příběh je plný napětí díky dávce mysteriózna, takže dvě hodinky utečou jako voda. Nezbývá než doporučit těm několika, kdo ho ještě neviděli. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

(mOnkey)

Rozum mi velí jít kvůli té na povrch se postupně deroucí vykonstruovanosti a scenáristické šabloně s hodnocením níž, fakt, že jsem od toho nemohl až po úplný závěr titulků odtrhnout oči, mě od tohoto rozhodnutí naopak odrazuje. Tornatore režijně opět exceluje, Rush herecky dominuje a Morriconemu se daří přenést na diváka díky svým tu něžným, tu příjemně mrazivým a místy až chladně depresivním tónům tajemnou atmosféru filmu (bohužel nemám mistra naposlouchaného tolik, jak bych si přál, ale jeho práce k Best Offer se dost možná zařadí k mým úplně nejoblíbenějším). Po první skvělé a skvěle gradující polovině, kdy je člověk kompletně v režisérově moci a jen napjatě čeká, co se bude dít dál, jsem tak nějak začal mírně tušit, jakým směrem se snímek bude ubírat (však nás k tomu malými indiciemi sám popostrkuje, takže bych to asi neměl považovat za chybu). Proto má jediná výtka směřuje k Tornatoremu coby scenáristovi. Post jednoho z nejpozoruhodnějších a nejtalentovanějších (evropských) režisérů současnosti si přesto v poklidu pohlídá. Čisté čtyři hvězdičky a jsem zvědavý na vaše názory. ()

Aljak

Ľudské emócie sú ako umelecké diela. Môžu byť napodobňované tak, že sa zdajú byť pravé, ale v skutočnosti sú falošné. Všetko sa dá predstierať: radosť, bolesť, nenávisť, nemoc, uzdravenie, dokonca aj Láska! Prekrásny film o umení - a to nielen o umení v pravom zmysle slova. Spočiatku to pôsobilo dosť tajomne a trochu som sa obával, že po odhalení tajomstva to celé upadne. Ale našťastie opak bol pravdou - potom sa príbeh ešte viac začal dramatizovať, a napokon to bol vynikajúci príbeh od začiatku až do konca. Už ani nepamätám kedy naposledy som tak s nadšením sledoval film a v hlave mi počas neho vírili rôzne scenáre ako by sa to asi mohlo vyvinúť. Aj keď som čiastočne tušil ako sa to vyvinie, koniec bol rovnako vydarený ako celý film a našťastie nič nebolo tak ľahko predvídateľné, hoci počas filmu sa vždy núkalo množstvo pochybností. Čo povedať? Jednoducho skvelé! Od skvelého príbehu, cez vynikajúcu atmosféru, kameru, hudbu a herecké obsadenie, až po výborné vyjadrenie charakterov postáv. Tak dlho som si už žiadny film neužil! ()

johny89

Charakterní Geoffrey Rush, velmi zajímavý nápad a mírně nezvyklý konec. Myslel jsem, že to bude o mafii, ale nakonec to bylo o obrazech (což vůbec nevadilo!). A mám rád filmy, které se natáčely v Praze! ()

Figu

Starý osamělý morous Geoffrey Rush na mě zapůsobil a udělal na mě veliký pozitivní dojem! Nejvyšší nabídka mě v mnoha pasážích připomínala film Na poslední chvíli s Michaelem Keatonem a celkově v samotném závěru to pro mě byl zážitek velice podobný, jako tenkrát při úžasných Švindlířích od Scotta... Takže mysteriózní drama na jedničku, ovšem už to tady bylo jednou s Cagem. A jak se říká - opakovaný vtip není vtipem, tudíž to na plný počet hvězd v žádném případě není... 75% ()

M.i.k.e

Většinu filmu jsem měl pocit,že koukám na takový ten sterilně dobrý film.Tedy film,kde divák ví,že kouká na dobrý film,ale emočně ho tak trochu míjí,nebo mu tak úplně nevěří.Pak ale příchází poslední půl hodina,která vše postaví na hlavu a mě osobně absolutně uzemnila a povýšila nabídku z dobrého filmu na vynikající...90% ()

zbyshek

O tomhle filmu jsem vůbec nevěděl. Narazil jsem na něj náhodou, a jsem za to velice rád. Opravdu musím vypíchnout skvělou atmosféru, kterou film oplýval po celou dobu. Celý příběh byl z mého pohledu originální. Hned od začátku, díky zajímavé zápletce, jsem pozorně sledoval slibně rozvíjející se děj. Vůbec mi nevadila ani délka filmu. Takovéto filmy by mohli mít klidně o hodinu víc, a já bych to sledoval se stejným zájmem. Velmi kvalitní film po všech stránkách, od Geoffreyho Rushe, až po režisérkou a scénáristickou stránku věci. 91%. ()

Hennes

Tak mě italští tvůrci zase potěšili. Zajímavý snímek, který se zpočátku jeví jako možný mysteriózní kousek a časem přechází do sympatického psychologického snímku s kriminální zápletkou. Od počátku má film působivou atmosféru, kterou svým výkonem skvěle dokresluje Geoffrey Rush. I když začíná být průběhem děje jasné, co se asi stane, přesto je to podáno zajímavou formou. Z celého zpracování a předložení hotového dílka divákům je cítit velká profesionalita a cit pro dané téma. Film určitě patří k tomu nejlepšímu co jsem v poslední době z nových filmů shlédl. Váhal jsem mezi 4 a 5, ale je to Itálie :-). ()

Martin741

Reziser Giuseppe Tornatore /Bio raj/ natocil krasny film o uzavretom samotarovi, ktory ma kadejake obsesie a trapi ho nedostatok lasky a to, ze este nemal zenu. Vyborny film, ktoremu vladne genialna rezia, a kvalitne herecke vykony od Geoffrey Rusha /Zare 1996, Mnichov 2005/ a Jima Sturgesa a Sylvie Hoeks. Fakt super filmarina, europsky film dokazuje, ze este stale nie je mrtvy, skoda akurat toho, ze v strede vladne dost velka nuda, co uz : 89 % ()

Sandstorm

Těžko se mi tento film hodnotí. Od začátku je velmi zajímavě vyprávěn a jako celek mě bavil. Tornatoreho styl mi sedl, hudba je podmanivá a Rush exceluje. Tak co je špatně? Zápletka! Zhruba od poloviny má film blíže k červené knihovně, což naštěstí zachraňují některé mysteriozní prvky. Bohužel děj začne v této chvíli směřovat k pro mě očekávanému konci a opravdu konec překvapivý nebyl. Ten závěrečný, pro mnohé překvapivý twist (ani bych to snad twistem nenazýval), je naopak dosti čitelný a poslední půl hodinu už film jen plyne k neodvratnému konci. Čili emoce nakonec zůstaly relativně v klidu a ve finále se jedná pouze o výborně natočený film o nešťastné lásce naivního postaršího muže. No co si budeme povídat. Dvacítkám prostě sexy mozek nestačí!70% ()

BarryLyndon

Tak moc krásný film! Díky naigotovi za doporučení. A další do party k nejlepším filmům roku k The Mud, Prince Avalanche a Before Midnight. Tornatore navazuje kvalitativně na Malénu, Cinema Paradiso a Legendu o 1900. Geoffrey Rush excelentní, hudba od Morriconeho podmanivá. Škoda, že se nejspíš nevměstná na Oscara za cizojazyčný film, sice je to italská produkce, ale pokud vím, tak je to primárně anglicky natočené. Jo a doporučuji si před tím filmem o něm přečíst co nejméně. 9/10 ()

Aelita

Jakou nejvyšší nabídku může předložit Bůh lidem? Věčnost. A po jaké nejvyšší nabídce se lidé vrhají? Po okamžiku štěstí. Ve skutečnosti věčnost a okamžik jedno jest. Jinak by to lidé nezaměňovali a nepletli si. ___ Tento film ještě jednou potvrzuje, že nikoliv artefakty (lidské výtvory, včetně artefaktů virtuálních – idejí a pojmů), ale právě lidé – to je nejproměnlivější a tudíž nejnespolehlivější, čili rovnou nejzrádnější prvek lidského světa s celou jeho kulturou, civilizací, morálkou, filosofií, uměním, náboženstvím, vědou a dalšími vrcholy lidského umu a duše. ___ Film je doslova reklamou na luxusní věci, jídlo a bohémský život, to vše se však stává pouhým stínem v tichu kulatého sálu s hnědou mramorovou podlahou a množstvím ženských portrétů na zdi. Jinak od jistého okamžiku a až do konce filmu jsem měla pocit sílícího déja vu v podobě Scorseseho Huga a jeho velkého objevu. Však co nakonec, když ne velký objev, učinil Virgil Oldman na konci příběhu? Skutečně je tedy okamžik reálného štěstí žádanější a lepší než věčnost snění? Odpověď symbolizuje trpaslice – spočítat lze mnohé, to ale nezaručuje pochopení. Druhým symbolickým pólem je sám hrdina – prožití umožňuje pochopení, to ale nezaručuje klid. ()

Nach

Velice kvalitní počin s excelentními hereckými výkony (Geoffrey Rush je brilantní) a hlavně šlapajícím scénářem jako kolečka v ručičkovém soukolí hodin. Vše řečené má ve výsledku nějaký hlubší význam. Děj nabízí cesty k dovtípení se pointy, ale v podstatě finále nevyzrazuje. Hlavní hrdina je podivín, ale celou dobu jsem mu fandil a přál mu úspěch. Nechci zde spoilerovat, proto se komentářům k závěru vyhnu. Přesto přes všechnu chválu mám jeden osobní problém: po zhlédnutí již necítím potřebu vidět snímek znova. A to je hlavní důvod, proč toto dílo zanechávám těsně před branou plného hodnocení. Nicméně pro milovníky dramat a Geoffreye Rushe doporučuji. 80% ()

joker.george

Vždycky jsem potěšen filmem, který ukáže, že stále lze natočit nová díla, která jsou takřka geniální... Tento film si toto označení ode mě určitě zaslouží, ale ani ne tak kvůli samotnému dějovému obratu, který je možná prvoplánový a předvídatelný či kvůli precizním výkonům před kamerou i těch za ní... Je to kvůli samotnému příběhu, který mě nenásilně vtáhl do sebe a já jsem prožíval každou sekundu děje, který se v posledních dvaceti minutách ještě zintenzivnil, a jakmile začal na konci Oldman vzpomínat a došel do pražské restaurace, tak jsem se už nezmohl ani na slovo... Tento film jsem neviděl, tento film jsem prožil! ()

Joges

Další brilantní eso od dvojice Tornatore - Morricone (film lahodí oku i uchu). Před scénářem, se kterým se tvůrce filmu popral dokonale, smekám. Výstavba příběhu je vskutku nevšední, originální, zajímavá, až napínavá. Geoffrey Rush pak bezchybně dotváří a svým umem korunuje celý film. Film o kontrastu dvou světů, moderního a konzervativního, si kdykoliv později rád připomenu. ()

Lanark

Takovéhle cynické šprýmy... Nicméně velmi dobře natočené a zahrané, jen škoda těch hrozných stereotypů a šestákové červené knihovny v 2/3 filmu, která je prostě příliš přitažená za vlasy na to, abyste jí uvěřili a vlastně prozrazuje, jak to asi tak dopadne. Ale jinak jsem na plátno koukal se zaujetím a některé pasáže mi byly (ne)příjemně blízké. ()

laik_60

darmo sa nehovorí, "za každou čertovinou hľadaj ženu". Napriek tomu chválim náhľad do života umeniaznalcov, a všakovaké tie "fintičky" okolo toho. Budem to musieť asi ešte raz niekedy pozrieť a zistiť, kto bol ten tretí. Napriek tušiacem koncu si film zaslúži vyššie hodnotenie. ()

PF 2014

PF 2014