Manon od pramene

• Francie Manon des sources (více)

Deset let po tragické smrti Jeana se život v malé vesničce ve francouzské Provence ustálil, má poklidný rytmus a působí idylicky.Farmář César pěstuje květiny a zavlažuje svůj pozemek vodou z pramene, který tenkrát tak nečestně získal. Je bezdětný, a tak domlouvá svému synovci, aby si našel nevěstu. Mladík se jednoho dne v horách zamiluje do tančící Manon, dcery zesnulého Jeana. Zamiluje se, ale netuší, že Manon jako malá viděla, kdo za smrtí jejího otce stál, a že se nyní rozhodla vrahům pomstít... (oficiální text distributora)

misterz

Kvalitatívne na rovnakej úrovni ako Jean od Floretty. Hádam najlepšie vystihuje snímok české príslovie: "S čím kdo zachází, tím také schází." Spravodlivá pomsta prekrásnej Manon rovnakou zbraňou, akú použili jej nepriatelia mi navodila uspokojivý pocit satisfakcie. Ale to najlepšie aj tak prišlo až na samotný záver, ktorý celé dvojdielne dielo uzavrel do nádhernej pointy. Možno bolo škoda, že som čítal aj knihu, pravdepodobne by to malo ešte väčší účinok, takto som vedel čo ma čaká. Nevadí, aj tak bol prílev pocitov veľmi veľký. 80/100 Videné v rámci Season Challenge Tour. ()

Aidan

Oproti Jeanu od Floretty tu atmosféra zromantičtěla a děj se mírně ztelenovelizoval. Krásná, fotogenická Manon pořád jen hopká se svým stádem koz po neméně krásných a fotogenických provensálských kopcích, ale ani to výtečný příběh nezabije, možná z diváckého hlediska spíše posílí. Nakonec je to však přeci jen spíše teodrama než melodrama, neboť Prozřetelnost dovede jednotlivé lidské osudy k takovému konci, zároveň spravedlivému i milosrdnému, že člověku nezbývá než chválit Boha za jeho "intelligent design", který by bez takovýchto filmů třeba nebyl tak patrný. Velmi povznášející, k úvahám o ušlechtilých věcech přivádějící a pro oko i ucho příjemné, co více si přát? ()

Snorlax

První třetina Jeana mě příliš nebavila, Manon od samého začátku do konce. Mezi postavami to jiskří, herci opět podávají mimořádně přesvědčivé výkony, Berri vše výborně vede, kamera i hudba doplňují celkový zážitek a posouvají ho k dokonalosti. ()

Anderton

Od istého momentu filmu, keď sa začali riešiť záležitosti typu "Luke, I am your grandfather", som sa začal trocha v Manoninom prameni topiť a cítiť sa tak trochu ako v talianskej telenovele. Vytušil som, že sa jedná o pokračovanie nejakého filmu, takže nie vždy je lepšie vopred o filme nič nevedieť. Ale jeho prvé tri štvrtiny sú excelentné, krásna príroda Provensálska a jej farebné ladenie musí každého diváka od začiatku pohltiť. Scenár je výborne vystavaný, dôležitý obrat nasleduje až po dômyselnom vybudovaní atmosféry a "boží" zázrak prichádza v tú pravú chvíľu. Zároveň ukazuje, ako to asi môže byť so všetkými podobnými božími zázrakmi vo svete a ako ľahko sa dajú obyčajní ľudia oklamať. Ale na druhej strane, pre dobro veci, prečo nie. Takže teraz si ešte nájsť cestu k tej prvej časti. Mimochodom, nebola náhodou niekedy Emanuelle Beart v priebehu druhej polovice 80tych rokov vyhlásená za najkrajšiu ženu planéty? ()

Frajer42

Pocity vyvolané tímto filmem se hrozně těžko popisují. Film je potřeba vidět. Vše bylo naprosto úžasně zahráno. Do role Manon byla obsazena dostatečně půvabná herečka s nemalým hereckým talentem. Proč už dnes nevznikají filmy s takhle brutálně silnými příběhy. V tom filmu se skrývá tolik lidskosti. Přitom je to tak levné. Stačí jeden geniální nápad. Ta 5. hvězda opravdu poletuje opět hodně nízko. Film prakticky vykračuje v kolejích, které pevnou nohou vyšlapal díl předešlý. Začíná opět pomalu a poté už pouze graduje. Ze závěrečné scénky, ne že běhá, on ten mráz po zádech lítá. Horní hranice 4*. Něco mi říká, že ba pana Claude Berri si čas ještě někdy rozhodně udělám. ()

boshke

Po vynikajícím prvním díle druhý díl celkem zklamal. Resp. pro vás asi zklamáním nebude, a to za předpokladu, že vám postačí sdostatek záběrů na Manon, kterak s kozičkami skotačí po horách. Hrozí však rychlé vypěstování averze vůči zvonění jejich zvonečků a neustálého mečení, táhnoucího se celým filmem. Celý film se v podstatě nic neděje, akorát se jednou voda zastaví a pak zase pustí. Toť vše. Úplný závěr film dost zvedá, ale holt víc než na tři to nevytáhne... 60% ()

nascendi

Tak ako predchádzajúca časť o zatajenej vode, tak ani táto o upchatom prameni ma nenadchla. Nedokážem pridávať hviezdičky iba za to, že Emmanuelle dobre vyzerá a nijako sa tým netají. V tejto časti sa mi páčila postava Kohoutka. Keď v ňom začali bublať hormóny, bol to konečne človek z mäsa a kostí, nie figúrka z panoptika. Avizované prekvapenie na záver sa konalo, ale konalo sa aj druhé, keď som sa dočítal, že Marcel Pagnol je spisovateľ z 20. storočia a nie z 19., kam by som ho podľa výstavby príbehu pokojne zaradil. ()

PetrPan

A předvídatelnost se pevně usadila na trůnu a ujala se vlády pevnou rukou. Pochopitelně spíš problém předlohy, kterou jsem nečetl, ale když vidíte A a už tušíte jak bude vypadat Z (a ono skutečně bude), není všechno úplně košer. Tři hvězdy, jež o jednu zvedá jen krásná Emmanuelle. Viděno během Season Challenge tour 2015 ()

dopitak

Zločin a trest po pagnolovsku. Jako u prvního dílu, není co vytknout. Sice hrozně moc chybí hrbatý dobrák Gerard, to ale na mě asi působí nostalgie vzešlá z příběhu. Marcel to moc pěkně vymyslel, až na konci běhá mráz po zádech. Provence jako bydliště brát! Emmanuelle Béart a její koupání. ()

Crocuta

Pokračovaní se mi tentokrát líbilo ještě víc než začátek příběhu. Klady "Jeana od Floretty" zůstávají (jakkoliv může filmový fanoušek postrádat herecké umění G. Depardieua), děj ještě nabírá na dramatičnosti, divák si užije zajímavých (byť zčásti předvídatelných) zvratů, provensálké krajiny i tamního koloritu. "Manon od pramene" má však oproti prvnímu dílu jednu nespornou přednost - Emmanuelle Beártovou v titulní roli. Ona je to stále krásná ženská, ale tenkrát v těch jednadvaceti byla prostě k nakousnutí :-) . ()

Chrustyn

Prakticky všechny klady a zápory jako u filmu "Jean od Floretty". Vše perfektní ale hrozně zdlouhavé. Navíc zde chybí Depardieu. ()

classic

Rovnako dobré, ako prvý diel, ak nie lepšie ? , asi to nie je za plných 5 hviezdičiek, ale budiž, nechám to tak. Pokračovanie sa zaobišlo bez hlavnej postavy, Jeana, čiže Gérard Depardieu, zato mám k dispozícii jeho dcéru, Manon, čiže prenádhernú - Emmanuelle Béart, ktorá sa chce vypomstiť všetkým, ktorí za to môžu, že jej otec skončil na psí tridsiatok. Skrátka, vedeli to všetci, že je tam prameň, nielen Cesar s Ugolinom. Nechceli sa do toho miešať, alebo sa báli tých, ktorí by ich za to sfackali do červena !!! Tak Manon sama sebe zavelí, uskutoční jeden čin, ktorý zdeptá dedinu, do ktorej pramení voda, ktorú uzavrie, zároveň prestane prúdiť i Ugolinovi, ktorý dilino, sa ešte zamiloval do Manon, pritom všetko vie, čo sa stalo. Síce som ju videl, ako prišla na konci prvého dielu za týmito dvomi nezbedníkmi, keď obidvaja vrieskali od radosti, ale devenka, zatiaľ netuší, čo je za tým, to sa pekne dozvie, keď si vypočuje konverzáciu, pričom tí, ktorí hovoria, nevedia, že ich niekto počúva, a odvtedy to začne v nej vrieť, ako rýchlovarná kanvica, zatočí s obyvateľmi o 360. stupňov ! Až totálne nechápu, čo sa deje. Dozvedel som sa i T-A-J-O-M-S-T-V-O, ktoré ma, prinajmenšom prekvapilo, či trebárs, šokovalo. Som spokojný, najmä kvôli pohľadu na Manon o desať rokov staršiu, skúsenejšiu, múdrejšiu, ako jej otec, taktiež s nenávisťou v očiach, za to, čo im spôsobili. Veľmi dobre sa na film pozerá, lebo sa pri ňom nemám ani kedy nudiť ! Zaujímavé vidieť reakciu obyvateľstva, keď sa nadobro zastavia kohútiky s vodou, vtedy nastávajú, až takmer - egyptské rany !!! ()

marhoul

Druhá část Pagnolova románu mě nadchla stejně jako první. Podle mého názoru tvůrci udrželi laťku stejně vysoko. Moc pěkná adaptace, ráda se na to podívám zase. ()

evapetra

I v tomto filmovém druhém dílu podle Pagnolovy Živé vody hrají všichni hlavní představitelé jako o život. Přesto mi tam výkon Gérarda Depardieu coby hrbáče Jeana z prvního filmu hodně chyběl. To je snad jeho životní role. Brala bych i nějaký ten flashback, předloha nepředloha. A jestliže tady někteří přispěvatelé přirovnávají celkové vyústění zápletky Pagnolova díla k telenovele, možná si neuvědomují, že jsou to právě telenovely, které využívají zápletek velkých románů, upravují je ad absurdum a tím celkově tato původní díla degradují. ()

Blofeld

Filmový diptych Jean od Floretty / Manon od pramene je kinematografickým triumfem po všech stránkách, počínaje podařenými hereckými výkony (fascinující Yves Montand není zdaleka jediný), přes překrásnou kameru snímající kouzelné provensálské exteriéry a pečlivou výpravu, po nádhernou hudbu Jeana - Clauda Petita. Tomu všemu zkušenou rukou vládne režisér Berri, který i scény, jež by snadno mohly sklouznout k lacinému melodramatu, zručně kočíruje velice vkusným způsobem. Druhý díl není zdaleka (zdaleka!) tak předvídatelný, jak by člověk podle některých místních komentářů čekal. Finální pointa možná není neodhadnutelná, ale přesto závěr filmu spolehlivě usadí hluboko do křesla. ()

Marek1991

Starší tragický film, ktorý má aj hlbší podtext, poučenie, skrátka je to krásny film napriek tomu, že je to len z malej francúzskej dedinky, kde sa život točí okolo pastierstva, pestovania plodín a prameňa. Emmanuelle Béart bola nádherná žena a svojsky je aj teraz, no tu mu dodáva obzvlášť iný nádych, s tým krásnym prostredím. V deji sa toho veľa nestane, no niekedy to nie je treba. Aj keď nie vo všetkom najsprávnejší film, ale je taký zo života, je to podarené. ()

Padme_Anakin

Drama jako řemen, Manon vyrostla do krásy a její půvab mocně zapůsobí i na Ugolina, bezhlavě se do ní zamiluje a zcela podlehne hlubokému citu. Láska ovšem není na pořadu dne, tou je pomsta za otce. Inu, kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá.. Závěrečných 17 minut mi bolestně zkroutilo útroby.. Dopis, který zůstal bez odpovědi.. ()

corpsy

Pomaly plynúce pokračovanie JEAN OD FLORETTY, ktoré upúta viacmenej len dokonalou kamerou a výpravou. Celkove, je celá sága ale vydareným kinematografickým dielom, ktoré však mohlo svoju poskromnú sentimentálnosť neobmedzovať. ()

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022