Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

jan152 odpad!

Myslím, že na tenhle film se nevydrží koukat ani multikulti vlezdobruselisti, přisátí na státním cecíku kulturních dotací. Ačkoli, možná existují unikátní masochisté, které film vzrušuje. ()

Valtrik27

To vysoké hodnocení si vysvětluji snad jen touhou čecháčků navenek ukazovat jak jsou obrovsky benevolentní, nerasističtí a kosmpolitní. Film je to příšerný, herecké výkony se hodnotit nedají, páč tam nikdo nehraje a jako dokument o tom, jak mají chudáčcí cikáni těžký život je to pokrytecké. ()

kecal

Než se mě někdo pokusí obvinit z rasizmu a podobných sraček uvedu, že jich několik zaměstnávám. 80% cigošů jsou vychcaný, ale hloupí flákači a je to jen a jen jejich přístupem k životu. Na druhou stranu náš nejlepší zaměstnanec je taky cikán a můžu s jistotou říct, že většího dříče nikdo nikdy neviděl. Bál sem se, že to bude další scestná ukázka toho, jak jim chudákům černejm všichni ubližují. Nebyla. Film ukázal téměř 100% v čem je problém. Dost z nich přijde do první třídy a neumí pořádně česky, což se mnozí nenaučí za celý život. To k jejich snaze o integraci. Jejich školní docházka je prachmizerná. Tím pádem končí povětšina z nich se základkou. Některé cigošky ani základku nedochodí, protože mají v 8 třídě první dítě. To vše nám tento film ukazuje. Tři potraty hlavní hrdinky do jejich 19 let a to ji tu ukazují jako tu normálnější mluví za vše. Klasická cigoška má v té době dvě děcka. Jakákoli zodpovědnost je jim cizí, z čehož plynou jejich další potíže, ve filmu to krasně ukazují například neschopnosti se dostavit v čas na sjednanou schůzku. Pracovní morálku mají stejnou jak školní docházku. Když je zaměstnáte, tak si můžete být jistí, že vám dost často přijdou pozdě, nebo vůbec a to mluvím o menšině, která má aspoň snahu pracovat. O tom, že utrácí peníze za chlast, cigára a drogy i když nemají na zaplacení plynu, elektřiny, nebo dokonce najmu, nemusím ani psát, to všechno nám film ukazuje. Hygienické návyky a podobné věci, bude lepší vynechám. Jejich uřvanost a agresivita to samé. Stejně jak ve filmu, tak i v reále, nenajdete jedinou věc za kterou si nemůžou sami. Horší to má těch 20% co se snaží, třeba jako naše hlavní hrdinka, ale za to můžou vděčit ostatním romákům, což nám film taky několikrát hezky ukázal. Ano je to vůči nim nespravedlivé a takovým by se mělo nadržovat, ale jen takovým, ostatním rozhodně NE. na závěr musím přiznat, že mě film tím jak otevřeně vše toto ukazoval překvapil a překvapilo mě, že do toho ti romáci šli. Za to ty čtyři hvězdy. ()

Dyk

Tady ty snobský, rádoby intelektuálský komentáře typu "bylo to tak syrové a realistické", ty mě na tom pobavily úplně nejvíc. Jinak nechápu, za co ten film dostal České lvy. Ta cena už teď má nulovou hodnotu jako Nobelova cena míru... Velké části dialogů nebylo vůbec rozumět (vč. těch v češtině), herecké výkony byly slaboučké, ale nutno dodat, že je fakt, že vedle výkonů "universálních" herců jako Ana Geislerová, nebo Jiří Macháček, byly prostě těžkou konkurencí. (to myslím vážně). Podle mě snaha ukázat, že přístup většinové společnosti nutí Romy balancovat na hraně zákona, pobírat sociální dávky a dostávat se do dluhových pastí se naprosto minula účinkem. Hlavní hrdinka všechny poučuje, jak se mají chovat, ale sama hulí jedno cigáro za druhým a pak si stěžuje, že je bez peněz. A to nemluvím ani o tom, že kouří i v přítomnosti dítěte. Když získá práci, tak se rozčiluje, že bydlí na zavšivené ubytovně, ale neváhá po krátké době v práci nechat své dítě přes noc s cizími lidmi a jít se zlít jak čuně. Její přítel čeká, až ho někdo zaměstná. A tak místo toho, aby rozjel živnost, například ve stavebnictví (jak bylo ve filmu naznačeno), tak raději přemýšlí o el Pasu. Nemají v podstatě kredit, ale doma mají LCD televizi, poměrně slušné PC. Já v tom tedy vidím jinou syrovost a realitu. A to je ta, že sice si stěžují, že by se chtěli mít líp, ale na úkor svého pohodlí neudělají nic. A ano. Pokud by hlavními postavami nebyli Romové, ale třeba Češi, Slováci, nebo Ukrajinci, můj pohled by na to byl úplně stejný. to s etnikem nemá nic společného, takže si ty blahosklonné kecy o rasismu strčte..... ()

Vaelor odpad!

Bílí jsou svině necitelný a jen díky nim se romové nedokáží dostatečně začlenit do systému. Jen kvůli těm zlým gadžům musí tak živořit. To jest hluboké poselství tohoto filmu. Jinak to celé stojí, ve zkratce, za hov**. ()

Bradley

7 Českých lvů včetně lva za nejlepší film? No sakra, to získávají filmy, které nehledě na čas jsou tak nějak stále "v kurzu". A co tenhle film? Kdo o něm dnes co ví? A viděl ho vůbec někdo? Kdy a na jaké TV je vlastně vysílán? A když už ano, tak v primetime, jak se na takhle štědře oceněný film sluší? A ruku na srdce, milá filmová akademie, opravdu měl v tom roce tenhle film (když pominu ostatní kategorie) nejlepší kameru, nejlepší zvuk a nejlepší střih? Vážně byly ty interesantní rozhovory v kuchyni, obýváku, před barákem nebo na úřadě tak suprově sestříhány a ozvučeny, že za sebou nechaly například střih závodních scén ze sportovišť filmu Fair Play nebo zvuk hudebního filmu Tři bratři? Anebo se všechny oceněné kategorie svezly na vlně Vaší eurospravedlivé bouře? Kdyby se oceňoval hlídač domácích zvířat členů štábu, nepochybuji, že toho nejlepšího by dle akademie angažovala produkce právě tohoto filmu. ()

nelja

Když bych měl zmínit nejvýraznější přednost, pak je to právě pro ono zrelativizované pojetí nesporná autenticita. Například jazyk cikánů je naprosto přirozený, P. V. amatérské herce vedl k tomu, aby převyprávěli daný děj vlastními vyjadřovacími prostředky, aniž by se snažil je nutit odříkávat předem dohodnuté, přesné repliky. To výborně slouží věci. Sám za sebe se pokoušel udělat film, ve kterém by se romáci mohli poznávat, protože v současné době existují spíše modely, které tuto subkulturu různě pokřivují, karikují. Přesně v duchu soudobé „poetiky“. Už coby absolvent katedry dokumentární tvorby na Famu debutoval s výrazným Marianem a svým návratem po třinácti (!) letech, Cestou ven, jako by tento pomyslný, tematický kruh uzavíral. ()

Korpy22

Film se sociálním přesahem, který je o ukazovaní problémů dnešní společnosti. Velmi trefný název cesta ven, je vlastně něco, co hraje roli v mnoha životech Čechů. Jak se dostat ze spletitých dluhů? Jak si najít práci, když nemám praxi? A jak přežít když zrovna nemám bílou barvu pleti. Tenhle film vnáší pohled na to, jak náš národ zůstává neustále xenofobní, nerespektující a nepřející. Hlavní představitelé jsou velmi autentičtí a přirození. Hádky mají energii a náboj. Celkově si myslím, že je tohle směr kinematografie, která se nezabývá jen pozlátkem společnosti, ale řeší sociální problémy. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky