Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

Dancihal odpad!

JO....a ted na jich bude jest lito....nechapu jak muze někdo něco takhle natocit...omlouvam se ale opravdu nesouhlasim...mame jich u nas ve meste mraky...jezdi si mercedesy a praci nevideli ani z vlaku..... NE NE NE!!!! Dyt chudaci jsou na tom tak zle.... Jsem fakt nasranej ()

lineker

Až dokumentární přístup k filmu je u Cesty ven tou největší devízou. Nesnaží se diváka přesvědčit, nehledá a nenabízí žádné řešení jen chladně (společně s námi ) bez emocí přihlíží. Rozepisovat se v tomto případě o soužití s romským etnikem je totálně mimo. ()

jjbaraque odpad!

Tak toto, to jsou čisté Babovřesky pro inťoše. Je to film, který ani není filmem, nemá strukturu, myšlenku, děj. Nic. Jen to, co je předem dané a co je třeba pochválit. A právě ta prvoplánovitost sdělení (de facto nesdělení) je shodná s Troškovým eposem. Nejde o téma, to ponechávám stranou, ale jde o to, že z hlediska filmového je naprosto jalové. Ostatně, k filmu bychom měli přistupovat s kritickým myšlením a ne si předem říci, jak je zajímavé se podívat na osudy lidí, kteří jsou vyčleněni. Ale tady se po hodinu a čtyřicet minut neděje nic: myšlenkový zvrat, pobídnutí k úvaze, k zamyšlení chybí a jde jen o záznam. Pokud bych přistoupil na to, že dokumentární forma nás má zavést k přemýšlení, dovolil bych si upozornit na Špátovo Respice finem. To je film. Tohle je movie. Pro vysvětlení: film je tenká vrstvička, která, přemýšlíme-li, nám umožní najít sama sebe, movie je sled dějů, který má uspokojit. ()

nolitimere

Film o predsudkoch, o gádžoch, o rómoch s rómami a rómskej problematike , ktorú spoločnosť nevidí alebo radšej nechce vidieť ... čakal som , že to po 5 minutách vypnem , ale čuduj sa svete dalo sa na to pozerať až do konca. ()

mobiler9004

Problémy dnešní doby, často se objevující u spodní sociální třídy doplněné o "romskou" problematiku z druhé strany. Ocenění sedmi českými lvi nechápu. Film pouze ukazuje všední realitu, i když místy zkreslenou. ()

zvirek

Po shlédnutí tohoto filmu mi bylo líto - líto nás pracujících, převážně civilizovaných občanů, kteří mají tu smůlu, že někdy ve 13tém století praotec cikán zastavil tu káru zrovna pod Řípem. Jestli tenhle film měl tedy vyvolat lítost nad chudáky cajgony, tak já lituju ty všechny okolo, jen ne cajgony. A v tom to přesvědčení mě film jen a jen utrvrdil. Takže díky pane režisére ! ()

DavidAAAA

Asi nejzásadnější chyba většiny zdejších přispěvatelů ( a bohužel i Verbala, kterého si jinak velice vážím a který mne svým komentářem nesmírně zklamal a dokázal, že má v hlavě úplný sračky a myslí si, že je důležitej ) je ta, že tenhle film pokládají za film o Cikánech. Ale tak to přece není. Ano, hrají v tom, ale na jejich místě by mohla být spousta jiných, bílých rodin, z dna dnešní doby. A problém nevidím v tom, že by těmhle lidem společnost házela klacky pod nohy, problém je v tom, že nejsou schopný se vymanit ze svýho okolí, z komunity ve které žijou. Žaneta to zkusila a byla mi tím velmi sympatická. A nakonec to zkusili. Film není žádný megadílo, ale ani ne nějakej propadák, koukal jsem na to se zájmem a čiší z něj spousta otázek. Prostě náhled do společnosti, kam většina ostatních nevidí.. 60% ()

sedlis

1.Nechapu, jak tento dokument mohl vyhrat lva za nej film.V jine kategorii by mi to ani tak nevadilo 2.Vykon predstavitelu me neprekvapil, i kdyz byl celkem obstojny- cikani maji od prirody nadani k tanci,zpevu a muzice a divadlu(samozrejme i k vyzirce,zlodejine,nezodpovednosti apod.), jenze tady 90%z nich nehralo, ale ukazovalo sama sebe 3.ten kalkul tvurcu je zrejmy 4.film mne nijak nesokoval, nezanechal nic, co bych necekal.Ukazal holou realitu ze zivota cerne mensiny, se kterou si nikdo v teto zemi nevi rady. Ano, jsme narod xenofobni a vuci teto mensine radikalni, ale je se cemu divit? Tento dokument presne ukazuje, ze pracovat a zit 'normalne' chce jeden cikan z tisice mozna z nekolika tisicu, ze vetsina nebude a nechce pracovat a pocka, az se postarame. Nema smysl tady rozepisovat dalsi a dalsi duvody postoje nasi spolecnosti vuci cikanum(kdo jiny si dovoli jet pro socialku medvedem a obvesenej zlatem s marlborem u huby nebo si naseka deset deti, kdyz na to nema..)..nicmene dve hvezdy za onen vykon zahrat sama sebe a jednu extra vtipnou scenku v aute pred domem, ktery chteli vzykrast...jinak nic ()

tompolicky

Chytlavý a pro mě velmi zajímavý "obyčejný" příběh jedné cikánské rodiny. Místy trochu drama, místy romantika, místy akce, po celou dobu sledování jsem však všechno se zájmem sledoval. Dlouho jsem přemýšlel, zda dát tři nebo čtyři hvězdičky ( na pět to určitě není ), nakonec dávám tři za jednu ubírám za nevýraznou hudbu a druhou za divně useknutý konce spolu s absencí titulků při dialozích v cikánštině. Expert nejsem, ale udělení Českého Lva za herecké výkony, no,...nevím, nevím. Výkon hlavní představitelky byl dobrý, to ano, určitě jsem však loni viděl lepší výkony. ()

TXmovie

Film nás přesouvá do, pro českého diváka tolik citlivého, romského prostředí. Už samotný námět tedy v mnohých vyvolává různé emoce. Vyobrazuje nám příběh romské ženy, která netouží po ničem jiném, než po slušném životě na důstojné úrovni bez zbytečných problémů. V reálném prostředí tedy máme možnost vidět věci, nad kterými mnozí uvažujeme jen z určitého nadhledu. Vzniká prostor pro vzájemné kompromitující názory, přestože správné řešení, tak aby všichni lidi na světě byli šťastní zřejmě neexistuje. Vidíme tedy příběh ženy, která jen aby se postarala o sebe a svou dceru musí bojovat s předsudky, rodinou a celou komunitou. Získáváme tedy obraz jak těžké může být vyčlenit se z davu a jak těžké může být jednat s lidmi, kteří jen jak vás uvidí nemají žádný respekt a v hlavě se jim točí pouze předsudky. Přestože předsudky vznikají na základě dlouhodobých zkušeností. Ve filmu jsou závažné ale i oddechové situace. Myslím, že tento film je vhodný především pro nezaujaté mysli toužící nahlédnout i do světa, který příliš neznají, ale i pro ostatní, kteří si touží utvrdit či vyvrátit svůj názor. Netradiční podívaná: 100%. ()

Widlicka4

Do české kinematografie se stále silněji dere žánr sociálního dramatu, a co víc, překvapivě se mu tu i dobře daří! Po průkopnických pokusech Bohdana Slámy, vrcholících asi jeho nejlepším filmem Čtyři slunce, přes Poupata až po Cestu ven nebo aktuální Kobry a užovky. Nikdo nic nelakuje narůžovo, jen syrové zobrazení toho, co sice je scénáristou vymyšlený příběh (který by se ale přitom reálně mohl stát leckde po republice - ať už v Ostravě, nebo v severních Čechách či kdekoliv jinde), ale místy to připomíná skoro až dokument. Cesta ven je z uvedených titulů asi nejblíže dokumentárnímu zobrazení, což jí jen přidává na autentičnosti a věrohodnosti. Scéna se štěnicemi a majitelem ubytovny mluví sama za sebe. Nechci spekulovat nad tím, jestli sedm Českých lvů je zasloužený výsledek, nic to ale nemění na tom, že Cesta ven zaslouženě patří do skupiny nejlepších českých filmů posledních let. ()

Azitras

Příběhově úplná sračka. Ale jsem rád, že někdo takhle zmapoval, jak může vypadat život českých Romů. Jen jsem u toho moc nevydržel, musel jsem si sledování tohoto slintu rozdělit na dvě části a i tak jsem se nudil jak prase. ()

Rose.Doesnow

Nechápu, jak tenhle film mohl získat Českého lva. Panebože, to už jako nepřišli na horší téma, než je tohle?! Režisér si zřejmě myslel, že tímhle filmem ukáže, že cikáni jsou vlastně chudáčci, kterým se musí pomáhat. Jestli to opravdu byl cíl tohohle filmu, tak moc u mě neuspěl, spíš naopak. Opravdu vidím, že cikáni nejen mají výhody od státu, ne už se o nich točí i filmy! Trapný, naprosto ubohý film. ()

TOMIK007

A tak vidíme jací jsou ti cikáni chudáci. Každý jiný smrtelník než ledničku vyhodí tak se jí pokusí opravit. Cikáni né. A vrchol je:Dejte mě práci!! A ten blb si není schopnej ani dojít pro dávky. Zaspí a pak se diví že ho nikdo nechce zaměstnat. Film o lidský neschopnosti, no prostě o ničem. ()

Serafina

Tenhle film bylo téměř fyzické utrpení sledovat. Banda cikánských primitivů, kteří na sebe neustále řvou a jejich vyjadřovací schopnosti jsou na takové úrovni, že jim většinou ani není rozumět. Banda bílých primitivů v záběrech z protiromských demonstrací, kteří se tváří, že jsou něco víc a přitom jsou úplně stejní. Tupá mládež, která nechce chodit do školy ani do práce. Vybydlené baráky, zastavárny, protivné neochotné úřednice a úřednice, které by i byly ochotné, ale pro nevzdělané a asociální klienty toho nemůžou moc udělat. Jako sonda do prostředí, ve kterém bych se nikdy nechtěla ocitnout, to ale bylo velmi poučné... ()

henrykladivo

film působí reálně, postavy, kostýmy, prostředí, sociální tíživost komunity romů. Neherci – výborný výkon připomíná hodně filmy Miloše Formana. Nutilo mě přemýšlet a jinak nahlížet na skutečnost, že nejsme všichni stejní. ()

Martin D

Silný a poctivo natočený film s rómskom tematikou. Režisér Václav si zaslúži obdiv ako realisticky a autenticky zobrazil ich svet. Proste tak ako v živote. Aj za to ako romovia neherci presvedčivo zahrali patrí vďaka tiež Václavovi. Klobúk dole. Tie české Levy dostal zaslúžene. ()

CrashHP

Netradičný film, ktorého hlavnými postavami sú neherci prináša zaujímavý príbeh z prostredia, ktorý je vykreslený tak realisticky, že si ho nemožno neobľúbiť. Slušná dráma, ktorá si získala uznania i v okolitých krajinách. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky