Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

yrik

Překvapivý film, zajímavý film. Toho mladšího, zfetovaného bratra Davida bych ještě někde rád viděl (nějaká rolička v nějaké komedii by pro něj nebyla?) Celkově mě herecké výkony vlastně překvapily. ()

Martazoe

Velkým plusem tohoto filmu je to, že v něm hrají romští neherci a o to je to autentičtější. Klaudia Dudová je v roli skvělá a její příběh je silný, ale také velmi smutný. Žádné přikrášlování, žádný laciný happy end ani žádné moralizování jací jsou ti Romové chudáci - spíše než film je to dokument o nelehkém údělu romského etnika v dnešní době. ()

bilder

Film o cikánech pro cikány plný amatérských hereckých výkonů a dlouhých detailů, jak v ruském filmu. Nejlepší herečka? To jsme to teda dopracovali. Není tohle "dyškrymynácija" naruby? Ale občas jsem se i zasmála, ačkoli to asi nebylo úmyslem. Hned na začátku u lékaře - děvče nerozumí co je to interrupce, ale ví co je apendix :o)) Myslím, že interrupce je jedno z prvních cizích slov, které se mladá cikánka naučí. A chyběl mi tam happy end, třeba jak všichni odjedou do Kanady a naučí se tam pracovat. ()

mirasul

Výborně! Uvěřitelný pohled na jednu komunitu z mnoha stran. Proč se nedokážeme Romům přiblížit, proč je stále nedokážeme přijmout? Po shlédnutí Václavova filmu si to možná někdo uvědomí. Zaplaťpánbůh, že se někdo pokusil o zachycení zevnitř. ()

Ekdahl

Vida, dobrý současný český film! Kdo by to řekl? I když, český... Režisér žije dlouhodobě ve Francii a víceméně v tom nehrají profláklí čeští herci, což jsou dvě podstatné ingredience úspěchu téhle věci. Tvrdé sociální drama, těžká depoška, ale nesentimentální, spravedlivé - po zásluze to schytávají obě strany -, bez citového vydírání, naštěstí i s trochou humoru. Přetnutí toho bolestně začarovaného kruhu, jímž je život romské minority v ČR, by vyžadoval výrazně vstřícné kroky na obou stranách, k nimž, lze si tipnout, bohužel jen tak nedojde. Filmu prospělo, že režisér tu nežije, nikdo v ČR by tohle nenatočil, páč je k tomu jistý nutný odstup. Vznikl tak film na evropské úrovni, kterým se český filmový průmysl bude, tipuji, chlubit ještě dlouho, bohužel ne zcela spravedlivě. Lze mít dílčí výhrady (např. scény z těch pařeb jsou zbytečně dlouhé a blíží se etnografickému dokumentu), ale celkově velmi příjemné překvapení. Výkon neherců lze hodnotit kladně, za zmínku stojí silný minimalistický závěr. ()

PORTER44

Pro mě je to tak půl na půl sice věřím tomu že to nemají romové lehký ale na druhou stranu si to většina dělá sama svým chováním,film byl docela dobře režijně natočen působil hodně realisticky a povedli si i herecké výkony. ()

Falkenstein

Není to špatný film, na to čím se zabývá. Nejsou všichni z této sociální kategorie stejní a někteří se snaží o důstojný život jako hlavní hrdinka v tomto filmu. Bohužel tento film definitivně zničil iluze o objetivním rozhodování nějaké pseudo-umělecké komise v rámci Českého lva. Nechápu proč ho tak nechutně protlačili až totálnímu vítězství. U koho si komise chtěla udělat oko ? Je to specifický film pro náročného diváka a někde jsem četl, že ho navštívilo pouze 4000 diváků. To už by tam mohl soutěžit nějaký fotbalový zápas české fotbalové nebo hokejové ligy na který přijde lidí více. Je to nechutný a více to ještě prohloubí nepochopení společenského problému, kterým se film zabývá. ()

Pucmeloud

Vcelku slušně natočený skoro-dokument o zcela bezvýchodném životě cikánů u nás. Nepobaví, ale ani nedojme. Jedno mu ale odepřít nejde: svým vítězstvím v Českých lvech 2015 tuto soutěž a akademii dokonale zdiskreditoval. Je smutné, když ideologie a pseudohumanismus zvítězí nad opravdovou filmařinou a kunštem. ()

TWANG1977 odpad!

Sra-ka točená na objednávku sluníčkářů a multi kulti neziskovek a podle toho to taky tak vypadá.Jasnej odpad pro všechny co to myslí s naší zemí jen trošku vážně. ()

Anubiska

Uvěřitelná Dudová,která,ač neherečka,dala své filmové Žanetě vše potřebné. Jinak film mě opět přesvědčil o tom,že tyto dvě mentality-bílá a černá-jen sotva najdou společnou řeč. Čest výjimkám,i takové znám. Romové jsou problém,se kterým si nikdo v Evropě neví rady a onu tolik potřebnou CESTU VEN zatím nikdo nenašel. A vlastně by možná stačilo,aby zákony platily pro všecky stejně. Nelze nevzpomenout na hit Orlíku.......morálku maj jinou,vychování taky,jak my nikdy nebudou,nevěř na zázraky..... ()

jerzy1976 odpad!

Politicky korektní a multikulturní účelovka pro filmové kritiky, kteří na toto téma slyší...nic víc. Film, který musel jít před týdnem na ČT, aby ho aspoň někdo viděl.... Propaganda jak fík. ()

Hvezdolet

Herecké výkony toporné (chce se mi říct něco o cikánských hercích, a o tom kolik jich vás kdo zná,a le vyseru se na to), dialogy neví jeslti mluvit česky, nebo "cygansku-ostravštinu" (a kura nereptejte, vim o čem mluvim, sam tu žiju, dyliny). —— U autobusu který nestaví cigošům jsem řval smíchy (kdyby řidiči neměli stavět černejm, tak je každej autobus expres taxi z konečné na konečnou :D ) a cigoš zmlácenej na pracáku to dorazil (v přesile chodí obvykle opačná strana, a bílej "správce pořádku a sociálních pracovnic", by bez kulometu za normálních okolností neměl šanci vyjít z budovy :) ) —— Na druhou stranu, hádky na veřejnosti, blbečci po dvlivem bůhvíčeho, co lezou po všem možným a dělají hovadiny... to všecko jako thug-life ostravak znám. Jestli něco tomu filmu šlo, je to zachytit a jakžtakž věrně podat obecnou cigánskou problematiku (ubytovny, bordel, dluhy, a to jak slušnej cigán má mezi majoritou cigánů problém vůbec vyžít). Problémy sice dokáže nastínit, ale ani se nepokouší naznačit jejich řešení. Filozoficky laděné drama pak sklouzává do prvoplánové rodiny natočit agitační dvouhodinové videjko, které pražákům a všem, co nevyrostli v/na//pod/vedle ghetta, jak jsou karamelky vlastně veliký chudinky a jak jim my zasraní bílí fašouni ubližujem. Tuplovanou korunu celé záležitosti pak nasazuje konec, který... nevím... asi navrhuje všechny cigány vystěhovat jinam, kde si s nima poradí – a je jedno, jeslti je to Německo, GB, nebo Kanada... —— Verdikt: 2 hvězdy —— PS: Lva fakt nechápu. ()

Thamilka

O filmu jsem se dozvěděla až na předávání cen Český lev, dřív jsem o něm neslyšela. Film nebyl špatný, ale zase ne nějak úžasný... takový střed. Určitě stojí za shlédnutí... příběh vyprávět nebudu a hodnotit také ne, ať si to raději zhodnotí každý sám :-) ()

doublefish

Vykalkulovaný film pro granty a dotace, který prý v kinech shlédly 4 tisíce diváků, což celkem chápu. Pokud to měl být film o Cikánech, tak Kusturicovému kočičímu černobílému páru nesahá ani po tlapky. Jestli to mělo být "moderní sociální drama" (smajlík, šklebící se nad tím klišé), tak se ani náhodou nemůže rovnat například deset let starému Slámovu Štěstí, taktéž oceněnému smečkou Lvů. Příběh trochu kulhá a kulminuje-nekulminuje, ale respekt před prací režiséra, asi to byla velká výzva natočit cokoli s cikánskými neherci a na výběr dívky do role Žanety měl čuch. ()

PabloClavito

Jestlipak by film získal tolik Českých lvů, kdyby nebyl o Romech? Myslím, že ne. Viděl jsem na ČT2 ještě před vyhlášením, do kina bych na něj nešel, jako mnoho dalších, soudím podle návštěvnosti. Pro mne velice průměrný film, co se týká námětu, zpracování velmi slušné i výběr neherců dobrý, ale z těch 32 filmů loňského roku nebyl podle mne nejlepší, akademici mysleli jinak. A pokud si pan Václav a spol myslí, že tímto filmem pomohli Romům, tak to jim nepomohli, stejně jako plány pana soudruha Diensbiera jim nepomohou. Já vím, že to nemají snadné, ale nepomůže jim nikdo jiný než oni sami, pokud budou mít dostatek vůle a přestanou natahovat ruce, jak jim vštěpují sociální inženýři. Rovné příležitosti v žádné společnosti nikdy nebyly a nikdy nebudou a žádný zákon to nezmění. To procento tady na ČSFD od diváků, myslím dobře vystihuje kvalitu filmu. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky