Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

janeczek

Musí být těžké dnes točit filmy. Čistá festivalovka chvilkami délkou záběrů nudí (snad jen v samém závěru je absence jakýchkoliv slov působivá), replikami tak nějak nepřirozenými, zachmuří, ale v kontxtu česé kotliny potěší. Herci amatéři jistě nedosahují kvalit těch Formanových, ale co už - alespoň jsou autentičtí. Bohužel ne prožíváním scén a dialogů. Být to o 20min kratší a sehnat tak lepší herce, bylo by to hodně dobré, syrové, nesoudící, padni, komu padni! ()

Xinn

Zajímavý film, pro mě tedy určitě, protože jsem z Ústí n. L. a není dne, abych tu někoho z této komunity nepotkal. Na hercích je sice samozřejmě poznat, že to jsou neherci, ale právě to dodává filmu tu správnou autenticitu a pocit uvěřitelnosti. Protože oni takoví opravdu jsou. ()

carnacv

Moc pěkný začátek i příběhu, kterému bych i věril. Bylo velmi zajímavé sledovat osud protagonistů, zvláště když romská tematika nebyla příliš nadsazená. Bohužel režisér neví, kdy má skončit, a tak namísto toho, aby využil příležitosti konce u práce v šicí firmě klopýtá v natahování děje. Diváka tak čeká přes třicet minut ničeho a s každou přibývající minutou se utrpění ze sledování úpadku filmu prohlubuje. Krize vyvrcholí nijakým koncem, který jsem od zmíněného zlomového okamžiku očekával; přijal jsem jej však s povděkem, protože bych další minutu utrpení nesnesl. Poučením tedy budiž, že netřeba dobrý nápad přehrávat, nýbrž jej vhodně zakončit i za cenu toho, že se do kategorie celovečeráků nevejde, a pokud už přes těch 90 minut kroutit musím, tak děj dopracuji a nevařím z vody.... ()

montel

Romka Žaneta (Klaudia Dudová) bydlí se svou sestrou a malou dcerkou v panelovém domě v Ostravě u svého přítele Davida (David Ištok). Ani jeden z nich si nemůže najít práci i když se o to oba enormně snaží a tak žijí pouze ze sociálních dávek. Žanetina kamarádka Andrea (Mária Zajacová-Ferencová), která se živí prostitucí však nabídne Davidovi kšeft. Má okrást jednoho z klientů, ke kterému Andrea pravidelně dochází. Žaneta však nechce, aby otec jejího dítěte trávil roky v kriminálu a tak raději Davida opustí a přestěhuje se ke svému otci. U něj to však taky není ideální. V malém bytě se tam tlačí se spoustou dalších lidí a protože nevychází se svou macechou odstěhuje se se svou dcerkou na ubytovnu. Zatímco David odmítne Andrein kšeft a snaží se vrátit k Žanetě, tak ta si mezitím najde práci a začne taky konečně žít společenským životem. David, který chce Žanetě dokázat, že jí dokáže uživit přijímá práci v Německu a snaží se o to, aby tam Žaneta odjela s ním...O rómské komunitě jsem zatím viděl jen pěkné sračky, tento film mě však překvapil. Režisér udělal dobře že obsadil skoro samé neherce, film totiž prokázal autentičnost a divák se může podívat jak se žije mezi cigány. Film se navíc odehrává v mém blízké okolí, takže jsem se u toho pobavil dvojnásob. 70% ()

Slahy94

Myslím si, že v Česku nevzniká mnoho společensko-kritických filmů. Mám rád filmy, které působí opravdově a pravdivě. Cesta ven je jeden z nich. Líbílo se mi, že filmaři se nesnažili nic přikrášlovat, film není jednobarevný. Neherci, Romové, byli skvělí, tak přirození. Klaudia Dudová je skutečně objev. Trochu mě zklamal otevřený konec, i když možná i to odpovídá realitě, tedy že někdy žádná cesta ven není. Vznikl až téměř dokumentární snímek o mládě romské ženě, která se snaží vybojovat lepší život. Snímek, který by snad mohl přispět k diskuzi na toto ožehavé téma. Násilím se nic nevyřeší. ()

trx2010

Film o tom, že Romové to v ČR někdy nemají lehké a cikáni už vůbec ne. Nutno říct že bez dokončené základky a praxe by to měl těžké i mimozemšťan alza. Oceňuji, že film z mého pohledu není modlitbou za cikány, kteří jsou ve všem nevině a jsou vydávány jednoznačně za oběti. Vyhnuli jsme se dokonce i klišé že za vše mohou výherní automaty. Původně jsem chtěl film asi po patnácti minutách vypnout, říkal jsem si že píčovat cikány jsem viděl tolikrát, že nevidím důvod proč si tím kazit sobotní večer. Nicméně jsem vydržel a zakoukal sem se. K hlavní hrdince filmu jsem začal postupně cítit drobné sympatie, to že trochu chce, bylo znát. Díky nehercům máme možnost vidět chování a uvažování cikánů, které je velmi realistické, jak jsem se mohl v životě mnohokrát přesvědčit. V jiných částech naopak vše působí hodně křečovitě a spíš jako parodie. Příběh prostitutky a místního politika vidím jako úplně zbytečnou blbost, která akorát nastavuje čas filmu. Nemohu říci, že bych si s filmu sednul na zadek jako různí kritici a porotci. Oceňuji ale, že to autor natočil jinak, než jsme dosud byli zvyklí. ()

Jevablo

Nejlepší film o romské komunitě, asi tak o tři třídy. Velkou zásluhu na tom má hlavní herečka, která je nejen půvabná, ale i zatraceně autentická. Prostředí vystiženo dokonale. Nevytýkám ani špatnou výslovnost většiny herců - jsou to prostě amatéři, takhle mluví normálně, to se dá přežít. Příběh není žádná velká epika, ale nemyslím si, že by to bylo cílem. Obrázky z ubytovny zdrcující a nemám pochybnost, že dokonale realistické. Moc se mi líbila scéna dcer s tátou na schodech, to i v mém okoralém srdci vzbudilo dojetí, a téměř jsem zaplakal do ešusu. Shrnutí - po cenách kritiků jsem byl vyděšen, co to vylezlo za nového Magnuska, teď se omlouvám všem a nebál bych se tomu dát i nějakého toho Lva, asi hlavně za výkon v hlavní ženské roli (má to furt vyhrávat Geislerka?) ()

petra8619 odpad!

No co na to říct, každý svého štěstí strůjce. Proč Žaneta musela jít 4x na potrat? Mohla místo sexu studovat. I střední škola je v ČR téměř zadarmo. Jenže asi se jí nechtělo. Nebo nevím proč. Nebo nadávat majiteli ubytovny, že tam jsou štěnice ... hm... on za to může, že oni neuklízejí a že se nekoupou. Znám spousty lidí, kteří se z toho kruhu dostali, stačí jen chtít. Vadí mi v tom filmu, že se ukazuje, že je problém Romů. Ne je to problém lidí, kteří nechtějí žít jinak. Vždyť jim to tak strašně vyhovuje. Mít xtisíc zadarmo. Za to že sedí na zadku. Všichni v celém filmu kouři nebo chlastají a za peníze nás pracujících. Pocházím ze sociálně slabé rodině, kde se pilo a kouřilo a jen jsem slyšela, jak nemáme peníze. Ale koupit rum bylo přednější než chleba. .... Takže vím, že je to težké se z takové společnosti vymanit. Žila jsem na vesnici s cejchem, že i já budu taková.... Ale nejsem taková a budu dělat vše proto, abych se do toho už nikdy nedostala. ()

MachPavel odpad!

Pohádka o cikánech, která jakoby zásluhou získala cenu kritiky a vzápětí Českého lva jako nej film roku ..!!! Aneb rasismus naruby a film , který měl v kinech "super" návštěvu - cca 5000 za celou dobu. A to se autoři na Českém lvu rozčilovali, že tento paskvil pustila do vysílání o týden dříve Česká televize v hl.vysílacím čase v něděli , která tento odpad z peněz TV poplatků zaplatila....!!!! Už vidím ten trhák na DVD - to se bude asi rozdávat zdarma..??? Amatérský dokument s neherci, vulgární a točený na handkameru..!!! A to ještě K.Dudová získala Českého lva za nej. her. výkon v hl.roli - no to se chce brečet ..!!! (slušně) Kdo četl komenty ihned po vyhlášení na webech - udělal si obrázek sám..!!! I přes křeč jsem film shlédl , jen ze zvědavosti - již nikdy více. Je to národní výsměch celé české kinematografii, skvělým herečkám,hercům a režisérům, kteří shánějí na svou pěst tvrdě peníze na své filmy......!!!! Letos zcela jasně měl vyhrát film Fair Play - buhužel, když se maže,tak se jede........P.S. : To už přežiji raději trapné Babovřesky 3. , která plní kina ???? HAWK..!!! :( :( ()

pesbara odpad!

přehlídka katastrofálních nehereckých nevýkonů, hromady nevěrohodných scén, rádoby sociální drama spoléhající se, že společnost z pocitu viny udělá přesně to co udělala. Bude tu sračku vynášet do nebe a oceňovat. ()

solver

Film lze shrnout do scény, kdy se druh hlavní hrdinky ocitá na sociálce, a ptá se co má dělat. To je celé - on prostě neví co dělat, ale hlavně že ví, že sběrač odpadků ve vestě je buzerant. S tímto přístupem k práci jeho životní rovnice nemá řešení. Pak už se tam jen plácáte od ničeho k ničemu. Velmi vtipná byla vsuvka s politikem, který budí protiromské vášně, aby zakryl nějaké velké tunely, doma má všude svazky bankovek. Nelze se divit tomu, že EU má pocit, jak je tu diskriminujeme. Pokud je příjem rodiny 1000 Kč měsíčně a zbytek dávky, nelze očekávat, že životní úroveň: 2 děti, krabička cigaret denně, internet a metrová TV - bude dlouhodobě udržitelná. Hodně mi to připomínalo Křižovatky života, kde se tyto elementární životní znalosti také nějak nedodržovaly. Hvězdu za Dudovou a toho herce, co hrál jejího otce. Lva bych dal jen jednoho, klidně Dudové, protože na neherečku předvedla slušný výkon, ale ty ostatní lvi jsou omyl :-) ()

durkes

Nerozumiem oceneniam Českého lva, ale tak umelci sú zvláštna kasta. Myslím, že tento film sa filmu Fair play ani len nepribližuje. Nie je čo hodnotiť, členovia akadémie boli asi slepí a hluchí, prípadne zasa chceli byť iní. Na úkor kvality ozajstných filmov i ozajstných hereckých výkonov. ()

tribican

Nechápu, jak někteří ten film mohli vidět a tvrdí stále to samé. Asi neviděli to prostředí, ve kterém vyrůstají. Že je náročné být jiný, pokud jsem celý život k něčemu tlačený a všichni (bílí Češi i Romové) očekávají, že se budu chovat určitým způsobem. Navíc naši vlastenci nepřinášejí řešení - prostě jim chtějí vzít "všechny peníze", které jim politici házejí do klína, jak jsme ve filmu mohli vidět. Jaké to bude mít důsledky a co budou muset ostatní dál řešit, to už je nezajímá. Prosil bych všechny, kdo tenhle film viděli, aby se ještě jednou zamysleli nad tím jestli opravdu jsou Romové zvýhodňováni (Dostávají více peněz od státu? Mají větší šanci získat zaměstnání?), anebo jestli je to zakomplexovanost a předpojatost, kterou jsme přijali od svého okolí (stejně jako ji romské děti přijímají od svých rodičů). Pokud neuděláme první krok a neukážeme, že jsme připraveni se změnit, tak se stav bude jenom zhoršovat. Film klade velký důraz na přirozenost, velkou měrou k tomu přispívají i neherci, což je u takto citlivého témata velice důležité. Některé scény byly delší, zřejmě pro vcítění se do romské kultury, ale na mě to působilo spíše kontraproduktivně (nudil jsem se). Navíc byly některé situace nedostatečně vykreslené a nerom je dostatečně nepochopí (mnohokrát jsem si třeba položil otázku "A kdo Žanetě hlídá dítě?"). Přes tyto nedostatky ve mně film posílil porozumění s menšinou, které by však veřejnosti mělo být vysvětleno upřímně. 90 % ()

flakik

Jestli je tohle nejlepší český film za loňský rok, pak je na tom česká kinematografie velice, ale velice špatně. Příběh, který vede odnikud nikam, velice slabá kamera i střih. Celou dobu se snažím najít odpověď na otázku, proč? Co tím chtěl proboha autor říct? Člověk se snaží celou věc si nějak přiblížit, identifikovat se s hrdiny, ale nemá se absolutně čeho chytit. Jediný důvod, proč jedna hvězda a ne odpad! je odvaha přijít s takovýmto tématem v této době a nedosahuje to "kvality" Bastardů všeobecného patlala Magnuska. ()

foils

Když jsem se dozvěděl, že Petr Václav natočil další film z rómského prostředí, byl jsem lehce v rozpacích. Snímků o Rómech už českými kiny od dob Marianových pár proběhlo, a co si budeme povídat, většina z nich žádnou velkou uměleckou ani komerční výhru nepředstavovala, maximálně posbíraly pár festivalových cen. Moc jsem proto nevěřil, že by se režisérovi podařilo podruhé vykouzlit něco neotřelého, těšil jsem se však aspoň na geniální vizuál, tím spíš že za kamerou opět stál mistr Kučera. První očekávání se mi potvrdilo, druhé nepříliš. Děj filmu je celkem prostý (což dává tušit, že o něj až tolik nejde), implicitní význam a vizuální stránka zase téměř totožné s El Paso (tedy nic moc). Zbývají tak jen perličky na dně - zejména neokoukaná dvojice hlavních protagonistů, jež má kamera ráda a dopřeje nám si jich do sytosti užít. Celkově však zklamání a to ani nezmiňuju řadu dalších problémů typu - abych ocitoval Marigolda - "didaktičnost a herecká / inscenační topornost některých scén". ()

Snakefinger

Velice zajímavé, otevřené a drsné a bůhví jaké. Prostě strhující film o černých bílých a minimálně za tu škrtící scénu to je skoro plná palba. ()

JohnnyV odpad!

Příběh romského jedince nikoho nezajímá. Proč se netočí o cikánských ghetech ve městech, kde se jen přes den poflakujou, aniž by chodili do škol, dělají bordel a spřádají plány, co kde zase ukradnou nebo koho přepadnou, okradou a podobně. A co se týká Českých lvů, to byl vrchol. Aby film vůbec někdo viděl, nasadila ho ČT do vysílání týden před ceremoniálem. To se taky jen tak nevidí. Tenhle "film" na 6 sošek nemá ani náhodou. Politika a hlavně ta zkurvená bruselská je svinstvo. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky