Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

Alex

Syrový film. Škoda, že ustrnul někde na pomezí mezi dokumentem a uměleckým počinem. Nemá to ani sílu dokumentu ani poetiku filmové fikce. Ale na druhou stránku - má to každého trochu. Takže vlastně dost dobrý film. ()

Saur.us

Nemohu posoudit do jaké míry autentická tato sonda do života romů je, ale každopádně musí i v tom největším xenofobovi probudit alespoň nepatrný záchvěv soucitu nad nepřízní osudu lidí, kteří by narozdíl od jejich soukmenovců chtěli žít důstojně a plnohodnotně ale jejich postavení ve společnosti tomu snažení hází klacky pod nohy. Polo-dokumentárně se tvářící snímek, kterému v jeho snaze o autenticitu pomáhá vhodně zvolený casting neherců, šeď ostravské zimy a nebo samotná zpustlá Ostrava. K. Dudová, ač pokladní ze sámošky spolu s M. Ferencovou-Zajacovou, původně členkou castingové komise, předvádějí mezi všemi těmi neherci asi nejpřirozenější herecký výkon. P. Václav se nebál a vyplatilo se mu to (teda alespoň v rámci ČL). Lepší 3* ()

Majkak

Obsazení neherci zvyšuje autenticitu prožitku, na druhé straně je dost obtížné vyrazit z nich opravdu silný film. Cesta ven je limitována právě tímto lavírováním mezi dokumentem a hraným dramatem. Velkým kladem filmu je nečernobílé vidění. Romové nejsou oběťmi, mají své limity, které nejsou schopni prolomit ze dne na den. ()

Radek.SCH

Jednostranné (podobně jako tématem naprosto nesouvisející Unsere Mütter, Unsere Väter), ale tohle všechno by se mohlo v reálu stát tak proč ne (i když ne teda jedné jediné rodině). Beru to spíš jako příspěvek k celospolečenské debatě než vyloženědobrý film, ale takových se letos u nás moc nenatočilo (žádný). ()

Rockerman

Myslím, že o držiteli letošního Českého lva je rozhodnuto! Na ČSFD jsem hlasoval pro "Pojedeme k moři", ale to bylo ještě před " Cestou ven". Neradostný pohled do života našich romských spoluobčanů je natočen téměř jako hraný dokument. Jakoby se točilo skrytou kamerou a "herci" čili romové jen prostě dělají to, na co jsou zvyklí. Bez příkras, bez servítek je tu nastíněn problém, o kterém všichni víme, ale ten se nedaří z různých důvodů řešit. Přesto že je to uděláno velmi realisticky, ta pravá skutečnost může a myslím, že určitě je ještě horší! Film se sice jmenuje Cesta ven, ale já osobně, žádnou cestu ven z tohoto marasmu nevidím, neboť jde o začarovaný a neřešitelný kruh. Velká síla! ()

John8

Dobrý filmbo problematice o které ví každý aspoň něco, bohužel jen z médií a jen z jedné strany. S tímto pohledem na věc souhlasím ale pro mě osobně neni nic převratného. ()

LudaB1905

A jéjej, zase jeden rádoby moralistický a populistický film o tom, jak to cikáni mají tady u nás v ČR složité, nicméně, najít práci bez praxe, slušné bydlení s tím máme problém i my Bílý páni filmaři! A je smutné, že stačí natočit takovýto rádoby film, zabývající se touto "problématikou" a hned za to sklízejí České lvy a všelijaká ocenění! HNUS!!! ()

HH

Tak nějak páni filmaři neveděli, co si počít se zajímavým, syrovým námětem, který nabízel poměrně značný potenciál. Jenže nedokázali zalátat díry ve scénáři, ukočírovat herce-neherce (snad s výjimkou hlavní postavy), rozhodnout se, zda točí film či dokument a tomu pak přizpůsobit kameru. Ale hlavně se měli rozhodnout pro nějaké vyznění a ukončení filmu. Takhle to vypadá, jako kdyby jim došel film, peníze, zhaslo světlo, prostě si tak nějak řekli, že toho už víc nenatočí a ŠMIK, konec filmu a titulky... Promarněná šance, která místy působí jako (určitě nechtěná) parodie. V parafrázi na titul to tak všechno zůstalo uvnitř, ale cestu ven to určitě nenašlo... ()

Olík

Čeští lvi, afričtí lvi, pět hvězdiček, nadšené výkřiky......pardon, ale kde jste k tomu přišli? Já jsem byl, víc než čehokoliv jiného, svědkem vítězství hmoty nad formou. Přijde mi, jako by někteří nechtěli být za hlupáka a vzhledem k tématu radši vykřikují "bez příkras", "sugestivní", "syrové"......ale jděte. Suché vyprávění bez jakékoliv pointy nebo významu......cikánka nemá práci, zapálí si cigaretu, najde práci, jde bydlet na ubytovnu, zapálí si cigaretu.....ale co dál? Při listování komentáři jsem narazil na povzdech "kritikům asi stačí málo"......tak to si myslím sedí víc, než 7 sošek výročních filmových cen. A co se týče ocenění pro Klaudii Dudovou , tak pokud se snažíte za každou cenu uměle vyvolat senzaci, zkuste si sednout na břeh jezera Lochness a třeba budete mít štěstí.....nic proti jejímu výkonu, tím spíše že jde o nedotčenou neherečku, ale Český lev mi zavání spíše titulkem bulvárního plátku "Cigánská prodavačka strká Vilhelmovou a spol. do kapsy"......realita je bohužel jinde, stejně tak jako u dalších lvíčků Václavova rádoby "autentic gipsy dramatu". ()

Eluin

Za film "Cesta ven" jsem moc rád. Až se mi chce napsat něco ve smyslu, že konečně někdo natočil snímek, který reflektuje aktuální problémy současnosti a neřeší jakousi pohádkovou virtuální realitu (což je bohužel případ mnohých českých filmů a televizních seriálů). Takový film pak samozřejmě může narazit na řadu problémů. Asi je pravidlem, že když se něco (někdo) vyjadřuje k něčemu aktuálnímu, tak pravděpodobně natrefí i na vlnu ostré kritiky. U tohoto filmu to platí třeba už jen proto, že Češi přece NEJSOU RASISTÉ (protože nemají problémy s Vietnamci, kterým ale jinak někteří bohorovně tykají...) a Romové, tedy cikáni, jsou "svinskou svoločí". Ano, i s takovými názory se lze setkat. S "romskou" tématikou má režisér Petr Václav dobré zkušenosti. Modří už bezesporu vědí, že to byl právě on, kdo v roce 1996 režíroval zajímavý film Marian, který je podle mého názoru (i když na tom prdlajs záleží, protože stejně jsem jen "havlisticky zblblý humanistický sluníčkář") trochu neprávem opomíjený. Drtivou převahu ve filmu "Cesta ven" tvoří neherci, kteří tak de facto "hrají sami sebe", což většinou jde, i když někdy je výsledek poněkud toporný. Co se týče zvuku, tak některým postavám není moc rozumět, coý je zase vina, kterou by asi šlo rozdělit mezi zvukaře a občasný slang, který se ve filmu vyskytuje. Že "Cesta ven" nebude zrovna příběh o procházce směr růžová zahrada (od toho jsou jiná díla) je asi celkem jasné. Místy (hlavně ze začátku) je to velmi dobře natočená depka, která zachycuje lidi příslušící k etnické minoritě a jejich boj s úřady, okolím a často i jich samých se sebou. Nešťastné události tak bývají počátkem spirály stupňujícícho se zoufalství. Těžko říci, jestli film nabízí nějaké východisko, kdo chce hledat, možná tam letmé paprsky optimismu může zahlédnout, ale upřímně, svět ve kterém se film odehrává je hodně smutné místo. A i když po technické stránce snímek leckdy znatelně pokulhává, tak jsem rád, že Českého lva (pokud vůbec ceny v umění mají nějaký velký význam) získal právě tento film. ()

anitae

Další film o cikánech, tentokrát víc ze života, ale mně se líbil - a to především díky velice sugestivnímu výkonu Klaudie Dudové. 4* ()

Kate9

Tenhle film měl získat jedinou cenu, a to nejlepší "dokumentární" počin :D ... ale sedm Českých lvů včetně toho za nejlepší film?! U snímku s přízviskem "nejlepší" bych čekala, že se k němu budu chtít v budoucnu vracet. Ale tohle u Cesty ven opravdu nehrozí, prostě další film, který co nevidět upadne v zapomnění. S Fair Play se dle mého vůbec nemůže rovnat... ()

Lmslaver odpad!

No to je teda dílo! Cigára, chlast, vulgarismy, prostě sto tři minut o životě jedné minority v ČR. Děj filmu o ničem, bez zápletky, bez pointy. Ne, tento druh filmařského umění nechápu. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky