Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

topi80 odpad!

Inu, Romové se snaží začlenit do většinové společnosti. Dělají první poslední. Uklízí po sobě, jsou slušní, poctiví, vzdělaní a schopní. Ale většinová společnost jim v tom pořád brání. A když pak jdou plni zoufalství z toho nuceného nicnedělání na úřad práce, tak je ve frontě zmlátí nějaký nevycválaný rasista. Je dobře, že se našel film, který se na tyto nespravedlnosti nebojí upozornit a realisticky nám popisuje, co jsme to za ošklivou rasistickou společnost. ()

Plastík

Moc pěkně natočené, co se týká věrohodnosti a upřímnosti. Smutně pravdivé. Pravdivě smutné. Nečekal jsem nic z toho, co jsem včera na ČT2 viděl. Pro mne veliké překvapení. Líbí se mi, že ještě někdo dokáže jako pan režisér Václav, vnímat a reprodukovat svůj pohled na okolí bez sebemenších předsudků. ()

MyrnaAlec

Sociální téma nejde natočit s nadhledem a v tom je zakopaný pes. Ve finále z toho zbyde pár historek o diskriminaci a žánrové obrázky. Režisér se snaží ovlivnit společnost točením těchto filmů, ale zapomíná na to, že většinové publikum se nad hlubšími důvody postavení Romů nezamyslí nikdy, protože je to prostě nezajímá. ()

Něrpa odpad!

Nepotřebuji opět dokazovat, že život cikána je méně hodnotný než život muňky. Docela stačí, že se tu šmejdi vesele množí. A český lev je výsměch, protože jsou mnohem lepší "dokumenty", než ze života obtížného hmyzu. Takže ze dvou na odpad, protože si akademici dělají prdel. ()

unrocker

No tak ano silny příběh romky a jejiho okoli... ano silne tema teto doby a teto republiky... ale filmarsky bych řekl, ze to je cesky průměr a musim konstatovat ze nechapu proc tento film dostal tolik ceskych lvu... ()

Pitryx

Tady si autoři spletli dva druhy cikánů a spletli je dohromady. To je chyba. Jinak – vyprávěnka je to hezká, scéna rom na pracáku je skvělá. Smál jsem se tomu ještě hodně dlouho. Nebudu zde snímek rozebírat z etnických hledisek, moudrý se dovtípí, proč to celé bylo natočeno a pro koho. Kdo mezi nimi nežil, nepochopí. Každý ví, co oni dělají a co jsou zač. Takže jen z hlediska filmového, všichni neherci byli podle mne skvělí, ale měli je tlačit více do „jazykové“ polohy, tedy posazení hlasu atd. Kamera dobrá, scénář trošku kulhající, přešlapující, ale svůj účel splnil. Někdy jsem jej naprosto nechápal. A už vůbec jsem nepochopil konec, za to tedy hodnocení dolů. Film mohu rozhodně doporučit. 201502109641/10017 ()

ratpile

Romové nejsou jedna velká masa, ale tisíce individualit. Líbezná pravda, často ale poplatná pouze do té doby, než se do domu naproti nastěhuje rodina Dorogyova. Chápu tedy, že se hodnocení snímku může pohybovat v různých intencích - někdo zkrátka humanističtější pohled nesnese. Na druhou stranu, v zemi, kde se dokáže několik tisíc lidí sejít na demonstraci proti Islámu (byť většina z demonstrujících zná muslima maximálně z kebabu na náměstí) na území státu téměř absolutně národnostně homogenního, nemůže být podobný snímek na škodu. Formálně to navíc rozhodně není Magnusek, pseudo-dokumentárnímu stylu kostrbatost spíše svědčí a kamera snímá emoce patřičně vtíravě. Výběr herců a jejich civilní projev - jestli to tedy byl herecký projev - jsou navíc daleko od nedávných parodií. Klaudii Dudové toho Lva nelze nepřát. Zajímavější než další sonda do šedesátých let. ()

MutantMarana odpad!

Svine zkurveny, pres pulku jsem to nevydrzel. Clovek vubec nechape, jak tadle odporna nakaza zije, v bordelu, jen chlastaj, nemakaj, loupej a prepadaj, serou deti, vycucavaj stat, atd. hruza des. A nejaky hovado o tom jeste toci film aby kazdyho nasral. Svet uz jde vazne do pici...Vice netreba psat, Verbal to udelal za vsechny a ma jako vzdy 100% pravdu. ()

eredin

Pokus o realistický film o začarovaném kruhu života utlačované menšiny, který do milosrdně krátkých 103 minut dokázal vměstnat snad všechna klišé která se k romům vážou. Výsledek je špatně natočený, špatně zahraný (český lef? wtf?), scénaristicky odfláknutý, nudný a nekoukatelný skorofilm. Jediným pozitivem je, že naprosto přesně i když zřejmě nechtěně ukazuje, že chudáci uzenáči zase tak utlačovaní nejsou, nýbrž hlavně sami sobě nejvíc škodí a sami mezi sebou se nejvíc okrádají, podvádějí, vydírají, tlučou a všeljak jinak si ubližují. ()

SlamLenka

Jako sociální pracovnice si dovolím zhodnotit, že jednání v podstatě všech postav je dosti autentické životu v romské realitě, v níž se pracovně pohybuji, stejně tak prostředí ve filmu je velmi podobné skutečnosti, v níž sociálně vyloučení Romové žijí, byť místy by se klidně mohlo i přitvrdit. Velmi dobře hodnotím také vykreslení přístupu tzv. directing systému vůči Romům (kecy typu "Je mi líto, ale já s tím bohužel nemohu nic udělat." nebo "Umíte česky? Už jsem Vám to říkala." nebo tykání správce/majitele ubytovny vůči svým ubytovaným - prostě klasika!). Jedinou hvězdičku dolů dávám za neuzavřenost příběhu, který ostatně mohl klidně mít i větší grády, na druhou stranu chápu, že právě ta nedokončenost krásně vystihuje ten způsob života Romů - prostě příběh se odvíjí dál a nikdy nevíš, jak bude pokračovat, nebo nějak bylo, nějak bude. Vždy jsem ráda, když mohu shlédnout film (nebo přečíst si knížku) s touto tématikou bez vykreslování Romů v typických "MY vs. ONI" tendenčních kecech, tady je to opravdu REALITA s velkým R, takže autorům díky! ()

teba

Těžko se mi to hodnotí hlavně proto, že nedokážu posoudit, do jaký míry je ten film pravdivej, resp. reálnej. Spousta věrnejch scén na jedný straně, a spousta "divnejch", se špatně hrajícíma nehercema. V závěru se tvůrci rozhodovali mezi variantou americkýho konce (většina by se zabila při bouračce), nakonec zvítězil konec evropskej (hrdinka se dívá do dáli)... Čekala jsem trochu jinou katarzi, ale celkově film hodnotím dobře. ()

subic

Ne more... z toho by měl jeden i depku. Je to udělané velmi uvěřitelně, ale zase fakt to nemusím vidět třeba dřív jak za 10 let. 52% ()

PamelaJJK odpad!

Tento rádoby artový pohled do romské komunity, tvářící se jako realistický až dokumentární pohled, se příliš nepovedl. Svou pseudoangažovaností a příliš chtěnou civilností ve výsledku působí neskutečně nereálně a rozpadá se na jednotlivé a nedotažené epizodní střípky, které nedrží pohromadě. Závěr nezávěr jen ilustruje, že tvůrci v podstatě neví, co chtějí říct a čeho dosáhnout. Nechápu, za co tento film sbírá nominace a ocenění. Jsou určitě mnohem povedenější snímky, které si zaslouží mnohem větší pozornost. Jeden z nejpřeceňovanějších filmů poslední doby. Původně jsem dal dvě hvězdy, ale při psaní recenze jsem si uvědomil, že vlastně není za co je dát a tak své prvotní rozhodnutí (zřejmě ovlivněné tlakem ze všech stran, že se jedná o skvělé dílo) měním a stojím si za tím, že je to fakt průser... ()

tsatsiki

Cely film pusobi profesionalne natocen, jen mu uskodila slaba dejova linka. Cely film, ac ukazuje pravdivy zivot cikanu, tak ma klesajici tendenci. Cikani tomu davaji opravdovost, ale koukat se na cikany podruhe nebudu. Na jednu stranu film ukazuje, ze to nemaji lehke, ale taky otevrene ukazuje, jake to jsou Kur*y.2*za kameru. ()

HrudkaJ

Mohlo to být mnohem lepší, ale taky horší a takhle, čekal jsem od toho víc než výlet do sociální reality současných romů. ()

pafka

Sice hned ze zacatku uz jsem drzel ovladac na tlaciku dalsi stanice, nebot uveritelnost protagonistum trosku pokulhavala. Ale pokud jste si na to jen trosku zvykli, hned se Vam dostalo bohatych odmen. Prozijete kus cikanskeho zivota. Podivate se do cikanskych komunit, rodin a zvyklosti, lichvarskych nalezitosti a zjistite, ze je to sakra jinej svet, nez ve kterem zijeme my. Ale obavam se, ze film je trochu tendencni. Nevim, beru to fakt s rezervou. Ale za co musim tvurcum podekovat je ustredni dvojice a vykresleni celeho jejich sveta. Hergot, ty to dali jako neherci naprosto skvele. ()

Honzulik

Cesta ven - tak v první řadě se jedná spíše o dokument než film... Režisér Petr Václav se spíše snaží přimět diváka k zamyšlení a ani se nesnaží o nějaký filmový děj! Je to taková ukázka onoho "začarovaného kruhu" cikánské populace v Čechách a na Moravě... všechno je natočeno celkem drsně a autenticky a je také určitě dobré, že se takové filmy točí...Když budu mluvit za sebe, tak mi ale přeci jen při sledování filmu něco chybělo... ()

MickeyL

Žiju v této republice a o dĕní v ní se zajímám. V tomto "filmu" jsem nevidĕl nic o čem bych nevĕdĕl o čem bych nečetl, nebo tonevidĕl v jiných hraných, nebo dokumentárních filmech. Jestli to nĕkoho šokovalo, tak žije naprosto mimo tento stát. Jedna hvĕzda za filmařinu pro celý štáb, protože si umím představit tvůrčí proces s tímto materiálem. ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky