Cesta ven

• Slovensko Cesta ven (více)

Filmy Marian (1996) a Paralelní světy (2001) vzbudil režisér Petr Václav velkou vlnu zájmu doma i v zahraničí. Po 13 letech přichází tentýž režisér s novým celovečerním snímkem Cesta ven – příběhem silné mladé matky, která se odmítá smířit s nepříznivým společenským statusem a snaží se vybojovat lepší život pro sebe a svou dceru Sárinku. Cesta ven z obtížné situace je lemována zklamáním, ale také nadějí. Odvaha a rodičovský cit pomáhají Žanetě překonat překážky v podobě dluhů, mantinelů většinové společnosti i problémů ve vlastní komunitě. Syrový snímek se vyhýbá soudům i patosu a k tématu přistupuje s věcným nadhledem a místy i svérázným humorem. (Aerofilms)

klukluka

Představitelka hlavní hrdinky skutečně vynikající. Naprosto přirozená a přesvědčivá. Lev? Za mě OK. Ale pro film? To beru jako špatnej vtip. Jo, je to poměrně věrnej odraz fungování romské menšiny v Česku kolem roku 2010, z dokumentárního hlediska to nemusí být úplně bezcenný. Ale jako příběh? Kdo se s tím má identifikovat? Pět procent romských žen ve věku od šestnácti do třiceti let. To je skutečná cílovka. A z nich 5 procent si na to možná mohlo zajít do kina. Nepředpokládám, že se tetelily blahem. Neviděly nic, co by už předtím neznaly. A stejně jako mně jim mohl chybět konec. Jasně, žádnej není, ten průserovej život neskončí. To ale VŠICHNI víme. Nač točit filmy, které NIKOHO nepřekvapí? A udělit jim nálepku FILM ROKU? To je nestoudnost. Sprostota vůči konkurenčním projektům. Dělá ze mě tento komentář rasistu? Pak jím tedy nepochybně jsem. ()

Zagros

Rád byl dal snímku Cesta ven vysoké hodnocení, ale prostě nemůžu. Protože jeho přehnané ocenění na Českých lvech byl (obracený) rasismus nejhrubšího zrna. Rasismus vůči většině, stejně jako výhra Moonlight na Oscarech. Jen zvolené téma z filmu nemůže udělat ten film nejlepším. Je to velká škoda, protože po řemeslné stránce je film výborný. Například dokumentární kamera a sestava neherců se k tématu hodila náramně. Taky prostředí je vykresleno skvěle. Ale stejně jako filmu neudělím vysoké hodnocení, tak nebudu soucítit s "chudáky" cikány, kterým nikdo nedá práci, a proto padají do dluhů. Pokud někdo nadává, že nemá prachy a u toho kouří a chlastá, můj soucit si nikdy nezaslouží. Stejně tak, když musí dát televizi do zastavárny jen kvůli tomu, aby měl na cestu taxíkem k rodičům. Tohle jednání není o diskriminaci menšiny. Možná to tvůrci v plánu neměli, ale ukázali vcelku reálný obrázek, na základě kterého tuhle menšinu většina na milost rozhodně nevezme... dobrá práce. ()

F.W.Colqhoun

Cestě ven v cestě za cenami nejspíš její téma pomohlo, ale šlo o protekce, jíž neměla zpotřebí. Petr Václav ze sebe od dob Mariána setřásl všechnu poetickou manýru a podal dokonale připravené, nepřikrášlené sociální drama, jež se promyšleně dotýká všech podstatných problémů, s nimiž se Romové v naší krásné vlasti potýkají - šikany na trhu práce, zneuživání na trhu s bydlením, otevřené segregace ve veřejném prostoru, vlastních sraček (lichva) a nakonec i kokotské, krypto-neo-nacistické bodrosti majority, která ve světlejších projevech paternalisticky deklaruje ochotu pomoci (bezpochyby autentické projevy lékaře / personalistky / ouřadů). Obeznámenost s prostředím nedokládá jen poučená práce s tématy, ale detaily jako výprava a mistrná práce se soundtrackem (nejen folklór, ale i tracky z romského štrýtu), jazykem, včetně lahůdek typu současných romských průpovídek a nadávek, jež by neobeznámený divák mohl mylně považovat za exploze okamžité zlovolné kreativity ("Vybouchni!"). I když není Václav žádný Dardenne, angažovanost a příprava mu pomohly natočit dosud nejlepší film. Výsledkem je divácká občanská povinnost, která má potenciál vytáhnout pár bystřejších hlav z vymydlených, přesto hnědo-hnědých řitních otvorů. Lituji jen toho, že jsem to neviděl v liduprázdném kině. ()

Ondracius

LFŠ 2014: Některé scény se nehercům dost silně nepovedou a film tak hrozně ztrácí. Na druhou stranu neherci filmu dávájí něco speciálního. S hercema by film působil úplně jinak a spíše by mu to uškodilo, takhle má perfektní atmosféru a je i velmi originální. ()

derryl

Vpravdě smutný film o životě mladé ženy, která bojuje za lepší svět a lepší život pro svoji dceru. Petr Václav tvoří krutě realistické filmy a má cit pro výběr správného příběhu a myslím, že natočil svůj nejlepší film. ()

peetriss

Věrohodně podané sociální drama ze života romské rodiny, především pak ženy, coby tahounky pouštějící se do existenciálního boje s předsudky majoritní části společnosti na straně jedné a nepřizpůsobivou částí vlastní komunity na straně druhé. Petr Václav zaslouží uznání za realistickou povedenost prostředí i za skvělou volbu představitelky hlavní role – neherečky Klaudie Dudové. Jako sonda do života romské komunity výborné, neuzavřený konec je příhodný, protože obrovské množství takových osudů existuje stále a zřejmě bude i nadále. ()

Rejže

Neurážející, věrné, nepřibarvující. Ne není to dokument, leč experimentální způsob vyprávění dost tomu napovídá. Vezmeme syrovou realitu a natočíme film z romského prostředí a hledáme v beznaději cestu. Ven. ()

kuckaAFC

Na komentář jsem si schválně nechal určitý časový odstup, ale doteď prostě nechápu, jak tohle mohlo dostat tolik Lvů. Film byl nudnější než průměrný dokument, příběh a vyvrcholení žádné, výkony neherců na neherecké úrovni. Film asi měl ambice otevřít již poněkolikáté diskuzi o tomto nadčasovém tématu, avšak nevím, zda vykreslení všech jako špatných, něčemu pomůže... 20% jenom za odvahu pustit se do něčeho podobného, film jsem nevypnul v půlce snad jen kvůli nominacím na Lvy. Bez této znalosti bych si to spletl hodně špatným festivalovým pokusem natočit něco "nového"... ()

Garch

Silné jako polodokument od začínajícího Formana. Jen ke konci trochu ztrácí. Romský film, který je syrový a opravdový. Klaudia Dudová je minimálně evropský formát. Snad bude mít štěstí na dobré role. ()

Pevek2

Po Marianovi nejpresvedcivejsi popis reality v Ceskem filmu. Marian je ale lepsi nez Cesta ven, protoze ta slape na plyn jen na 90% a pomaha si zbytecnym vysvetlovanim. Navic linka s namestkem ministra je natolik neuveritelna, ze kazi jinak precizni uveritelnost celeho filmu. Kdyz Marian bodl vychovatelku vidlickou do zad, bylo to mrazive, ted kdyz se chystaji Romove spachat zlocin na vykonstruovane postave namestka, je to hloupe. Na druhou stranu - ve kterem jinem Ceskem filmu bychom mohli videt tak silnou scenu jako setkani Zanety s opilym a zfetovanym bratrem jejiho druha. Tak nebo tak je Vaclavuv film udalosti. A vyplati se ho videt. ()

arcticsky

Neherectví hlavních představitelů mě bavilo. Je pravda, že se jedná o vážný, skoro temný film s tématem marného "prokopávání se ven". Nemyslím, že by se toto téma týkalo jen romské komunity. Poměry jsou takové, že do tohoto bludného kruhu může docela dobře zapadnout i leckdo z majority. Nakonec je dobře, že se autoři nesnaží nějak moc tlačit na pilu a vydírat diváka. V neposlední řadě jsem mile překvapen úrovní komentářů k filmu. Žádné obvyklé skororasistické i horší hloupnutí zde téměř nevidět....Pardon, po týdnu se musím opravit - přecejenom kreténských komentářů "novinkových" diskutérů přibylo. Po vyhlášení Českých lvů najednou každý z nich film "viděl"... ()

Pawlisman

Pesimistický a negativní film, který se mi ale líbil. Sice už Českého lva dostaly lepší snímky (ale i horší) a je to tak trochu z jiného kinematografického soudku, ale proč ne. Určitě lze směřovat či člověka napadá několik xenofobních myšlenek, ale co se filmu a jeho sledování týče, říkám obohacující silně věrohodné (na pomezí dokumentárním) a lze doporučit. Radši ale né podobné protestující lůze, která je tam k vidění na tv reportáži či jiným holohlavým chytrolínům. 8/10 (PS: například nesrovnatelně kvalitnější počin než např. plytký Fair play). ()

Sundance23

Film docela dobrý i když mě neobohatil ničím jiným co bych už dávno nevěděl,cena za hlavní ženský výkon pro Dudovou mě tak trošku nasrala. ()

tomisaburo

Z hlediska kvality musím zcela subjektivně říct, aniž bych chtěl čerstvému držiteli Českého lva pro nejlepší film nějak lichotit, že je to naprostá propagandistická sračka, která se snaží jemně vohnout dobře známá fakta. Ryze politické ocenění bylo v těsném závěsu následováno zbrusu novou strategií romské integrace. Ale na druhou stranu dobrá zpráva je, že film byl podpořen z fondu na podporu české kinematografie..:) ()

Furmi

Kvalitná sociálna dráma o životoch rómov v susedných Čechách. Škoda typicky zlého, hlbokého českého zvuku ktorý kazil celkový zážitok z filmu keďže polovicu filmu pri česko-rómskych slangoch nebolo skoro nič rozumieť. Avšak, veľmi objektívny film, miestami vystupujúci až skôr ako dokument. Nato že som tvrdil že češi o cigánoch nič nevedia lebo tam nemajú situáciu ako my na Slovensku tak veľmi dobre odvedená práca. ()

Vesecký

Naše kinematografie dokáže občas příjemně překvapit, byť to je vzácné. Pět hvězdiček by bylo asi moc, některé dialogy jsou oddrmolené a není jim rozumět, i na hercích je vidět, že jde často o ryzí amatéry. Čtyři hvězdičky trošku naboural podivný závěr, končící za hranicemi v Bavorsku. Z Ostravska se najednou dostáváme na druhý kout republiky, aniž tušíme, proč ti lidé končí v Německu, co tam touží nalézt. - Film v plné nahotě zobrazuje problémy soužití většinového obyvatelstva s majoritní skupinou Romů. Tady přitom nežijí v nějakém uzavřeném ghettu. Jsou tu Romové dobří i špatní, jsou tu gadžové taky dobří a špatní - a vedle toho jsou tu vychytralci, viz majitel ubytovny, nebo narážíme na byrokratický přístup úřadů. Film působí velmi důvěryhodně, a tak musíme fandit Žanetě, která se snaží zavřít dveře za minulostí, na chvíli se zdá, že i za svým manželem, dokonce si po delší peripetii najde práci, ale vzápětí má zase problémy s tím blbcem ubytovatelem... Romy naše společnosti nezmění, vždycky to budou lidé tíhnoucí k přírodě a svobodě, jde o to neobracet se k nim zády, nemít k nim bezdůvodnou zášť. Moc dobrý film! ()

22. Český lev - výsledky

22. Český lev - výsledky