Fotbalové opojení

• Česko Ve fotbalovém kotli (více)

Protiklady se přitahují. Snad proto v sobě ti dva, kteří nemohou být rozdílnější, nalezli zalíbení. Paul Ashworth, žijící víc než svým učitelským povoláním fotbalem, do nějž každou volnou chvíli nadšeně zasvěcuje své žáky. Paul Ashworth, dvacet let věrný londýnskému Arsenalu, k němuž jej kdysi přivedl jeho stále nepřítomný otec, dvacet let nepočítající život na roky, ale na sezony. A Sarah Hughesová, nejnovější posila Paulovy školy, upjatá, puntičkářská mladá učitelka, které ta hra, nutící dvaadvacet bláznů honit se po hřišti za kulatým nesmyslem připadá jako nejzbytečnější věc na světě a Paulovo nadšení pro ni naprosto nepochopitelné. Jenomže jiskra, která mezi nimi přeskočila, vykonala své a láska, jak známo, je mocná čarodějka. Bude ale mít dost sil i v tomto případě?

Svěže natočený snímek, zábavným a nevtíravým způsobem hlasující pro lidskou toleranci, byl inspirován autobiografickým románem Nicka Hornbyho, líčícím jeho celoživotní vztah k londýnskému Arsenalu. Scénář, který si Hornby podle své knihy napsal, se Nickova (ve filmu Paulova) dětství dotýká pouze okrajově, většina děje se odehrává v průběhu sezony 1988/1989, v níž měl Arsenal po dlouhých osmnácti letech reálnou šanci vyhrát ligu. Což se mu, jak znalci jistě vědí, nakonec podařilo. Příběh filmu proto není postaven ani tak na zápletce, jako na charakterech, které se režisérovi i oběma hlavním představitelům podařilo vystihnout zcela beze zbytku. Colin Firth i Ruth Gemmellová dodali svým postavám opravdovost a přesvědčivost, takže divák věří tomu, že Paul i Sarah díky tomu druhému pochopili něco, co by se dalo nazvat dalším rozměrem života. (oficiální text distributora)

Piškotka

Raději bych film jenom o fotbalu, taková ta romantika mi tam moc neseděla. Starého psa těžko kdy novým kouskům naučíš. Tak je to i s mentalitou fotbalového fanouška, Colin Firth i v dospělém věku duší malý kluk, ve vztahu s ženou působil značně nesvůj. To ve fotbalovém kotli byl pěkným chlapákem, co ví co chce. Líbila se mi hláška jeho matky, jak byl menší: jestli tě na fotbalovém utkání pobodají, tak mi nechoď na oči. Anglický fotbal má asi přece jenom větší tradici, fanoušci se ve srovnání s těmi našimi chovají lidsky a spontánně s nefalšovanou radostí. ()

Wishkah

Jednoduchá a milá britská komedie s osobitým kouzlem, které snad mají jen britské komedie. Výborná zábava na odpoledne s krásným popisem ryzího fanouškovství. ()

dehlie

som futbalový zanietenec a som rád, že niekto konečne natočil film o tom, čo futbal znamená pre futbalového fandu (to znamená nie chuligána- kreténa). prirovnávať ale priateľku k morinhovi či fergusonovi by som však už asi nedokázal:-) ()

Cement73

Futbal zmyslom zivota? Pre Paula urcite. Ale on aj padá a vstáva s Arsenalom a to ho celkom dosť ničí, hlavne keď už je vysnívaný titul na dosah... A keď ho dosiahne? Čo potom? A potom asi začne normálne žiť. Taký milý sympatický tv film. Colin Firth potvrdzuje svoje kvality aj ako vlasatý futbalový skoro fanatik. ()

Marys

Pekne vykreslené. zaujalo ma, ako sa tie dva protiklady dali dokopy hneď na začiatku a až potom sa začal odvíjať príbeh. V klasických trhákoch sa dajú dokopy až na konci. To sa mi páčilo. Nebolo to až tak moc predvídateľné. Fajn. ()

crozet

Parádní obrazové prostřihy mezi dvěmi časovými liniemi - obzvláště detaily v hledišti stadionu. Viděl jsem ovšem pouze filmovou verzi s českým překladem a jsem nucen s politováním konstatovat, že většinu atmosféry zazdila ignorantská režie dabingu. Škoda.. ()

cherita

„Vím o co ti jde. Podle tebe nejsem schopný mít dlouhodobý vztah, ale to se pleteš. Jednadvacet let chodím na Arsenal.“ „Nevím, jestli sis toho všimnul, ale Arsenal je fotbalový tým.“ „Myslíš si, že je v tom rozdíl?“ Ještě větší výhrou než úspěšná sezona Arsenalu byl pro tenhle film Colin Firth. To, co pro mě nedokázal udělat Hugh Grant ani John Cusack, se totiž jemu povedlo. Obdařil jednoho z těch Hornbyho šupáckých a citově nevyzrálých hrdinů osobním kouzlem. Copak se na něj někdo může za tu jeho posedlost vážně zlobit? Já fotbalu nefandím, ale britským komediím ano a tahle se mi dostala pod kůži tak nenápadně, že jsem si toho ze začátku ani nevšimla. Mimořádně příjemná záležitost. ()

Greg25

Povedená komedie s Colinem Firthem, který předvádí jako vždy bezchybný výkon, prostě proto, že podobné role umí. Ve fotbalovém kotli není jen o fotbalu, ale je o životě vůbec, natočeno vtipně a tak sympaticky, že těm Angličanům prostě najednou začnete tu atmosféru, to fanouškovství i šílenství kolem fotbalu strašně závidět, i když nejste fotbalový fanoušek (jako třeba já, není nad hokej :-)). myslím, že takovouhle atmosféru neznají ani čeští fotbalový fanoušci. Přednost filmu je atmosféra (a to nejen ta fotbalová, atmsoféra Anglie na vás příjemně dýchne), Colin Firth a scénář podle knihy Nika Hornbyho. Bezva filmeček, který stojí za zhlédnutí a já si ho určitě někdy znovu ráda pustím. 80% ()

no2

9/10 - Nenápadný filmeček, ale o to větší klenot britské tvorby. Kdo nebyl nikdy fotbalovým fanouškem, tak Fever Pitch úplně neocení. Kdo někdy ano, tak se v tom filmu najde (nebo aspoň v určitých pasážích, protože Paul Asworth je fakt fotbalový šílenec). Výborní Firth a Strong - a závěrečná čtvrthodina, kdy oba fandí u televize, je jednou z mých nejoblíbenějších filmových scén vůbec. Když přijde vítězný gól, tak se v tom obýváku válím po zemi s nimi :-). K tomu dobře vybrané skladby a filmu nelze téměř nic vytknout. Spolu s Four Weddings and a Funeral asi jedna z mých nejoblíbenějších britských komedií 90. let. ()

malenfant

Jsem veliký fotbalový fanoušek a tenhle film je prostě ze všech filmů asi nejlepší, teda samozřejmě po Mužích v offsidu. ()

Darth Vader

Colin Firth v jedné z jeho nejlepších rolí. Tahle mírně tragicko komediální postavička mu padla jako ulitá a já se několikrát dostal to záchvatu smíchu. Skvělej anglickej humor o národní lásce k fotbalu. Rozhodně to musí vidět fanoušci nejen Arsenalu!... "Nevím jestli život stojí zahovno, protože Arsenal hraje na hovno nebo je to naopak." Jasný tip na zhlédnutí- ženy pochopí podstatu fandění nás "primitivů"! ()

Mbeast

Co jiného můžu dát filmu jenž se motá okolo Arsenalu. Protože jsem zarytý Gooner a svému milovanému klubu fandím celým srdcem, chápu Paulovy pocity. Občas se s ním i stotožňuju. Jinak doufám, že Gunners nezůstanou u titulu z roku 2004 a když ne letos, tak příští rok pořádně zamíchají kartami v Big Four. Ale zpět k filmu. Vynikající Colin Firth, Mark Strong a nakonec i Ruth Gemmell. A dokonce mi tady nevadil ani ten happyend, co víc užil jsem si ho a skoro si i poplakal. To byly časy. :) I'm proud of being Gooner! ()

Rockerman

Nedovedu si představit, že by se podobný příběh odehrál někde jinde, než v Anglii. Mám fotbal moc rád, ale takový šílenec jakým je Paul rozhodně nejsem. Velmi jsem obdivoval Sarah za její nekonečnou trpělivost a opravdového důkazu lásky se dočkala až po slavném vítězství "Gunners" v ligové soutěži. ()

vla_kor

Povedená adaptace románu Nicka Hornbyho. Colin Firth jako zarytý fotbalový fanda musí vybírat mezi kulatým nesmyslem a láskou. Ale nakonec... Nic neprozradím:-) Koukněte se nebo si přečtěte. Ve vedlejší roli kamaráda Mark Strong a jeho "tohle jsem chtěl vždycky udělat"... Za rovné čtyři hvězdičky. ()

haWranka

Děsně jsem se těšila, protože aby bylo jasno, já mám fakt ráda britský romantický komedie, taky mám opravdu ráda Colina Firtha a fotbal mi vůbec nevadí, ráda si zafandím. Jenomže tohle bylo opravdu velký zklamání. Až na výkon právě CF a skvěle vybranou hudbu se jednalo o naprostou a nebetyčně nudnou ptákovinu, kterou nezachrání ani dobrej námět. A teď mě ukousejte... ()

E lan

Průměrná vcelku poučná anglická komedie o fotbalovém šílenství a zatemněním mysli, když tak dlouho v životě fandíte. Nicméně tak jak beru Hornbyho s rezervou, tak i tento film se nevzmohl na víc než jen docela příjemné strávení nějakého času (rozhodně kratšího než čtení Hornbyho knížek) ()