Fotbalové opojení

• Česko Ve fotbalovém kotli (více)

Protiklady se přitahují. Snad proto v sobě ti dva, kteří nemohou být rozdílnější, nalezli zalíbení. Paul Ashworth, žijící víc než svým učitelským povoláním fotbalem, do nějž každou volnou chvíli nadšeně zasvěcuje své žáky. Paul Ashworth, dvacet let věrný londýnskému Arsenalu, k němuž jej kdysi přivedl jeho stále nepřítomný otec, dvacet let nepočítající život na roky, ale na sezony. A Sarah Hughesová, nejnovější posila Paulovy školy, upjatá, puntičkářská mladá učitelka, které ta hra, nutící dvaadvacet bláznů honit se po hřišti za kulatým nesmyslem připadá jako nejzbytečnější věc na světě a Paulovo nadšení pro ni naprosto nepochopitelné. Jenomže jiskra, která mezi nimi přeskočila, vykonala své a láska, jak známo, je mocná čarodějka. Bude ale mít dost sil i v tomto případě?

Svěže natočený snímek, zábavným a nevtíravým způsobem hlasující pro lidskou toleranci, byl inspirován autobiografickým románem Nicka Hornbyho, líčícím jeho celoživotní vztah k londýnskému Arsenalu. Scénář, který si Hornby podle své knihy napsal, se Nickova (ve filmu Paulova) dětství dotýká pouze okrajově, většina děje se odehrává v průběhu sezony 1988/1989, v níž měl Arsenal po dlouhých osmnácti letech reálnou šanci vyhrát ligu. Což se mu, jak znalci jistě vědí, nakonec podařilo. Příběh filmu proto není postaven ani tak na zápletce, jako na charakterech, které se režisérovi i oběma hlavním představitelům podařilo vystihnout zcela beze zbytku. Colin Firth i Ruth Gemmellová dodali svým postavám opravdovost a přesvědčivost, takže divák věří tomu, že Paul i Sarah díky tomu druhému pochopili něco, co by se dalo nazvat dalším rozměrem života. (oficiální text distributora)

boni

Jeden z mých velmi oblíbených filmů a naprostá špička mezi romantickými komediemi, které nikdo neumí točit tak dobře jako Angláni, a také jeden z těch nejlepších lehce „unnamed“ filmů, které bych z fleku každému doporučil. Navíc sice nejsem fanoušek Arsenalu, ale přesně pro takovéto fandovství mám maximální pochopení, však jsem na tom dost podobně se svojí zálibou v nejstarším českém fotbalovém klubu – Slavii Praha. ()

perutman

Dokonalá sonda do nitra fanouška fotbalu. Ne takového, který je naprostý magor, ale takového, který se magorem díky fotbalu stává, ač v "civilu" patří k chytřejším lidem. Čert ví proč, ale Nick Hornby to prostě pojal zábavně. Filmová adaptace se taky povedla, takže bravo. To Honour UK: Scénář k filmu napsal sám Hornby, takže tvá obvinění jsou lichá. Navíc v knize bylo těch myšlenek na 5 filmů, já myslím, že Hornby si skutečně vybral tu hlavní (Proč se člověk na 90 minut týdně promění v magora). ()

BaronX

Příjemná anglická podívaná, která nadchne především fotbalové fandy, protože oni ... vědí o co tady jde ... a já s nimi ;-))) "Zelená je tráva, fotbal to je hra, a ten míč kulatý ... " ()

jos_sep

Tenhle film jsem si zamiloval už před lety. Láska ke svému klubu, vyhnaná až do extrému. Láska, kterou může znát jen opravdový nadšenec a fanda, který se svým klubem snáší dobré i zlé. Arsenal není mým oblíbeným klubem, ale mám rád "romány" z anglického fotbalového prostředí. A filmová verze toho od Nicka Hornbyho se myslím povedla. Colin Firth je úžasný, příjemná dobová muzika a spousta zábavy a fotbalových vtípků. A pro dámy trocha té romantiky :) ()

FIAT 500

Miluju fotbal (a formuli 1), takže naprosto chápu fanatické nadšení hlavního hrdiny, ačkoliv mé srdce patří Spartě a Liverpoolu... Myslím, že z tohoto pohledu film podstatu fandění dokonale vystihl... Kde je to horší, to je ženská postava, protože takto trpělivých jich po světě asi moc běhat nebude... A kdyby jo, už dávno by si zasloužila otázku: Will you marry me? ()

alpeew

Komedie chytrá a fandovsky zapálená, to je výsledek rovnice britská adaptace knihy britského autora+výborný Colin Firth=zábava!!! Třebaže nejsem až tak zapálený příznivec fotbalu nebo jiného sportu nebo prostě určitého klubu, znám takového šílence a dost možná ho (ji) více chápu (že si prostě nemůže pomoc a fotbal zamotá do všeho, byť by se jednalo o něco naprosto nesouvisejícího). ()

LuckyK

Tak po tomhle i ženský snad pochopí. Krásně a vkusně zpracovaná Hornbyho kniha a podle jeho scenáře s anglickým vkusem a elegancí. A to tam ještě nehrál Rosický:) ()

seba

Kniha Fotbalová horečka od Nicka Hornbyho je bible každého správného fotbalového fanouška, pouze si za Arsenal dosaďte svůj oblíbený klub (v mém případě samozřejmě Bohemians 1905). Je to ovšem útržkovito-střípkovitá autobiografie prakticky bez děje a příběhu, dle mého nezfilmovatelná. Celkem mě zajímalo jak to s filmem dopadne, zvlášť, když scénář napsal sám Hornby. Vymyslel milostnou linii, aby byl nějaký příběh a orámoval to fotbalem. Režisér přidal slušné herce a rockovou hudbu. Výsledek??? Nuda, šeď a velké zklamání. Přesto všechno, z úcty k Nicku Hornbymu a Colinu Firthovi 3 hvězdy. ()

route60

Každý fotbalový fanda pochopí hlavního hrdinu ve výborném hereckém podáni Colina Firtha parádní film o fotbalu bez fotbalu. ()

megajalec

Pre futbalového fanúšika povinnosť. Vykreslené perfektne, takto nejako vyzerá futbalový fanatizmus. Škoda, že to nebolo podané pútavejšie. A chýbalo mi viac záberov samotných zápasov. Ale sľubujem, že keď Trnava vyhrá tento rok titul, tak štvrtú hviezdu pridám veľmi rád, ale tam tie oslavy budú potom grandiózne :) P.S. Ak by to bolo o Manchestri United, tak piata hviezda je tam :) ()

pimp

Tohle se moc nepovedlo, přitom ta knížka je napsaná výborně. Scénář k filmu je prostě jiná disciplína. A taky není důvod jásat nad hereckým výkonem Colina Firtha, jak je zde dobrým zvykem.... ()

14krejca14

Proč 5*? Protože málokterý snímek dokáže tak dokonale ukázat co je to fandění a láska k fotbalovému klubu. A teď nemyslím nemyslící hooligans, ale opravdové fanoušky, kteří podporují svůj klub v každé situaci a s hráči prožívají každou vteřinu po celý match. 5* za Colina Firtha, 5* za skvěle zpracovanou látku, dle skutečné události a 5* za FC Arsenal a mistrovský gól Michela Thomase... ()

Amaranta

Vůbec mi nevadila ta průhledná zápletka, jejíž zákruty ani nebyly moc podstatné. Prvotní nevraživost mezi osudovou dvojicí rychle opadla a od té doby už milostnému trojúhelníku vévodí fotbal. Na rozdíl od sportovních komedií typu "nic moc + tvrdá makačka + překvapivé vítězství" je tu příjemně vykouzlený svět fotbalového týmu jako adoptivní rodiny. ()

david666

tak mě to zas tak skvělé nepřišlo. Klasická romantická komedie na pozadí fotbalového fandění. Tuctové romantiky je tady na mě až moc, dobrých fotbalových záběrů zase málo. Colin se chová jako vyrostlé dítě. Nevím, ale takto si fotbalového fanouška z Anglie nepředstavuji:-) ()

kolodej1

přestože nepatřím mezi fotbalové fans, tak mě film hodně bavil, téma bylo moc pěkně zpracováno a vykresleno uvažování opravdového fanouška (jako je autor předlohy Nick Hornby). Velmi dobrý herecký výkon Colina Firtha celkový dojem z filmu ještě pozvedá. Moc pěkné ()