Rodina – co všechno jste pro ni ochotni udělat? Zabít? Být zabit? Bez ohledu na odpověď, bez ohledu na realitu – o rodinách (a kolem rodin) se točí velice poutavé snímky. Sicilský klan by mohl mít stejné krédo jako o tři roky později famiglia Corleone – „rodina nadevše“. Samotný akt zločinu je upozaděn a někdo by mohl namítat, že se v tom filmu vlastně nic neděje. Vzhledem k délce není děje vskutku mnoho, ale tohle „first class“ krimi má jiné přednosti. Napjaté (i uvolněné) vztahy mezi členy rodiny Manalesových a „námezdní sílou“ v podání recidivisty Sarteta jsou díky perfektním hereckým výkonům jednou z nich. Jean Gabin – hlava rodiny, ve své podstatě hodný starý pán, který rád rozmazluje svého vnuka. Alain Delon – všestranný a spolehlivý playboy. Na svou náruživost musí nutně doplatit. Lino Ventura – inspektor ze staré školy, odhodlaný nastolit pořádek za využití jakýchkoliv prostředků. Tři rozdílní muži – oni vás nutí trpělivě čekat na konečné rozuzlení, o ně se celý film opírá. Proto mi nevadilo hodně dialogů a nepoměrně méně akce. A taky pro geniální hudební motiv – nemohl jsem se jej nabažit, tipuje přitom, že by mohlo jít o Morriconeho (úvodní titulky jsem nestihl). Tak kouknu na IMDb – a pochopitelně, kdo jiný než maestro Morricone! Jednoznačně to nejlepší, co jsem v podobném typu filmu kdy slyšel (včetně Rotovy práce pro Kmotra). 80% Zajímavé komentáře: Faidra, mm13, sportovec(30.5.2008)

Brilantní koncert Jeana Gabina, Alaina Delona a Lino Ventury - tří charismatických herců a opravdových chlapů, pod taktovkou mistrovského dirigenta Henriho Verneuila a za přispění Mistra M. Parádní film i po téměř půlstoletí. 95%.(21.8.2006)

Na svou dobu hvězdné obsazení Gabin, Delon, Ventura, pod taktovkou jednoho z mých oblíbených francouzských režisérů Henri Verneuila, mne ve výsledku mírně zklamalo. Tedy, ne tak ani samotní představitelé, jako výsledný film, jenž mne nějak jednoduše nedokázal ničím vtáhnout do děje, což je jistě škoda, neboť potenciál tu jistě byl veliký. Scéna únosu letadla, pak z dnešního pohledu všech možných i nemožných bezpečnostních opatření, působí vskutku neuvěřitelně, ač v tehdejší době provést něco podobného třeba vzdáleně možné bylo. Pokud tedy chcete vidět poctivou gangsterku od Henri Verneuila s Gabinem a Delonem v hlavních rolích, doporučoval bych spíše Melodii podzemí.(28.9.2009)

Nejedná se o typický mafiánský film,jak by někdo mohl čekat,ale o obyčejnou kriminálku,kde je v loupeži zapojená jedná malá mafianská rodinka.Trio nejspíš těch nejlepších francouzských herců je skvělé a akorát mě mrzelo,že ze souboje těchto tří mužů Gabin odešel poražen.Byl mi opět ze všech nejsympatičtější.Hudba,která je tu tak vychvalovaná se mi moc nelíbila a přišlo mi,že se k filmu nehodí.Takže pěkný francouzský film,ale až si budu chtít pustit francouzské krimi,asi raději zvolím Dva muže ve městě. 80 %(16.10.2010)

Výborná gangsterka s trojicí francouzských legend Delon - Gabin - Ventura, kteří jsou v tomto žánru vždy úžasní...a ta HUDBA, ta je opravdu GENIÁLNÍ!!! Musím to dostatečně vyjádřit, protože od mistra Morriconeho je to možná má nejoblíbenější, slyšela jsem ji snad milionkrát a milionkrát jsem ji obdivovala. Tady verze s pružinkou i bez pružinky. :) http://www.youtube.com/watch?v=L848TFFHI5E http://www.youtube.com/watch?v=GwmdscZNTQU(21.6.2011)

• - Kameraman Henri Decaë si vysloužil mnoho pochvalných referencí za realizaci scény přistávacího manévru letadla na dálnici. Jeho provedením se inspirovali i tvůrci snímku Neuvěřitelná dobrodružství Italů v Rusku (1973). (Terva)

• - Film získal v roce 1981 na festivalu David di Donatello ceny v kategoriích nejlepší kostýmy a nejlepší výrobní design. (Terva)

• - Když dva dávní přátelé Vittorio (Jean Gabin) a Antonio (Amedeo Nazzari) nakupují v obchodě hračky pro svá vnoučata, Antonio zvolí letadlo na baterky a Vittorio autodráhu. Ve výsledku si ale Vittoriův vnuk hraje po celý zbytek filmu s letadlem. (selfesteem)