Motýl na rameni

• Francie Un papillon sur l'épaule (více)

Byla vražda, kterou Roland viděl, jen výplodem jeho mysli, nebo se proti němu spikl svět? Roland Feriaud se probudí v sanatoriu, aniž by tušil, jak se tam dostal. Pamatuje si, že byl v hotelu a slyšel z vedlejšího pokoje divné zvuky, šel se proto podívat, zda někdo nepotřebuje pomoc. Když vešel dovnitř, uviděl mrtvolu a dostal ránu do hlavy. Lékař mu však poví, že ho někdo udeřil proto, aby ho okradl, žádná mrtvola se v hotelu nenašla, byla to pouze halucinace. Prý ho mohou příštích pár dní provázet podobné vidiny, nemá si jich však všímat. Když je ze sanatoria propuštěn, začínají se mu dít divné věci, neustále jej někdo sleduje, lidé po něm chtějí jakýsi kufřík. Je těžké vyznat se v tom, zda jen blázní, nebo byl zatažen do nějaké podivné hry. Jenže když se v hotelu začne nějaká dáma shánět po svém manželovi, který má vypadat přesně jako mrtvola, kterou Roland viděl, dojde k závěru, že není blázen a jen se proti němu spikl svět. (TV Prima)

vesper001

Složení tvůrců - režisérem počínaje, scénáristou pokračuje a obsazením konče - je splněným snem každého milovníka staré francouzské kriminální školy. A zápletka je neskutečná – a neskutečně zapletená. Tápala jsem jako slepý po strunách houslí, bála jsem se jako myš v labyrintu, podezřívala každého ze všeho a nemohla se dočkat rozuzlení. Bohužel, víc vám říct nemohu, můj motýl si myslí, že byste se na to měli radši podívat sami. ()

andrii

Barcelonská "amnézie" Lino Ventury, který se stává účastníkem nevysvětlitelného, přísně střeženou obětí. Otevřením a nahlédnutím do 13. hotelové komnaty "se upsal" cizáctví své vlastní mysli, hledajíc smysl toho všeho, klíč k podstatě...a ctihodných mrtvol v utajení stále přibývá. Podivuhodná, neklidná hra motivů, vzkazů a chování "těch druhých." Matoucí kalkul, záhadné a rafinované polibky docela "obyčejného" zločinu, schizofrenní úzkost nebo hypnotický trik filmové dezorientace? A co ten kufřík? ()

filmmovier

Další velice příjemný, atmosférický a zatraceně kvalitní Ventura. Napínavá záležitost, kde nic není tak, jak to vypadá s celkem brutálně znepokojující atmoškou, fantastickými hereckými výkony (ta Venturova zoufalost je neuvěřitelná), navíc docela šokující (alespoň pro mě byl nečekaný) konec se zajímavým dovětkem, prostě všechny složky, které u francouzského filmu (kór tak neskutečně originálního). Další znepokujující film s Linem, Dotek Medúzy je sice lepší, ale tadyten Motýl je možná ještě mnohem znepokivější a zvláštnější a je to možná i tím, že je určitým způsobem reálnější. Tenhle mistrovský kousek mi prostě padl do noty, funguje v něm všechno, všechno je navíc tak zamotané a nelogické, že to prostě musí zaujmout i úplného hlupáka. Nádherná mysteriózní záležitost, pro mě další pětihvězdičková lahůdka a důkaz, že i Francouzi umí točit krásné(ě) divné filmy, ke kterým se budu rád vracet. A Venturu asi prozkoumám více. Za mě 100%, při vší podivnosti prostě nemůžu jinak... ()

noriaki

Mysteriózní neo-noir s parádní atmosférou ze kterého by se špionážní dramata dodnes mohla učit. Zápletka je vcelku jednoduchá, ale hlavní postava i divák dostává jen úplné drobty informací a proto děj zůstává zcela nepředvídatelný a zmatený. Režisér si všímá jen svého hrdiny a a vše důležité probíhá někde v pozadí, neviditelné a nevysvětlené. Nic nedává smysl, a navíc se zdá že se pan Fériaud dostal do centra událostí, a pokud se rychle nezačne orientovat, tak ho semelou. Lino Ventura ve své roli přímo exceluje, jeho mimika zmateného a rozčileného, přitom však vyděšeného a zoufalého člověka je perfektní. Vynikající film, jeden z dílů volné trilogie noir film Staré Francie. ()

Svata

Každý si to tady vychvaluje do nebes. Podle mě je to trochu laciné a nereálné, nedozvíte se vlastně nic...policejní komisař není vedoucí ve skautu. ()

MI-380

Beznaděj v Barceloně, aneb někdo tam nahoře nemá Venturu rád. Perfektně zahrané, náležitě depresivní. 70% (81% je průměr 107 hodnotících přede mnou). ()

Autogram

Tí Francúzi vedeli byť na konci filmu pekne drsní a zvykli to dať hlavnému hrdinovi na konci pekne vyžrat. Akokoľvek sme si ho počas filmu obľúbili. ()

Vesecký

Docela napínavá podívaná s mým oblíbeným Lino Venturou, odehrávající se ve Španělsku a zvláště v Barceloně. Mám podobné pocity jako emma53, prostě z nenápadného příběhu se stane podívaná, od níž se nemůžete odtrhnout, i když to je nakonec tak zamotané a nepřesvědčivé, že jsem tomu dal tenkrát tři hvězdičky. Asi bych se musel juknout ještě jednou. ()

MickeyStuma

Typická kamenná tvář Lino Ventury v dalším povedeném snímku ve své době trošičku konkurující americké thrillerové tvorbě pojednávající o záhadných situacích ve spojení s paranoidními představami daného jednotlivce, v tomto případě Rolanda Feriauda. Různě vidí mrtvolu, která později zmizí a jemu nikdo nevěří. Ano, dnes skutečně již provařené téma. Snímek je z konce sedmdesátých let, kupodivu dodnes stále přitažlivý. Samozřejmě na tom má vliv Lino Ventura, neboť nebýt jeho, dávno by upadl do zapomnění. Příběh je tajemnější než by se zpočátku zdál. Již zmíněné vraždy, následující únos manželky, a tajemný kufřík. O nervy drásající atmosféru sice samozřejmě nejde, ale po divácké stránce přesto vyniká tajemná atmosféra, elegantní práce kamery, propracované střihy dávající všemu ten správný rytmus a k tomu všemu v celku příjemný soundtrack, který filmový zážitek už jenom umocňuje. Lino Ventura, to už je pojem sám o sobě. Scénář samozřejmě má své chyby, neboť ne vše se dozvíme či je vysvětleno, ale přijde na to, jestli to není právě úmyslně v rámci zachování tajemna. Co, kdo a vlastně proč. Francouzský sedmdesátkový thriller, který dokáže filmový zážitek a přinést i po tolika letech od svého vzniku. ()

anitae

Zklamání, ke konci mě Venturův udivený výraz už docela štval. Pruhované pyžamo a chlápek povídají si s motýlem na rameni. Slabé 3* ()

Schlierkamp

Francouzské drama s L. Venturou v hlavní roli muže, jenž se nešťastnou náhodou zaplete do tajemné hry neznámých vysoce postavených skupin. Poté, co Roland Fériaud objeví v jednom barcelonském hotelu mrtvolu, roztočí se kolem něho kolotoč neobvyklých událostí, jejichž vyvrcholením je únos jeho ženy a následné vydírání a jejichž řádné a uspokojivé vysvětlení není však hlavnímu hrdinovi ani divákovi nabídnuto. Velmi mě zaujala scéna v narychlo obnoveném sanatoriu, kam byl monsieur Fériaud umístěn a kde se z něho fiktivní lékař snaží manipulujícím způsobem informace. Název snímku pochází také z tohoto prostředí, neboť se zde nacházel prapodivný pacient v podání snadno rozpoznatelného P. Craucheta, jenž často hovořil z neviditelným motýlem, který mu seděl na rameni. Postava Crauchetova blázna však jinak docela postrádá smysl či spíš režisér Deray nechal zdůvodnění její existence na uvážení diváka, stejně tak jako celé vyznění jeho snímku. Drama přesto nepůsobí vůbec chaoticky, naopak je natočeno velmi přesvědčivě a místy i mysteriózně, divákovi jsou předkládány pouze útržky ze skutečnosti a Ventura se spolu s divákem snaží odhalit co nejvíc z utajované reality. Nemusím snad dodávat, že mimořádné Venturovy herecké schopnosti dokázaly učinit z tohoto snímku nevšední filmový zážitek. ()

mdouglas

Prapodivná podivaná. Hodně znepokojující.Stejně tak jako Lino, coby Roland Fériaud nevěděl o co jde. Ničemu nerozuměl. Stejný pocit jsem z toho měl já, jakožto divák. Postavy mizející a následně znovu objevené, kdesi. Prapodivné telefonáty. Dotazy bez odpovědí. Totální zmatek a pocit naprostého ztracení, bezvýchodnosti situace. Strhující krimi noirovka. Neuvěřitelná atmosféra. Já osobně jsem spokojen nadmíru. Něco takového jsem nečekal. 95% ()