Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

Brain-D

Jeden z nejlepších českých filmů a jenom 78% ??? co to je ? Pavel Liška je jako anděl a v podobě blázna pomůže lidem poznat pravdu. Tak lehký emocionální a reálný český film se musí náležitě ocenit. Lvi jsou zasloužené !!! ()

JekoRek

Čekal jsem sračku, ale docela příjemně mě to překvapilo. Herecké výkony bylo opravdu výborné (hlavné Liška a Vilhelmová), a aspoň toho zaprděnýho lva mohl dostat. ()

mirec88

Málo nových českých filmov sa mi páči tak, že by mohli konkurovať niektorému staršiemu. Tento k nim patrí. Veľmi pekný, vtipný a smutný príbeh zároveň, ktorý vás donúti zamyslieť sa nad sebou... ()

Autogram

Ako idioti sa vo filme trochu chovajú všetky postavy okrem samotného Frantu, ak odhliadnem od jeho jednoduchého správania. Práve to správanie je zo strany Pavla Lišku zahrané výborne a scenáristicky dobre zvládnuté. Menej už scenár zvládol ostatné postavy a ich často umelo predlžované dialógy, hlavne vo dvojici, mi išli dosť na nervy. Vydarila sa aspoň scéna zásnubného obeda a všetko okolo neho a následný rýchly spád udalostí. Snové prestrihy síce dramatizovali atmosféru, ale inak nič zaujímavé nepriniesli. –– Doktor říkal, prý už by nemělo smysl vyhýbat se životu. ()

Danikaa

Romantický, komédia, tak prečo sa mi chcelo stále plakať? Pavel Liška bol v úlohe idiota absolútne perfektný. Chcela som byť pri ňom a chrániť ho. ()

Krasus

Prostě o ničem!Doposud jsem nepochopil,co to bylo za nápad natočit tak hloupej a nudnej film.Saša Gedeon se sice odvoláva na to,že je to příběh na motivy Dostojevskiho "IDIOTA",ale tím je ten film daleko horší,protože jestli tu knihu Saša četl,tak jí asi naprosto nepochopil.Další nepochopení se mi dostává v souvislosti s herci,ti jsou úplně vydechlí,protože nevědí jak a co hrát a hlavné protagonista Liška,který je můj velký oblíbenec,hraje jako opravdový idiot,ale spíše negativně.Nakonec bych rád doplnil,že jsem proti tomuto filmu trošku zaujat,neboť nepochopim,jak tento film mohl porazit Hřebejkovy pelíšky v kategorii "Nejlepší film"a "Nejlepší režie",ale moje hodnocení bylo čistě nezaujaté a neovlivnilo to moje vnímaní filmu. ()

Almásy

jeden z naj. ceskych filmov vobec. naozaj som z toho nechapal, neskutocne originalny scenar, neuveritelne citlivy a napriek tomu vybusny humor, excelentne herecke vykony (ana je ceska cate blanchett) excelentna rezia. pre mna rodinne zlato ()

standsiller

Veľmi intímne a originálne spracovaná téma hrdinu Dostojevského "Idiota". Perfektne obsadený film so skvelou réžiou, z ktorej vyložene sála pocit strateného dieťaťa. Vysoko oceňujem, že režijne to prešlo do roviny primeranej modernému divákovi a nestavia Idiota do vysokých kruhov. Ďalšie plus je práca s prostredím a podielom postáv. Idea idiota vecne zachovaná. Pozoruhodné. Mnoho odkazov a rafinované využívanie ticha robí z tohto filmu skutočne výnimočný kúsok. ()

solskjaer

Tak bohužel, Návrat idiota mě naprosto zklamal. Nepřesvědčivý výkon Lišky, kterému jsem jeho "blbost" fakt nežral (jeho uhlazená výslovnost a sofistikovaný pohled na svět byly doslova neuvěřitelné). Duo hlavních představitelek mi přišlo až přespříliš unuděných a já postrádal nejen od nich trochu života. Film neměl spád, žádnou pořádnou dějovou linii a já byl nesmírně rád, že už byl konec. Slabé tři hvězdy. ()

ArdathBay

Fenomenální Liška jako naprosto upřímný "Idiot" a dle mého názoru je zdravý. Polistopadový film s novou hereckou generací, která podává špičkové výkony a má CO hrát. Atmosféra, zvláště pak u společného oběda se čtveřicí mladých, Františka a maminky je velmi intenzivní. Každá významná osoba je herecky i vztahově bezchybná. Film nestárne a není otravný jako většina nových filmů (např. Medvídek, Kráska v nesnázích, Grandhotel a podobně). ()

mohamedsfinger

Film který snad nejvíce navazuje na tradici z let šedesátých. A to jak uměleckou kvalitou, tak i jakousi novovlnou atmosférou. Saša Gedeon dokázal napsat nádherný scénář, a ten ještě vyšperkoval snad ještě lepší režií, která překvapí hned několika nápady. Všichni vyzdvihují jen Pavla Lišku, jehož výkon je opravdu nezapomenutelný, ale nesmím zapomenout ani na Tatianu Vilhelmovou, protože její role byla pro tento snímek klíčová a zhostila se jí asi nejlépe, jak mohla. Ale ani zbylí herci si s nimi v ničem nezadají, přestože nedostanou tolik prostoru, ale zvláště Aňa Geislerová to nahrazuje osobním kouzlem. Teď už stačí jen zmínit nádhernou kameru a hudbu a jít se znovu opájet tímto dílem, jež mi přijde ze současného pohledu jako film naprosto nečeský... spíše bych ho viděl jako evropský snímek, tak jak je mám rád. ()

OughJay

Taková šmodrchanice vztahů a podaří se jí vyřešit až s návratem idiota... :) Zní to trosku jako déja-vu, jako kdybyste něco podobnýho už někde viděli, byť neřikám, že zrovna v prostředí mileneckejch dvojic. I tak to ale působí celkem přirozeně a to hlavně díky všem českým HERCŮM. Když někdo umí, tak se to fakt pozná. Podle mě by takováhle konstelace umělců dala zapomenout na jakkoliv špatnej scénář. V tomhle případě se ale poved i ten příběh, takže mám po dlouhý době zážitek z českýho filmu. K dokonalosti sice něco chybí, nedokážu přesně popsat co, ale když budu mít možnost, klidně se k Návratu idiota někdy vrátim. ()

insurgentes

Vždycky mě pobaví, jak smetánka, co normálně chodí akorát tak do Café Café, ve filmu hraje socky, jezdí karosama a vlakem a po ránu chlastá rum tuzemák. Geislerová, co normálně zkazí každej film, tady kupodivu zapadá. Ivana Trojana nahradili poněkud netypicky Langmajerem, takže se nám parta trhá, ale nevadí to. Tenhle film jsem dlouhá léta znal jen z medailónu na České sodě, a skoro lituju, že jsem si teď, po 12 letech od jeho uvedení, znalosti doplnil. Ten záběr na samolibě se křenícího Zemana vystupujícího z letadla byl skoro lepší. ()

Sdoom

Ne, tak tohle fakt ne. Dokoukal jsem jen s vypětím všech sil. Herecké výkony nula, pokud pominu Lišku, který sice nehraje špatně, ale vlastně stále to samé. O hudbě se ani nebudu zmiňovat, 100x dokola jeden a ten samý debilní motiv. No a děj? Moment, vlastně žádný nebyl...no sečteno podtrženo, jeden z nejotravnějších a nejhorších českých filmů vůbec. ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny