Návrat idiota

• Německo Die Rückkehr des Idioten (více)

V komorním příběhu ze současnosti, odehrávajícím se na malém městě mezi Vánocemi a Novým rokem, se mladík František po letech strávených v blázinci vrací ke svým vzdáleným příbuzným, k lidem, kteří by mu měli být blízcí. Postupně se však zaplétá do jejich složitých vztahů, ocitá se v trapných, komických i dusivých situacích, je vystaven milostným, sourozeneckým a rodičovským konfliktům. Všechno, s čím se setkává, se ho dotýká, se všemi soucítí, a tak působí trochu jako idiot. Ale právě proto, že dosud nic nepoznal a nezažil, je schopen vnímat lidské vztahy ve své čistotě a opravdovosti správně... Ve svém druhém celovečerním filmu se režisér a scenárista Saša Gedeon soustřeďuje na tragikomický labyrint citového zmatení mladých lidí. Inspiroval se titulním hrdinou knížete Myškina z románu F. M. Dostojevského "Idiot". (Česká televize)

campix

Saša Gedeon natočil tuhle parádu a pak se na dlouho odmlčel a podle mě to je převeliká škoda. Takovýchto tvůrců je u nás jako šafránu a málokdo tady umí natočit takto invenční film na hranici komedie a dramatu. Hodně se mi líbila postava Pavla Lišky jako ''idiota'', který se vrátil z ústavu ke svým jediným příbuzným a tak nějak nevědomky se stává svědkem a částečně prostředníkem rodinných drama. Do všeho je bez milosti vtažen a vše se krásně vzájemně propojí. Knihu jsem bohužel nečetl, tak nevím nakolik je naroubování českých reálií 90. let věrno originálu. Za mě osobně se to ale povedlo na jedničku. ()

TomPrusik1

Scéna z České sody s Milošem Zemanem, který vystupuje z letadla, mi přišla mnohem povedenější, než originální a podstatně delší verze. Celý film jsem totiž měl docela zmatek ve vztazích jednotlivých postav, ať už šlo o sourozenecké poměry nebo poměry milostné. Celé to pozoruje postava Idiota v podobě Pavla Lišky. Asi nemohl být někdo vhodnější pro tuto postavu a pro Pavla Lišku je tento film bezpochyby zásadním. Najde se zde několik vtipných nebo jinak zajímavých scén, ale na můj vkus jich je pomálu. Postavy si o něčem povídají, nebo na sebe jen divně koukají a to je vlastně celé. Příběh filmu je celkem vleklý, chybí mu nějaká epičtější zápletka a většinu času jsem se spíš nudil. Čekal jsem od toho tolik ceněného českého filmu daleko víc a ve výsledku to bylo velké zklamání. 5/10 ()

charge

Snová vize hlavního hrdiny v kupé vlaku, je zde více než přesvědčivá, popravdě řečeno lepší filmový zpracování snění jsem doposavad neviděl, zde je dotaženo k dokonalosti, jen škoda, že se zde vyskytuje jak šafránu. Dost možná se jedná o nejkvalitnější alternaci Dostojevského díla. ()

smrt.ka

Krásný, lidský příběh s příjemnou hudbou a hezkými obrazy. I herecké výkony - především se mi líbil Liška s Langmajerem, byly velice dobré. Ale něco málo mi tam ještě přece jen chybělo. ()

Splasher

I přes velmi silné herecké obsazení, tu nejlépe hraje ten Glockenspiel. Určitě jeden z nejlepších českých filmů. ()

Mylouch

Tolik krve dokáže v českém filmu nabídnout snad jen Saša. Slušná scénáristická práce v duchu Černého Petra po 35 letech s drobnými zadrhnutími na klasický námět ruské literatury. FIlm, ve kterém tvůrci dali dohromady do té doby nepravděpodobnou kombinaci herců v čele s Hadrbolcovou a slušnou porci v Čechách zřídka využívaných filmových prostředků a kreativní řemeslnosti. 3-4* ()

SeanLSD

Typický vzťahový prepletenec každého s každým nebol v našej kinematografií pred rokom 2000 ešte taký prevarený ako je dnes, keď sa mi už z takej nepravdepodobnosti zdvíha túžba po námietkach.. Dvaja bratia a dve sestry... a chudák idiot v strede toho chaosu. I keď, popravde rozmýšľam, kto tu bol ten idiot.. Či by ma viac nezaujímal on sám, všetky tie jeho "poprvé" v "normálnom" svete, nával nových vnemov a skúseností namiesto toho vzťahového bordelu tých nešťastných, popletených existencií, medzi ktorých sa dostal, ktorí sa mali stať jeho rodinou ? Je aj Dostojevského Idiot iba takým lakmusovým papierikom, tým najnormálnejším jedincom, na ktorom sa testuje nenormálnosť celého jeho okolia ? Musím si ho už konečne prečítať... ()

Idego

Velké zklamání. 100 minut nudy. Liška jako tradiční idiot, všechny dialogy působí příšerně strojeně a ty snové záběry mi lezly krkem, protože nemají ke zbytku filmu žádnou vazbu... Jediné, co to zachraňuje, je krásná hudba... ()

matezzz

Silně melancholicky laděné dílo, které vás svým pomalým dějem vtáhne dovnitř. Vynikající Pavel Liška v roli Františka. Českého lva by si za tuto roli určitě zasloužil, ale to asi i všechny ostatní hlavní i vedlejší postavy. Přesto, že je snímek přes deset let starý (únor 2011), spousta situací a vztahů je k vidění i dnes. František, jednoduchý mladík, který se právě vrátil z ústavu ke své vzdálené rodině, během dvou dnů zažije docela nezáviděníhodné situace, ale to, jak se s nimi popere, by nedokázala většina ostatních. Především proto, že kvůli dosavadní absenci "normálního života" není okolním světem zkažený a od přírody (kromě toho že je svým způsobem retardovaný) je hlavně dobrosrdečný. Právě proto nejspíš vznikají situace, kdy Vám ho bude dost líto. A nakonec... dvě jednoduché melodie, které se nesou celým filmem, tak akorát vystihují celou atmosféru. Jedna tak trochu veselá a druhá naopak. ()

jedna_vrana

František: „Můj doktor říkal, že by nemělo smysl vyhýbat se životu.“ Konečne film, ktorý ma nadchol. Po pokusoch o humor vo filmoch, keď som pred pár dňami neveriacky krútila hlavou, kam sa nám filmový vkus uberá, som narazila na tento skvost z našej dielne. Český film stále považujem za trochu „náš“, aj keď film bol natočený už po rozdelení. Toto je príbeh, pri ktorom sa oplatilo stráviť 100 minút. Film, pri ktorom sa dokážete usmievať zároveň, ako vám po tvári samovoľne steká slza. František je „iný“, ocitá sa uprostred zvláštneho milostného štvoruholníka svojej vzdialenej rodiny. Keď sa veci zvrtnú a hrozí, že na povrch vyplávajú tajomstvá, ktoré by všetkým ublížili, František sa snaží všetkých ochrániť. V tomto filme nie sú žiadne špeciálne efekty, akčné scény, sex, prehnaná komédia. Výborne obsadené, výborne napísané, film, ku ktorému sa oplatí vrátiť. ()

Sfinkter

Návrat idiota je dobrý film z hlediska jednotlivých hereckých výkonů, myšlenkově samozřejmě o něco převyšuje podobné české pokusy. I tak na mě celkově působí jaksi nedodělaně a možná až zbytečně komorně, a to jsem se na něj pro jistotu podíval dvakrát. Co mě trochu iritovalo - stále se opakující klavírní motiv první půlhodinu. Ať je to jak chce - Pavel Liška je úžasný a film dobře vystihuje pravdu dnešní doby. Ve společnosti jako je ta naše je totiž tento idiot paradoxně nejnormálnějším individuem. ()

LadyPupu

Kdysi jsem na tom byla v kině a zatímco lidi vedle mě brečeli smíchy, jakej je Liška idiot, mně se chtělo brečet smutkem. Komedie to je, ale dost hořká. Každopádně s odstupem několika let je to pro mě osobně nejlepší role Lišky. ()

-dRaGoN-

Návrat idiota mohl být velmi dobrý film, bohužel se tak alespoň pro mě nestalo. První půlka byla rozehraná velmi slušně, ale druhou utápí scénář jen na trošku lepší průměr. Stereotypní hudební doprovod navíc začne po chvilce silně vadit. ()

wer4

Ďalší zo skvelých českých filmov, v ktorom okrem melanchólie nájdete tentokrát naviac aj vizuálne potešenie. Film o tom, že človek, ktorý sa ako jediný medzi všetkými bláznami snaží správať poctivo, podľa najúprimnejších a najhlbších pocitov, vyzerá ako najväčší Idiot. (Olga miluje Emila .. Emil miluje Annu .. Anna miluje Roberta .. Idiot miluje všetkých .. Kto miluje Idiota? .. ja ho milujem :) ()

BS

Na české poměry opravdu velmi kvalitní film s vynikajícími hereckými výkony (tady naprosto exceluje Liška). Bohužel mě trochu nudil roztahaný začátek filmu... ()

dANo

Herecký koncert v podaní Pavla Lišku, ktorého bravúrne dopĺňajú Geislerka s Vilhelmkou... :o) Táto trojica mladých českých hercov si týmto filmom vydláždila cestu slávy v novodobom českom filme a ja som rád, že si stále držia podobnú kvalitu, akú preukazujú v tomto zaujímavom dramate. ()

sskrblik

Film je hlavně o výborném Pavlu Liškovi. Téma milostného x-úhelníku již bylo ve spoustě filmech. Návrat idiota postrádá ten bránici-zachvacující vtip, který jsem vysloveně čekal, už jenom díky Františkovi (chci říci Pavlovi Liškovi). Má to pár úsměvných chvilek, ale spíš je to takové vaření z vody. A proč mi třeba Macháček nepřipadá vůbec vtipný?! Pro mě osobně se to nad průměr nedostane... ()

Evropské filmové ceny

Evropské filmové ceny