Temný případ - Série 1

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Scénář:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (více)

Epizody(8)

Nový dramatický seriál HBO se ve své první řadě soustředí na Martyho Harta (Woody Harrelson) a "Rusta" Cohlea (Matthew McConaughey) - dva detektivy a bývalé parťáky, kteří uprostřed devadesátých let působili v oddělení vyšetřování vražd v Luisianě. V roce 2012 z dosud nejasných důvodů podstupují řadu výslechů. Vyšetřovatelé se vyptávají na jejich nejznámější případ - brutální vraždu prostitutky z roku 1995, kterou pravděpodobně spáchal sériový vrah se znepokojivými okultními sklony. Zatímco se Hart a Cohle vracejí zpátky k neuzavřenému případu, jejich osobní příběhy a často napjaté vztahy nyní vyplouvají na povrch a stávají se ústředním tématem. Hart je Louisianský rodák a muž se smyslem pro rodinu, jehož manželství se rozpadá pod tíhou pracovního stresu a nevěry. Představuje (alespoň navenek) pravý opak Cohlea, pesimistického samotáře a bývalého detektiva z protidrogového oddělení v Texasu. Zatímco děj žene dopředu Hartova a Cohleova společná posedlost dopadnout rituálního vraha, pravé drama se odehrává kolem nevypočitatelnosti jejich vztahu a povah, a jak se ti dva navzájem ovlivňují coby detektivové, přátelé a muži. (HBO Europe)

FialovaMaska

Tomuhle neodolám ani na popáté. Storytelling je famózní. Retrospektivní narativa ve vrcholné formě (nejvíc si užívám onu disharmonii v momentech, kdy obraz říká pravdu a zvuk hlasu vyslýchaného detektiva lže). Mezi hlavními hrdiny, parťáky odlišnými jak den a noc, funguje chemie. Sami o sobě jsou zajímavými charaktery, v jádru dobráky, byť rozhodně ne bez poskvrnky, jejichž vývoj vás bude bavit, i když nejde říct, že budete sledovat nějaké šokující proměny. Ikonická atmosféra bažinatého a pochmurného vydlákova Louisianny vás taktéž odpálí. Pro mě kult. ()

meda2016

Tři roky, že by to už bylo, co jsem viděl tuto první sérii? Tam, kde klesá napětí, nastupuje tíživost nevysvětlitelného. Detektivové se zamotají do příběhu, který se začne zdát neprůchodný, a do osobních vztahů. Rozumí si navzájem a pak se odcizí. Jdou za jedním cílem a ten je vzdálený, a my je sledujeme a repetujeme si k počátku. Tak jako Cruisovi sedí superakční hyperaktívní hrdinové, kteří se zklidní jen pomalým úsměvem pro publikum, tak McConaugheymu sedí tato role. Nevzpomínám si, jestli bych jeho úsměvy spočetl na jedné ruce. Z příběhu vyjdou sežvejkaní a poznamenaní. 91%. ()

hony23

Případ temný, jak anál šplapky z E55. Skvěle napsaná dvojice detektivů a ještě lépe zahraná. Úvodní píseň tak chytlavá, že po 4.dílu jsem si ji stáhnul do empétrojky. Bohužel celkový kladný dojem kazí i několik záporů. Na můj vkus se zde zbytečně moc žvaní, kromě detektivního případu se zde často filozofuje o životě, řeší se soukromí detektivů a zejména první půlka série se chvílemi táhne jak viskózní hlen tuberáka. Škoda, kdyby tvůrci smrskli 1.sérii z 8 do 4 dílů, mohla to být fakt luxusní podívaná. Na druhou stranu v porovnání se seriálovou produkcí celoplošných televizí je Temný případ silný nadprůměr. ()

Birter

O Temném případu jsem slýchal ze všech stran tolik, že jsem byl k jeho sledování spíše odrazen než otevřen. Nicméně jsem se dost mýlil, a dvojice Harrelson a McConaughey (což jsou oba herci, které moc nemusím) předvedla skvělé výkony a vdechla život zajímavému a dynamickému vztahu mezi dvěma pravými detektivy. I koncept surového realismu obložené pesimistickým filosofováním, dusnou atmosférou a znepokojujícím případem (vše zajisté inspirované Fincherovou Se7en) pro mě dokázalo vytvořit napínavý příběh, ze kterého jsem si nebyl na větvi jako jiní, a ne vždy dokázal naplno vyplnit má očekávání, ale který jsem velmi užil a mnohdy jsem nad ním dlouho přemýšlel. ()

M.J

Bez chyby. Absolutní masterpiece...Nic lepšího jsem nejspíš ve svém životě ještě neviděl....10/10...Woody a Matthew je dvojce, kterou chci vidět minimálně ještě jednou! ()

jackalsc

Zatraceně! Mužu snad říct, že toto je jeden z nejlepších vývojů charakterů co jsem kdy viděl. Není zde promarněná snad jediná sekunda. Je to jako sledovat člověka co skládá 5000 členné puzzle naprosto plynule, bez přemýšlení. Prostě sází dílek jeden za druhým. Nad tímto mi úplně zůstává rozum stát. Jakási anomálie či co. O tuto anomálii se ovšem postaralo duo Harrelson-McConaughey, kteří si doslova sedli jak poklop na hrnec. Viděl jsem už spoustu úžasných seriálu, kde se postavy vyvinuly do jiných levelů, ale neviděl jsem ještě takový vývin za tak úsporný čas. Všechno co jsem v první sérii viděl mělo smysl, nebyla zde jediná chvíle, kde bych si řekl,, Hmm, toto mohlo být vyškrtnuto". Nechci zde vyvyšovat žádného hlavního herce, protože si myslím, že oba ztvárnili postavy, kde s vyškrtnuním kohokoliv z té dvojice by to šlo do kopru. Jen asi smeknu a řeknu, že tak dobře už jsem se dlouho nebavil. S touhle exaktní dvojicí by mohl snad celý scénář jít do kopru a stejně bych si to užil. Byl by to bez váhání plný počet, pokud by zvukař HBO tak nezprnil svou práci. Ale protože mi je nějaký spící zvukař ukradený. Jelikož zde hodnotím divácký zážitek, tak si to klidně pustím na sluchátkách a oželím ten očividně reklamovaný ,,surround sound" který vzešel z HBO produkce, uděluji přeci jen plný počet. A to už ani nemluvím o aspiraci na zatím nejlepší into co jsem kdy viděl. "From a dusty mesa!" ()

Naghavi

Opravdu temný detektivní seriál, o jehož existenci jsem dlouho věděl, ale pořád chodil okolo něj... První řada má takovou sílu, že všech 8 epizod jsem zkoukl na jeden zátah. Brilantní Matthew a jeho nejvíc role. ()

HennessyVSOP

Geniální záležitost na poli mysteriozních masových vražd. Celé to především stojí a padá na hereckých výkonec ústřední dvojice a perfektním psychologickém vývoji obou postav. Kriminální linka je sice sama o sobě dobrá ale neohromí. Doporučuji shlédnout a celkem garantuji, že vám bude ještě dlouho běhat mráz po zádech. Seriál na vrcholné filmové úrovni a jeda z nejlepších věcí, co můžete na televizní obrazovce vidět. ()

Doli10

Stačí jen jedno slovo, a to je MASTERPIECE! Naprosto geniální počin. Herci, scénář, hudba... prostě vše 10/10. ()

TesterX

Masterpiece. Opravdu temny pripad, byt se neshoduje s originalnim nazvem a konecne zase ten tisnivy vibe od The Killing. Zezacatku na prvni dobrou standardni kriminalka, ktera se postupne zvrhava v neprijemny pocin. Zpusob vypraveni, provedeni a vsudypritomna depresivni atmosfera neni vlastne lahodici, ale o to ocenitelnejsi je. A mimochodem McConaugheyho zivotni role. ()

PeteBuck

Prvá séria True Detective je parádna. Tak v prvom rade táto dvojka detektívov je neskutočná. Osobne sa mi jednoznačne najviac páčil Rust, ktorého filozofické reči si scenárista Nick Pizzolatto patrične vypiplal a Conaugheymu to sadlo ako riť na šerbel. Na druhej strane mu veľmi dobre kontruje úplne bežný policajt s veľkým vtákom Marty. Ich slovné prestrelky sú rovnako zaujímavé ako prípad, ktorý riešia. Táto ujetá dvojica vyšetruje rituálnu vraždu a postupne zistia, že sa namočili do riadne šialeného prípadu. Dej sa odvíja vo viacerých časových líniách, rok 1995, 2002 a 2010, preskakovanie v čase by mu závidel aj Občan Kane. Na druhej strane to nevadí, pretože sa človek v tom nestráca, práve naopak. Je to veľmi šikovne vyrozprávané, s dobrými hercami, fantastickou zápletkou, parádnymi dialógmi a dokonca aj manželské problémy a vzťahové zápletky hlavne Martyho sú vyrozprávané tak pohodovo a netuctovo, nie je to na škodu a celý príbeh a postavy veľmi pekne dotvárajú. Čo ešte povedať? Nick Pizzolatto si vybral riadne háklivú tému, ktorá sa ešte stále môže niekomu zdať riadne odvážna, ale tak v svetle posledných dekád si treba uvedomiť, že týchto prípadov je neskutočne veľa a o to desivejšie tento seriál vyznieva. Posledná vec? Hudba, vybraná parádne, tento soundtrack je výborný, až som si uvedomil, že to urobil T Bone Burnett, tak potom mi to docvaklo, prečo je to tak. Neviem, čo k tomu dodať. Snáď že prvú sériu True Detective radím k top of the top kriminálok. Pecka. Nemám čo vytknúť, nemá to chybu. ()

matej.perun

Uzasne ! Toto prekrocilo ramec serialovej tvorby a myslim, ze sa pohybujeme na poli plnohodnotneho filmoveho zazitku, akurat roztiahnuteho do niekolkych kratsich usekov. A presne toto je forma, ktora mi vyhovuje, kedze sediet pri obrazovke dlhe hodiny a nechat sa tahat za nos scenaristickymi kluckami a "necakanymi zvratmi", natahujucimi uz i tak dlhu stopaz, nie je vobec pre mna (toto uplne vystihuje moj vztah k Breaking Bad). Asi jediny serial (okrem sitcomov), ktory som si dal i druhy krat (vsetkych 8 dielov za jednu noc ;)) a bol som vo vytrzeni. Najlepsia rola Matthewa McConaugheyho a atmosfera, ktora sa do cloveka zahryzne a nepusti az po finalnu katarziu. Velmi sa tesim na druhu seriu, i ked s istymi obavami, kedze latku takto vysoko nastavenu sa podari preskocit uz iba velmi tazko. ()