Temný případ - Série 1

(série)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA, 2014, 7 h 31 min (Minutáž: 54–59 min)

Tvůrci:

Nic Pizzolatto

Scénář:

Nic Pizzolatto

Kamera:

Adam Arkapaw

Woody Harrelson, Matthew McConaughey, Michelle Monaghan, Michael Potts, Tory Kittles, Alexandra Daddario, Kevin Dunn, Clarke Peters, Jay O. Sanders (více)

Epizody(8)

Nový dramatický seriál HBO se ve své první řadě soustředí na Martyho Harta (Woody Harrelson) a "Rusta" Cohlea (Matthew McConaughey) - dva detektivy a bývalé parťáky, kteří uprostřed devadesátých let působili v oddělení vyšetřování vražd v Luisianě. V roce 2012 z dosud nejasných důvodů podstupují řadu výslechů. Vyšetřovatelé se vyptávají na jejich nejznámější případ - brutální vraždu prostitutky z roku 1995, kterou pravděpodobně spáchal sériový vrah se znepokojivými okultními sklony. Zatímco se Hart a Cohle vracejí zpátky k neuzavřenému případu, jejich osobní příběhy a často napjaté vztahy nyní vyplouvají na povrch a stávají se ústředním tématem. Hart je Louisianský rodák a muž se smyslem pro rodinu, jehož manželství se rozpadá pod tíhou pracovního stresu a nevěry. Představuje (alespoň navenek) pravý opak Cohlea, pesimistického samotáře a bývalého detektiva z protidrogového oddělení v Texasu. Zatímco děj žene dopředu Hartova a Cohleova společná posedlost dopadnout rituálního vraha, pravé drama se odehrává kolem nevypočitatelnosti jejich vztahu a povah, a jak se ti dva navzájem ovlivňují coby detektivové, přátelé a muži. (HBO Europe)

Lachtaan

Jeden z nejlépe hodnocených krimiseriálů všech dob mou pozornost míjí už dlouhé roky, snad jsem před lety viděl i první 3-4 díly, samozřejmě jsem si nepamatoval zhola nic. Nyní došel čas na nápravu, ovšem s pocity, že jsem oproti jiným nezhlédl nijak výjimečnou pecku. Duo zdejších policistů patří za mě mezi jedny z nejlepších herců, co formují Hollywood už od devadesátek a i tady hráli velké prim. Ale samotná kriminální zápletka mě neodpálila tak jako třeba u severského Mostu. [viděno na HBO Max] ()

venison

S01 - Zase jednou musím smeknout pomyslný klobouk před produkcí HBO! Naprosto senzační a bezchybný seriál s bezkonkurenční atmosférou.. Podobnou pamatuji snad jen ve filmu "Sedm".. Tenhle "temnej případ" je rozhodně zajímavej, ale hlavní pozornost na sebe bezpochyby upoutávají oba hlavní hrdinové - silně geniální, asociální a zdeptaný Matthew McConaughey a poněkud pomalejší bitkař Woody Harrelson.. Na jejich postavách se HBO pěkně vyřádila a díky úžasnému Panu scénáristovi Nicu Pizzolatto (tvůrce dalšího famózního seroše "The Killing") mohli ožít dva nejvymakanější a nejzajímavější charaktery, které pamatuji.. Obrovskou práci odvedli i maskéři - nechat opravdu velmi přesvědčivě zestárnout dva velmi známé herce o 20 let to je velké umění! Navíc se jedná o postupné stárnutí, ne skokové.. Nesmím zapomenout ani na skvělou muziku T-Bone Burnetta, která se nedala přeslechnout už ve filmech "Walk The Line" a "Crazy Heart".. Neposlední díky patří samotnému Mistrovi režie Carymu Fukunagovi, který mě dostal už svou "Janou Eyrovou" a tady jen potvrdil, že se ze mě stává jeho skalní fanoušek :-) Hlavně prosím netočit další série, které by vyšuměly do ztracena a pošpinili jméno, které si ta první udělala! ()

Kmotr76

Temný případ jsem si roky představoval coby über-seriál. Když jsem se, se slušným zpožděním rozhodl věnovat mu svůj drahocenný čas, moje očekávání byla obrovská. A bohužel se tak úplně nenaplnila (pozor, konstatování v první větě rozporovat nemůžu, na to jsem seriálu viděl moc málo). První tři díly jsem byl nadšen. Country, burani, mysteriózno, náboženský fanatismus, kreolové, bažiny... zemitá atmosféra Louisiany se vším všudy. Pátrání okolo znepokojivého případu se rozjíždí. Duo Harrelson-McConaughey bezchybné. Existenciální (až nihilistické) proslovy druhého z nich potěší, a do jižanské reality zapadají jako nic. Komentáře ze "současnosti" to taky ozvláštňují. Jo, přesně tohle jsem si představoval. ***** Pak přišel čtvrtý díl, a celé to šlo lehce do háje. Změna to asi byla pozvolná. Více než případu se seriál najednou věnuje omáčce okolo, rozpadá se na několik nesourodých částí. Zejména manželským vztahům, do kterých tvůrci na můj vkus až moc zabředli. Martyho patálie pro mě byly občas až utrpení sledovat. I spor mezi detektivy se vyhrotil trochu uměle. "Sweet home" Louisiana taky jako by napůl vypadla ze scénáře. Reunion v sedmém díle to už zachránit nedokázal. Cohle z výslechu (troska, alkoholik) najednou neladí s Cohlem opět-detektivem, spojují je snad jen dlouhé vlasy. Podobných věcí, které neladily, by se našlo víc. Možná jsem hnidopich, mě ale každá taková prostě zklamala a výsledný dojem je takový polovičatý. O kýčovitém konci nemluvě. ***** Temný případ mi tedy tak trochu potvrdil mojí averzi vůči seriálům obecně; vše se zbytečně natahuje a z podružností se dělají vedlejší linie. Nepropracovanost samotného případu pak zamrzí, času na něj bylo dost. ()

VanTom

Povedené, o tom žádná - herecké výkony, režie a vůbec celá "filmařina" snesou nejpřísnější měřítka, cení se také odvaha scénáře místo šokujících zvratů spíše dopodrobna rozpitvat rozpoložení, povahy a zázemí dvou rozdílných detektivů spolupracujících na vyšetřování okultní vraždy a pod koberec zametených zmizení. Takováto sáhodlouhá příprava (přes polovinu dílů vypráví minulost případu pár let nazpět) je samozřejmě ve finále skvěle zúročena, hrdiny známe a záleží nám na nich. Vláčné tempo zaměřené na postavy, "metafyzické" monology a hutná atmosféra louisianských bohem zavržených dálav rozhodně nemusí sednout každému, stejně jako to, že kriminalistická práce často přešlapuje na místě a rozuzlení je reálně obyčejné (ne, nevraždil šéf, manželka, milenka, ani pětiletá dcera, pozor spoiler! :-)). Mně se seriál s každou další epizodou líbil více, ale extra geniálním a nadčasovým bych jej nenazval. ()

ZeroCZ1233

O tomto seriálu se pěje chvála od doby jeho premiéry, ale já jsem kolem něho dlouhou dobu pořád chodil velmi opatrně a čekal na čas, kdy se do něho také zakousnu. Jen to nedopadlo na těch osudných 100%, jež tu každý druhý bez skrupulí hází. Nedá se tomu upřít mnoho kvalit. Nejvýrazněší rozhodně figuruje výběr hlavní dvojice s jejich hereckým talentem a zkušenostmi, jež jsou zde rozjety na maximální otáčky. Woody a Matthew zde předvedli vyšperkovaný výkon, své postavy ztvárnili perfektně a s pořekadlem "co se škádlívá, rádo se mívá" se jejich vztah po celou dobu krásně vyvijí, kde chvíle u dna střídají chvíle vrcholného přátelství. Další hodně chválená část je určitě scénář. Ten je z většiny velmi kvalitní, hlavně v monolozích, jež pronáší Matthew, nebo v dialozích obou parťáků, či v dobře napsaných osobních linkách, jež mají dost prostoru a díky nim jsou postavy ještě lépe vykresleny. Ale, ale, ale. Samotný hlavní případ, jež je po celou dobu bez odskoků řešen, v určitých částech pokulhává a v tomto nedostatku se projevuje i tempo, jež je hlavně v prvních epizodách nepříjemně pomalé, což sice dopomáhá atmosféře, ale škodí poutavosti, jež dnešní divák vyžaduje a nedodává místo toho něco jiného, co by pozornost mohlo upoutat. Na druhou stranu je tu krásně pracováno s narací, díky čemuž je tento fakt méně viditelný. Atmosféru samotnou vyjadřuje perfektní český překlad, tento seriál je hodně temný a s temnotou je zde pracováno nadmíru dobře, čemuž hodně napomáhá bažinaté zasazení v Luisianě, jež je díky krásným exteriérovým záběrům ždímáno na maximum, plus okultní přesah samotného případu. Všehovšudy se jedná o velmi kvalitní kriminálku, jež mě za 8 epizod dokázala strhnout a odstupem času k ní mám stále větší sympatie k nimž přispívá i fakt, že mě série druhá zatím tristně nebaví. Střed mezi 9 a 9,5/10. ()

JohnSmith

První série Temného případu je naprostá pecka. Především je to herecký koncert McConaugheye a jeho proměna v čase je opravdu děsivá. Harrelson není o moc horší a hraje přesně takového policistu, jakým vypadá že je. K tomu opravdu výborná Fukunagova režie a závěr, který je jak z Mlčení jehňátek. Prostě paráda. ()

fabecc1222

První řada Temného případu na nás v roce 2014 vlítila z počátku poměrně nevinně. Ale hned po prvním dílu bylo jasné, že nás čeká opravdu něco převratného. Temný případ ve své první řadě opravdu odstartoval určitou televizní revoluci. Kriminální žánr posunul úplně novým směrem. Kontinuální příběh, rozprostírající se skrze celou sérii, přinášející spoustu tajemství, obohacené o vnitřní tajemství samotných postav. To vše zahaleno v temném a špinavém hávu. Celá tahle série vlastně ukazuje, jak může bejt svět hnusnej.  Kratší počet dílů zřejmě také umožnil v té době ještě né tak častý jev, a to obsazení dvou hereckých hvězd do hlavních rolí. Zvláště pro McConaugheyho tohle bylo období, kdy byl aboslutně na vrcholu a tato role to jen potvrdila. ()

Zagi20

Ještě někdy okolo šestého dílu sem chtěl dát 4 hvězdy. První tři epizody, jsou na mě až příliš ukecané a filozofující. Ta skličující a temná nálada mě až tak moc nezasáhla, další dva díly ale úroveň zvedly, obzvlášť závěr 4. epizody je v televizní tvorbě doslova nevídaný. Pak už jen vše směřovalo přímo do finále. A až to mě strhlo, až to finální vyvrcholení ve mě vzbudilo hnusné a skličující pocity. A když to všechno posčítám, vyjde mi 5 hvězd. Skvěle napsané i natočené, neskutečně dobře zahrané, prostě skvělé. Bravo HBO. ()

Jaro.Krafcik

Dvojica hlavnych detektivov na výbornú, herecké obsadenie proste seriálu vyšlo, už po prvej serií môžem povedať že sa jedná o skvelý seriál od Hbo. Otázkou ostáva čo ponúkne v dalších dvoch. Btw jeden z oblúbených seriálov filmového a serialovéjo fanúšika, ktorý momentálne nejako nestíha. Ale snáď tu top 50. dáme. Minimálne do konca lockdownu. Inak seriál navnadil aj na druhú sériu. 4* ()

drackula

Po prvej sérii maximálna spokojnosť. McConaughey a Harrelson ukázali hereckú extra triedu a prostredie v ktorom sa prípad riešil bolo luxusné. Atmosféra močiarov a hurikánom zničenej krajiny tvorila skvelú kulisu brutalite vyšetrovaného zločinu. Viac časových línií príjemne prekvapilo a často to krásne zamotalo. 100% HBO GO 100% ()

Forsberg11

Season 1 bola origálna, temná a tajomná. Neprebádané územie plné nebezpečných jedincov a všelijakých nástrah. Naviac tu excelovalo duo McConaughey a Harrelson. Hltal som epizódu za epizódou a maximálne si vychutnal všetky časti až do finále. Majstrovsky zrežírovaná a zahraná záležitosť. 85 %!! ()

Maynard.

Wau, tak sem jeden jedinej den nešel do práce a řekl sem si, jak strávím tenhle den. Co takle si střelit nějakej ten seriál, vono to pak třeba víc uteče. Podotýkám, že nejsem seriálovej fanda, páč si na tom dycky vybuduju závislost. To se potvrdilo i včera, páč sem dal první sérii na jeden zátah (do půl 2 ranní). Takže ano, seriály ve mně vyvolávaj závislost na seriálech :o). Temný případ je přesně seroš pro mě. Rituální vražda a perfektní dvojice vyšetřovatelů. Metjůa žeru uplně na 100%, to co tenhle týpek předvádí je herecká dokonalost. Příjemný je, že si to střihne i v seriálu, kde asi není při natáčení tolik času jako u filmu. Wůdy to tam sází taky perfektně. Dějově je to těžká prolínačka mezi roky 1995 – 2010, takže herci různě plešatí a fousatí, i tohle je dost netradiční. Jediný, co bych víc zvýraznil, tak by byl záporák, ze kterýho sice šel strach, ale defakto se tam objevil až v posledním dílu. Divák se důkladně podívá do životů obou detektivů, oba mají „lidské“ trable – chlast, nevěra, drogy, neposlušné děti, prostě taková ta klasika :o). Asi nejvíc pobavil Woody, když na stanici zmydlil dva borce, který mu (oba současně) chtěli pomilovat dcerku :o), postavil se k tomu jako správnej fotřík… U posledního dílu už sem ani nedutal, jak sem byl napjatej. Na druhou stranu mi trvalo cca 2 díly, než sem uplně proniknul do děje. Nevím, esi půjdu do 2. Sérky, asi to nechám, až zase budu marodit :o). Jo a chválím za to, že je série pěkně ukončená a že to není jako u LOST rozjebyný do 29 sérií s žádným koncem… ()

gutshoter

Tohle byla senzace! Jak mě začátek nudil, tak linie směřující ke konci mě dostávala do extáze. A právě konec, posledních 10 minut, kdy vlastně již vše "podstatné" skončilo, mě do extáze skutečně pohltil, do emoční extáze. Nic podobně nevyváženého a přece jen nakonec tak přirozeného, to se jen tak nevidí, a to detektivky úplně nemusim. A herecký výkon McConaugheyho - nemam slov. ()

kenkaku

Skutečně žádný zázrak. Celkem mi to přišlo jako jednoduchá zápletka zabalená do tuny keců a vedlejších informací (jako s kým chrápe/nechrápe starší dcera jednoho z detektivů... sakra co mi je po tom? Jak to posune děj dopředu? atd...) Obzvlášť první dvě epizody jsou otravné až na půdu. Přijde mi, že kdyby se seriál prostříhal na polovinu vůbec nic by se nestalo. Takže zůstávám u prvního dojmu a víc než průměr nedám. ()

klukluka

Uf! To byla jízda. Zapomeňte na seriál. Tohle je osmihodinovej film, ze kterýho bych nevypustil pro nadbytečnost ani vteřinu. Masakr! McCanaughyho předabovanej šepot už mě chvílema vytáčel, ale jinak to byl koncert všech a všeho. Šel jsem do toho na základě chvály, která se ke mně na to donesla, ale předčilo to všechna očekávání. Fantazie, brilantní! Světlo vítězí! ()

Dallon

Rozhodně nejgeniálnější seriálový počin, který za poslední dekádu vznikl. Od scénáře přes hudbu až k hercům jde o naprostou špičku. Postavy jsou naprosto perfektní a prakticky po celou dobu seriálu je mezi nimi spor, který geniálně vyvrcholí v emotivní konec. Nechápu jak se tohle tvůrcům povedlo, ale je to perfektní. Jen je škoda že další série ani z daleka nedosahují stejných kvalit jako 1. série. Sem si jistý že tohle ve svém žánru nic nepřeková. Excelentní záležitost 10/10 ()

iXtr3m3

Premyslené, fascinujúce, prekvapivé, "neamerické", niekedy nervydrásajúce, inokedy zbytočne naťahované, vo výsledku ťahané najmä ústrednou dvojicou hereckých és. Myslím si, že to bolo zbytočne naťahované. Vedel by som si to predstaviť o dve časti kratšie, hutnejšie. Na druhú stranu po toľkých rokoch od premiéry, konečne som tomu dal šancu a neľutujem. Iný ako klasický klišé americký pohľad na vyšetrovanie. Herecké esá si to dávali neskutočne, oba charaktery, ich vzostupy, pády, úpadky, návraty, nezhody, spolupráca, súkromné problémy, všetko to do seba čosi malo a nebyť nich, tak to nie je ani zďaleka tak dobré. ()

HiddenDragon

Velmi solidni a napinavy thriller. Jeste se mi asi nestalo, abych koukal nekolik hodin v tahu na serial, protoze jsem chtel videt rozuzleni. Zaroven to muze byt pro nekoho minus - jeden velky pripad se tahne osmi dily, ve dvou az trech casovych rovinach a vyzaduje pomerne dobre soustredeni. Cele je to pojato retrospektivne. V r. 2012 jsou pozvani byvali policiste Marty (Harrelson) a Rust (McConaughey), kteri vypravi o ritualni vrazde z r. 1995 az do jejich partackeho rozkolu 2002. Tahle dvojka policajtu uz odlisnejsi byt nemuze, ale ten drajv potirat padouchy maji oba spolecny. To vse v jizanskych kulisach rozlehle bazinate Louisiany, navic podbarvene vybornou hudbou. Hodne to pripomina severskou serii Milenium od Nesba. Je to syrove a dokonale zahrane. Na muj vkus bylo trochu moc erotickych scen, linka osobnich problemu prilis silna a i to nietzscheovske Rustovo filosofovani mohlo byt srozumitelnejsi. Na druhou stranu to prave dela tenhle seros dost specifickym. Scena s drogovym zatahem byla jedna z nejpusobivejsich, co jsem videl. Jako celek vas to opravdu zakousne jak rotvajler a nepusti. ()