Jeden z najpôsobivejších filmov svetovej kinematografie 80-tych rokov. Režisér Wim Wenders zasadil dej tohto svojho najznámejšieho a najúspešnejšieho diela do vtedy ešte múrom rozdeleného Berlína. Mesta, ktorého oddelené časti spájalo pod zemou metro a nad ňou nebo. Osou jeho originálnej filmovej eseje je príbeh dvoch novodobých anjelov, z ktorých Damiel sa vzdá večnosti kvôli cirkusovej trapézistke Marion a stáva sa človekom. Wendersovi a Handkeho anjeli však nezodpovedajú celkom zaužívaným predstavám - i preto ich obľúbeným miestom nie je kostol, ale berlínska knižnica, kde sa koncentrujú ľudstvom vytvorené duchovné hodnoty. O šesť rokov neskôr sa Wenders k filmu vrátil vo voľnom pokračovaní Tak ďaleko, tak blízko! a v USA vznikol až príliš hollywoodsky remake Mesto anjelov z Nicolasom Cageom. (oficiální text distributora)

pakobylka

Nikdy by mě nenapadlo, že andělé nevnímají barvy duhy. Zato ve mně klíčilo podezření - už hezky dlouho - že Peter Falk alias poručík Columbo není jen tak někdo … ;-) … Zvláštní, melancholický snímek, který se jen velice zvolna probírá útržky mnoha osudů, aby nakonec odvyprávěl neobyčejně křehký a romantický příběh … Skláním se před jeho nespornými uměleckými kvalitami, 4* mu patří plným právem - ale je to marné: Nezařadí se k těm, ke kterým se budu ráda vracet. Mému srdci je daleko bližší nedokonalé, ryze hollywoodské "Město andělů“. ()

Pajky3

No čekal jsem něco trochu jiného. Tak nějak to nebylo asi pro mě, nevím jestli mě dráždila němčina nebo taky barva, možná i táhlost některých scén. I proto mě výrazně víc zaujala gradující část ke konci s barvou. Columba mám rád a vždycky ho rád vidím i v jiné roli. Jako neznalci německých filmů a herců mi ani hlavní anděl nepřipomínal Hitlera, i když ho ztvárnil ten herec, co ho hrál v Pádu třetí říše. Když jsme u těch andělů, tak já mám radši romanci Meg Ryan a Nicolase Cage. ()

campix

Vůbec jsem nebyl naladěný na stejnou vlnu. Tenhle evropský kinematografický milník mě minul o parník. Zasněný a filozofický pohled na Berlín 80tých let, který bohužel nedokážu docenit. Mohu si sice odškrnout ze seznamu, ale vracet se už pravděpodobně nebudu. ()

dr.fish

Důležité je vědět, že Wim Wenders není muž z tohoto světa. Všechny jeho filmy jsou ukrutně utahané (Paříž, Řím, Texas nejvíc). On má prostě dost času az pokud ho nemáte vy, nemá smysl s ním začínat. Je třeba být naladěn, vyspán a nejlépe zamilován, či čerstvě rozejit. A pak je to teprvě ta správná paráda. Pozoruhodné je, že film v podstatě nemá žádný děj, je jen sérií obrazů. Navíc asi nemá už v dnešní době moc co říct, jsme zvyklí na přímočařejší fláky. Přesto to byl ve své době pojem, a i já ho v té době viděl a mohu to dosvědčit. ()

AdaMM

jakkoliv se v dnešní uspěchané době člověku zdá, že minus dvacet minut a trochu méně tezí v dialozích by neškodilo, nebe nad berlínem patří ke špičkovým dílům svého žánru - filosofickým pohádkám pro dospělé :) bruno ganz a hlavně peter falk jsou naprosto úžasní. ()

charge

Černobílý pohled filmových andělů, zhlížející na tehdy rozdělené město, naslouchají lidem a filozofují nad otázkami jsoucna a bytí. Na to, že to nemělo scénář se to vyvedlo celkem dobře, ale zase proč se to tedy na druhou stranu vůbec točilo. Postrádajícím scénářem totiž film utržil v podobě hluchých míst. Lepší * * * ()

czejny

Dva andělé, co se potulují černobílými polorozbořenými kulisami Berlína. Vyprávějí si, co viděli pěkného, užívají si maličkostí ve světě, který působí přinejmenším depresivně. Úžasně příjemné výkony Bruna Ganze, Otto Sandera a Petera "Columba" Falka...film, který uchvátí...plný vnitřních hlasů, které nás nevědomky vedou k věcem, kterých si nevšímáme, ale které v každém vyvolají své vlastní pocity a představy. "Všechno vyléčí čas... Není ale čas ta nemoc?" ()

mr.filo

Jeden z filmů který by si zasloužil, už kvůli divákovi, kratší stopáž. Andělé v Německu mluví anglicky. ** za artovost a ** za nenucené hraní. ()

flyboyeda

Tento snivy snimek si pro jeho krasny poeticky naboj a uklidnujici atmosferu obcas poustim, abych vnimal pouze jeho zvukovou stranku. Snad jej tim prilis nedegraduji do role kulisy. Ma na me blahodarne relaxacni ucinek. A je mimo jine dukazem, ze i nemcina muze znit puvabne. O kvalitach Bruno Ganze neni treba se rozepisovat. ()

Hafran

Někdy je těžké vyhlédnout z barevných světů Milionářů z chatrčí, Tygrů a draků a Alenek v říši divů. Ale u tohohle filmu se stojí za to snažit. Nečekejte barevnou pouťovou romanci, ale poezii a krásu tak jak má být: subtilní, něžnou, lehce nepochopitelnou a snovou. ()

LeoH

Pochmurnost rozděleného Berlína, lidská osamělost i blízkost. Andělská touha po bezprostřední zkušenosti se světem a člověčí touha po absolutnu. Crime & the City Solution a Nick Cave. Kreslířství a jiná tajemství Petera Falka. V raných devadesátých v mně blízkých kruzích kultovka, ke které jsem se shodou různých okolností dostal až v novém tisíciletí. Ti, co to viděli tenkrát, až jako by byli spojeni nějakým nadpřirozeným poutem. A v mém případě tomu odstup v nejmenším neublížil. ()

Karush

Kvalitná réžia, dobré herecké výkony, ohurujúca vizuálna stránka a film, ktorý má čo povedať a naplní človeka, ale na mňa až veľmi hlboké dielo so značným filozofovaním, a preto aj s veľmi pomaly plynúcim dejom. Uvedomujem si, že je to film obrovských rozmerov, ale predsa tá poetická stránka filmu ma nepresvedčila a úplne som nedokázala všetkému porozumieť. Als das Kind Kind war, begriff nicht so gut dieses film und jetz wie damals. Podobný film: Mesto anjelov. ()

black.mao

Výborný film, který však onou zarputilou snahou Wima Wenderse vyprávět příběh bez příběhu v určitých okamžicích cosi ztrácí. ()

hallelluja

...čistá poézia, číre umenie... meditačné dielo, ktoré vás všetkými zmyslami prenesie do svojho sveta... zvláštne čaro nezamýšľaného pridáva scénam z Berlína skutočnosť, že mesto v zachytenej podobe už nejestvuje... mein beliebter Potsdamer Platz... ()

Kaferano

Andělské téma je velmi těžké zpracovat tak, aby nevyznělo jako kýč ( Město andělů, Andělé v Americe ), je těžké se vyhnout zažitým představám o andělském vzezření a riskovat, že nechytne tolik za srdce, jak se od takového námětu očekává. Nebe nad Berlínem je pro mě zjevením právě pro svou civilní klidnou poetiku a andělé v kabátech v neutěšeném Berlíně si mě získali od prvního okamžiku, aniž by vyvolali pocit něčeho přehnaně slznatého. Pro mě nejlepší film od Wima Wenderse... ()

KRYSIOPICE

Nápad nebyl špatný a pochopil jsem to. Jen ty monology postav byly otravné a dlouhé. Celkově bych si dokazal představit, sestříhání filmu o třetinu. ()

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST

Kina ovládne němčina, startuje DAS FILMFEST