Reklama

Reklama

Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti

  • Západní Německo Winnetou und Shatterhand im Tal der Toten (více)
TV spot

Obsahy(1)

Nebojácný náčelník musí zabránit, aby do rukou banditů padl dopis, jenž obsahuje cestu k ukrytému zlatu... Vinnetou se pokouší pomoci svému příteli majorovi Kingsleymu, ale nedokáže již odvrátit jeho smrt. Kingsley ještě stačil před bandity ukrýt vůz naložený armádním zlatem a odeslat dopis naznačující jeho polohu své dceři Mabel. Ta se s pomocí Old Shatterhanda vydává očistit otcovo jméno, neboť zvěst o jeho skonu se nedostala na velitelství, kde naopak předpokládají, že major se zlatem zběhl. V patách se jim vydávají bandité, kteří mají majora na svědomí a brousí si zuby na kýžené zlato... Chronologicky naprosto poslední film z klasické řady mayovek vznikal již poté, co producent Horst Wendlandt, jenž celou sérii započal a je podepsán pod většinou snímků zasazených na Divoký západ, ohlásil konec série filmů s Vinnetouem. Situace využil konkurenční producent Artur Brauner ze společnosti CCC-Film a coby samozvaný spasitel vinnetouovek se rozhodl znovu shromáždit hlavní hvězdy s cílem navázat na dávno minulý úspěch. Vedle Pierra Brice a Lexe Barkera se tak před kameru vrátili také Karin Dorová, Ralf Wolter, Eddi Arent i Rik Battaglia. Na režisérskou stoličku byl znovu povolán Harald Reinl, režisér čtyř nejslavnějších titulů série. Brauner původně zvažoval možnost točit film v koprodukci s Rumunskem, ale nakonec zůstal věrný Jugoslávii a využil řadu ikonických lokací přítomných již v předchozích filmech. Po dokončení prací v Jugoslávii dokonce zafinancoval krátké natáčení v USA, kde Harald Reinl za užití dublérů pořídil několik záběrů v Grand Canyonu. Paradoxně tak je Vinnetou a Old Shatterhand v údolí smrti jedinou z klasických mayovek, která obsahuje scény americké krajiny. Nicméně ani to nepomohlo obnovit zašlou slávu, a snímek tak zůstal posledním titulem série. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (194)

Vyhy 

všechny recenze uživatele

Standardně bych dal hvězdy tři, ale jelikož to je poslední film, kde se tato legendární dvojice objevila (k tomu všemu ještě se vrátili Sam a Lord Castlepool), dávám z nostalgie hvězdu navíc. Jasně, už to není ono jako původní trilogie s Pokladem na jezeře, ale pořád to umí vykouzlit tu atmosféru a dokážete tomu hodně odpustit. ()

jojinecko 

všechny recenze uživatele

Filmy Poklad na Striebornom jazere a Vinnetou 1-3 sú pre mňa kultom a videl som ich snáď aj 10-krát. Sám nechápem, prečo som tento filmík vzhliadol až teraz... Na údolí smrti sa podielali všetky známe osvečené ksichty cez režiséra, hlavných hrdinov, kameramana, atď...aj prostredie Plytvických jazier zostalo zachované, čiže teoreticky by všetko malo fungovať...Pravda je taká, že negunguje celkom ideálne a niekedy to poriadne škrípe. A to najmä v scenári (tú naháňačku s Old Shatterhandom a následný útok včiel snáď scenárista nemyslel vážne!!!). Čiže- mierne sklamanie, určite aj preto, že spomínané staršie filmy nasadlili laťku príliš vysoko... ()

Reklama

Monoxid 

všechny recenze uživatele

Láska je slepá! Vedle večerníčků a českých pohádek se právě Vinnetou dostal nejblíže k mému dětskému srdíčku a to zapříčinilo mou naprostou neschopnost tyhle jihovýchodoevropské westerny hodnotit. Vím ale, že mi byli prvním oknem do velikého světa střelného prachu, lásky, cti a přátelství na život a na smrt. A spousty dalších věcí, které ve filmu sledujeme proto, že mají mizivé šance výskytu v našem reálném životě. ()

Willy Kufalt 

všechny recenze uživatele

Jako mladší ročník zcela nepolíben kultem Vinnetoua a Old Shatterhanda neprožívám u těchto filmů nostalgii. Podobné klasické westerny mě až na výjimky míjejí, ale z času na čas se už z různých důvodů těmto filmům asi nelze vyhnout. Dobré muže jsem bez větší námahy okamžitě odlíšil od těch zlých, bylo mi předem jasné, kdo nad kým vítězí a prodívat se těmi 86 minutami se mi i díky pěkným scenériím nakonec úspěšně zadařilo. Kdyby jen ten nekonečný cyklus přepadávání, přivázání a o pár minut odvázání pomalu postupně všech přítomných postav mi brzy nezačal připadat tak monotónní. Co mě potěšilo, byl pohled na nádherné chorvatské vodopády Krka, které jsem před lety navštívil. Co mi pak zřejmě ještě na dlouhou dobu utkví v paměti z tohoto filmu, bude hlavně ono skalnaté údolí plné hadů, které jsem naštěstí nenavštívil a zcela mi postačí vidět na plátně. :o) [45%] ()

Skuby47 

všechny recenze uživatele

Když mě naštve současná realita, sáhnu po mayovce, která mne alespoň na chvíli přenese do světa iluzí, kde vždy vítězí spravedlnost. Tento dobrodružný snímek, který uzavírá celou sérii indiánek znovu režíroval Harald Reinl. Možná, že příběh není tak překvapivý, jako byly jeho první filmy, možná už byly nápady vyčerpány, ale i tak je pro mne toto nostalgické rozloučení s legendárními hrdiny Divokého západu dojemně působivé. Skvostné přírodní scenérie a krásná hudba nás odškodňují za některé nedokonalosti a nedostatky - hlavně dabingové, za které ovšem tvůrci nemůžou. Tak šťastnou cestu a zase někdy nashledanou! ()

Galerie (23)

Zajímavosti (26)

  • V den natáčení přepadení farmáře Adamse (Mirko Kraljev) oslavil režisér Reinl šedesáté narozeniny. (hippyman)
  • Jugoslávec Voyo Goric alias náčelník Siouxů Rudý Buvol producenta Artura Braunera natolik okouzlil, že ho jako jediného jugoslávského herce pozval na premiéru. (hippyman)
  • K natočení erupce v Údolí smrti (v NP Paklenica) filmaři spotřebovali na 500 litrů benzínu. (hippyman)

Reklama

Reklama