Kosti a skalp

• Česko Kostěný tomahawk (festivalový název) (více)

Divoký západ. Městečko Bright Hope, stojící uprostřed ničeho, zatím vytrhávala z jeho ospalosti pouze loupežná přepadení. Tuto „idylu" ovšem velice rázně utnou příslušníci indiánského kmene, kteří unesou půvabnou Samanthu. Nejedná se totiž o kmen tradiční, nýbrž... kanibalský. A také notně vyhládlý. Místní muži dávají dohromady ne právě klasickou záchrannou výpravu v čele s šerifem Franklinem Huntem (Kurt Russell), která musí za každou cenu Samanthu vysvobodit dřív, než si na ní divoši začnou pochutnávat. Krutost jejich protivníků je však mnohem větší, než si kdo dokázal představit, a jejich mise je v čím dál větším ohrožení. (Magic Box)

Khumbac

Sympaťácká kulišárna se dvěma důchodci, mrzákem a namyšlencem na pochodu. Pochudují, sténají, odpočívají. Závěrečná půlhoďka to však rozjede. Půlení lidských těl s přídávkem vlastního skalpu...toto nabídne tahle indiánská kuchařka. ()

tatanapope

Film dějově celkem překvapil a na western i celkem slušně zaujal mou pozornost, ale vtipného bylo poměrně málo a bylo tam tolik nesmyslů, že se tomu až nechtělo věřit a na mě trochu pohádkové. Viděno v rámci Season Challenge Tour 2015 ()

Triple H

Príjmené prekvapenie a adept na kultovku. Za malý budget veľa muziky a to vďaka výbornému scenáru (postavy!), slušnému režijnému vedeniu a do jedného výborným hercom. Všetkým zožeriete, že sú zo starého západu, kde ešte chlapi boli chlapmi, ktorí poznajú svoje miesto, akceptujú zodpovednosť za svoje činy a nerobia cecky len preto, že z nich tečie trochu krvi alebo sa na nich niekto škaredo pozrel. Násilie explicitné, ale je ho málo na to, aby sa jednalo o lacnú hru na efekt. Slúži celku a tak to má byť. Tempo možno nie každému sadne, ale mňa tá konverzačná výstavba k poslednej dvadsaťminútovke bavila. Len málo filmu chýba do piatej hviezdy - konkrétne pôsobivejší a zovretejší záverečný akt. Je skratkovitý, nedramatický a trošku treba prižmúriť oko aj nad logikou. To však neznamená, že by bol zlý - stále fajn. Každopádne veľmi podarená vec, ktorú si pozriem určite ešte aspoň raz. Debut ako sa patrí. ()

dan.pacino

Rozhodně bych Bone Tomahawk neškatulkoval jako horor, s tím to má společných cirka 90 vteřin. I tak má však co nabídnout, protože film se stejnou tématikou bychom hledali jen těžko. Skvělý nápad však jde ruku v ruce s až moc přímočarým dějem, kterému by neuškodila lehká zápletka. Pozornost diváků drží pouze chválihodné výkony herců, jejich dialogy a doufání ve zvrat až do posledních minut, který však nepřichází. I přes to to však nenudí ani na minutu. ()

VaHo

Přímočará a nekompromisně brutální jednohubka. I když je ve filmu minimum akce, a postavy většinou jen jedou, jdou, kulhají nebo se plazí pustinou, tak z toho nemůžete spustit zrak. U oběda bych si to ale nepustil... ()

Cedr

Z (rozpočtové) lacinosti několika úvodních denních scén slzí oči a z klaustrofobických kompozic venkovních lokací (pravděpodobně aby do záběru nevlétlo letadlo, nepřichomítla se moderní stavba, silnice apod.) zase občas zabolí hlava. Dialogy se velmi často příliš křečovitě snaží být vtipné a ne vždy to úplně funguje. Ve spoustě případů by filmu prospěl méně moderní "quirky" přístup a více konzervativnější westernový říz. Lili Simmons je tragicky špatná. Tím končí negativa. Námět, scénář, trpělivý pacing, atmosféra a famózní Kurt Russell nemají chybu. Tvůrcům se podařilo z mála uvařit opravdu hodně. Kurt Russell je skoro až na škodu, poněvadž zbytek obsazení svým charismatem a herectvím převyšuje tak moc, až je mi zbylého tria líto. Závěrečné vyvrcholení by si možná zasloužilo víc prostoru, ale Bone Tomahawk se svými 133 minutami (které utečou jak voda) je už i tak odvážně dlouhý a ztenčovat "cestovní" část by byla velká škoda. Chybělo jen málo a Bone Tomahawk mohl být po boku Jarmusch Dead Mana naprosto dokonalým "nezávislým" westernem. Takhle je to "jen" zatraceně dobré. ()

CzechGod

hustej westernohoror, par postav, projizdky nakonich, prochazky pustinou (takze potreba koukat zrychlene) a semtam nejaka mrtvolka a vetsinou s tim souvisejici nejaka nechutnost :) ()

Mr.Ripley

Atmosféricky rozpohybovaná poctivá, žánrová novela se správnou suicide squad a precizní profilací postav. Pokud bude Zahlerův druhý počin stejně skvělý, tak se nám tu klube režisérská jistota. ()

eJacques

Horor jen pro silné žaludky, nudné putování pustinou prokládané nechutnou brutalitou na pozvracení, a to říkám jako lékař, fialový hnus... ()

Tosi

Široké publikum si tenhle western nejspíš nenajde, ale mě to spíše těší, aspoň mě ušetří výlevů o nudném filmu a zabitém čase. Ti pozornější a soustředěnější diváci si pošmáknou na pečlivě budové záchranné cestě čtyř pistolníků přímo do srdce temnoty. Kořením této výpravy jsou jejich bohémské dialogy s velkou dávkou černého humoru a s přibližujícím se cílem, taky houstnoucí atmosféra zakončená kanibalskou zabíjačkou. Dnešní večeři tak hodnotím za 75%. ()

Mrkvič

Bone Tomahawk rozhodně stojí za to vidět. Tohle se totiž nevidí každý den. Teda možná vznikají brutální sadistická céčka, ale nebudou mít takové obsazení a takové kvality. Jde o dlouhý western, který nijak nenadchne dialogy, ale když jde do tuhého, s postavami už dýcháte a tají se vám z atmosféry strachu dech. Dál už na to chci jen napsat, že je to fakt maso :) ()

Jizni Tlapa

První hodku se to táhne jako smrad, ale v zápětí pochopite, že je to účelem ! Kurt není takovej tvrdak jako v Sedmičce hroznejch, ale čím stárne, tím mu poloha western frajeru sedne víc a víc! Zbytek výkonů je pouhým průměrem, ale to tak nějak už nevadí, protože to co se po úvodní hodce strhne smazne předchozí jedním smahem!! Masakr! ()

Bobik9

Velká drsárna! Ovšem pouze prvních pár minutek a poslední půlhodinu. 133 minut je v tomto případě bohužel skutečně moc. Nicméně to člověka nezačne vyloženě nudit, ale pouze vás to nenadchne. Jinak obsazení je výtečné! Russell, Wilson a Fox! Paráda, která skvěle sedí. Atmosféra a prostředí jsou skvěle uvěřitelné. Je to prostě dobře udělané a nehraje si to na nic většího, než čím to je. Kdyby se film o 30 minut zkrátil, tak by to bylo naprosto perfektní, takhle ovšem nemůžu jinak než 3*. ()

Johnny.ARN

Zbytočne dlhé a naťahované len zábermi ľudí putujúcimi cez krajinu, čo sa dalo kľudne prestrihať a zrychliť. Postavy boli ale jasne charakterovo dané, nemenili sa, scenéria nič moc. Malo to ale niekoľko fakt drsných a tak správne drsných záberov, hlavne v závere, kedy som musel skutočne odvrátiť zrak. A Russell herecky obžil a tieto western badass postavy mu celkom sedia. 4 z 5 ()

ecceHOMMO

Pomalé tempo a film postavený najmä na záverečnej (povedzme, že) brutalite, nechutnostiam a násilnom prevedení vrážd. **/*** ()

ivan_drago

Unylá cesta k sežrání, lemovaná minimem světlých filmařských okamžiků... stopáž totálně přepálená... potřebovali asi využít toho kňoura Kurta Russella z The Hateful Eight, než si ho voholí... důvod vzniku tohoto kousku si jinak zdůvodnit neumím... ()

Sfinkter

Po celou dobu sledujete téměř pětihvězdičkový snímek s přímočarým, ale pěkným příběhem, než se děj neposune do poslední čtvrtiny. To, co mělo být omračujícím finále, je jakousi parodií a útokem na zdravý selský rozum průměrného diváka. Škoda. ()

Lachtaan

Navrátil jsem se zas k westernům, k nimž každým dalším zástupcem tíhnu víc a víc a i v případě Bone Tomahawk jsem ani v nejmenším nešlápl vedle. Spíše naopak jsem se bavil i o poznání lépe než naposledy u True Grit. Kosti a skalp totiž nepředstavují klasickou divokozápadní šablonu hodného šerifa a zlověstného bandity, záporáky tu ztělesňují na žánr netradiční kanibalští divoši a ta jedna hororová scéna ve mně bude tkvět ještě poměrně dlouho. ()

BROKEN_

O režisérovi S. Craig Zahlerovi jsem neustále slyšel, že jde o jednoho z nejlepších režisérů současnosti. A tak jsem si řekl, že je na čase a dám si jeho 3 filmy, které prozatím natočil. První snímek Kosti a Skalp mi už při první scéně rozbušil srdce a byl jsem doslova nadšený. Děj filmu započne ve chvíli, kdy v městečku Bright Hope unesou divoši, kteří svým stylem připomínají indiány, ale jde spíše o kanibali, kteří jsou nebezpečnější než samotní indiáni. Unesou lékařku Samanthu, zástupce šerifa Nicka a tuláka, kterého měli zavřeného ve vězení. Manžel Samanthy Arthur se bez váhání rozhodne jít zachránit svojí ženu. Na cestu se s ním vydá šerif, jeho zástupce a Booker, který si s indiánama ví rady. Film má pomalé tempo. Zahler nikam nespěchá a jede hlavně na dialozích, kde poznáváme postavy. O to více pak fungují napjaté situace, kde o hlavní postavy máte strach. No a řeknu vám, že atmosféra filmu by se místama ani nedala krájet. Ta bezmoc a prázdnota je vystihnutá dokonale a já to Zahlerovi sežral i s navijákem. Herci jsou ve svých rolí perfektní a Zahler z nich dokáže vymáčknout maximum. Kurt Russel si šerifa střihnul již na svůj standard bez chyby. Matthew Fox (nejvíce známí jako Jack Shepard ze seriálu Ztraceni ) hraje elegantně a já ho ze všech zúčastněných žral nejvíce. Patrick Wilson to neměl jednoduchý, jeho postava je po celou dobu zraněná, ale Zahlerovi to nevadí a dává nám i několika minutový záběry na samotného kulhajícího Wilsona. Ten je jako vždy skvělý. Richard Jenkins má skvělé scény s Russelem. No a když k tomu započítám krásnou Lili Simmons máme tu casting, který je na 2 milionový rozpočet přímo ohromující. Zahlerovi musím dát velké plus i za důraz na realističnosti. Například zvuky zásahů šípů, kamene či dupotu běhání okolo jsou neběžné a dodává celému snímku na větší dopad realističnosti. Film je také brutální a pro slabší povahy to nebude příjemná podívaná ( v závěru jsem musel obracet oči ). Vytknout musím trošku slabších posledních 5 minut, kde mi přišlo, že to zvládli nějak hladce. Chtělo to ještě nějaký napínavý souboj s jedním z těch kanibalů tělo na tělo. Dále banditi... doufal jsem, že uvidíme, že je dostali ti kanibalové, ale bohužel nic. Každopádně se jedná o nekompromisní, atmosférický, nepředvídatelný snímek od talentovaného režiséra a scénaristy Zahlera. Už se těším na jeho další film Blok 99 o kterém se říká, že jde o jeho nejlepší film. 9/10 ()

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

Yorgos Lanthimos plánuje gotický horor

18.12.2019

Režisér Yorgos Lanthimos (Favoritka, Humr) oznámil svůj další projekt. Bude jím gotický horor The Hawkline Monster podle knihy Richarda Brautigana. Příběh se pak točí kolem dvou pistolníků, které si… (více)

Ridley Scott chystá drsný western

30.12.2015

Star-Lord hledá tátu

Star-Lord hledá tátu

16.12.2015

Z loňských Strážců Galaxie se vyklubal obrovský hit, který se 4. května 2017 dočká pokračování. O čem bude? To režisér James Gunn tají, docela jistě ale víme, že se na plátně objeví otec hlavního… (více)