Syn zmaru

Když devatenáctiletý JR skončí na čas za mřížemi, stane se chráněncem Brendana Lynche - australského veřejného nepřítele číslo jedna. Po odvážném útěku z vězení a výnosné loupeži zlata se ale hranice mezi přítelem a nepřítelem pomalu stírá. Devatenáctiletý JR, který byl za menší zločin odsouzen na šest měsíců do vězení, se rychle seznamuje s drsnou realitou života za mřížemi. V zájmu vlastního přežití si tu neprodleně musí najít spojence. Záhy se ocitá pod dohledem nejznámějšího australského zločince Brendana Lynche. Tohle spojenectví však není zadarmo. Lynch a jeho banda mají se svým mladým chráněncem velké plány. Po propuštění musí JR ostatním pomoci s útěkem z vězení a zajistit, že bude Lynch na svobodě v bezpečí. Za odměnu se pak může připojit k jejich skupině, která se připravuje na velkou loupež zlata, jež jim má vynést miliony. Nic však nevyjde podle plánu a začíná smrtící hra na kočku a myš. JR je svému bývalému učiteli najednou na překážku a neví, komu může věřit. (HBO Europe)

vander19

Film začína veľmi nádejne. Teda pre mňa. Mám rád prostredie väznice a snímky, ktoré sa odohrávajú v tomto uzavretom svete. JR sa dostáva do lochu na 6 mesiacov a tu spoznáva Brandana, ktorý vyfasoval 20 rokov. Len je škoda, že vo väzení sa film natáčal tak krátko. Za okamih je strih a JR sa dostáva von. Spolu s Brandonom vymyslia plán ako sa zmocniť zlata, samozrejme nie poctivou prácou. A film sa začína rozbiehať, teda skôr klasický akčňák. Po dlhšej dobe je znovu vidieť McGregora v drsňáckejšej roly. Práve on tu stvárni zloducha Brandona a neštíti sa použiť hrubú silu a či dokonca zbraň. Viacmenej je mu to vlastné. Mierna zmena Ewana oproti posledným filmom čo som s ním videl. Inak celkovo je príbeh aj film priemerný, taká klasická akčná jednohubka. ()

Disease

Vcelku zábavné, jen mi trochu přišlo, že autoři nemají úplně jasno, co vlastně chtějí točit. V žánrech mi tu rozhodně chybí "romantický", té tam bylo až moc. Na druhou stranu, kdyby všichni lidi byli bonobové, asi by to fungovalo líp :-) ()

angloumene

Než aby riskoval až příliš fyzické sblížení s ostatními vězni, rozhodne se spojit s australskou zločineckou ikonou. Jak už to bývá, ani tahle dohoda není jednostranná a mladý JR se musí za svoji ochranu nějak revanšovat. No a tím pro mě skončila zajímavá část filmu. Zbytek je vlastně takové bilancování mezi láskou a penězi, které je občas proloženo celkem zajímavou akcí. Celkově se jedná o dílo, které má potenciál zaujmout, ale během cesty začne ztrácet dech. ()

Cuzan

Mladý kluk si najde kamarády, ale není to úplně vybraná společnost. Nakonec podlehne volání divočiny a touze po rodině a dá přednost holce. Klasická love story, akorát je tam kolem krádež zlsta, pokusy o znásilnění a pár mrtvol. Bylo to koukatelné a nebylo to úplně blbé. A nejvíc tahla za srdíčko role Ewana McGregora aka čestného zloděje, který při loupeži káže střílet na nohy, a nebere do své party kluky, co znásilňují školačky. ()

filipvrbik

Upřímně se přiznám, že jsem na to koukal pouze a jen kvůli Alicii, která bohužel nedostala tolik protoru, ale i tak si ji naštěstí tvůrci všimli pro Ex Machinu a Dánskou dívku... Samotný fil je průměrná kriminálka, ničím zvláštním se nevyznačuje...50% ()

Strandmon

Na nudné karanténní odpoledne ideální věc. Poctivá a chytrá australská žánrovka se skvelým McGregorem a solidními akčními kreacemi, která zabaví po celou dobu stopáže. ()

Santino7

Úvodom musím poznamenať, že mi to zo začiatku okamžite evokovalo mnou nie tak dávno videnú francúzsku snímku Un Prophète (či už väzenskou pasážou, príchodom mladého, neskúseného väzňa (radšej sa ale príliš nepozastavujme, ako sa prvýkrat trestaný, odsúdený na 6 mesiacov dostane do väznice k prvotriednym, elitným kriminálnikom s trestnou sadzbou 20+ rokov) a vzatím pod ochranu ostrieľanými, či aj samotnou typológiu hlavného protagonistu), avšak nakoľko táto pasáž spoza mreží trvala len veľmi krátko a bola značne zostručnená a maximálne uspôsobená dejovým potrebám (čo je podľa mňa ostatne škoda, kľudne by som privítal nejaký "väzenský" extra čas, nakoľko daný úsek bol zvládnutý vynikajúco), tak táto moja akási osobná spojitosť veľmi rýchlo zmizla. Už zhruba po štvrťhodinke sa totižto dej presunul mimo väzenských mreží, avšak našťastie moje nadšenie prezatiaľ nijak neupadalo, nakoľko tento prechod bol zvládnutý bez chybičky, a celé to - z môjho pohľadu - pokračovalo na veľmi slušnej (a treba povedať, že i značne dynamickej) kvalitatívnej úrovni. Žiadne prílišné odbočky od hlavnej línie, žiadny čas na bližšie priblíženie postáv a ich zázemia či motívov, žiadne dlhé dialógy "nad rámec nutného" (čoho som sa vcelku obával, pretože osobne mám radšej pomalšie filmy, v ktorých sa ide viac do hĺbky kľudne aj na úkor tempa), avšak čuduj sa svete, na mňa to stále fungovalo. Čo na mňa taktiež zafungovalo vynikajúco, bola prítomnosť Alicie Vikander (mimoriadne krásna a talentovaná herečka, ktorú, dúfam, čaká priam brilantná kariéra), ktorej rola - ostatne ako snáď všetkým zúčastneným -, sadla perfektne a jej prítomnosť bola k tomu ešte aj krásnou ozdobou. Nasledoval "prechod k veci", a teda samotná akcia, ktorá chvalabohu nebola nijak rušivá. Tu musím ešte podotknúť, že mi to miestami v tejto pasáži filmu aspoň čiastočne pripomenulo dobre známy Point Break, pričom i samotný Ewan McGregor mi miestami prišiel čoby Patrick Swayze v spomínanom filme niekoľko rôčkov dozadu, ale to už je asi skôr len také fantazírovanie a zbytočné (hoc príjemné) prepojenie. :) Mimochodom čo sa Ewana týka, tak po dlhej dobe (ak teda nerátam mnou skôr videný T2 Trainspotting, kde to však bola prakticky samozrejmosť) som tu natrafil na film, kde mu stvárnená postava vyložene sadla, a veľmi ma potešilo, že nešlo o kladného protagonistu skrz-naskrz (ako sa v jeho kariére v posledných rokoch stalo takmer nepísaným pravidlom, pričom podľa mňa mu práve takéto typy "zlých" postáv sadnú ešte viac). Keď už teda toľko omieľam obsadenie, nedá mi to nepristaviť sa i pri hlavnom protagonistovi, a teda Brentonovi Thwaitesovi, ktorý má síce z mnou spomenutého tria suverénne najnižší herecký kredit, nuž a je hercom v podstate vyložene neznámym, no svojim výkonom taktiež veľmi príjemne prekvapil. Aby som ale vedel zdôvodniť a obhájiť prečo "iba" štvorkové ohodnotenie (čo je však oproti väčšine tunajších užívateľov stále dosť vysoké, ale čert to ber), plne stotožnený a spokojný som žiaľ nebol so záverom, ktorý podľa môjho názoru mohol byť riešený aj inak, toto mi prišlo možno trochu prvoplánové a "slniečkarske" (to by som už ale asi chcel priveľa, ono to v podstate celkovo nebola nijak prehnane hlboká záležitosť, šlo do veľkej miery aj o aspekt akcie - skrátka nenáročná, no za to prudko pozerateľná žánrovka). To však samo o sebe nič nemení na fakte, že film ako-taký som si do značnej miery užil, a keďže pred pozretím som mal vzhľadom na tunajšie slabšie percentuálne ohodnotenie vcelku aj obavy, tak musím skonštatovať, že v konečnom dôsledku som vyložene nadmieru spokojný. 80% () (méně) (více)

Druury

celkem mě mrzí, že spousta diváků řadí tenhle film do průměru. Podle mě to je nadprůměrný film o projevení cti a o tom,že i v podsvětí se slovo slib počítá a že láska na první pohled může být opravdu silná. Konec filmu s dokonalou Sol Seppy v pozadí mě celkem vyždímal.. dost jsem to emocionálně prožíval. Možná to bude tím, že mam slabost pro Ewana.. a nebo jsem to zkrátka tomu mladasovi přál a byl na něj hrdej že dodržel slovo ? To jak se Ewan díval na konci z okna pro mě byl jeden z nejemotivnějšíh momentů.. nejen v tomhle filmu, ale celkově ze všech. výbornej film, silná 4! ()

KHkomiks

Na Ewanuv novej film jsem se těšil jako malej kluk. Zejména na Son of a gun. I když je Ewan většinou ten hrdina, tak jako záporáka ho mám taky rád, i když se na bad guye tolik nehodì. Rozhodně supr krimoška, která připomíná poctivou old school akci, nejsou tu supr efekty, ale i tak to šlape, něco tomu ale chybì... ()

Radek.SCH

Nejen Holanďani točí povodené žánrovky (De Behandeling). Brenton Thwaites si vybírá čím dál zajímavější filmy (SLiDE, Zloba, The Signal, Dárce), že by časem nový Pitt? ()

Hapretor

Neakční, neemoční a ne tak zábavné, jak jsem očekával. McGregor hraje dobře, to je vše. Ale na drsňáky se opravdu nehodí. ()

anatheman

V podstatě se jedná o naprosto zbytečný a ničím převratný film. Ale kupodivu je celkem dobře natočen a nemůžu tvrdit, že by nudil. Jeho vcelku adekvátní stopáž je obstojně vyplněna a obsahuje poměrně málo vatových scén, přičemž se vám dostane i několika pozoruhodných zvratů. Nenacházím ani nějaké fatální nedostatky. Příběh je plynulý, byť musím přiznat, že se vlekla přibližně druhá čtvrtina snímku (po opuštění vězení). Charaktery jsou relativně v pohodě. Teda až na postavu McGregora, u níž její vlastnosti nějak moc navzájem neladí. Zkrátka nemám příliš rád, když ostřílený kriminálník působí jako ten největší mudrc, filozof či vědec, aniž by před či po došlo k racionálnímu vysvětlení jeho geniální mysli. Vikander tu byla snad jenom kvůli onomu závěrečnému plot twistu, který podle mě nepadl zrovna na úrodnou půdu, jelikož se vyjevil dosti vynuceně. Dialogy se strávit daly, ale objevuje se u nich nejedno klišé. Několik zajímavých nápadů film má, ale některé snahy o nějakou uměleckou licenci (což představují "šachy" a "opice") asi příliš neoceníte. Celkově se tedy jedná o příjemnou jednohubku, u které ale nemusíte mít výčitky, pokud byste jí minuli. ()

BOURQUE

Kvalitní herci/herečky v nekvalitnom filme. Diery v scenáre, nedostatky v réžii. A čo tu hľadala A.Vikander? Osobné hodnotenie: 68% (**) ()

bararich8

Hej, to bylo dobrý! Austrálie jede. Díky neustále nedůvěře mezi aktéry nemáte jistotu, jak to celé dopadne a finální rozuzlení ve stylu Podfukářů se mi moc líbilo. Pro mě jeden z nejlépe provedených konců za poslední dobu. Taky chválím snahu o vyznění australského akcentu. Celkově se mi to líbilo, ať už se jednalo o úvod ve vězení (akorát to na můj vkus bylo uvedeno celkem bez úvodu) nebo třeba loupež. Škoda, že se to někdy tvářilo tak béčkově (hlavně Sam a jeho kumpáni...). Hodně slušné 4*. ()

darkreider

Kto by to bol povedal, že zrovna takáto rola Ewanovi sadne ako zadok na nočník, potažmo riť na šerbel. Chalan si to vodil celý film a záverečný twist zahral do autu s gráciou a úsmevom na tvári. Neviem, či by som bol tak natešený keby tam nebol zrovna tento chalanisko. ()

Hpatrik

Jeden z těch filmů, na které se příjemně kouká, ničím zvlášť neurazí ale zároveň nemá potenciál diváka ničím překvapit/ ohromit. Nadprůměrné herecky, kamerou i režií, obsahově ale trochu prázdné, uspěchané a zasloužilo by si to víc akce. Velmi slušné 3*. ()

papaguy

Je to takový gangsta lízátko, když si chcete dát něco drsnýho, ale zase ne moc. Jinak největší švédská šťabajzna Alicia Vikander s ruským přízvukem docela válí, byť tu toho zase neměla moc co hrát. ()