Kuchař, zloděj, jeho žena a její milenec

• Velká Británie The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover (více)

Makabrózní příběh, jemuž dominuje výtvarná stránka inspirovaná slavnými malířskými díly, se odehraje během osmi dnů v prostředí luxusní restaurace. Georgina, manželka gangstera Alberta, si zde najde pod nenápadnou patronací majitele podniku milence, ale odhalení její nevěry rozpoutá řetěz krvavých událostí. (MarekMotor)

PTuranyi

Extravagantný až experimentálny kúsok, ba dokonca si trúfam povedať, thriller, ktorý spája vysokú kultúru s vulgárnom. Georgina žije vo zväzku s opulentne vulgárnym a násilným výpalníkom Albertom, takže nečudo, že sa zamiluje do kultivovaného kníhkupca, čo v tejto konštelácii nemá iné vyústenie ako tragédiu, ktorá musí byť pomstená. Produkcia je výborná a hoci je spočiatku atmosféra divadelná, ale s gradovaním Albertových narcistických výlevov a násilia, ktoré sú prerušované krátkymi chvíľami erotickej vášne milencov, atmosféra hustne a dosahuje thrillerovú váhu. To všetko s operným puncom, vynikajúcou scénou s priznanými kulisami a perfektnými hereckými výkonmi, Michael Gambon hrá svojho grobiana so šľachtickými maniermi perfektne a Helen Mirren ako jeho žena je rovnako skvelá. ()

ladanda

Surrealistické zobrazení konzumní společnosti? Spíš kýbl uměleckých sraček. No, můj šálek čaje to není. ()

Saprofag

Peklo po všech stránách. Gambon a vedlejší Roth byli fakt machři. Jen ale o kousek před ostatními. Vizuální paráda s luxusní atmosférou. Nic podobného nikde neuvidíte (s vyjímkou jiných filmů od PG :D)! Doporučuji všem, co hledají na večer nějakou netradiční filmovou lahůdku! Tohle je opravdu velmi výživný kousek!!! ()

rzepa

Fantasticky zpracovaný snímek. Už dlouho jsem neměl takovou radost ze scény, kostýmu a výpravy vůbec. Velmi dobré herecké výkony. A i přesto všechno mě film nijak moc nebavil. Patrně si s Peterem Greenawayem prostě nebudeme rozumět. ()

Pavlo

Bizarné, netypické, plné experimentov a záverom dosť „nechutné“ dielo, ktoré jednoznačne poskytne divákovi nadpriemerný umelecký zážitok. ()

2sistem

Je vidět že Greenaway má malířské vzdělání. Vizuální stránka filmu bere dech. Člověk se baví celý film, tomuhle říkám hodně dobrý film. Někoho nadchne, jiného odradí. Mě se to líbilo. ()

90125

Tento film je ohromne štylizovaná, zvrhlá, uchylná, zvrátenosť. Nič pre slabšie povahy. Lenže nádherná kamera a režisérsky skvele vymyslená inscenácia, v ohromných kulisách, robia z tejto bizarnosti ozajstný zážitok. Všetko je majstrovsky nasvietené, do poslednej rekvizity a posledného komparzistu brilantne pripravené. Kameramansky by som sa nebál nazvať túto hru farieb, majsterštikom. Jazda kamerou pozdľž reštiky tam a naspäť, nemá chybu. Všetky zmysly, vrátane chuťových buniek pracujú naplno. Extrémy sú na obe strany. Buď je to krásne, alebo odporné. Buď chutné, alebo odpudivé. Za zmienku určite tiež stojí skvelá hudba. Škoda, že posledná tretina príbehu trošku negraduje. Prave naopak, ide to skôr dolu vodou. Aj tak je tento, povedal by som "kulťák", veľmi silným zážitkom a rád sa k nemu kedykoľvek vraciam. 75 % ()

MarleyCZE

Velmi zvláštní a netradiční snímek, ale o to více se mi líbil. Velmi mě zaujala hlavní postava, na které byl dle mého názoru založený celý film - antagonista Albert. Kromě toho, že Michael Gambon tuto postavu zahrál dokonale (btw - tento herec hrál Brumbála), mi přišla postava geniálně promyšlená. Albert mě celou dobu šokoval a troufnu si říct, že jen díky němu mě film bavil. Vždycky, když vidím ve filmu "záporáka", nemám ho rád a najdu v něm špetku lidskosti. Albert byl tak cynický, že jsem si ho paradoxně oblíbil a nenašel ani tu špetku a musel jsem přemýšlet, jestli někdo tak extrémně extrovertní a zároveň cynický existuje. Jediné, co mi přišlo naivní bylo to, že se s Albertem všichni bavili jakoby nic a skoro nikdo se nikdy nehradil. Nevím, co byla ta "páka", ale já jsem ji nejspíš nepobral. Jinak se jedná o film, kterej se odehrává v podstatě na jednom místě a zároveň je děj velmi zábavný. Každopádně upřímně pochopím každého, kdo tomuto filmu nepřijde na chuť, protože se jedná o velmi specifický film. ()

mirasul

Zlo, arogance a sobectví (Zloděj) vládne na tomto světě zdánlivě neomezeně, a kdo se mu postaví, bývá ponížen, zostuzen, zesměšněn. Člověk (Georgina) je znásilňován tak dlouho, až podlehne apatii a lhostejnosti. Tam jej chce Zloděj mít, jako panenku na hraní, ta panenka má však něco, co on míti nemůže - srdce. Umění (Milenec) je Zloději odporné, protože probouzí v člověku srdce a pozvedá jeho duši do sfér, které jsou pro Zloděje nedostupné. Zloděj může umění zničit, ale zároveň se sám stává poraženým. Skutečným vládcem je totiž Kuchař, který vše moudře spravuje, do událostí vstupuje minimalisticky, nedá se však koupit a je tudíž zárukou, že Zloděj je předem odsouzen k záhubě svými vlastními zbraněmi, a nemá poslední slovo. Mistrovské dílo. ()

Lothar

Nedalo mi to, najskor som ohodnotil ten film na 4*, ale dalsie 2 tyzdne som nan myslel, videl tie sceny, musel som to prehodnotit. Skutocne dobre nastylizovane.. krasa, farebna hra, ulozenie.. Zaujimavo spracovana komedia, tragedia, krimi, mafia, milostny pribeh,sex... bolo tu vsetko. Zaujimave, ze toho kuchara som tam cely film ani nevnimal, boli tam pre mna 3 postavy. Uzasne bolo to prezliekanie postav.. bolo to trochu ine ako ine filmy ()

Zemřel herec Michael Gambon

Zemřel herec Michael Gambon