Prokletý klaun

Realitní makléř Kent si na sebe vezme starý kostým klauna, aby udělal radost synovi na narozeninové oslavě. Další den však kostým nedokáže sundat a cítí, jak k němu převlek přirůstá a on se mění. Dávný vlastník kostýmu ví, že se jedná o démona, kterého mohou  zastavit pouze setnutím hlavy. Kent se proměňuje ve strašlivého klauna, který se živí nevinnými dětmi a má chuť i na svého syna... Meg uspořádá narozeninovou oslavu pro svého sedmiletého syna Jacka, který miluje klauny. Jackův otec Kent si na sebe obleče starý kostým klauna, který najde v truhle v domě, jehož prodej právě zařizuje. Oslava se podaří, ráno však Kent nedokáže odstranit umělý nos, sundat paruku ani kostým. Kent se pokusí oblek rozříznout, ale pořeže se. Meg mu násilím sundá umělý nos i s kůží, a tak musí Kent kvůli krvácení do nemocnice. Kent si musí ostříhat a obarvit vlasy, na obličej si dát make up, aby zakryl bílou barvu, a nosit dlouhý kabát. Kent se dopátrá muže, kterému kdysi kostým patřil. Karlsson poví Kentovi, kým byl původní klaun – žil v horách, měl bílou pleť, opuchlý nos od chladu a lákal děti do jeskyně, kde je pojídal. Kent se napije čaje, usne, a když se probudí, je svázaný a Karlsson mu chce setnout hlavu, protože jedině tak se zbaví démona. Kent ho přepere, začíná cítit, že se proměňuje, a tak uteče. U skautského tábora přiláká k sobě chlapce a ukousne mu prst. Kent vypadá příšerně, má bolesti, proměňuje se ve strašlivého klauna a musí zápasit s chutí zabíjet děti. Pokusí se zastřelit, ale přežije. Kostým se stává jeho kůží. Když se pokusí spáchat další sebevraždu, zabije ozubené kolo chlapce, který vejde do pokoje, a Kent ho pak celého sní. Meg hledá Kenta ve všech domech, které prodává. Když ho najde, vezme ho zpátky domů, aby mu pomohla. Kent se nechá přivázat řetězem a Meg hodlá najít způsob, jak kostým ze svého manžela sundat. Jack poví otci, že ho kluci ve škole šikanují, a on je zabije a sní. Jejich pes sežral kousek Kentova nosu, když zaútočí na Meg, Karlsson mu setne hlavu. Kdysi si kostým oblékl, aby potěšil děti v nemocnici, a pak se ho nemohl zbavit. Zachránil ho jeho bratr, který dal démonovi pět dětí z onkologického centra, které umíraly. (TV Prima)

Jarmila68

Dávám hvězdu za nápad a další hvězdu za finální masku,jinak jsem čekala a čekala páč se klaunů docela bojím a ono furt nic a nic.... ()

Mrliš

Clown nebyl špatný. Úplně neuchvátil, ale shlédnul jsem celkem se zájmem. Bylo zajímavé pozorovat proměnu otce rodiny v krvelačného klauna, pojídajícího děti. Škoda, že potenciál námětu není využitý na maximální obrátky. ()

Va33ek

Po dlouhé době horůrek, který nepůsobil trapně. Podoba klauna více než perfektní a v závěru opravdu hrůzu naháněl. Místy atmosféra děsivá (tunelové bludiště). Film měl rozhodně předpoklad pro ještě lepší podívanou, ale bohužel nebylo vše vytěženo, chyběla mi tam více znepokojivá hudba, která by to vše ještě umocnila, ale i tak dobrá podívaná. Za mě rozhodně nejděsivější klaun na filmovém plátně. ()

Sekyno

Idea šiat, ktoré sa nedajú zobliecť je zaujímavá a zaslúžila by si rozvinúť skôr psychologickým smerom, pretože v Klaunovi jej škodí násilná snaha nevypadnúť zo žánrových klišé. Máme tu dobráčiska, meniaceho sa na obludu, starostlivú manželku, ktorá, ako množstvo ženských postáv, symbolizuje bojovnosť, ich dieťa, rozumej „poháňač deja“ s veľkými očiskami, a nakoniec starého dobrého typizovaného „been there done that“, ktorý je aj bez svojho bezdomoveckého výzoru nedôveryhodný už len tým, že namiesto poriadneho vysvetlenia toho, čo sa deje, len dokola opakuje pár fráz a všetko rieši zásadne snahou o zamordovanie antagonistu, pričom jeho kondícia mu stačí len na jeden dobrý rozmach. Tieto postavy sú síce štandardné a v horore, ktorý si je vedomý svojho cieľa (a.k.a. „na nič sa nehrá“) by nevadili, no v Klaunovi pôsobia plocho. Necítite k nim sympatie a ich osud je Vám ukradnutý. Ja osobne pri takýchto hrdinoch-štatistoch fandím hlavnému lotrovi a úprimne dúfam, že ich všetkých šťavnato vyvrhne. Fandiť príšerke vám tu však nepomôže, pretože jej koniec je jasný od momentu, kedy sa dozvieme metódu jej eliminácie (no hádajte ako), čo efektívne zadupe záverečnú morálnu dilemu. Scenár rovnako nepomáha. Nikdy som nechápal, prečo sa zodpovední jedinci nesnažia dialógy písať uveriteľnejšie. Nemusí - ani nemôže- to byť hneď realizmus, no trochu logiky a kohézie v súlade s uveriteľnou mytologizáciou by tomuto žánru neuškodilo... Ak by bol snímok orientovaný viac na body horor, telesnú premenu dobráckeho Kenta na krvilačného Klauna, ak by sa odstránil balast v podobe nepotrebných postáv, ktorých syntézu mohla predstavovať Kentova manželka obdarená o trochu viac IQ bodov, ak by bol iný režisér a scenár, mohol z toho byť výborný psychologický horor. 2/5 za maskérov a nevyužitý potenciál. ()

VERU.throw

No nevim, asi jsem čekala víc od Eliho. Maska supr, finální verze klauna vypadala celkem děsivě, ale jinak to bylo o ničem. dala bych tak 2+ ()

hujerita

Tešil som sa a jaksi taksi to skončilo na pol ceste. Veľká škoda, mohlo to byť super. A ako spomína väčšina škoda tej atmosféry ktorá sa asi striedala s režisérovou náladou, alebo režisér nevedel presne čo chce točiť. Ako jednohubka nevadí a neurazí. ()

vrch07256732

Klaunov už od detstva nemám rád - teraz viem prečo. Ale k veci: Film je OK najmä preto že režisér ani scenarista neexperimentovali a držali sa zabehnutých postupov hororov 80-90 rokov. Vtedy USA ešte vedeli točiť horory. Postupná gradácia a finále - hotovo, Klaunovská tématika v horore ničím novým ani tu, trošku za vlasy pritiahnutá Story o pôvode klaunov, miestami hluchota, ale ako celok OK. Mňa to bavilo. Maska klauna velice na úrovni. ()

Major776

Vychytaný nápad, kterému chybí jen málo k maximu. Osobní názor do recenze nepatří, ale udělám výjimku. Nemám rád vydírání dětmi ve filmech - tady to ale vůbec nevadí protože klaun děti žere - proč NE !? ()

asmodias33

Jako kamera docela gut ale jinak dost přitažený za vlasy, chtělo se mi u toho spát a taky jsem usnul, nuda žadné napětí, no prostě nemělo to ruce nohy ()

mad.dog

Horor, u kterého jsem se ani na minutku nebál a všechny lekačky jsem ustál s kamenným výrazem. Prostě průměrný, absolutně nestrašidelný film, využívající klasické šablony: boj s proměnou, stařík, který ví, co dělat, ale i tak se mu to nepovede apod. Jediné, čemu dávám palec nahoru, je nápad hlavního záporáka. Vraždících klaunů je málo. Inu, klidně by mohlo být míň, nějak bych nebyl smutný, kdyby tenhle film nevznikl, nuda. ()

tomando1

Poteciál námetu využiiý tak na 50%. Niektoré scény mali v určitej chvíli skončit avšak naďalej pokračovali v zúfalom vyplakávaní a spytovaní si svedomia tam kde žial už pomože len exorcista. Kamera pôsobí trochu amatérsky a opät vytíkam nevyuzitý potencial momentu (hlavne scéna v ktorej sa chlapec plazí "sifónom hrôzy" :) ) Laura Allen herečka o ktorej som doposial nepočul, dúfam že už ani počuť nebudem, má 40% percent úspechu na tom, že na mňa film pôsobil ako študentský projekt za ktorý by chlapci vyfasovali dobré béčko, pretože v kolektíve nemajú dobre stavanú blondínu, ktorá by osamelého "profesora filmu" odzrojila jedinou dobre mierenou pózou..avšak napriek kritike som sa pri filme celkom bavil a predsa len, ruku na srdce, klauna pochutnávajúceho si na mladých kostičkách len tak človek nevidí..65% ()

lineker

Clown je mimořádně nepříjemný film z kterého od okamžiku kdy vyplují na povrch zdrcující fakta o klaunském převleků sálá krutá beznaděj. Perfektně vykreslený přerod člověka, otce milujícího svojí rodinu v bestii, která dokáže svým nejbližším bez soucitu ublížit. A mimochodem jak je na tom Šáša Krusty? ()

Mykie

Horory s mýtickými démony mám rád. Nemám rád klouny. A tento snímek tyto mé pocity velmi působivě propojil a nabídl mi skvělou, napínavou a děsivou podívanou. Atmosféra Klauna je opravdu výborná a moc mě potěšil fakt, že se tvůrci nebojí obětí z řad nejmladších členů rodiny a obvyklá místa dětských radovánek proměnili v krvavý teror. Titulní klaun a jeho mytologie jsou pojaty velmi dobře a Peter Stormare je jako obvykle skvělý. ()

tXtX

Prvá polovica je výborná. Premena na klauna je zábavná, má to atmosféru a akúsi zvláštnu príchuť čierneho humoru. No v tej druhej sa všetky tieto aspekty vytrácajú, čo je celkom škoda. Dokonca mi to miestami prišlo kapánek natiahnuté. Masky chválim, hlavne tu v samom závere. Herecky aj režijne tiež ok. Dávam 4*. Podobne ladených snímok nie je veľa, treba ceniť každý pokus, obzvlášť ten vydarený. ()

Dalajlada

Nebýt masky klauna, tak tenhle film skončil v odpadu. Většinu filmu se jen čeká, jetli se něco stane, nemá to prostě atmosféru. A když už teda přijde finále, tak stojí tak za prd, že člověk lituje, že se na tento film vůbec díval. Je to velká škoda, protože film měl potenciál. ()