Reklama

Reklama

Jistě, pane premiére

(seriál)
  • Velká Británie Yes, Prime Minister

Epizody(6)

Obsahy(1)

Tato zbrusu nová exkluzivní série přináší politickou satiru osmdesátých let. Jim Hacker je zpět ve funkci předsedy vlády Velké Británie a vede koalici tváří v tvář největší hospodářské krizi... Kdo je opravdu v čele státu? Politická satira je zpět, znovuobjevena novou generací, ovšem neztrácí svou kousavost ani ostrovtip. Uznávaný originální seriál bravurně paroduje vnitřní fungování vlády. Vše se točí kolem fiktivního předsedy vlády Velké Británie Jima Hackera, jeho prohnaného poradce Sira Humphreyho Applebyho a hlavního tajemníka Bernarda Woolleyho. Tento seriál, zasazený do současnosti, vytvořil původní tým – Jonathan Lynn a Antony Jay – a byl natočený podle jejich úspěšné divadelní hry. Děj začíná krizí Jima Hackera, jehož funkce předsedy vlády je v ohrožení. Vede křehkou koaliční vládu a musí čelit největší hospodářské krizi své generace. Dostává lákavou nabídku energetického obchodu z neobvyklého zdroje, musí však ustát krizi po boku svých koaličních partnerů, referendum o nezávislosti Skotska a největší morální dilema, kterému kdy musel čelit. Naštěstí je tu Sir Humhrey, který mu vždy dobře poradí. Nebo ne?

Epizoda 1:
Evropská konference, zdá se, nenachází žádné řešení finanční krize, jež ohrožuje křehkou vládu Jima Hackera. Spása je naštěstí na dosah: Kumranistan nabízí Evropě obrovský úvěr jako pobídku k nákupu jeho nově objevených zásob ropy. Jenže je tu něco, co Sir Humphrey Jimovi záměrně tají. Celý obchod má totiž zásadní podmínku: Británie musí vyměnit své libry za euro, což je proti Jimovu přesvědčení...

Epizoda 2:
Po odhalení Humphreyho plánu, že Británie přistoupí na euro, pořádá Jim večeři v Chequers pro ministra zahraničí Kumranistánu a připravuje půdu pro masivní úvěr, který zachrání Evropu. Mezitím BBC plánuje odvysílat zásadní pořad Vládní krize. Když se Jim sejde s generálním ředitelem BBC, využívá hrozbu pořadu BBC, aby dostal možnost vystoupit na konci programu živě.

Epizoda 3:
Zdá se, že Jim zneškodnil Humphreyho plán, aby Británie přijala euro. Jenže pak sdělí Bernard Humphreymu, že našel důkaz pochybných výdajů, když byl Jim v opozici. Nicméně, když se Humphrey snaží využít této informace, zjišťuje, že Claire odhalila podobně riskantní informace o něm. A tak přistoupí na gentlemanskou dohodu a Británie je zachráněna od eura.

Epizoda 4:
Když už to vypadalo, že obří půjčka od Kumranistánu je vyřešena, přichází Bernard s časovanou bombou: pokud Jim neposkytne určité sexuální služby, z dohody sejde. Pokud Jim udělá, co se po něm žádá, může se se svou politickou kariérou navždy rozloučit. Jenže když odmítne, jediná naděje na vyřešení evropské hospodářské krize splaskne jako mýdlová bublina. Jak se zachová?

Epizoda 5:
Zatímco se předseda vlády potýká s problémem, jak se vypořádat s neortodoxními sexuálními požadavky kumranistánského ministra zahraničí, udeří další krize. Vůdce skotských koaličních partnerů, Rory McAlister (Robbie Coltrane) vyhrožuje, že jeho strana přestane podporovat Jima a svůj vliv přesune na jednoho z jeho kolegů. Cena za loajalitu je masivním ústupkem Skotska. Co si Jim počne? Naštěstí je tu Sir Humphrey, který mu řekne, co dělat.

Epizoda 6:
Poslední epizoda seriálu. Jimovo úsilí splnit sexuální požadavky ministra zahraničí Kumranistánu je k ničemu. Zdá se, že je vše ztraceno: žádná finanční injekce pro Evropu, selhání evropské finanční konference a nevyhnutelná rezignace předsedy vlády. A aby toho nebylo málo, i rozhovor pro BBC asi skončí katastrofou. Má Sir Humphrey nějaké řešení? "Jistě, pane premiére..." (HBO Europe)

(více)

Recenze (28)

Nethar 

všechny recenze uživatele

Samozřejmě že když člověk zná originál, tak mu tohle leze na nervy, jsou to jiní herci, to první bylo lepší, toho se člověk jen tak nezbaví. Ale ono to je dobré, aspoň co prozatím z jednoho dílu mohu usuzovat, další snad uvidím později. Velmi podobně laděné. Na druhou stranu proč natáčet něco stejného znovu. Hlavně je trochu hloupé, že to jsou stejné postavy, kdyby to byl úplně někdo jiný, vůbec by mi to nevadilo. A jak se zdá, premiér je mnohem průraznější a Humphrey nudnější, jako by si to vyměnili, i když Nigel Hawthorne prostě nasadil laťku extra vysoko, to se těžko překonává. ()

flanker.27 

všechny recenze uživatele

Velká škoda, že seriál tak famózní jako "Ministr/Premiér" se nedočkal takového navázání, jaké by si zasloužil. Postrádá větší nadhled, komično a přes všechna ta vážná témata jisté gentlemanství svých předchůdců. Možná se politika od té doby zvulgarizovala, ale zrovna tohle nebylo třeba napodobovat. Bernard je zcela statickou postavou, upozaděnou za těžce nesympatickou premiérovu poradkyni (jejíž jedinou kvalitou jsou hezké nohy, které na druhou stranu o to více zdůrazňují, jak moc jejich majitelka do toho složení nepatří), oba hlavní protagonisté jsou spíš ukřičení než vtipní a celé je to takové na nic. Jako takové mnohem důstojnější navázání na politickou satiru v současné době (no, už taky nedávné) považuju pořady "Long Johns" tedy Birda a Fortuna. ()

Reklama

Tommassi3 

všechny recenze uživatele

Poměrně přes čáru teatrální restart jedné seriálové legendy by sice zejména fanoušek původního geniálního britcomu, který dodnes vůbec neztratil na aktuálnosti, čímž si tvůrci vlastně tu pověstnou laťku nasadili až nad věž Big Benu, mohl velmi snadno a snad i poprávu poplivat, nicméně i po těch třiceti letech dokážou staříci Antony Jay s Jonathanem Lynnem pořád kousat.. Rovnou do zadnice.. ()

insurgentes 

všechny recenze uživatele

Za těch 30 let uteklo hodně vody a pánové Lynn a Jay už nejsou nejmladší. Možná si už teď dělají do plínek, a jestli ne, tak určitě při psaní příští série už je to nemine. Prostě, řečeno s klasikem, stářím jejího autora je hra také poznamenána. Měknutí mozku je to, co tu vykukuje z každého řádku. Opakované vtipy. Nesnesitelné přehrávání hlavních postav, hlavě premiéra. Necharismatický Humphrey, který to hraje jak nějaký sitkom máma-táta-dcera-tlustá babička. Absolutní šáhnutí vedle v osobě Bernarda. Tatam je jeho uhlazenost, tohle je nějakej čuráček. Obsazení nějaké kundy navíc, která vůbec nic komediálního do seriálu nevnáší (sice si dál budem dělat srandu z bruselské byrokracie, ale gender kvóty platěj i pro nás). Předchozí série byly vtipné v tom, že byly civilní, reálné: všechny postavy se chovaly a jednaly tak, že nebyl problém jim uvěřit jejich roli ve vysoké politice. Tenhle premiér je uřvaná hysterka, co shání kurvy po telefonu a schovává se pod stolem. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Ano, na jednu stranu je to poměrně brutální zklamání. Všichni herci jsou... ani zdaleka ne tak dobří, jako jejich předchůdci. I charaktery postav jsou zcela jiné, což zamrzí především u sira Humpreyho, který se krutě nepovedl. Navazuje to na sebe tak, jako nic, takže to proložení mezi šest dílů, tomu spíš škodí, ale to záleží na úhlu pohledu. Ovšem je fakt, že jsem to čekal ještě mnohem horší a prostřední tři díly (jeden z nich navíc s účastí Robbieho Coltranea) mě bavily nesmírně, takže nakonec to ve výsledku není ani zdaleka tak zlé. Bavil jsem se celkem fajn, ale jsem rád, že to po šesti dílech skončilo, protože původní dva seriály by tahle nová verze nedohonila, ani kdyby běžela mílovými kroky. 70%. ()

Galerie (32)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama