Ragnarok

• Česko Ragnarök - Tajemství Vikingů (více)

Hledali poklad a našli něco mnohem většího a nebezpečnějšího. Archeolog Sigurd je přesvědčený, že nápis na dračí hlavě z nalezené vikingské lodi odkazuje k ragnaröku, motivu vikingské mytologie, který bývá vykládán jako konec světa. Na základě výzkumu, který vedl se svou nedávno zesnulou ženou, je přesvědčený, že onen „soumrak bohů" ve skutečnosti odkazuje k reálné události. Jenže jeho teorii nebere vážně nikdo z vedení muzea ani jeho sponzorů. Zlom přinese nález runového kamene, který Sigurd dešifruje jako mapu, která by mohla vést k některému z bájných vikingských pokladů. Rozhodne se vyrazit na sever Norska, kam ukazuje vikingská mapa, na vlastní pěst. Cestu přitom chce spojit s prázdninovým výletem se svými dětmi, malým Bragem a dospívající Ragnhild, které z volby destinace nejsou zrovna nadšené. V doprovodu kolegy Allana, jeho neohrožené asistentky Elisabeth a místního průvodce vyrážejí vstříc dobrodružství, které ale předčí jakákoli jejich očekávání. Odlehlé jezero zvané Odinovo oko totiž ukývá něco zdaleka jiného než poklad... Norský dobrodružný film Ragnarök: Tajemství Vikingů je přiznaně pojat jako variace na styl snímků zlatého věku rodinných dobrodružných filmů. Tím jsou míněna osmdesátá léta dvacátého století a trend, jenž ustanovil mezinárodní úspěch produkcí společnosti Stevena Spielberga Amblin Entertainment. Hity jako E. T. mimozemšťan, Rošťáci, Gremlins i filmy s Indianou Jonesem inspirovaly také další tvůrce a producenty v Americe a Evropě k natáčení dobrodružných snímků určených sice primárně pro děti, ale které obsahovaly prvky brakových fantaskních žánrů v čele se sci-fi, dobrodružnými příběhy a horory. Po jejich vzoru také Ragnarök přináší velké dobrodružství, které diváky provede horskou dráhou emocí, přičemž se nebojí zahrnout také prvky napětí a strachu. V základu dobrodružných eskapád, fantaskních prvků a odkazů k severským bájím pak stojí vyprávění o stmelení rozvrácené rodiny a obnovení otce coby hrdiny v očích jeho dětí. (Česká televize)

PhillM.

Od tohoto jsem čekal mnohé, neboť předešlý norský kousek s tak trochu podobným námětem - Lovec trolů (2010) - mě vyloženě nadchl. A nezklamal jsem se.ani tentokrát, i když do plné palby zde přeci jenom dost chybí. Norové mají tu výhodu, že se můžou ponořit do své mytologie a vždycky něco kloudného vyšťourat. A když jim to ukousne hlavu, pro náročného diváka jedině dobře. Neřičel jsem u toho nadšením jako před třemi lety u Trolljegeren, ale užil jsem si náramně. Je zřejmé, že to jde i bez miliard, provařených obličejů a ultrasupermega efektů. --- U takových filmů si vždycky vzpomenu na pana Vorlíčka a jeho vysvětlování, proč jeho poslední opus magnum Saxána a Lexikon kouzel a triky v něm vypadají jako vytažené z řitního otvoru osmibitového zázraku Didaktik Gama. Tvůrci Gåten Ragnarok prostě věděli na co z hlediska efektů mají, z filmu je to jasně cítil, ale rozhodně z toho není triková sečka na úrovni druhé poloviny 90. let. --- Dávám 4* a s potěšením sleduji, že moje hodnocení film posunulo do červených čísel, kam podle mě patří. ()

mateas.matt

Cekal jsem trosku vic vikingu a trosku mene hada. Samotne Odinovo oko bylo trochu zklamanim - narusena priroda, zreznutym harampadim soudruhu, mi moc nesedla. To uz z toho mohl byt skoro horor, kde by rusaci experimentovali a zase toho vedeli vic, nez vsichni ostatni. ()

LordBeeDoO

Film měl rozhodně na víc, první dvě třetiny filmu byly zajímavé a člověk byl opravdu zvědavý kam se to vyvine. Kombinace atmosféry Vikingů s mixem pozůstatků studené války ? Proč ne. Ale závěr to úplně zabíjí - scénárista asi nevěděl jak z toho ven. ()

Ben Nevis

Zjevně nejsem sama, kdo si při sledování vybavil Jurský park. Co na takové dobrodružství s dětmi říká Barnevernet? V USA nesmíte dítěti ukázat cecík, v Norsku si nesmíte dát před fakanem pivo, takže osud dětí je zpečetěn. ()

drankeryth

Ten prastary had vobec nevyzeral zle, len bola skoda, ze sa viac nevyblaznil na civilistoch v tom lese :) Film mal pekny spad a vobec ma nenudil, co je pozitivum pre film. Je to taky priemer, ktory cloveka neurazi a ani nejako specialne nenadchne, aky je to skvost vo filmovom zanri. ()

Rockerman

Naivní dobrodružný film s dějem průhledným jako sklo. Mladí archeologové se vydají na sever až do Sovětského svazu (?) pátrat po tajemství vikingů, ale netuší, že v jezeře číhá bestie! Podle zavedeného schématu je první obětí příšery chamtivý chlap, který myslí jen na peníze. Druhý na jídelníčku je falešný kamarád, který se snaží ukrást příšeře mládě! No a pak už jen super happy-end! Film má dvě pozitiva. Nádhernou severskou přírodu a úsměv Sofie Helin alias Elisabeth. Za tři série Bron/Broen jsem se žádného úsměvu této herečky alias Sagy Norén nedočkal, tak aspoň tady. No a za to jsou ty dvě hvězdy. P.S. Tito mladí lidé nevěděli, že v Sovětském svazu nebo současném Rusku se skrývají mnohem nebezpečnější nestvůry, než byla tato! ()

Ombak▼Penari

Je to takové celkem pitomoučké, černobílé a někdy značně nelogické, ale jako lehce infantilní dobrodružná báchorka to celkem v pohodě obstojí. Především pro ten pocit objevování bílých míst na mapě a odhalování starých tajemství. Přesně ten film, co si pustíte v neděli po obědě i s dětmi a všichni se budete celkem dobře bavit. ()

MickeyStuma

Rodinný dobrodružný film o pátrání skutečností, že na určitém území byli Vikingové. Příběh je napsaný se zaměřením pro mladé diváky a svou zábavností a dobrodružstvím umí zaujmout. Jenomže pozor na druhou polovinu snímku, který se náhle mění v děsivý ekohoror byť nekrvavý. Jestli to má být fantasy motiv, když se do děje odehrávajíc se někde v podzemí najednou vrazí monstrum všechny ohrožující, tak v tomto případě se dosti a zbytečně tlačilo na pilu. CGI efekty jsou povedené a příběh jako takový je za použití nadpřirozených prvků dramatický a vcelku i napínavý. Pro svou jednoduchost a nadhled by nadchnout mohl, ale i když to ze začátku skutečně vůbec nevypadá, pro dětské diváky to opravdu není. ()

Kingjiri

Že se šlo cestou rodinný podivaný, si bohužel vyžádalo dost kompromisů (žádná krev, nedostatek "strašidelnejch" scén nebo hutnější atmosféry). Nejspíš kvůli menšímu rozpočtu zase neni možný místní monstrum často vidět v plný kráse. Nicméně, filmařsky slušná záležitost (kamera, zvuk) s obstojnejma trikama a hercema. Sympatickej pokus evropský produkce v rámci žánru "monstr" filmů, ale co si budeme povidat, hollywoodská produkce je minimálně v oblasti akce nebo vizuálních efektů prostě někde jinde. ()

Perth

Velmi slušná béčková rodinná báchorka na dobrou noc na základě původních legend. Bohužel si zde Norové vzali příklad z kinematografie země svobody za velkou louží a tak můžeme pozorovat těžce klíšoidní pozadí (MOŽNÉ SPOILERY: s chlapem co najde ženskou, s rozmazlenými fakany a s kariéristou pro kterého účel světí prostředky). Přesto je to dobrá jednohubka, slabší 3*. ()

Blowler

Téměř bez příběhu, nuda, vykrádačka, nesmysl. Bez záběrů té nádherné severské přírody jdu s hodnocením ještě níž. ()

Utero

To hodnocení upřímně nechápu. Parádní rodinnej film se slušnými vizuálními efekty, atmosférou a sympatickými herci, který ani na chvilku nenudí. ()

Acrobat

Takže premisou by mohlo byť, že nórska PR agentúra cestovného ruchu oživuje záujem o Nórsko (wallpaperov na tony) a zvyšok bude priblblé hľadanie pokladu dementnou rodinkou v štýle Jackov, Johnov, variácií Indyho (Ivan Sergei) pri nemeckom alebo americkom nazeraní. Omyl. Nóri idú absolútne vlastnou cestou, ktorá zahatí všetky pochyby a vypracuje fantastický (rozumej pre tento štýl, pre TV) rozmer civilného pátrania so severským minimalizmom, skvelo podaným priestorom a európskymi emóciami. O žiaden rodinný výlet tu nejde, maloletí si môžu pár krát cvrknúť, kvôli niekedy až hororovému podaniu. Čo dodať, pesimizmus sa obrátil do veľmi sviežo stráveného času a uznanie je za slzy dievčaťa v skrinke v bunkri. Tak nejako... (videné 29.12.2014,JOJ archív) ()

Black-star

Taková příliš jednoduchá báchorka. Nic moc se divákovi nedostane - snad jen krásná příroda. Jinak zápletka přihlouplá. Existuje mnoho lepších vikingských záhad které by stály za zfilmování. ()

DavidWebb

Najlepším prvkom celého snímku je nápad resp. námet a určite to na papieri vyzeralo ďaleko lepšie ako vo finále hotový film. A keďže sa jedná o kúsok európsky a je "rodinný" iste sa tam nerozhadzovali ani príliš veľké peniaze. Aj z toho dôvodu ma moc neprekvapila účasť Sofie Helin z vynikajúceho Bronu, pretože európsky herci nemajú zas tak veľa príležitostí, aby mohli nad niečím ohrňovať nos. Z hereckej posádky je však najväčším negatívom hlavná postava Sigurda, ktorému to moc nešlo (nie je náhodou vodičom v novej reklame na KIU sportage?). Ale nie je iba jeho chybou, že je celý flik priemerný. Scenár je príliš samoúčelný, všetko sa vyvinie príliš jednoducho a skratkovito, navyše tam nechýbajú typické barličky a klišé spolu s magorinami typu: Dvaja malí súrodenci nájdu z vajca vyliahnutého prehistorického hada, Sofia ho chytí do kufra, ale načo to niekomu spomínať že? A následne klasická naháňačka s "maminou" a... proste to ide celé do kopru. Je mi ľúto ale mňa to ničím neohúrilo. 50% ()

Miagy

Pekne natočené, schopné efekty, avšak filmu chýbali grády, mal nevyužitý potenciál. Film neurazí, pobaví, videné 2x a ani raz som nezachytil záver, film skončil len tak "zrazu" bez nejakého silného konca. Ale inak OK. ()

Romeroo

Norové si ukousli velký koláč, ale než se ho chystali pozřít stačili si jeho části ochutit tak aby co nejvíce divákům chutnali jeho drobky. Aneb multi žánrovka pro celou rodinu a širší masu lidí kde si každý najde svůj drobek. Mě se líbila první část. Druhá akčnější už byla o poznání horší a čím dál tím víc primitivnější. Jinak nelze nezmínit asi masturbační idol pro ženy a dívky a tím je sympaťák Nicolai :) ()

petrik11

Neškodná rozprávočka pre pubertiakov, efekty slabšie, animovaný potvoriak skôr na smiech, ale ako hovorím moderná rozprávočka pre 10+ s hepiendom. ()