Ragnarok

• Česko Ragnarök - Tajemství Vikingů (více)

Hledali poklad a našli něco mnohem většího a nebezpečnějšího. Archeolog Sigurd je přesvědčený, že nápis na dračí hlavě z nalezené vikingské lodi odkazuje k ragnaröku, motivu vikingské mytologie, který bývá vykládán jako konec světa. Na základě výzkumu, který vedl se svou nedávno zesnulou ženou, je přesvědčený, že onen „soumrak bohů" ve skutečnosti odkazuje k reálné události. Jenže jeho teorii nebere vážně nikdo z vedení muzea ani jeho sponzorů. Zlom přinese nález runového kamene, který Sigurd dešifruje jako mapu, která by mohla vést k některému z bájných vikingských pokladů. Rozhodne se vyrazit na sever Norska, kam ukazuje vikingská mapa, na vlastní pěst. Cestu přitom chce spojit s prázdninovým výletem se svými dětmi, malým Bragem a dospívající Ragnhild, které z volby destinace nejsou zrovna nadšené. V doprovodu kolegy Allana, jeho neohrožené asistentky Elisabeth a místního průvodce vyrážejí vstříc dobrodružství, které ale předčí jakákoli jejich očekávání. Odlehlé jezero zvané Odinovo oko totiž ukývá něco zdaleka jiného než poklad... Norský dobrodružný film Ragnarök: Tajemství Vikingů je přiznaně pojat jako variace na styl snímků zlatého věku rodinných dobrodružných filmů. Tím jsou míněna osmdesátá léta dvacátého století a trend, jenž ustanovil mezinárodní úspěch produkcí společnosti Stevena Spielberga Amblin Entertainment. Hity jako E. T. mimozemšťan, Rošťáci, Gremlins i filmy s Indianou Jonesem inspirovaly také další tvůrce a producenty v Americe a Evropě k natáčení dobrodružných snímků určených sice primárně pro děti, ale které obsahovaly prvky brakových fantaskních žánrů v čele se sci-fi, dobrodružnými příběhy a horory. Po jejich vzoru také Ragnarök přináší velké dobrodružství, které diváky provede horskou dráhou emocí, přičemž se nebojí zahrnout také prvky napětí a strachu. V základu dobrodružných eskapád, fantaskních prvků a odkazů k severským bájím pak stojí vyprávění o stmelení rozvrácené rodiny a obnovení otce coby hrdiny v očích jeho dětí. (Česká televize)

tartan

Náhodou videné v TV. No, Nórom minimálne snahu uprieť nemožno. Kamera je v spojení s krásnou severskou prírodou nádherná. Začiatok v múzeu s loďou z Osebergu, tak ako aj celé napojenie príbehu práve na ňu, je celkom fajn, ale ako film postupne dospieva k svojmu predvídateľnému a priemerne strhujúcemu finále, je to čoraz slabšie. Dobrodružný horor s archeologicko-historickou zápletkou pre deti. ()

maoc

Temný thriller pro děti a mládež. Cílovku vidím 10 - 12 (holky) / 16 (kluci). Kouknul jsem, abych vyhodnotil, zda se hodí pro našeho 8letého cíťu a chytlo mě to. Jemu to ale zatím nepustíme. Harryho dal celého v pohodě, ale to je na první pohled pohádka, byť temná. Tohle je jiné. Z bahna či vody se tu vytahují lebky a mrtvoly, teče krev a nebezpečí je reálné a smrtící. Další postřehy letem světem: herci v pohodě (mrk mrk na Mostem protřelou Sofii Helin), dobrý drajv, husí kůži nahánějící záběry z hlubin jezera. První polovina je téměř bezchybná. Druhá slabší, hlavně od chvíle, kdy je nebezpečí jasně pojmenováno a zobrazeno. Konec je očekávaný, byť lehce rozpačitý (Co věda? Co materiál do muzea? Co pravda?). Navíc mne nepotěšila komunikační lapsus mezi postavami, ale možná se Norové o podivném obsahu brašen nebaví. Celkově byl ale film velmi slušný a rád mu za nebojácnost a profesionalitu jednu hvězdu přidám. ()

nula87

Mám tyhle filmy s monstry rád. Tento je typickou jednohubkou, a když se oprostíte od některých nelogičností a předvídatelnosti, jednohubkou vcelku zábavnou. 55% ()

xzajox

Na nórsky film veľmi dobré. Tempo je trochu pomalé, ale takým prirodzeným spôsobom. Začína to kľudne, ako výlet archeológa s deckami za pokladom. Potom sa to stupňuje až kdesi kúsok pod úroveň Jurassic Parku (aj tam som sa bál o tých faganov). Pohľady na krajinu + hudba sa mi veľmi páčili. Výkriky monštra boli tiež celkom podarené. Iste mohlo byť akčných scén viac, aj scenár mohol byť kvetnatejší, ale pobavilo. Neľutujem. 72% 4* ()

elanista1

Cakal som nieco v tom zmysle, ze Indiana Jones navstivi Jursky park a nebol som daleko od pravdy. Aj ked, skoda toho scenara, viac otrepanejsi uz byt nemohol. Tento film zanrovo neprinasa absolutne nic nove, bat sa o postavy nie je na mieste, lebo skuseny divak vie naozaj odhadnut, kto prezije. Ale o to tu nejde, ide tu o to, ze je to dobrodruzny film pre celu rodinu, a v tom platia miernejsie pravidla. ()

a0001

Nemám rád dobrodružné detinské filmy bez tajomna preplnené stupiditou (väčšina z nich USA). Presným opakom je však tento snímok. Dej je strohý, jednoduchý, pôsobí však celú dobu zaujímavo a sympaticky, skvelé herecké výkony ktoré sú predovšetkým prirodzené a skvelé odhaľujú rodinné osudy, sympatické sú aj dialógy. Krása prírody a mierna tajuplnosť dopĺňa dobrožnú hladinu zaujímavosti. Chémia v tomto filme funguje skvelo. 70% ()

Neklan006

jurský park na norský způsob. už těm filmařům někdo vysvětlí, že ještěři, plazi a jiná havěť se o mláďata nestarají, natož aby kvůli tomu honili celou výpravu? ()

baclajean

Netradične prepojená tematika súčasnosti a minulosti, a hoci bolo vopred jasné, ako (a prečo) to s niektorými postavami dopadne, vôbec mi nerobilo problém film dopozerať. ()

Crytic

Velice milé norské překvapení, které má sice velice strohý a předvídatelný příběh, ale zato musím vyzdvihnout skvělé vyprofilování postav a herecké obsazení. Mladý pohledný archeolog, který ovdověl, na krku mu zůstali dvě roztomilá dítka a když už to vypadá že dokonce přijde o práci, objeví se jeho dobrý kamarád s mapou k vikingskému pokladu. Cestou naberou sympatickou asistentku, která by krásně zapadla to této archeologické rodinky a průvodce jim dělá starý zálesák, který je sice bručoun, ale svým způsobem vypadá na dobráka (alespoň z počátku). Musím se přiznat, že když se celá tato skupinka sympaťáků spouštěla do temné jeskyně, kde je čekala strašlivá smrt, bylo to asi úplně poprvé co jsem si u filmu řekl: "Bože koho z těhle dobráků chcou nechat sežrat?!". Velice milá změna po těch kvantech nepříjemných teenagerů, u kterých se nemůžete dočkat, až jim někdo usekne hlavu. Závěrem: zpracování obludy - chválihodné. Doporučujii od filmu nic neočekávat a zkouknout jako norskou jednohubku. ()

CrazymanM

A žili spolu šťastně až do smrti!!!Příjemná pohádka pro děti,aby neotravovaly v neděli,když si chce člověk po obědě chvilku zdřímnout! ()

ludovit14

Pozerateľná rozprávka, ktorá za jedno pozretie síce stoji ale diváka príliš nezaujme. Aspoň ta príšera mohla byt viac desivejšia (zúrivejšia) a podobne.HOD:40%. PS: slabo spracovane dielo- rozhodne sa k tomuto filmu už nevrátim ! ()

Oxik49

Opět se mi vyplatil postup očekávat trapné béčko, a tak jsem byl znovu poměrně příjemně překvapen. Je pravdou, že ta malá hysterka by se svým "Nie je tu vôbec žiadny signál" (ano, viděl jsem to se slovenským dabingem), šla za oběť Jörmungandrovi jako první, v ději jsou drobné chyby a nesrovnalosti, hercům občas jejich výkony skutečně nevěříte a zápletka je taky celkem ohraná slepenina několika děl již dříve natočených. Ale vikinská tematika je přeci jen stále ojedinělá a jako správný milovník Vikingů ani nemohu dát filmu méně než 4 hvězdy. ()

Saxos

Přitáhl mě název /seriál Vikings s Ragnarem/ a Sofia Helin /seriál Most, jako Saga/. Dostal jsem televizní, rodinný, průměrně dobrodružný film severské kinematografie. Do kina ne. ()

Radek273

Severský, neotesaný, dobrodružný film. Těžko něco vytýkat, oni ty severské země takové holt jsou. Možná to nebyl z nejpoutavějších snímků, ale ta krajina, hudba a severská tématika dělá svoje. A to se pak i zapomene na ty nesmyslně zabouchnuté dveře krytu. I na najednou "poctivého" hada, který ctí výměnu. Na druhou stranu, efekty vůbec nebyly špatné, což jde filmu taky hodně k dobru. ()