Pozoruhodná cesta dvou velice odlišných lidí za tajemstvím, které bylo skryté půl století. Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy". Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledáním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neobyčejný výlet. Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a bohatých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. Při hledání Philomenina ztraceného syna se od sebe navzájem učí, konfrontují své rozdílné názory a jeden druhému otevírají nový a jiný pohled na život. (Bioscop)

Pete

Komorní pátrání po ztraceném synovi o dvou (výborných) hercích, ve kterém jsou stříbrnou nití velmi jemně vpletené úvahy o víře, církvi a rodině. A to srdíčko tam je. ()

subic

No na mě takový docela těžký příběh na celkem vážné téma, ale třeba někdy za 10 let se na to zase podívám. Judi Dench dobrý, ale Steve Coogan mě nějak zvlášť nepřesvědčil. ()

Daggeron

Moja posledná oscarová nominácia z kategórie najlepší film. Nemusíme si nič nahovárať - Philomena je celkovou kompozíciou, štýlom rozprávania i témou natočená najmä pre akademikov. Postráda síce obrazové čaro podobne minimalisticky podanej Nebrasky a ani humorná orientácia dialógov nefunguje ako u Paynea, i tak však ide o veľmi príjemný film zaoberajúci sa súčasne viacerými problémami, o ktorých bez pochyby treba v spoločnosti hovoriť, či už ide o obchodovanie s deťmi, pokrytectvo dogmatických náboženských predstaviteľov (to hovorím ako kresťan, ktorý sa snaží zmýšľať racionálne) či tendenciu novinárov siahať po bolestivých príbehoch (to hovorím ako študent žurnalistiky a začínajúci novinár). Napriek tomu, že je dielo citovo silné, v dramatických pasážach netlačí na pílu a nesnaží sa emócie vyvolať umelo, ale buduje ich poctivo svojou prirodzenosťou. Aj keď obsahovo hlavná téma k tomu priam nabáda, Frears svoje remeslo zvláda bravúrne, emocionálnu stránku dokáže ukočírovať a drží sa počas celej dĺžky stopáže pri zemi. Výsledkom je slušne napísaný príbeh s prvkami detektívky, odohrávajúci sa na pozadí pekných scenérií írskej krajiny, ktorý si udržuje solídne tempo bez výraznejšie nudných pasáží. Ústredná dvojica si to v spoločných scénach dáva dialógovo i výrazovo s ľahkosťou, zo subjektívneho pohľadu o niečo viac baví Coogan (pri všetkej úcte k Judi to tentoraz nestačí a soška je v správnych rukách). Vo výbornej forme sa ukazuje aj Desplat, ktorý to nepreháňa so srdcervúcimi depresívnymi motívmi, ale jemnou muzikou úžasne dopĺňa estetickosť obrazu. Napriek početným kladom sa nemôžem zbaviť dojmu, že z námetu sa dalo vyťažiť viac a scenár kĺže viac po povrchu problému než by ho rozobral do hĺbky. Prekáža tiež jednostranná opozičná prezentácia Cirkvi, ktorá - aj keď na nezdravý fanatizmus a pokrytectvo treba upozorňovať - nie je len čierna alebo biela. I tak je ale Philomena veľmi príjemným prekvapením a po Nebraske ďalším dôkazom, že aj bez peňazí sa dá natočiť pekný a milý film. Chce to len trochu potlačiť túžbu po zisku a dať do toho viac srdca. ()

wocicko

Tedy, není to zrovna odpočinkový film. Ale je to jeden z jejdrsnějších a nejdojemnějších filmů, které jsem kdy viděla. A co se týče filmařské práce, není mu absolutně co vytknout čistých 5 hvězdiček. ()

blondboss

Rozmýšľal som, či dať tomuto snímku tri silné hviezdy alebo štyri slabšie. Nakoniec som sa priklonil k tej druhej variante, keďže v tomto prípade šlo o naozaj peknú sondu do duše matky hľadajúcej svojho syna a držiacej v sebe ťaživé tajomstvo po dlhé roky. Za to by mal patriť obdiv tejto žene. Taktiež pekné zobrazenie vzťahu matky k synovi a naopak za tajomnej a melancholickej hudby od Desplata. A Judi Dench podala skvelý herecký výkon. Navyše tiež malé plus za čiastočné odkrytie niektorých zvráteností, ktoré v cirkvi možno badať. 70 % ()

lulu37

Smutný príbeh o žene, ktorá ešte ako dievča prišla o svojho syna pre zaujatosť sprostých starých dievok, ktoré majú tú drzosť sa nazývať služobníčkami božími. Philomena je napriek ťažkosti osudu vždy milá, prajná a slušná k ostatným. ()

lobo87

Zaujímavá dráma, ktorej silu umocňujú dva faktory - to, že sa jedná o skutočný príbeh a pani herečka Judi Dench. Philomena a jej príbeh vo mne dokázali vyvolať emócie, takže som jej fandil, aby našla svoj vnútorný pokoj a mier. Prekvapil ma aj Steve Coogan, ktorý bol pre mňa doteraz viac-menej neznámou.... 70% ()

Gortyna

Veskrze sympatický film. Jeho děj se ubíral úplně jiným směrem, než by jeden po přečtení návěstí očekával. ()

tejna

Film skvělý, Judi Dench by si rozhodně Oscara zasloužila. Délka akorát, filmu nic nechybí, ani nepřebývá. Vypjaté scény jsou naporcovány tak, aby si divák měl čas oddechnout, než přijde další zvrat. Hezky vystižená atmosféra, no podle mě není co vytknout...! ()

musculimus

Film je minimalistickou britskou formou pro post-007 excelování Dame Judi Dench. Film otevírá spoustu témat a otázek ohledně americké politiky, katolické církve, odlišné sexuální orientace, což je nejspíš spolu s hereckým výkonem hlavní herečky důvod nominace na Oscara. Zde se hodí analogie mezi filmy ČT a Philomenou. Nechci v žádném případě kvalitativně srovnávat filmy BBC a ČT, ale na začátku filmu jsem měl pocit, že BBC zavolala svým momentálně populárním hercům a slíbila jim prémii za účast na banketu se Stevem Cooganem s tím, že v jednom momentě udělají cameo pro Philomenu a zároveň do ní implementují (ne)nucenou reklamu na svou televizi. Toho se mohlo ušetřit, nicméně film i tak zaslouží zhlédnutí. ()

black8

Film celkom podľa môjho gusta. Pútavý príbeh (neuveriteľné, že ho napísal sám život), ktorý široko presahuje svoju hlavnú tému - nájdenie násilne odobratého syna. Úžasná a veľmi sympatická Judi Dench a takisto skvelý spoluhráč Steve Coogan. Som rada, že v súvislosti s emočným nábojom sa netlačilo príliš na pílu a priestor dostali aj humorné scénky. A vďačná som aj za tú akurátnu 1,5 hodinu. Philomena pôsobí ako televízny film (nie kinový), keďže tu naozaj ide o príbeh, ktorý vynikne aj bez veľkého plátna. No a to je asi aj jeden z dôvodov, prečo sa mi páči, ale zároveň aj dôvod, prečo zostal bez Oscarov. Jednoducho, tento film sa vymyká tradičnej americkej tvorbe. Má dušu. ()

wick

Výborné drama s výbornými Judi D. a Stevenem C....hodně (i když i cíleně a spekulativně) dojme a ani na chvíli nepřestane vzbuzovat radost, že se takové filmy ještě točí. O tom, jestli se vše odehrálo skutečně tak, jak sledujeme, samozřejmě nevím, ale docela bych tomu i věřil, že se točilo na základě faktů, i když to pro výsledný dojem není tak důležité. ()

fafejt001

Já myslím , že solidně , vkusně , herecky velmi dobře obsazeno , prostě pěkné podívání. Víceméně k zamyšlení o víře , o vztazích a o životě vůbec . Prostě velmi dobréé . ()

Kráskadne

Tleskám tvůrcům, že se vyhnuli tomu ulepenému patosu, ke kterému tohle téma svádělo. Dialogy jsou chytré, úsměvné, pohybují se v realitě všedních dní dvou odlišných životních osudů. Judi Dench má v sobě všechny staré dámy světa. ()

david666

Skvělá Judi Dench a smutná příběh podaný citlivou formou. Každopádně mě vždy vytočí ti katolická banda a jejich pokřivený pohled na morálku ()

kverula

Herecké výkony perfektní, obzvlášť Steve Coogan, ten mě moc bavil. Dějově velmi sympatické a pobuřující zároveň. Silné životní příběhy zakládající se na skutečných událostech vždy ráda podpořím. Pro mne jsou však vždy věcí jednoho shlédnutí. No more drama. ()

evca_007

Příjemný film o hledání syna starší dámou, ve které se stále perou věci jako láska a předsudky dané výchovou a dospíváním. Moc se mi to líbilo. Film plynul příjemnou rychlostí, ale nenudil. To jsem velmi ocenila. A Judi Dench zahrála starší, pomalu senilnějící babičku skvěle. Hodnotím čtyřmi hvězdičkami. ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST