Pozoruhodná cesta dvou velice odlišných lidí za tajemstvím, které bylo skryté půl století. Martin Sixmith (Steve Coogan) je bývalý zahraniční korespondent BBC, který přišel o práci. Shodou náhod se mu do rukou dostává možnost odhalit příběh, který by mohl být jeho životní reportáží. Jeho klientkou se stává sedmdesátiletá svérázná a osobitá irská dáma Philomena Lee (Judi Dench). V 50. letech jako náctiletá otěhotněla a porodila syna Anthonyho. Aby ho mohla vídat alespoň hodinu denně, žila a pracovala v klášteře pro „padlé ženy". Když byly Anthonymu 3 roky, byl Philomeně násilím odebrán, dán jeptiškami k adopci a poslán do Ameriky. Philomena strávila 50 let marným hledáním svého dítěte. Philomena a Martin se společně vydávají na neobyčejný výlet. Philomena je upřímná, bezprostřední paní, která bere lidi takové, jací jsou. Přes všechny životní strasti si stále zachovává optimismus a víru. Naproti tomu je Martin světaznalý, vzdělaný muž, který je zvyklý na společnost významných a bohatých lidí. Ztráta milované novinářské práce v politických sférách z něj udělala cynika. Při hledání Philomenina ztraceného syna se od sebe navzájem učí, konfrontují své rozdílné názory a jeden druhému otevírají nový a jiný pohled na život. (Bioscop)

listo

Po shlédnutí britských dokumentů na téma zneužívání mladých dívek katolickou církví formou levné pracovní síly se slušnému člověku chce nad touto institucí blejt. Film Philomena vznikl na toto téma a je citlivější o to více, že dívkám byly odebrány děti. Byť je snímek formátem spíše televizní než filmový, britská schopnost minimalistickými prostředky vytěžit z tématu maximum a podat jej s lehkou a snesitelnou dávkou jemně ironického humoru je fascinující. Oba herci v hlavních rolích byli vynikající, u madam Dench se ani nechce uvěřit, že roli odehrála s osmi křížky WOW. Film byl dojemný, nesklouzával k patosu a otvíral i kontroverzní otázky víry, viny a odpouštění. Přesto v něm některé věci neseděly. Spoilery - on dobře situovaný poradce prezidenta a jeho sestra socka ve smontovaném domku na periferii? A má v téměř padesáti letech, na které ani náhodou nevypadá, tři malé děti? On gay zemřelý na AIDS a jeho dlouholetý partner zcela zdráv (u koho on asi k nemoci přišel)? Matka už u miminka poznala, že je homosexuální (notabene když ho viděla hodinu denně)? ()

kolodej1

velké zklamání!!! Asi nejnudnější road movie, co jsem kdy viděl. Herci, alespoň v rámci dabingu, mají dikci jak z červené knihovny, dialogy jsou mdlé a nezajímavé, většinu času se řeší homosexualita, náboženství a etika. Odebrání syna ve mě vzbudily nulové emoce, protože za 10 vteřin jsem si nějak nestihl vytvořit k dítěti vztah a tak mi bylo jedno, co se s ním děje. Stejně tak mi bylo jedno, jak cesta za poznáním dopadne. Velký omyl a ztráta času ()

bonovox

Hrejivý ľudský príbeh v takmer dokonalom balení. Briti vedia točiť dobré filmy a Fears je zručný režisér, ktorý vie pútavo podať hoci aký príbeh. Herci sú skvelí a hlavne príbeh je veľmi pútavý. ()

JoeSO

No. Film byl velmi dobrý ale ten konec nás teda pěkně naštval. A ta zarytost hlavní postavy nás pak začala až skoro otravovat. ()

tomino28

Velké překvapení a skvělá ústřední dvojka, která dělá z vážného tématu hledání ztraceného syna prakticky zábavu. Role postarší matky jako by byla pro Judi Dench ušitá na míru a podle toho jí také seděla, daleko víc mě ovšem překvapil Steve Coogan, který svým hereckým výkonem přispěl k velmi pohodovému zážitku. ()

kolly13

Velmi pěkný příběh o velmi škaredé události. Emočně náročnější, zvlášť pro rodiče. Herecky zvládnuté skvěle, škoda naivního humoru, nesmělosti jít za větší váhou filmu a rušivého PP. ()

Gregor_Samsa

Viděl jsem kdysi na Febiofestu, film pro všechny, co mají srdce - prostě fajnově udělané, lehce dojemné, s příjemnou stopáží, po všech stranách tak akorát. A to nejni málo! [70%; tuším 2015 Febiofest] ()

PTuranyi

Výborne napísaný, zahraný a sfilmovaný emotívny príbeh o hľadaní "strateného syna" podľa skutočnosti. Philoména obyčajná stará žena, ale 50 rokov ju trápi tajomstvo, ktoré ukrýva. Ako dievča otehotnela a skončila v kláštore u milosrdných sestier. Nakoniec jej odobrali dieťa a dali na adopciu do USA. S pomocou bývalého novinára Martina Sixmitha sa Philoména vydáva na cestu za svojím synom, pretože v kláštore jej nechcú nič prezradiť. Philoména je veriaca a môžeme s ňou zdieľať všetky emócie a pochybnosti rovnako ako ateista Sixmith. Film neponúka, žiadne riešenie ani ponaučenie, len prostý príbeh. ()

MyFairLady

Philomena, oddana katolicka veriaca v dobro v ludoch, a Martin, zatrpknuty novinar a ateista, spolu v tomto filme ukazuju, ze svet nie je cierno-biely. SPOILER: Ked na konci filmu Marin Sixmith povedal od srdca starnucej mniske vsetko, co si o nej a jej podobnym mysli, nemohla som suhlasit viac. Ale ked ho Philomena, ktora si zela len pokoj v dusi a najst spojivo medzi jej zivotom a zivotom jej syna, zastavila, uvedomila som si, ze je kusok pravdy aj v jej nazore. Prave, veci su komplikovanejsie ako sa zdaju na prvy pohlad a ocividne, lahsie riesenie nie je vzdy to najlepsie. Celkovo je Philomena pribeh plny emocii (a pri niektorych Philomeninych vyrokoch a spravaniach sa clovek neubrani spominaniu na starsich ludi, na ktorych mu zalezi), ktoremu dominuje vyborna Judy Dench, v spravnych chvilach nechavajuca priestor adekvatne sekundujucemu Steveovi Cooganovi. ()

dennuska

Nenápadné, vkusné a inteligentní britské drama se skvěle vybranou ústřední hereckou dvojicí. Žádný otřepaný doják, ale skutečný příběh ze života. A velmi dobrý příběh. Proč teda jen 3*? Chyběly mně dvě zásadní věci. 1) Jiskra; 2) Podmanivost. Ač jsem se snažila sebevíc nedokázala jsem se do děje ponořit hlouběji. Stále jsem plula na hladině, a tak zůstala až do konce. Philomena neurazí nenadchne. ()

Kajouska

Judi Dench zahrála naprosto fenomenálně! Celý film byl naprosto úchvatné dílo od začátku do konce, smutné scény byly dobře proložené, že se z toho nestala emocionálně vysávající katastrofa. ()

gael83

Bohužel, podle skutečné události a že britská minulost je plná takových to kostlivců. Zajímavý příběh o hledání vlastního dítěte, které bylo před mnoha lety "násilně" odebráno a doslova prodáno k adopci. Matka, reportér a spousta momentů k zamyšlení se.., Judi Dench je BOHYNĚ! ()

petra8619

Příběh je to zajímavý, až smutný a děsivý, ale celý děj je takový nemastný neslaný. žádné emoce to ve mě nezanechalo, i když příběh to byl poutavý. Čekala jsem nějaký "šok" na závěr a ten se nekonal ()

(fun)tomas

Bol som príjemne prekvapený. Philomena s Martinom sa absolútne nezhodujú názormi. A práve preto sú ich konverzácie milé a miestami úsmevné. Vôbec sa to nebije s dramatickou zápletkou. Práve naopak, komické vsuvky zjemňujú smutný príbeh. Nie som na skutočné príbehy, ale Philomena si ma získala svojou dobrosrdečnosťou a úprimnosťou. Ďalšie plus dávam za podmanivý hlavný hudobný motív. ()

Vydrain

Pro zenu, co ma deti, hodne drsne tema. Nasilna ztrata ditete, at uz jakymkoliv zpusobem, je neco nepredstavitelneho pro toho, kdo neni matka. ( viz. jeptiska). Vyrovnat se s tim nejde. Tezko rict, jak se takova zena citi padesat let pote. Tezko rict, tohle umi posoudit nekdo, kdo to zazil. Ale prave v techto vypjatych chvilich mi prislo, ze nejsou uplne pravdive zobrazene, nebo jsem od nich cekala vic. Cekala jsem vic emoci. Jinak nemam co vytknout, dokonale ucesane, zahrane, proste jen misty emocionalne sterilni. Prevalovalo se mi to v hlave par dni, nez jsem se rozmyslela, jak sek tomu vyjadrit. ()

Mates Hradecky

Emocemi nabitý hluboký lidský příběh, který vám pomůže naplno prožít dechberoucím hereckým výkonem Judi Denchová v hlavní roli matky hledající po 50 letech svého syna. ()

90125

Riadna nuda. Úmorne pomalým tempom rozpravaný, ešte k tomu nie príliš zaujmavý príbeh bez prekvapenia a konfliktu. Herci, akokoľvek môžu byť dobrí, nemajú čo hrať (nominácia pre Judi Dench ?!??). Ani chémia medzi hlavnými postavami sa mi nezdala bohvieako iskrivá. Ale novinár Martin mi bol sympatický. Vedel totiž, že zaslepená viera v akéhosi boha nikomu nepomáha a že tento svet je len taký, aký sme si ho my ľudia spravili. Vedel, že nie Philomena je hriešnik, ale katolická cirkev, ktorá za peniaze predala jej dieta, by si mala spytovať svedomie. Hoci fakt je asi tiež, že katolícky sfanatizované Írsko polovice 20teho storočia by nemanželské dieťa a jeho matku skôr či neskôr pravdepodobne "ukrižovalo". Tudiž by sa čin radových sestier dal tiež vidieť ako čin hrdinský. Komplexnejší pohľad na katolícky fanatizmus by filmu určite prospel. Nominacie za najlepší scenar a film sú pre mňa dosť nepochopiteľné. 50 % ()

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST