Půvabná švadlena Tilly Dunnageová (Kate Winsletová) se po letech vrací do svého rodného městečka Dungatar v Austrálii, aby odhalila pravdu o své minulosti. V dětství musela svůj domov narychlo opustit kvůli podezření ze zavinění smrti svého spolužáka. Dospívání strávila v internátní škole a posléze působila v Evropě jako švadlena předních módních návrhářů. Navzdory svým úspěchům v módním světě se nedokáže zbavit nepříjemných vzpomínek na záhadnou smrt mladého chlapce, a proto se po letech vrací na australský venkov ke své svérázné matce Molly (Judy Davisová). Tamější obyvatelé jí nadále považují za prokletou vražednici a zpočátku nemohou vystát její přítomnost, navíc je značně provokuje svým emancipovaným vystupováním. Postupem času si ale dokáže získat přízeň žen svým vybraným módním stylem a pozornost mužů upoutá svou krásou. V přítomnosti bývalého spolužáka Teddyho (Liam Hemsworth) navíc začíná věřit, že se může zbavit svého životního prokletí. Představu idylického venkovského prostředí ale zcela nabourá několik překvapivých odhalení, která vedou k dalším tragickým událostem... Australský snímek představuje filmovou adaptaci stejnojmenné literární předlohy Rosalie Hamové a žánrově se pohybuje na pomezí dramatu, romance a černé komedie. Snímek bodoval při udílení cen Australské filmové a televizní akademie, kde získal ocenění především v hereckých kategoriích (Kate Winsletová, Judy Davisová, Hugo Weaving) a dále získal ocenění za nejlepší kostýmy a Cenu diváků. (Česká televize)

silentname

Musím povedať, že som z filmu nakoniec ostal veľmi príjemne prekvapený. Nečakal som, že bude až tak výrazne vtipný, a že tak dobre bude vedieť vyvážiť jeho komickú atmosféru s drámou a ukáže nám taktiež ako vyzerá jedno mesto, ktoré je tak presýtené nenávisťou a hnevom a sebeckosťou, že človeku z toho ostáva až zle. Hlavnú hrdinku človek veľmi dobre chápe a v konečnej fáze filmu je človeku jej skutočne ľúto. Pretože sa bude musieť vyrovnávať s momentami, ktoré určite nebudú príjemné. Nebudem dávať spoilery, ale povedzme iba toľko, že nie všetko bude také milé a príjemné, ako to bude miestami plynúť. Páči sa mi záver a má to skutočne grandiózne finále vo veľkom štýle, ktoré funguje. Človek veľmi rýchlo identifikuje postavy, a niektoré sú sympatické, no väčšina sú skutočne opovrhovania hodní. A potom to človek podľa mňa správne prežije, keď sa jednotlivé udalosti budú diať. Možno nemusel byť miestami tak melodramatický... aspoň ja by som to uvítal a trošku pozitívnejšej atmosféry by som ocenil, ale tým nechcem nič hanobiť. Myslím si, že za váš čas film stojí. Hovorím áno. Hodnotenie: B ()

PetrPan

Žánrově naprosto absurdní směs, kde se nelze nesmát údivu některých zdejších diváků.  Mně ta jízda horskou dráhou pocitů neskutečně sedla.  Komedie, drama, černá komedie, romantika, krimi, drama, komedie a pořád dokola a většinou zcela bez varování.   Winsletová je pak v roli mstitelky s amnézií naprosto okouzlující, stejně jako panoptikum podivných až burtonovsky odlišných obyvatel neméně podivného města Dungatar.   Z konvencí zcela vybočující vyprávění, které nechce rozesmát ani dojmout, ani pobavit ani rozněžnit, ale jen tak svého diváka bez uzardění nechat stát s otevřenou hubou nad svými závěrečnými  titulky a jede dál. ()

eLeR

Na krásnu Kate bola radosť pozerať sa celý čas .. aj na tie kostýmy. Judy Davis za ňou nezaostávala. Príbeh bol zaujímavý, ale čo mne tentokrát vadilo, bolo to neustále prepínanie z komédie do drámy. A urobiť rovesníkov z Kate a Liama bola tiež trefa vedľa. A Hugo? Tak ten bol dokonalý! ()

Chrustyn

Dost silný wtf dojem, často vyvolává tahle kombinace dramatu, komedie, romantiky, westernu a trochu i thrilleru o ženě, která se vrací do rodného městečka, aby se všem jeho obyvatelům krutě pomstila. Opravdu zvláštní film, který však dokáže překvapivě zabavit. ()

Arsenal83

Chce to byť strašne bizarné a na základe toho vtipné, lenže humor v tomto vlastne ani raz nezafungoval a celkovo mi to prišlo fádne, najmä po prechode do dramatickej roviny, ktorá film v druhej polovici celkom ovládla. A urobiť z Kate Winslet a Liama Hemswortha milenecký pár, tak to mi vizuálne nesedelo vôbec. Je podstatne staršia a ak by on zhodil ten svoj horolezecký porast, tak by jej mohol hrať aj syna. Hoci tomu Liamovi asi nevadí nič, veď sám sa na chvíľu oženil s psycho Miley Cyrus až začal z toho chlastať prvú ligu. ()

marhoul

Hodně černá komedie. Taky mě zaskočila jakási prapodivná žánrová směsice tohoto filmu. Ale protože mám ráda počáteční snímky Baze Luhrmanna (a tento mi to po letech připomněl!) , nechala jsem se vtáhnout. Chyba tvůrců nespočívá v pojetí, nýbrž v ostrých přechodech mezi scénami a náladami příběhu. Nevyrovnané tempo působí jako jízda na tobogánu a je to škoda. Citlivější sestříhání a seskládání by jistě učinilo příběh pro mnohého diváka koukatelnějším. Kate vynikající, Judy Davis také a, tak často tady kritizovaný, Liam Hemsworth byl fajn. ()

mat.ilda

Malý vzorek populace na omezeném životním prostoru, v poměrně širokém spektru (místy až norských) deviací... Věčná škoda, že se kamera nedržela vskutku dokonalého flashbackového ladění i v roli průvodce vysokou krejčovinou, odměněnou nálezným kosterních úlomků jednoho velkého kostlivce, zvaného křivda. Možná by se příjemné vzruchy dostavovaly nejen při vzpomínce na plnost křivek tradičně okouzlující Kate Winslet nebo ztepilost Liama "dopůltěla" Hemswortha, případně sarkastické špindíry Judy Davis, ale i na obrazové umocnění gurmánského zážitku, ze speciality studené kuchyně s názvem pomsta, která nakonec nebyla tak sladká, jak se o ní povídá... Zda jde víc o drama či komedii, v tom Jocelyn Moorhouse evidentně nemá jasno, respektive nedokáže oba žánry sladit tak, aby se vzájemně nevystrkávaly, což jinak půvabné oddychovce ubírá body. ()

evulienka3

Na to, že väčšina austrálskych filmov je "divná" som si už v podstate zvykla. Rýchle prechody z dramatických scén do komických ma vôbec nerušili, naopak bavili ma. Život je vlastne presne taký, teraz sa smejete a už o päť minút môžete plakať. Dá sa povedať, že celý film sa takmer počas celej doby svojho trvania raz tváril tak a raz onak a hlavne, že toho chce riešiť strašne veľa. Záver to však v piatich minútach spojil všetko do jedného naozaj výborného výsledného efektu. Chvíľu po dopozeraní som veru rozmýšľala aj o piatich hviezdičkách, pretože takú skvelú parodickú alegóriu často nevídať. Potom som však zostala pri štyroch, predsa len ten Liam tam fakt nesedel...Videné v rámci Challange tour marec 2016 - 30 dní so svetovou kinematografiou a v rámci projektu 52 films by women. ()

Stanislaus

The Dressmaker je do jisté míry netradiční směsicí komedie a dramatu, přičemž první půlka seznamuje diváky s různými bizarními postavičkami z jednoho malého australského zapadákova, zatímco ta druhá se veze spíše na dramatické vlně. Celým filmem prostupují motivy jako pomsta, hledání pravdy, předsudky, lidská omezenost a chování individuí jako ovce ve stádu. Osobně mi rozhodně nevadily poněkud ostré žánrové přechody, vlastně jsem je uvítal, protože přece jen dělaly z filmu netuctovou podívanou. Během sledování jsem se jak od srdce zasmál, tak se mi i zasklily oči, což se mi nestává tak moc často. K výkonu Kate Winslet se dá říct snad jediné: Perfektní! To stejné platí i pro Huga Weavinga a Judy Davis ve vedlejších rolích. Zkrátka moc dobře natočený snímek, u kterého dojde na nejednu emoci - radost, pobavení, rozhorčení, ale i smutek - což je jen dokladem toho, že nejde o nějakou průměrnou jednohubku, která by se vypařila jako pára nad hrncem. ()

BMW12

Tilly Dunnage se po x letech vrací do své rodné vesnice a nakráčí tam jako borka, které se všichni bojí, protože jí mají za vražedkyni. Kamkoliv jde, tam z ní mají strach, až se jí nakonec obyvatelé Dungataru rozhodnou vyštvat. Začíná tak zábavná podívaná. Ovšem ve filmu je mnoho zvratů, díky čemuž divák vůbec netuší, co právě přijde. Díky tomu se mi film hodně líbil. Hlavně Kate Winslet byla doslova skvělá, pro tuhle roli se přesně hodila. A fenomenální byl i soundtrack. Tak trochu mi něco ve mě napovídá, že mám dát 5 hvězd, ale nejsem si úplně jist, tak dávám zatím 4 hvězdy. :-) ()

rikitiki

Je to fantastická představa, že v australském prdelákově, kde psi dingo dávají dobrou noc, se najednou otevře salon s haute couture a místní hospodyňky vymění zástěry za modely z přehlídkového mola. A k tomu jim asistuje ještě transka šerif, který miluje flitry. ____ Snímek s lehce detektivní zápletkou se láme v polovině a námětem připomíná Návštěvu staré dámy. Zlom ve vyprávění je příliš násilný, působí jako neumětelská scénáristická schválnost a závěrečná msta je nedomrlá. Film má místy téměř hysterickou atmosféru. Ale ty modely jsou opravdu krásné. ()

hansel97

O osudu ženy, který je křivděno a celý život jsou jí pouze házeny klacky pod nohy, ale ani to ji nerozhodí a nedonutí zastavit. Kate si to užívá, evidentně a neskutečně mě celé dvě hodiny na plátně bavila. Brilantní vyváženost mezi humorem a tragickou stránkou příběh. Jen mi trochu neseděl Hemsworth jako milenec o 14 let starší herečky, ten rozdíl fakt až bil do očí. ()

Sofia

Hodně černá komedie v kombinaci s hořkým dramatem, kde není nouze o útoky na slzné kanálky. V ideálním případě bych Kate Winslet asi přeobsadila, přece jenom byl patnáctiletý rozdíl mezi ní a jejími bývalými spolužáky hodně znatelný. ()

Necrotongue

Celou dobu jsem se bavil,postavičky v tom zapadákově mi silně připomínaly postavy z Revizora a jako bonus agent Smith/Elrond jako transvestita.Na rozdíl od některých filmů tady rozhodně nešlo o ztrátu času. ()

Morholt

Tohle bylo hodně zvláštní. Na jedné straně to byla komedie se situačními gagy vyprávěvějící o moderní ženě, které svým přístupem k oblékání rozmetá zažité konvence australského zapadákova a na té druhé drama provázející tragické události jak z minulosti, tak ze současnosti. Aby ten kontrast byl ještě větší, vystupuje zde řada obskurních postaviček, které vlastně v ani jedné linii nemají co dělat, ale ve finále tahle kaše jak od pejska kočičky, až na drobné výhrady, tvoří víc než solidní celek, jehož výrazným kořením jsou výborní herci. Kate Winslet s Judy Davis byly úžasné, Hemsworth mi překvapivě nebyl protivný a pobavil i parádivý seržant v podání Hugo Weavinga. Podivnost. Ale dobrá. 75% ()

jhrasko

Čeština má trefné vyjadrenie TAŠKAŘICE. Jocelyn Moorhouse akoby sa nevedela rozhodnúť, ktorým smerom (žánrom) sa ubrať. Pritom by mohlo ísť o velikánsku romantickú drámu či kostýmový veľkofilm. Takto to nie je ani ryba ani rak (PJ Hogan rukopis je zrejmý). Každopádne, Kate je skvelá, vlastne ako vždy, a Judy Davis ? - v starej dobrej, čo dobrej, najlepšej forme. Pre mňa (vedľajší) ženský herecký výkon roka. P.S.David Hirschfelder - (od 1,17hod.) - už dávno žiadna kompozícia vo mne opakovane nevyvolávala zimomriavky ako táto! ()

Lyli

Život mění drobné okamžiky, ale proč se o tom mám ujišťovat skoro dvě hodiny? Krásná Kate, nádherné šaty a spousta zášti. Se závěrem snímku jsem pochopila, že mě vlastně nutí myslet si, že život stojí vážně za hovno. A je smutné, že i přes své schopnosti a šarm, si sama hrdinka ve skutečnosti myslí, že stojí za hovno taky. A póza děsné drsňačky to prostě nezakryje. Já vám teda nevím, ale pěkný vizuál mi tady nestačil....a to bych sebekriticky řekla, že mi stačí často. ()

PauloZ

Australský venkov, hrstka obyvatel, závist a pomluvy na každém rohu a jeden nejasný případ "vraždy". Do toho jako vždy výborná Kate, které to mega sekne a její švadlenský um a touha po pomstě. Dressmaker je velmi ojedinělý mix humoru, černé komedie a vážného dramatu. Dlouho jsem něco podobného neviděl a musím říct, že jsme se náramně bavil! Kate je skvělá, Hugo Weaving je skvělý a příběh je místy správně absurdní jak svým pojetím, tak střídáním žánrů! Jediný, kdo mi do toho retro konceptu úplně neseděl je mladý Thor. Velmi zábavná podívaná. 4,5* ()