Půvabná švadlena Tilly Dunnageová (Kate Winsletová) se po letech vrací do svého rodného městečka Dungatar v Austrálii, aby odhalila pravdu o své minulosti. V dětství musela svůj domov narychlo opustit kvůli podezření ze zavinění smrti svého spolužáka. Dospívání strávila v internátní škole a posléze působila v Evropě jako švadlena předních módních návrhářů. Navzdory svým úspěchům v módním světě se nedokáže zbavit nepříjemných vzpomínek na záhadnou smrt mladého chlapce, a proto se po letech vrací na australský venkov ke své svérázné matce Molly (Judy Davisová). Tamější obyvatelé jí nadále považují za prokletou vražednici a zpočátku nemohou vystát její přítomnost, navíc je značně provokuje svým emancipovaným vystupováním. Postupem času si ale dokáže získat přízeň žen svým vybraným módním stylem a pozornost mužů upoutá svou krásou. V přítomnosti bývalého spolužáka Teddyho (Liam Hemsworth) navíc začíná věřit, že se může zbavit svého životního prokletí. Představu idylického venkovského prostředí ale zcela nabourá několik překvapivých odhalení, která vedou k dalším tragickým událostem... Australský snímek představuje filmovou adaptaci stejnojmenné literární předlohy Rosalie Hamové a žánrově se pohybuje na pomezí dramatu, romance a černé komedie. Snímek bodoval při udílení cen Australské filmové a televizní akademie, kde získal ocenění především v hereckých kategoriích (Kate Winsletová, Judy Davisová, Hugo Weaving) a dále získal ocenění za nejlepší kostýmy a Cenu diváků. (Česká televize)

venison

„Švadlena“ je hodně svěží a čerstvý film, který překvapí nejenom obsazením Kate Winslet do podobné role.. „Švadlena“ je taková malá přehlídka filmových žánrů, které se střídají svižným a neočekávaným tempem.. Na příběhu film nestojí, spíše na hereckých výkonech a už zmíněné žánrové pestrosti. najdeme zde klasické romantické drama, černá komedie až téměř tarantinovská akce.. Scénář je originální, celé to působí jako divadelní veselohra (netuším jestli to není z prken, která znamenají svět, převzato), ale rozhodně jde o lehčí kus, takže nic, co se na plátně děje, se nesmí brát smrtelně vážně. Kostýmy jsou (hlavně tedy pro ženy) naprosto úžasné. Období, do kterého je „Švadlena“ zasazena miluju.. Výprava také skvělá.. Hloubku to nemá, ale výšku rozhodně ano, takže nevidím důvod, proč si „Švadlenu“ za čas nepustit znovu :-) ()

Pavlínka9

Má to krásnou hudbu, nádherné oblečení a vynikající Kate Winslet....Ale celé je to takové...Já prostě nevím jak tohle prostě popsat :) Na začátku jsem se několikrát asi během půl hodiny zasmála na celé kolo...Ale pak to začalo mít určitou "hloubku" a já nevěděla co to tedy jako je...Je to "tajemný", je to "drama", je to komedie a nebo parodie..?? Vážně jsem si nebyla jistá, ale začala jsem poznávat tu "tajemnost", kterou to skrývalo...Přiznávám, že cca po 20ti minutách jsem to chtěla vypnout, že na takovou blbost nebudu koukat....ale důvod, proč jsem to nechala běžet byla zvědavost - jak ten kluk zemřel? (že to nebyla ona- to bylo jasné ;) ) ale prostě něco za tím bylo..něco hlubšího....A ono vážně ano...Jsem ráda, že jsem to dokoukala...Jsou tam fakt pěkné momenty, přijde mi to ale celkem dost takové "splácané" ale zajímavé :) A Weaving se tam dobře vyblbnul a Hemsworth - co si budeme povídat, na něj se opravdu hezky kouká ;) A situace skoku do sila...nezapomenutelná.... Jo a celou dobu mi to také připomínalo "jen opravdu z dálky ale s velice blízkým tématem" dílo - Návštěva staré dámy - Friedrich Dürrenmatt :) ()

Timak

Nakonec to byl zajímavý film. Pomalý rozjezd je opravdu pomalý, ale Kate je božská ve všem, co dělá. A první film, kde mi Liam Hemsworth nevadil a Hugo byl sympaťák =) ()

V.Silver

Je dis bravo! Zábavné, pitoreskní, ale i dramatické a dechberoucí. Pravda, Katce už úplně nevěřím, že i přes všechen nános make-upu může hrát skorotřicátnici, ale hraje skvěle a zbytek osazenstava také. Skvěle napsané postavy, výborně zrežírované i natočené a s atmosférou! 80 % ()

strelenaL

U švadleny jsem brečela. Naprosto mne to dojalo a dostalo na svoji stranu. Jsem ráda, že si Kate Winslet vybírá různorodé postavy s různými emocemi a životními zkušenostmi. ()

KarKulA

Několik dobrých a zapamatovatelných scén (a úžasných šatů samozřejmě :-)), jistá dávka originality se tomu také nedá upřít, ale jako celek jedna velká slátanina a nevkusný mix žánrů. ()

earl hickey

Určitě lepší 3, Kate v tom filmu byla výborná. Co mi vadilo, bylo střídání žánrů, a v té její rodné vesnici, to bylo jako co? Úplné panoptikum :-) ! Určitě jsem se ale nenudil. ()

TroiMae

Vlastně taková obdoba filmu Čokoláda (Lasse Hallström), jen se místo šití čokolády vaří šaty. Magický feminismus... totiž realismus. ()

Babous

Ty absurdní momenty (jako když návštěvnice přijede do vesničky a uvidí tam všechny ženy v nejluxusnějších modelech) v úvodu jsou parádní, vztah mezi Hemsworthem a Winsletovou (kdyby to člověk nevěděl, ani by neřekl, že je mezi nimi 15 let věkový rozdíl) taky ujde, ale ta závěrečná třetina je prostě špatná - ne vinou filmařů, ale kvůli předloze, která se zřejmě za každou cenu chtěla vydat jednodušší cestou patetičnosti a kýče. ()

Soweek

Opravdu vyjímečný film s rolemi šitými na míru, střídající žánry jak já ponožky. Tohle zahřálo u srdce. ()

netahlo

Zvlastni film. Chvilema se tvari jako komedie, v dalsi chvili zase depka ... kazdopadne Kate Winslet je momentalne sexy jako nikdy. A hudba se taky naramne povedla. Prijemne stravene dve hodiny. ()

sedm.1

Díky Kate Winslet jsem se dostal k tomuto malému, ovšem velice působivému dramatu, který určitě není určen pro širokou diváckou obec, což zároveň ale znamená, že zde šlo tvůrcům spíš o kvalitu, než kvantitu, což se ve výsledku vyplnilo do puntíku, každopádně, ona kvalita v případě Švadleny ale není naštěstí podána nějakými rádobyartovými pokusy o vytvoření filmového umění, ale naopak čistě jen záživnými a autorským talentem navozenými prostředky, jako je skutečně výstižná a podmanivá atmosféra nehostinného, sociálně slabšího prostředí, přirozené napětí, prvotřídně upocený, špinavý vizuál, netuctová zápletka, svěží dialogy a nemohu opomenout ani poměrně výrazně fungující emoce. A když k tomu pak připočtu perfektní casting, v čele s opět famózní Kate Winslet a nepřekonatelnou Judy Davis, tak prostě takový film nemůže nudit, a to přestože se v něm vlastně ani zas toho až tolik nestane. Nutné je i zdůraznit, jak moc se zde podařilo skloubit do opravdu funkční symbiózy žánry sociálního dramatu s nečekaně zábavným humorem, o který se zde stará především postava matky hlavní hrdinky, jejíž hlášky jsou vždy trefné a fakt vtipné. Mě zkrátka tato satira na maloměšťácké poměry, plná vážně originálních figurek, skutečně bavila, není to tedy žádná strhující jízda, ale působivě zpracovaná podívaná určitě. Objektivně bych měl hodnotit třemi *, kvůli Kate ale přidám čtvrtou :-). ()

Benedygtus

The Dressmaker by si mel pustit kazdy, kdo nevi, co je to "prehravani". Ale jinak, je to velmi prijemny film, na ktery jsem se s radosti podival i pres tu prehnanou sladkost, o to vic, ze to (pry) neni romanticky film. A mozna to cele je jen jakasi parodie, ironie, kterou jsem nedokazal uchopit tak, jak si scenariste predstavovali.. Ostatne asi ani nejsem cilova skupina, na kterou je tento film miren. ()

klukluka

Prakticky po celou dobu jsem si lámal hlavu s tím, o čem že by to vlastně mělo být. Odpověď jsem dostal teprve v samotném závěru. Ten to celkově povýšil, ale taky jsem se tou dvouhodinovou nudou nemusel vůbec prokousat. Jinak to bylo obrazově efektní, ale naprosto nereálné. Vážně mě nenapadá, kde by ty pouštní šmudly braly tolik peněz, aby si mohly dovolit tak okázalé oblečení..? Patrně to mělo být nějaké podobenství, nějaký symbol, nechce se mi nad tím ale přemýšlet. Neřeším ani nesmyslnost linky s konkurenční švadlenou nebo možnost skonu v důsledku udušení po tom, co někdo hupsne do sýpky se zrním. Spíš si pokládám otázku, proč hrají vrstevníky lidé, které od sebe věkově dělí 12 (Winslet-Snook), resp. 15 (Winslet-Weaving) let? ()

farfalla

Film vychádza z rovnomennej knihy Rosalie Hamovej z roku 2000. Príbeh je o odplate Myrtle ´Tilly´ Dunnageovej (Kate Winslet), ktorá sa vracia do rodnej dediny v Austrálii. V roku 1926 ešte ako dieťa ju obvinili z vraždy chlapca a jeho otec Evan Pettyman (Shane Bourne) ju poslal preč, do internátnej školy. Po zmene vo svojom živote sa Tilly rozhodla zistiť pravdu, pretože sa na žiadnu vraždu nepamätá. Dúfa, že jej pomôže jej matka Molly (Judy Davis). Tu však nájde vo veľmi zlom stave. Ľudia z dediny ju ešte stále nenávidia. Jediný, s kým sa môže porozprávať je miestny policajt Horatio Farrat (Hugo Weaving). Na zápase austrálskeho futbalu, ragby, sa zoznámi s Teddym McSwineym (Liam Hemsworth), ktorý, ako sa zdá, je tiež na jej strane. Je to príbeh o ľudskej malosti, osobnej zbabelosti, snahe patriť k väčšine, osobnej voľnosti, odvahe rozhodovať sa, potrebe lásky a pravdy. Dej sa odohráva na území dediny, pár domov, len na dostrel golfovej loptičky. Film má sýte farby filtrované večným slnkom. Postavy sú občas karikované, herci prehrávajú, aby sa opäť vrátili k obyčajnému hraniu. Tento prístup dáva filmu rôzny spád deja a mení jeho nálady. Príbeh je zaujímavý, ale rôzne štýly, akoby rozbili jeho súdržnosť. ()

EKLEKTIK

"Vražednice a lezba!" No tak nevím, ale při sledování tohohle filmu, plného toho nejčernějšího humoru, mě napadla myšlenka, že by přesně takovéhle dílo vzniklo, kdyby spolu Quentin Tarantino a Coco Chanel měli dítě a taky mi došlo to, že jsou v tomto snímku vidět přesně ty šaty, co dělají člověka. ()

ti88na

Čakala som úplne niečo iné, ale to čo sa mi dostalo bolo celkom milé prekvapenie. Kokteil drámy a komédia, čobyť pre mňa nezlúčiteľných žánrov, sa tu podaril namixovať veľmi dobre, no nie dokonale. Austrálske zapadnuté mestečko aj s jeho obyvateľmi si ma okamžite získalo a inak to nebolo ani u hlavnej hrdinky, ktorú bravúrne stvárnila Kate Winslet, vážne bolo radosť sa a ňu pozerať. Účinkovanie Liama Hemswortha som však akosi nepochopila, hlavne v danej úlohe. Hoci jeho orangutaní výraz tváre bol miestami potlačený, ku Kate sa absolútne nehodil, ani vekovo ani herecky. Tak ako žánrovo pomiešaný je tento film, aj divák po jeho pozretí zostane trošku so zmiešanými pocitmi, ale našťastie v tomto prípade v dobrom slova zmysle. Celkom rada si ešte niekedy Dressmaker zopakujem. ()

Hanys_

Australský vidlákov, šicí stroj a jedno drsné tajemství. Mohlo to být fakt dobré drama, kdyby nebylo říznuté tou šilenou komedií. ()

Giggs

Tristvrtina dobreho, prijemneho a vtipneho filmu vyusti do absurdnych bizarnosti v jeho zavere, ktory ho zraza na uroven priemernosti. Stale sa opakujem, ale toto je typicky copyright Hollywoodu. Najhorsie na tom je ze uz sa po nom opicia aj ine produkcie. ()