Půvabná švadlena Tilly Dunnageová (Kate Winsletová) se po letech vrací do svého rodného městečka Dungatar v Austrálii, aby odhalila pravdu o své minulosti. V dětství musela svůj domov narychlo opustit kvůli podezření ze zavinění smrti svého spolužáka. Dospívání strávila v internátní škole a posléze působila v Evropě jako švadlena předních módních návrhářů. Navzdory svým úspěchům v módním světě se nedokáže zbavit nepříjemných vzpomínek na záhadnou smrt mladého chlapce, a proto se po letech vrací na australský venkov ke své svérázné matce Molly (Judy Davisová). Tamější obyvatelé jí nadále považují za prokletou vražednici a zpočátku nemohou vystát její přítomnost, navíc je značně provokuje svým emancipovaným vystupováním. Postupem času si ale dokáže získat přízeň žen svým vybraným módním stylem a pozornost mužů upoutá svou krásou. V přítomnosti bývalého spolužáka Teddyho (Liam Hemsworth) navíc začíná věřit, že se může zbavit svého životního prokletí. Představu idylického venkovského prostředí ale zcela nabourá několik překvapivých odhalení, která vedou k dalším tragickým událostem... Australský snímek představuje filmovou adaptaci stejnojmenné literární předlohy Rosalie Hamové a žánrově se pohybuje na pomezí dramatu, romance a černé komedie. Snímek bodoval při udílení cen Australské filmové a televizní akademie, kde získal ocenění především v hereckých kategoriích (Kate Winsletová, Judy Davisová, Hugo Weaving) a dále získal ocenění za nejlepší kostýmy a Cenu diváků. (Česká televize)

elimS

40% - komentář 20ti slovy: Sice kvalitně natočené, ale dál? Ženská šije šaty pro pár divných lidí v "městečku", pár jakože "vtipů" a má to 2 hodiny. ()

El.Negros

Téměř klasická tragédie s komediálními prvky inspirována nesmrtelnými kousky z pera W. Shakespeara. Film je protkán černým humorem a vtipem, napínavou zápletkou a husí kůži nahánějící atmosférou mezilidských vztahů. Dává tak vyniknout neoddiskutovatelným schopnostem hereckých mohykánů (Kate Winslet, Judy Davis, Hugo Weaving), ale také mladým tvářím, jež hrají jako o život. Vše od kulis, kameru přes kostýmy až po scénář a režii je stylizováno v divadelním duchu a člověk brzy získá dojem, jako by si zašel na skvělý divadelní kousek na Broadwayi zabalený do Áčkového formátu filmové produkce. Na druhou stranu, v dnešní době tento styl filmování nepatří tak úplně do mainstreamu, takže se nemusí líbit všem. Diváka budˇ zaujme hned od začátku nebo vůbec. Pokud by někdo chtěl syrovější alternativu na podobné téma, pak bych doporučil Lars von Trieruv Dogville. ()

araBaraB

Skvělé, bizarní, černá komedie přesně podle mého gusta. Já se bavila, nejen hereckými výkony, ale hlavně postavami a situacemi. Hudba dobrá, režie dobrá. Tento film u mě nezapadne, ale podívám se něj určitě znova. V tomto snímku je všechno. ()

papadoce

Švadlena je zo začiatku veľmi znepokojivý film o hrozne ťažkých témach. Ku tomu je na jednej strane plný bizarných postavičiek a exotov, na strane druhej mu dominuje brutálne krásna a sexi Kate Winslet. Dívať sa na jej plné mliečne tvary v dokonalých outfitoch bola pastva pre oči. Ale filmu velí po hereckej stránke Tilina mama v podaní Judy Davis. Tá bola prosto famózna. A aký je celkový dojem z filmu ? Prvých 40 minút sa to javí ako dráma, potom sa to zvrhne na chvíľkami bláznivú, chvíľkami zmätenú a chvíľami úplne nevydarenú komédiu, aby sa to opäť ku koncu vrátilo k znepokojivej dráme. Väčšinou nemám rád filmy, ktoré nevedia čím chcú byť. Je to škoda, no jedno viem iste, že to bude určite zapamätateľný film. Keď pre nič iné, tak pre tie krásne šaty, bizarnosť a napumpovaný koniec. Za zmienku stoja taktiež prekrásne hudobné motívy. Sú úžasné, rozhodne sa nejedná o žiadnu prvoplánovú filmovú muziku. Obzvlášť efektívne hudba pôsobila pri prvom bozku a pri objavení pravdy. Bolo to pôsobivé. To boli celkovo silné momenty filmu. Dalo by sa to všetko zhrnúť tak, že film dopláca jedine na zmätenosť a nerozhodnosť režisérky. Ale záver bol teda parádny. Urobil na mňa obrovský dojem a celkovo patrí medzi jedno z tých vyvrcholení filmu, ktoré Vám na konci ovplyvnia celé hodnotenie. Ale je to vskutku zvláštny film. No, zrejme to treba chápať ako umenie. Tak som ho chápal ja. Pomáha to :). Štyri krásne a zároveň pre mňa možno budúca klasika. ()

BardDeLune

Tento film měl pro mne téměř vše, co od něj očekávám. Výborný herecký výkon (Kate, Hugo a Judy) naprosto nepřekonatelní. Krásný příběh, krásné scenérie, kostýmy a hudba David Hirschfeldera mne naprosto okouzlila. Film byl komický, tragický a krásný. 85% ()

Kortexo

Skvělý romantický film s naprosto nesmyslným spádem události a smutným koncem, který se absolutně nehodí do děje...Velká škoda!!!!! ()

A_san

Jeden opravdu povedený kousek. Když jsem čekala tu komedii/drama, netušila, jak tam ze všeho budš všechno. Zajímavý komentář od emma53, opravdu přecházíte od smíchu k pláči. Ze všeho je zde trochu....komedie, romantika, smutné drama, ponaučení. Opravdu skvělý film! ()

XXXXXXXX

Největší chybou tohoto zpracování, je nerozhodnost. Tvůrce totiž nejprve patrně nevěděl, jestli chce natočit drama, nebo komedii. Diky bohu, že jeho rozhodování podbarvuje neskutečně podmanivá hudba a uspokojivý závěr. Jeden z těch lepších případů, kdy se nejprve 2 hvězdičkový film, v závěru dokázal vydrápat na pěkné 3 hvězdy. ()

MirkaP

Moc váhám mezi 3 a 4*. Může za to žánrová neujasněnost filmu. Komediální prvky na odlehčení dramatu budiž, ale mám pocit že je jich moc a vlastně dost znevažují všechny ty dramaticko-psychologické děje. V určitých bodech jsem si připadala jak v Univerzální uklízečce, chvilku jak ve westernu, ale prostě to tam nesedělo. Nakonec pro ty 4* se přikloním kvůli kostýmům a postavě Molly. Jo a Austrálii. //Komentář od maddy mi mluví z duše. ()

Jeyninka

Je to ,své‘, je to krásné, bolestné a povznášející. Co z filmového příběhu plyne? Spálíme-li v sobě ten nepořádek, můžeme začít s čistým štítem. Kate Winslet je paní Herečka a je radost na ni pohledět. ()

PlysovyMacko

Krajcirka Tilly sa vracia do rodneho mesta a puta pozornost nielen kostymami, ktore sije pre miestne zeny ale aj kvoli minulosti, ktora je jej pripominana - vraj je vrahyna. Prislo mi, ze ked hlavnej hrdinke zomreli dvaja blizki ludia, bolo to cisto pre dramaticky efekt, samoucelne, uplne vycucane z prstu.  Chvalim Kate, velmi jej to slusi a jej pomstu na konci. Je to film na nedelne popoludnie. ()

ostravak30

Švadlena je zajímavý film, který se pohybuje na hraně tragikomedie, dramatu a černé komedie. A všechny ty hranice sem tam překročí a někdy jen tak přešlapuje. Asi každý má nějaké to osobní, byť třeba úplně malinké, trauma z dětství. A pokud se přenese do dospělosti, je třeba s ním nějak zatočit, aby to měl v sobě člověk jednou provždy vyřešeno. O to přesně se snaží Tilly. Jenže jak už to tak v podobných filmech bývá, městečko je plné různě bizarních, zajímavých či pitoreskních postav. A přestože to celé směřuje k happy endu, kdy lidé postupně přestávají T. Dunnagen nenávidět a dokonce si u ní objednávají, nakonec se zrodí další tragédie. Já už od Titanicu, kdy jsem K. W. viděl prvně tuto herečku obdivuju a moc se mi líbí. I jako žena i jako herečka. Zde i na prahu čtyřicítky je naprosto okouzlující. Doplňuje ji v naprosto netradiční roli Hugo Weaving, který mě rozesmál již jen tím, co mu byla za úloha svěřena. Film se navíc odehrává v přitažlivém australském prostředí. ()

Kytarka

Aneb jak zfilmovat přísloví "Kdo chce psa bít, hůl si najde". Všechny špatné vlastnosti, v čele se závistí, lidskou malostí, klevetěním a nepřejícností, nechť se spojí a světlo světa nechť spatří hořkosladký film o dámě v krásných šatech, která se nebojí čelem postavit osudu a hloupým sousedkám. O hereckých schopnostech Kate Winslet jsem nikdy příliš nepochybovala a tady mě o svých kvalitách jen přesvědčila. Na konci filmu jsem se škodolibě usmívala spolu s ní. ()

ChrissFarro

Na začátku filmu jsem se i bavila, ale zdálo se mi, jakoby už v půlce bylo všechno vyřešené a děj se zbytečně natahoval. 118 minut by se dalo zkrátit na 70 a tehdy bych dala 5 hvězd. ()