Tento jedinečný filmový projekt mapuje život slovenskej hokejovej legendy, Pavla Demitru. 38 predstaví Demitru nielen ako vrcholového športovca, ale predovšetkým ako človeka a silnú osobnosť, na ktorú dodnes spomína celý národ. Poodhalí významné i bežné momenty zo života hokejovej legendy, jeho túžby a vytýčené ciele. Ponúkne unikátne archívne zábery, exkluzívne materiály z archívov NHL a osobné výpovede. Nemalý priestor je venovaný slovenskej hokejovej reprezentácii, ktorej bol Paľo neoddeliteľnou súčasťou. Film 38 je určený každému, koho sa odchod Paľa Demitru dotkol a kto sa chce dozvedieť niečo viac o tomto nielen výnimočnom hokejistovi, ale predovšetkým skvelom človeku. (oficiální text distributora)

jasse

Všichni hokejisté Lokomotiv Jaroslavl mají na místě nehody krásný, udržovaný památník. Mezi mnoha jmény jsou i tři česká a jedno slovenské - Pavol Demitra. Natáčecí štáb požádal Demitrovu manželku Majku, zda by se s nimi nejela na toto místo podívat...a ona souhlasila...a během cesty vzpomínala na svého tragicky zemřelého muže. A mezi to jsou včleněny vzpomínky dalších lidí - rodiny, trenérů, spoluhráčů, kamarádů plus zobrazeny velké hokejové okamžiky, kterých se Demitrovi díky jeho hokejovému umění dostalo. Výsledkem je velice hezký, působivě natočený dokument, který se na Slovensku dokonce promítal v kinech. Jen mi potvrdil ironii osudu, který občas někoho přece jen dostihne - Pavol Demitra byl na konci své kariéry, chtěl s hokejem skončit, ale nakonec se rozhodl odehrát ještě jeden rok v ruské Jaroslavli. Poslední rok v ruské hokejové lize...a bohužel i poslední v jeho životě. ()

Atheas

Slzka ukápla.Úsměv po zbytek večera zůstane.Bojovník,srdcař,člověk co uměl vyhrávat tím,že neuměl prohrávat :) ()

S.Kok.i

Tento dokument som prvýkrát videl v kine keď som mal 14 rokov. Pre mňa ako chalana, ktorý v tom čase hral hokej, a koho vzor bol práve Palo Demitra, bolo zhliadnutie tohto dokumentu povinnosť. Asi nie som jediný, kto sa stal svedkom toho, že celá sála plakala od prvého do posledného človeka, a ani sa nečudujem. V tom čase som ešte nebol na ČSFD takže na hodnotenie som sa vôbec nesústredil. Dnes som si dal po 6 rokoch opáčko, a z pôvodných 4 hviezd (ktoré som dal len z prvého dojmu ako som si to pamätal) mením hodnotenie na 5. Nie je to klenot medzi dokumentmi, ale svoj účel určite splňuje na maximum. Pekne zhrnutý život Palka Demitru od jeho začiatkov, až po nečakaný a smutný koniec. Aj keď som ho nepoznal osobne, z tých rozhovorov bolo cítiť, že tak ako na ľade, tak aj mimo neho bol výborný človek a veľká osobnosť. Ako som už spomínal, je to silne emočná záležitosť, hlavne ku koncu, takže ak ste to ešte nevideli, odporúčam mať po ruke vreckovky. ()

Everyone

To, co je pro Čechy Jaromír Jágr, to pro Slováky znamenal Pavol Demitra. ____ Vyprávění je klasické (např. Gretzky - Wayne Gretzky: Above and Beyond, Jágr - Jaromír Jágr: stále na vrcholu, Hašek - Dominik Hašek - Zrozen k chytání, atd.). To, co-kdo dokument táhne, je jeho sympatická a výmluvná manželka Mária, ale i otevřené výpovědi kamarádů a kamarádů-spoluhráčů, kteří mluví jako jedna ústa, jež se shodnou na tom, že Pavol byl nejen skvělý hokejista, charismatická vůdčí osobnost, ale i zarputilý hokejový bojovník a milující rodič. Bohužel tento výjimečný hokejista opustil tento svět příliš brzy. Nebýt oné letecké tragédie, tak se obávám, že takovýto dokument by postrádal svoji výjimečnost, díky nostalgickému povzdechu nad zmarem mladého života. ____ Nicméně natočený dokument je velice kvalitní, citlivě pojatý, není příliš sentimentální, plný nefalšovaných emocí a otevřených výpovědí. Nezbývá, než pogratulovat Danu Danglovi k jeho filmové prvotině, ve které uctil a zvěčnil památku tohoto hokejisty. který byl neodmyslitelně spjat s Duklou Trenčín a číslem #38. RIP ()

fisus

Ještěže se pravidelně dívám na žebříček nejlepších filmů,jinak bych o tomhle dokumentu asi ani nevěděl.A to by byla obrovská škoda.Jako velký fanoušek ledního hokeje jsem se hodně těšil a dostal jsem víc než jsem vůbec čekal.O tom,že byl P.Demitra vynikající hokejista jsem nikdy nepochyboval,ale až teď jsem mohl vidět,že to byl i skvělý člověk a velká osobnost.Nevzpomínám si kdy naposledy mi u dokumentu tekly slzy tolik,jako teď.Už dlouho čekám na podobný snímek,který by vzdal hold českému triu Marek,Rachůnek,Vašíček,které potkal stejný osud jako Demitru a ono nic.Je to asi poprvé,kdy jsem viděl Čechy prohrát zápas o medaili a přitom jsem z toho měl radost.(I když v den,kdy jsme bronz na MS nezískali jsem si myslel něco jiného).Člověka i mrazí v zádech,když slyší slova o tom,jak se Demitra a Rachůnek na poslední chvíli domluví,že ještě společně chtějí vyhrát KHL a zůstávají v Jaroslavli.Ani Jan Marek už nechtěl v Rusku hrát a přesto zůstal.A teď už se na nás tihle borci dívají z hokejového nebe,přesto že ještě mohli dál hrát a bavit hokejový svět svým uměním! ()

ASSBURGER

Nebolo to zlé ani to nebolo nejaké perfektné, proste bolo to také stredné. Nato že to je životopisný film som čakal viacej, čakal som že pri ňom budem roniť slzy alebo aspoň jednu ale nič proste nechcem ako povedať že nemám rád hokejistov len ma to proste nezaujalo tak ako napr. :Kurt Cobain: Montage of Heck, Stanley Kubrick: Život v obrazoch. 3/5 je podľa mňa férové hodnotenie čo sa týka tohoto filmu. ()

canucks333

,,Paľo chcel vyhrávať." Film je skutočne zručne, dojemne, výstižne a presne natočený. Nie je zbytočne dlhý a ponúka naozaj zaujímavé pasáže a hlavne úžasný záver s ,,Kto chce byť ako Paľo Demitra? Paľa ako veľký hokejový fanúšik za jeho zápal do hry obdivujem a dúfam, že tam ,,hore" sa teší z toho ako jeho odkaz v našich srdciach žije. Daniel Dangl ako režisér bol dobrou voľbou a je vidno, že jeho humoristické videnie sveta najmä v titulkových scénach zapasovalo a kvitujem naozaj zaradenie vtipných príhod na koniec. Človek mohol z kina odísť s úsmevom na perách a spomínať na ,,Dema" radostne. K jediným záporom filmu by som povedal trošku nepresnosť v určitých faktoch resp. vo vyznení situácie. Napr. Demitrov dobrý priateľ a dosť dôležitá postava v jeho živote Roberto Luongo tu nezohráva tú úlohu akú by mal. Vychytal totiž Demitrovu 100% šancu v semifinále ZOH 2010. Celé je to tu vykresľované tak akoby nepriateľsky napr. aj záverečné zvítanie pri podávaní rúk vyznieva pri slovách trénera Filca skôr nepriateľsky. V tomto ma to trošku sklamalo. Ináč som spokojný film zachytáva Paľa takého ako bol, od detstva až po posledné okamihy života. Okrem iného vidíme zlatú formáciu v St. Louis Blues Bartečko-Handzuš-Demitra, bronz z roku 2003, olympiády 2006 a 2010 a napokon aj rozlúčku s reprezentačným dresom v 2011. Film má pekný vizuál dojemné aj vtipné pasáže a naozaj je milou a zaslúženou poctou Pavlovi Demitrovi... ,,Kto chce byť ako Pavol Demitra?" ,,Ja!" Videl v kine 1X ------------ 90% ()

owwidius

To ticho v kine po skonceni projekcie bola celkom supa. V kazdom ohlade velmi podareny dokument. Moderny, invencny, nenudi a ani (zbytocne) moc netlaci na pilu. Tak akurat. Silna tema, ale vtipne momenty sa striedaju s tymi smutnejsimi v idealnom pomere a zaver tiez velmi, velmi slusny. A za uplny zaver (titulkova scena) palec hore. Naozaj som bol moc prijemne prekvapeny, ako kvalitne to Dangl spravil, rezpect. Z tych pamatnych hokejovych momentov mi vzdy naskakuju zimomriavky. Mozno by som este prijal viac takych menej znamych, nepublikovanych zaberov. Pre fanusikov by ani vacsia dlzka urcite nevadila. Hned by som zvladol pozriet si to znovu. [#55/2014] ()

agassi68

Trochu som sa obával glorifikácie a pátosu, našťastie zbytočne. Pre fanúšikov hokeja povinnosť, pre ostatných zaujímavosť. Skrátka, dá sa na to na rozdiel od väčšiny nových hraných slovenských filmov pozerať.. ()

Shredo

Nie som žiadny dokumentový expert ani fanúšik dokumentov, no tento mal hlavu a pätu. Perfektne chronologicky celý progres a vývoj hráča, ktorého meno sa (dúfam) tak skoro nezabudne. Úprimne som čakal mnoho hokejových záberov, ale bolo to naopak natočené s citom, ľudskosťou a jemnosťou s ľuďmi, ktorí s Paľkom toho veľa zažili a mali nám, čo povedať. Emócia na každom na rohu a taký silný zážitok zaskočil aj mňa samého. 100% ()

petokucho

Zimomriavky a nadherne spomienky na nezabudnutelnu legendarnu partiu hokejistov okolo Pala... skvele spracovanie, ktore aj napriek tomu, ze vzniklo na zaklade smutnej a tragickej udalosti, prinasa okrem slz hlavne radost a nadej... riadne caro vidiet tie hokejove okamziky na velkom platne v kine... ()

PEZ

Vydarená pocta Paľovi Demitrovi. Zároveň výborné zhrnutie kľúčových okamihov jeho života. Autorom dokumentov slúži ku cti, že citovo nevydierali (niežeby sa nenašlo pár srdcervúcich scén), ukázali aký veľký zárez spravil do života tak obrovského počtu ľudí hráč s číslom 38. Nepreženiem, keď poviem, že Demitra sa stal na Slovensku legendou. A vzorom. Potešila účasť zahraničných hostí, či už spoluhráčov, trénerov, alebo jeho bývalého agenta. No ešte lepšie je, že nás celým dokumentom sprevádza Demitrova žena Mária. Jej úprimnosť a energia v jej monológoch je naozaj povzbudivá (rešpekt babe). Je fajn, že tento príbeh veľkého životného úspechu s trpkým koncom obsahuje tak veľa humoru. Povinnosť pre každého hokejového fanúšika a zároveň inšpirácia pre ostatných - kto chce dosiahnúť úspech, musí nielen využiť svoj talent, ale aj poriadne zamakať. Slovensko potrebuje viac takýchto vzorov, nech ľudia vidia, že sny sa dajú dosiahnúť. 10/10 pre Paľa. PS: Už dlhšie som nezažil v multiplexe, aby ľudia spontálne tlieskali po skončení filmu. Rád som sa pridal. ()

Joppo88

Myslím, že veľmi pekne a dôstojne spracovaná téma, ktorá otriasla Slovenskom a každým fanúšikom. hokeja. Bál som sa prehnaného sentimentu a hrania na city, ale... bál som sa zbytočne... Silné - ale nie lacné - emócie pri odchode z kina.. R. I. P. Palo... ()

katmandzoo

Film je správne vyvážený. Striedajú sa v ňom najlepšie okamihy Demitrovej kariéry s nostalgickými, ale aj vtipnými výpoveďami jeho najbližších. Nejaká tá slzička sa samozrejme uroní, no tvorcovia sa nesnažia príliš tlačiť na city diváka a hneď to vyrovnajú nejakou tou Demovou vtipnou hláškou, či niektorým z jeho skvostných kúskov. Ani neviem, čo viac k tomu povedať, proste každý si to musí pozrieť a aspoň takouto cestou si uctiť legendu slovenského hokeja, ktorou Pavol Demitra bezpochyby bol. 5* ()

siloalampa

Je dobré, že sa urobil tento dokument. Isté je však, že by sa dal urobiť i podstatne lepšie. Stále mám pocit, že som sa o Demitrovi dozvedel ešte menej, ako som už vedel predtým... ()

PF 2015

PF 2015